Andre Agassi i Steffi Graf - miłość legend tenisa
Show-biznes ma swoje romantyczne historie, a świat sportu – swoje. Oto tuż po finale Wimbledonu, w lipcu 1992 roku niemiecka tenisistka, znana między innymi dzięki skutecznym uderzeniom forhendowym, spotyka amerykańskiego tenisistę, który uznawany jest za jedną z największych gwiazd kortu. Jeszcze nie wiedzą, ale za kilka lat będą parą i stworzą jeden z najlepszych duetów – nie tylko na korcie tenisowym, ale i w życiu prywatnym. Steffi Graf i Andre Agassi są razem już od ponad dwóch dekad i sprawiają wrażenie całkiem szczęśliwych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dziewczyna z Manheim
Steffi Graf urodziła się 14 czerwca 1969 roku w niemieckim mieście Mannheim. Jej rodzice, Peter i Heidi, byli tenisistami. Czteroletnia Steffi bawiła się rakietą tenisową. W wieku 6 lat wygrała swój pierwszy turniej juniorów. Peter został trenerem swojej córki, której talent szybko zauważono. Wygrała kilka prestiżowych turniejów, w tym Junior Orange Bowl na Florydzie oraz mistrzostwa Niemiec do lat 14 i 18. Ojciec pozostał mocno zaangażowany w karierę córki nawet po rezygnacji z pełnoetatowych obowiązków trenerskich w połowie lat 80. W środowisku sportowym nazywano go „Papa Merciless” („Bezlitosny Tata”). Zajmował się także finansami Steffi, ale na tyle nieumiejętnie, że został oskarżony o oszustwa podatkowe i trafił do więzienia. Jego córka na szczęście uniknęła oskarżeń.
Steffi była znana ze swojej powściągliwej natury i skupienia na karierze. Jako nastolatka współpracowała z Gabrielą Sabatini, ale jej najbliższą przyjaciółką była inna Argentynka, Ines Gorrochategui. Przeszła na zawodowstwo w październiku 1982 roku w wieku zaledwie 13 lat. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1984 roku w Los Angeles Graf okazała się bezkonkurencyjna i zdobyła honorowy złoty medal. Nie spoczęła na laurach i w 1987 roku wygrała French Open.
Graf wygrała Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open w 1988 roku, co czyni ją trzecią kobietą, która wygrała wszystkie cztery imprezy Wielkiego Szlema w jednym roku kalendarzowym. Zdobyła również złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, a jej przełomowa seria zwycięstw została nazwana „Złotym Wielkim Szlemem”. 3 października 1991 roku Graf stała się najmłodszą kobietą, która odniosła 500 zwycięstw w karierze. Podziwiano jej niezwykłe skupienie i doskonały forehand.Chociaż kontuzje zebrały swoje żniwo, w 1999 roku Graf wygrała French Open. Zdała sobie jednak sprawę, że nie czerpała już radości z gry, dlatego podjęła zaskakującą decyzję i w sierpniu 1990 roku, w wieku 30 lat, ogłosiła przejście na emeryturę.
Chłopak z Vegas
Andre Agassi przyszedł na świat 29 kwietnia 1970 roku w Las Vegas. W jego żyłach płynie irańska i ormiańska krew. W wieku 2 lat potrafił już serwować piłkę tenisową na pełnym korcie. Jako trzynastolatek został wysłany do akademii tenisa w Bradenton na Florydzie, prowadzonej przez Nicka Bolletieriego, który później został trenerem chłopaka. W 1987 roku Agassi wygrał swój pierwszy profesjonalny turniej. W 1988 roku miał już na koncie sześć turniejowych zwycięstw. Uwagę zwracał jego talent i charyzma. Na kortach Agassi pojawiał się w kolorowych strojach i całkiem nieźle się prezentował. Wkrótce był sensacją medialną, a slogan jednego z produktów, które promował – „Wizerunek jest wszystkim” – oddawał mniej więcej to, jak postrzegali Andre bardziej konserwatywni fani tenisa. Poza tym zirytował ich, odmawiając gry na Wimbledonie ze względu na obowiązujący tam dress code i trawiastą nawierzchnię kortów.
