Gorsza siostra, która pozostawała w cieniu? Historia Lee Radziwill

Lee Radziwill była młodszą siostrą Jackie Kennedy. Niektórym ta zdawkowa informacja wystarczy. A szkoda. Lee to kobieta o złożonej osobowości, wielkiej inteligencji i licznych talentach. Tylko okoliczności sprawiły, że przez większość życia pozostawała w cieniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakes i Pekes
Caroline Lee Bouvier, czule nazywana „Lee”, urodziła się 3 marca 1933 roku w Southampton w stanie Nowy Jork. Miała starszą siostrę Jacqueline. Mówiły do siebie „Jakes” i „Pekes”.
Dziewczęta dorastały w dostatku, ale też w domu pełnym napięć i małżeńskich nieporozumień. Ich rodzice, John Vernou Bouvier III (zwany „Black Jack”) i Janet Norton Lee Bouvier, odegrali znaczącą rolę w kształtowaniu dynamiki sióstr. Ojciec faworyzował Jackie. Janet starała się wynagrodzić młodszej córce fakt, że starsza była ulubienicą Black Jacka. Pomimo tych matczynych starań, Lee często czuła się przyćmiona przez siostrę – charyzmatyczną, odnoszącą sukcesy akademickie i powszechnie podziwianą.To poczucie bycia „gorszą siostrą” utrzymywało się przez całe jej życie Lee, nawet gdy realizowała własne zainteresowania.
Panny Bouvier wcześnie poznały gorzki smak siostrzanej rywalizacji. Lee wkładała wiele wysiłku w to, by zostać zauważoną. Podczas spotkań towarzyskich pojawiała się kreacjach przykuwających uwagę. Wszystko, żeby nie patrzono na Jackie, a właśnie na nią. Starsza siostra jedynie wzruszała ramionami. Przy smukłej Jackie, Lee czuła się nieatrakcyjna. „Moja matka bez końca powtarzała mi, że powinnam schudnąć, że nie dorównuję mojej siostrze” – wspominała. Robiła więc wszystko, by zyskać nienaganną sylwetkę. Zdaniem biografów cierpiała na zaburzenia odżywiania.
Podczas gdy starsza siostra skończyła studia w Vassar College, studiowała na paryskiej Sorbonie i stała się poliglotką, Lee nie miała akademickich ambicji. Po trzech semestrach w Sarah Lawrence College zrezygnowała z dalszej edukacji i podjęła pracę w magazynie modowym „Harper’s Bazaar”.
Ikona stylu
W „Harper's Bazaar” Lee Bouvier pracowała pod okiem legendarnej redaktorki Diany Vreeland. To doświadczenie pozwoliło jej poznać tejemnice świata mody i wypracować własny styl. Wrodzone wyczucie, elegancja i wyrafinowany gust Lee zostały rozwijały się dzięki europejskim podróżom i kontaktom z wpływowymi postaciami, w tym projektantami takimi jak Giorgio Armani i Renzo Mongiardino.
Już w latach 60. Była uważana za ikonę mody. „Gust jest emocją” – mawiała. Jej stylizacje to klasyczna elegancja z nutą luksusowej nonszalancji i odważnymi, nowoczesnymi akcentami. Lee była ambasadorką marki Armani. Często fotografowano ją w jego kreacjach. Niezależnie od tego, czy uczestniczyła w głośnych galach, czy spacerowała ulicami Nowego Jorku, emanowała naturalną gracją i zachwycała w stylizacjach, które okazały się ponadczasowe. Styl Jackie Kennedy również uznawany jest za ponadczasowy, jednak niewielu wie, że to młodsza siostra pomogła Pierwszej Damie w kreowaniu wizerunku. Lee, doskonale znając się na kolorach oraz wzornictwie i mając niezwykły zmysł estetyczny, wybierała garderobę Jackie Kennedy na oficjalne wyjścia czy zagraniczne wyjazdy. Nie była jednak zachwycona, gdy panią Kennedy okrzyknięto „pierwszą damą mody”.
Lee była również cenioną dekoratorką wnętrz. W latach 70. założyła własną firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz i pracowała nad kilkoma znaczącymi projektami. Jej styl projektowania odzwierciedlał unikalną mieszankę elegancji i wpływów różnych kultur. Widoczne były elementy sztuki indyjskiej i motywy historyczne. Zaprojektowane przez Lee wnętrza – także jej prywatne, w Paryżu i Nowym Jorku – prezentowano na łamach prestiżowych czasopism, jak „Elle Décor”.
Lee i mężczyźni
W kwietniu 1953 roku Lee poślubiła dyplomatę (później wydawcę) Michaela Canfielda. To miał być jej rok, ale we wrześniu Jackie – wychodząc za przystojnego i charyzmatycznego polityka, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego – przyćmiła młodszą siostrę. Matka sióstr widziała w JFK kandydata na męża młodszej córki, ale sprawy potoczyły się inaczej.
