Agnieszka Osiecka znana jest przede wszystkim z wyjątkowego talentu do słowa pisanego. To właśnie ona jest autorką poematów oraz tekstów piosenek o miłości. Jej twórczość stawała w sprzeczności z jej życiem osobistym, w którym nie brakowało burzliwych relacji z mężczyznami, romansów, a nawet zdrad. Zobacz, z kim spotykała się Agnieszka Osiecka i czy w końcu odnalazła szczęście w miłości?
Chcąc przeanalizować intencje naszych obecnych działań, które nie są dla nas konstruktywne, często wracamy do korzeni, czyli do dzieciństwa. Specjaliści coraz głośniej mówią o tym, jak relacje z naszymi rodzicami już od samych narodzin, wpływają na kształtowanie się naszego charakteru, a także podejmowanych przez nas decyzji.
Teoretycznie wydawało się, że życie Agnieszki Osieckiej będzie od samego początku usłane różami. Urodziła się 9 października 1936 r. w wielokulturowej rodzinie. Jej matka Maria, miała korzenie serbskie oraz wołoskie, natomiast ojciec, Wiktor Osiecki miał wywodzić się z rodziny austro-węgierskiej. Jej wczesne dzieciństwo było napiętnowane wybuchem II Wojny Światowej. Przedtem jednak Osieccy zdążyli wyprowadzić się z Warszawy do Zakopanego, a następnie ponownie tam wrócić.
Pod koniec wojny, cała rodzina znalazła się na robotach w Dolnej Austrii. Z jednej strony nie było już zagrożenia bombardowaniem, ale młoda Agnieszka była szykanowana przez tamtejszych rówieśników. Jej ojciec również zmagał się z brakiem akceptacji w społeczeństwie. Nie był akceptowany przez jego węgierski akcent, ale również kolor skóry, który był wynikiem choroby. Właśnie z tego powodu całkowicie oddał się muzyce, grając koncerty m.in. we Lwowie.
Talent ojca spowodował również, że cała rodzina obracała się w artystycznym świecie, w którym wartości rodzinne były zawsze spychane na drugi plan. Osiecka przyłapała nawet kiedyś ojca na rozmowie z kochanką. Zresztą niedługo potem zostawił on swoją rodzinę ze względu na swój romans. Jak podaje Onet, Agnieszka Osiecka mimo to, przez długi czas widziała w swoim ojcu prawdziwy autorytet. Dla niego z kolei była ona prawdziwą księżniczką. Niestety nie umiał jej tego w żaden sposób okazać. Natomiast starał się ją wychować na silną i niezależną kobietę, która pozbędzie się uprzedzeń.
Wiktor Osiecki na pewno był też wymagającym ojcem, który oczekiwał tego, że Agnieszka nauczy się języków obcych, będzie umiała pływać, czy też grać w tenisa. Czułości nie zaznała również ze strony matki. Agnieszka Osiecka nie wiedziała, co to są gesty miłości, natomiast często pod swoim adresem słyszała krytyczne uwagi. Wydawało się, że jej matka sama jeszcze potrzebuje opieki. Ojciec Agnieszki ponownie się ożenił, tym razem z Józefiną Pellegrini, z którą spędził 30 lat. Agnieszka Osiecka praktycznie do końca jej życia nie była w stanie zaakceptować macochy.
Szkoła i początki działalności artystycznej
Po ukończeniu szkoły podstawowej Agnieszka Osiecka uczęszczała do żeńskiego liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Mimo że ojciec już dawno nie mieszkał z rodziną, to nadal miał bardzo duży wpływ na córkę. To był również czas, w którym z jednej strony ulegała apolitycznym poglądom ojca, a z drugiej, czuła się bardzo zalękniona. Już wtedy było widać w Agnieszce chęć poszukiwania swojej drogi, co doprowadzało ją do wielu sprzeczności.