Nie zawsze odnosił zwycięstwa, ale w 1992 roku triumfował nad Goranem Ivanisevicem na Wimbledonie (rok wcześniej zakończył bojkot turnieju), po raz pierwszy zdobywając tytuł Wielkiego Szlema. W 1994 roku, po konflikcie z Bolletierim, wrócił z nowym trenerem, Bradem Gilbertem. Pod jego wpływem bardziej skupiał się na grze. Wygrał U.S. Open i zdawało się, że miał dobrą passę. Agassi, z nowym image’em (ogoloną głową), zdobył swój trzeci tytuł Wielkiego Szlema w roku 1995. Potem zamieszanie w życiu prywatnym i kontuzja nadgarstka skutkowały coraz częstszymi porażkami na kortach. Mimo trudności, w 1999 roku Andre wygrał French Open, stając się piątym zawodnikiem w historii, który wygrał wszystkie cztery turnieje Wielkiego Szlema i pierwszym, który dokonał tego na trzech różnych nawierzchniach. Miał sporo szczęścia podczas kolejnych turniejów Australian Open. W 2006 roku ogłosił przejście na emeryturę, ale nie miało to oznaczać, że gwiazda tenisa da o sobie zapomnieć.
Introwertyczka i ekstrawertyk
„Ona była dla mnie krokiem w dobrym kierunku, ja dla niej byłem krokiem w nieodpowiednim kierunku” – powiedział Andre Agassi o Steffi Graf w jednym z wywiadów. Nikt się nie spodziewał, że nieco introwertyczna Niemka oraz ekstrawertyczny tenisista z Las Vegas przypadną sobie do gustu i okażą jedną z lepiej dobranych par.
Andre po raz pierwszy zobaczył Steffi we francuskiej telewizji i liczył, że pozna ją osobiście po Roland Garros w 1991. Nic z tego. Dopiero rok później, na Wimbledonie, zostali sobie przedstawieni. Agassi kupił smoking na taniec mistrzów, by zaimponować Graf, ale ostatecznie tańca mistrzów nie było, a drogi tych dwojga rozeszły się na kilka lat.
Popularny tenistista był związany z Wendi Stewart i (mimo że myślał już o Graf) ciężko zniósł rozstanie. Później prasa pisała o jego krótkim, burzliwym małżeństwie z aktorką Brooke Shields. Doszły plotki o romansie z Barbrą Streisand. W 1999 roku był już wolny. Szczęśliwie się składało, że i w życiu Steffi szykowały się zmiany. Również w 1999 roku tenisistka zakończyła swój siedmioletni związek z niemieckim kierowcą wyścigowym Michaelem Bartelsem. Nie marzyła o ślubie ani o dzieciach. Z pewnością nie przypuszczała, że lada moment życie ją zaskoczy i to całkiem pozytywnie.
Po wspólnym (zaaranżowanym na prośbę Agassiego) treningu w Key Biscayne, Graf znalazła w swoim pokoju hotelowym bukiet róż i romantyczny list. Uznała to za urocze, ale była pewna, że Andre wciąż był żonaty. Odetchnęła, gdy dowiedziała się o rozwodzie. On nabierał przekonania, że Steffi „to ta jedyna”, ona była coraz bardziej zakochana.
Ślub gwiazd tenisa (w październiku 2001 roku) był prywatnym, intymnym wydarzeniem. Pobrali się boso i w dżinsach, w obecności ich matek, kilka dni przed narodzinami syna, Jadena Gila. Ich córka, Jaz Elle, przyszła na świat rok później. Małżonkowie obiecali sobie, że ich dzieci nie będą grać w tenis. Dorastając, Jaden Gil i Jaz Elle nie mieli pojęcia, jak sławni byli ich rodzice.
Andre i Steffi poświęcają czas życiu rodzinnemu i działalności charytatywnej. Lubią swoje towarzystwo. Widać, że pomimo upływu czasu są zgranym duetem. Wygłaszając mowę na cześć żony (nazywanej „najwspanialszą kobietą na świecie”), Agassi powiedział: „Próbując znaleźć słowa godne przedstawienia osoby, która zmieniła moje życie, zdaję sobie sprawę, że nie wymyślono jeszcze słów, które byłyby wystarczająco wspaniałe, barwne i prawdziwe, aby opisać serce i duszę kobiety, którą kocham”. Steffi nie kryła wzruszenia. „Tenis był podróżą, a najlepsze w niej było to, że dotarłam do ciebie” – mówiła.
Historię tej niezwykłej relacji przedstawiono w filmie „Perfect Match” z 2024 roku. W rolach głównych wystąpili Toby Sebastian i Lena Klenke.
Źródła:
- https://people.com/all-about-andre-agassi-steffi-graf-marriage-family-life-7969093
- https://www.hola.com/us/celebrities/20240717707585/andre-agassi-reminisces-steffi-graf/