Czy Lee miała romans ze swoim szwagrem? Ta kwestia jest przedmiotem spekulacji i kontrowersji. Na przykład Gore Vidal, bliski przyjaciel Jackie Kennedy, ujawnił, że pierwszy mąż Lee, Michael Canfield, wyznał mu, że Lee spała z JFK. Podobno Lee kilku osobom opowiedziała o relacji z Kennedym. Czy mówiła prawdę? A może chciała upokorzyć siostrę?
W 1959 roku Lee wyszła za polskiego księcia Stanisława Radziwiłła. Po ślubie zaczęła używać tytułu Jej Najjaśniejszej Wysokości Księżnej Karoliny Lee Radziwill, a w amerykańskiej prasie pisano o niej „księżna Radziwill”. Mogła się tym cieszyć, dopóki jej siostra nie została Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych. Nagle tytuł księżnej nieco stracił na atrakcyjności.
Lee i Stanisław doczekali się syna Anthony’ego i córki Anny Christiny. Nie układało się jednak najlepiej. W latach 60. księżna zaczęła się interesować greckim milionerem, Arystotelesem Onassisem, pozostającym wówczas w burzliwym związku z Marią Callas. Była gotowa porzucić Radziwiłła dla majętnego Greka. Skończyło się na romansie. Kilka lat później Arystoteles zwrócił uwagę na Jackie, wdowę po amerykańskim prezydencie. Była Pierwsza Dama i Onassis pobrali się w październiku 1968 roku. Dla Lee był to szok, robiła jednak dobrą minę do złej gry. Niektórzy podejrzewali, że Jackie przyjęła oświadczyny Onassisa, żeby zemścić się na młodszej siostrze za romans z JFK. W każdym razie relacja sióstr stała się jeszcze bardziej napięta.
W 1974 roku Lee rozstała się z księciem. 23 września 1988 roku poślubiła Herberta Rossa – reżysera, producenta i choreografa, któremu sławę i uznanie przyniosły między innymi „Punkt zwrotny” i „Stalowe magnolie”. Małżeństwo trwało aż do śmierci Rossa w 2001 roku.

Łabędzica
Lee Radziwill była bywalczynią nowojorskich salonów, znaną ze swojej elegancji, dowcipu i koneksji. Widywano ją w towarzystwie Micka Jaggera. Do grona jej znajomych należeli ekscentryczny artysta Andy Warhol oraz genialny pisarz Truman Capote. Narcystyczny Capote chętnie otaczał się pięknymi i wpływowymi kobietami. Miał kilka swoich ulubienic, które nazywał „łabędzicami” (jego zdaniem były jak łabędzie – piękne i niebezpieczne), a wśród nich: Barbarę „Babe” Paley, Slim Keith i właśnie Lee Radziwill. Capote spotykał się z nimi, wysłuchiwał zwierzeń, uważnie obserwował zachowania oraz interakcje.
Truman zwykł mówić o Lee w samych superlatywach. Porównując ją do Jackie Kennedy Onasis, podkreślał, że to młodsza z sióstr jest „tą lepszą”. W magazynie „People” z 1976 roku Capote opisał Lee jako „niezwykłą dziewczynę” i twierdził, że posiada ona „całą urodę, styl i dobry smak”, za które ludzie podziwiali Jackie. Jednocześnie ubolewał, że Lee musiała żyć w cieniu swojej siostry, mimo większych talentów i lepszego stylu. Czy rzeczywiście tak myślał? Chciał uszczęśliwić swoją muzę i powiernicę? A może był to rodzaj zapłaty za pikantne plotki? Najprawdopodobniej miało być to zadośćuczynienie za fragment nieukończonej powieści „Answered Prayers”, opublikowany pod tytułem „La Côte Basque, 1965” na łamach „Esquire” w 1975 roku. Capote ujawnił tu sekrety swoich „łabędzic”, w tym Lee. Poruszył między innymi temat siostrzanej rywalizacji... Radziwill, podobnie jak inne wpływowe przyjaciółki pisarza opisane w tekście, poczuła się zraniona i zdradzona. Był to koniec przyjaźni.
Lee Radziwill dla wielu pozostanie mniej znaną, „gorszą” siostrą Jackie Kennedy. Tą, która może i była przyćmiewana, ale jeszcze bardziej pragnęła przyćmiewać. Dwie kobiety o różnych talentach i odmiennych osobowościach, mogły tworzyć cudowny duet. Niepotrzebna rywalizacja zatruła ich relację. Lee bez wątpienia była postacią fascynującą oraz inspirującą. Zasługiwała, by wyjść z cienia Jackie.
Źródła
- https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a46587141/lee-radziwill-feud-capote-vs-the-swans-true-story/
- https://www.elle.com/culture/movies-tv/a30460533/who-was-lee-radziwill-true-story/