W 1952 r. podjęła studia na Uniwersytecie Warszawskim, wybierając Wydział Dziennikarski. A 5 lat później studiowała jeszcze w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, wybierając Wydział Reżyserii Filmowej. Osiecka zadebiutowała tekstem “Balladą o malarzu”, którą mogła zaprezentować w Studenckim Teatrze Satyryków. Była tym samym pionierką w narzuceniu piosenkowego stylu, który w Polsce nie był jeszcze znany. “Ballada o malarzu” została wykonana przez Danutę Kowalewską, a kompozytorem był Stanisław Młynarczyk.
Ostatecznie dla Studenckiego Teatru Satyryków Osiecka wykonała 166 utworów, które następnie na piosenki przekładali Maciej Małecki, Marek Lusztig, Wojciech Solarz czy też Edward Pałłasz. Dzięki utworowi “Piosenka o okularnikach” osiągnęła sukces, ponieważ została nagrodzona na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od tamtej pory rozwijała swoją karierę, pisząc teksty do wielkich przebojów, które były śpiewane przez m.in. Marylę Rodowicz, Hannę Rek, Urszulę Sipińską, Ewę Bem, Skaldów, czy też Czerwone Gitary. Oprócz tego pisała sztuki sceniczne, prowadziła program radiowy oraz pracowała jako dziennikarka.
Kochankowie Agnieszki Osieckiej
Zanim Agnieszka Osiecka wyszła za mąż, wcześniej była w kilku dość poważnych relacjach. Jej pierwszym mężczyzną był Witold Dąbrowski, z którym pracowała w Studenckim Teatrze Satyryków. We wspomnieniach poetki, to właśnie on był jej pierwszą miłością. Przez kilka lat zakochani nie mogli bez siebie żyć, chociaż w międzyczasie nie brakowało rozstań, powrotów, a nawet zdrad.
Zanim związała się z Markiem Hłaską, z którym stworzyła legendarny związek, wcześniej była jeszcze związana z Januszem Gazdą. Hłaskę do swojego życia uczuciowego Osiecka dopuściła na przełomie 1956 i 1957 roku. I tym razem Agnieszka nie trafiła dobrze, ponieważ ukochany mimo zaręczyn zerwał z nią, wysyłając list. Rok po poznaniu, odbyły się ich zaręczyny. Niestety wyjechał najpierw do Paryża, z którego ostatecznie przedostał się do Berlina. Hłasko uciekał przed wezwaniem do wojska w Polsce. Agnieszka Osiecka bezsilnie próbowała dołączyć do ukochanego, jednak ze względu na to, że nie mogła ona zdobyć paszportu, odległość zaczęła zabijać ich związek.
Pod koniec lat 50. Jeremi Przybora wraz z Jerzym Wasowskim założył słynny Kabaret Starszych Panów. Polski satyryk urodził się w 1915 r. w rodzinie szlacheckiej, wyróżniającej się herbem Syrokomla. Jednak w pewnym sensie jego życie było bardzo podobne do życiorysu Osieckiej. Jego rodzice również się rozeszli z powodu odejścia ojca do kochanki. O romansie Osieckiej z Jeremim Przyborą, dowiedziano się tak naprawdę długo po ich śmierci. Nic dziwnego, artysta był żonaty, dlatego relacja z Agnieszką nie mogła ujrzeć światła dziennego.
Mimo to Agnieszka Osiecka była w nim bardzo zakochana. Ich związek także zaliczał się do niezwykle burzliwych, w którym nie brakowało wielokrotnych rozstań i powrotów. Przez cały czas swojej relacji, wysyłali do siebie miłosne listy, które były przepełnione tęsknotą. Utwór “Na całych jeziorach - ty” powstał właśnie z miłości do Przybory.
