Historia jednego zdjęcia: Para, która stała się symbolem zakończenia wojny
Tę fotografię wykonano w dniu zwycięstwa nad Japonią 14 sierpnia 1945 roku i bije z niej entuzjazm, młodość, radość z życia i powrotu do domu młodego żołnierza. Nic dziwnego, że szybko znalazła się na okładkach czasopism i stała się symbolem końca II wojny światowej. Ale czy aby na pewno widzimy na niej wszystko?
Z tego artykułu dowiesz się:
Były dwa zdjęcia
Słynna fotografia, a raczej fotografie, bo było ich tak naprawdę kilka, przedstawia marynarza marynarki wojennej, który całuje kobietę w białej sukni. Była to amerykańska pielęgniarka i jeśli się dobrze przyjrzeć, widać, że ma na sobie kitel. Scena została uwieczniona na obchodach końca wojny na Times Square. To najbardziej znane zdjęcie zostało wykonane przez Eisensteadta, fotografa, który ilustrował obchody końca wojny. Udało mu się złapać cztery różne kadry.
Dwa dni później pojawiło się w magazynie „Life” i stało się niezaprzeczalnym symbolem. Co ciekawe, tę scenę uwiecznił także inny fotograf: Victor Jorgensen. Był oficjalnym fotoreporterem amerykańskiej marynarki wojennej i robił fotorealcję z obchodów. Jego praca została opublikowana w „New York Times” i nosi tytuł „Kissing the War Goodbye”
Pocałunek nieznajomych
Początkowo nie było wiadomo, kogo przedstawia ikoniczne zdjęcie, tożsamość jego bohaterów została zidentyfikowana kilkadziesiąt lat później. Był to marynarz Goerge Mendonsa i pielęgniarka Greta Zimmer Friedman. W momencie zrobienia zdjęcia miała 21 lat. W rozmowie z CBS News w 2012 roku opowiedziała, że nie chciała uczestniczyć w pocałunku.
"To nie był mój wybór, żeby dać się pocałować. Facet po prostu podszedł i chwycił. Ten człowiek był bardzo silny. Ja go nie całowałam. To on całował mnie" – powiedziała. Mężczyzna był dla niej całkowicie nieznajomy, w tym samym wywiadzie powiedziała: „Nie zauważyłam, że się zbliża, i zanim się zorientowałam, znalazłam się w tym uścisku".
Eisensteadt, autor kultowego zdjęcia, w swoich książkach wspominał tę scenę. Widział, że Mendonsa w ten sposób potraktował wiele kobiet: „Na Times Square widziałem marynarza biegnącego wzdłuż ulicy i łapiącego każdą dziewczynę w zasięgu wzroku. Nie miało znaczenia, czy była szczupła, chuda czy stara".
Kultowe zdjęcie
Zdjęcie stało się ikoną i symbolem. Na tyle, że 14 sierpnia 2014 roku, czyli w 69. rocznicę zakończenia wojny, zorganizowano wydarzenie, na której setki par zrekonstruowało ten słynny kadr. Nawet Lego stworzyło postaci, które wyglądają tak jak marynarz i pielęgniarka.
Po wywiadzie, którego udzieliła Greta Zimmer, wybuchła niewielka dyskusja na temat faktycznego znaczenia tego zdjęcia. Może to nie jest symbol radości, entuzjazmu i młodości, a raczej normalizowania przedmiotowego traktowania kobiet? W końcu mamy tutaj obraz kobiety, która jest całowana wbrew swojej woli i nie może obronić się przed silniejszym i większym napastnikiem. Greta Zimmer Friedman być może odczuwała to w ten sposób. Nigdy nie zgodziła się na zrekonstruowanie tego zdjęcia.