Agnieszka próbowała szukać szczęścia w małżeństwach
Chociaż w życiu Osieckiej nie brakowało relacji, które nigdy nie zostały sformalizowane, a także poetka zawsze uważała, że nie nadaje się do zamążpójścia, pierwszy raz stanęła na ślubnym kobiercu z Wojciechem Frykowskim. Ślub jak z bajki odbył się w 1963 r. w Zakopanem. Nie zabrakło pięknej otoczki w postaci limuzyny i strojów ślubnych. Osiecka w dniu ślubu już miała wiedzieć, że popełniła błąd, czując, że nie jest to miłość na całe życie.
Rzeczywiście zaledwie pół roku później małżeństwo się rozpadło. Powodem rozstania była przemoc fizyczna ze strony Frykowskiego, a także jego problemy alkoholowe. Frykowski później wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Przyjaźnił się z Romanem Polańskim, w którego zresztą rezydencji w Beverly Hills został zamordowany w 1969 r. Na Frykowskiego, jego narzeczoną Abigail Folger, Sharon Tate, która była żoną Polańskiego, a także na Jay Sebringa i Stevena Parenta napadli członkowie sekty Charlesa Mansona, mordując każdego z nich. Tate w tym czasie była w 8 miesiącu ciąży.
Agnieszka Osiecka 3 lata po pierwszym ślubie, ponownie została żoną, tym razem reżysera Wojciecha Jesionki. Przyszli małżonkowie poznali się w Piwnicy pod Baranami. Ale i ta relacja nie przetrwała próby czasu, ponieważ Osiecka z lekkością podchodziła do ich małżeństwa. Jak się można spodziewać, po kilku miesiącach doszło do rozstania.
Ojciec jej jedynego dziecka i najdłuższy związek Osieckiej
Agnieszka Osiecka po dwóch nieudanych małżeństwach związała się z Danielem Passentem. Owocem ich miłości jest córka Agata, urodzona w 1973 r. Oboje byli spolaryzowani pod względem charakterów. Ona ciągle szukała, pędziła, poddawała się chwilom. On stateczny, harmonijny, spokojny. Niestety nawet macierzyństwo nie poskromiło ciągłych poszukiwań Agnieszki Osieckiej. Po kilku latach nieudolnej próby odnalezienia się w roli matki odeszła zostawiając swoją córeczkę i Daniela, odchodząc do Zbigniewa Mentzla.
To właśnie z felietonistą “Tygodnika Powszechnego” Zbigniewem Mentzlem tworzyła najdłuższy związek, który trwał 14 lat. Wydawałoby się, że nikt i nic już nie zakłóci ich dość statecznego związku. Jednak i tutaj doszło do rozstania. Nie wiadomo do końca, kto był ostatnim partnerem Osieckiej, ponieważ źródła podają przynajmniej trzy nazwiska. U kresu życia miał jej towarzyszyć o 30 lat starszy Jerzy Giedroyc, satyryk Andrzej Jarecki i niemiecki reżyser André Ochodlo.
Daniel Passent towarzyszył Osieckiej w jej ostatnich chwilach życia. Poetka zmarła po długich cierpieniach, jakie przyniósł jej nowotwór jelita grubego. Agnieszka Osiecka odeszła 7 marca 1997 r. w warszawskim szpitalu. Dziesięć dni później została pochowana na warszawskich Powązkach. Agnieszka Osiecka usilnie próbowała znaleźć prawdziwą miłość, o której pisała w swoich poezjach. Czy udało się ją znaleźć? Wygląda na to, że przez całe swoje życie była rozdarta między romantyczną wizją relacji z mężczyzną, a rzeczywistością, która ją niejednokrotnie przygniatała.
Twórczość Agnieszki Osieckiej została uhonorowana na wiele sposobów. Do tej pory funkcjonuje Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Poetka doczekała się również kilku pomników m.in. w Opolu, Tarnowie, czy też w Warszawie. Ponadto w 2020 r. odbyła się premiera biograficznego serialu telewizyjnego “Osiecka”, w którym odtwórczynią jej roli była Eliza Rycembel i Magdalena Popławska.