Policja po 14 latach odnalazła skradzione dzieła Picassa i Chagalla warte 900 tys. dolarów

Dwa dzieła Picassa i Chagalla znalezione przez belgijską policję - są warte 900 tys. dolarów
Policja odnalazła skradzione dzieła Picassa i Chagalla warte 900 tys. dolarów, fot. Parquet de Namur- PJ-Fed Namur
ikona podziel się
Opublikowano: 18.01.2024 r., 12:49 | Autor: Katarzyna Barczyk
Belgijska policja wpadła na trop skradzionych w 2010 roku obrazów. Nie były to byle jakie obrazy, bo prawdziwych mistrzów malarstwa – Pabla Picassa i Marca Chagalla. Ponad roczne dochodzenie zakończyło się sukcesem. Policji udało się odnaleźć złodzieja i odzyskać dzieła sztuki. Cudem zachowały się w dobrym stanie.

Obrazy znaleziono na północy Belgii. Były w drewnianych skrzyniach

W 2010 roku skradziono dwa cenne obrazy. Pierwszym z nich był obraz Picassa, „Tete” a drugim dzieło Chagalla, „L’homme en priere”. Przez wiele lat nie było żadnych konkretnych tropów, które mogłyby naprowadzić śledczych na złodzieja. Jednak pod koniec 2022 roku, czyli po 12 latach od zuchwałej kradzieży, policja w Namur (południowa Belgia) wreszcie otrzymała cenne informacje. Ktoś próbował sprzedać obrazy Picassa i Chagalla. Sprawdź subiektywną listę 10 najlepszych malarzy w historii świata.

Oba obrazy zostały skradzione w 2010 roku kolekcjonerowi dzieł sztuki w Tel Awiwie (Izrael). Wartość obrazów szacowana jest na ok. 900 tys. dolarów. To jednak nie wszystko. Z kolekcji zniknęła również cenna biżuteria o wartości ok. 680 tys. dolarów. Policji udało się namierzyć mężczyznę, który miał zamiar sprzedać dzieła Picassa i Chagalla. Przez kilkanaście miesięcy prowadzono wnikliwą obserwację podejrzanego, który mieszkał w Namur. W ubiegłym tygodniu wreszcie przeszukano jego dwie posiadłości. Nie odnaleziono tam dzieł sztuki, jednak podejrzany przyznał się do winy. Potwierdził, że ma obrazy. Jak możemy dowiedzieć się od Vincenta Colsona, rzecznika prokuratury w Namur, złodziej nie chciał zdradzić lokalizacji obrazów.

Dzieła sztuki zostały znalezione dopiero po kilku dniach poszukiwań. Ukryte zostały w trzecim domu złodzieja – w miasteczku Antwerpia na północy Belgii. Co najważniejsze, prace nie uległy uszkodzeniom. Aby zapobiec zniszczeniom, włożone zostały do drewnianych skrzyni. Wciąż znajdują się w oryginalnych ramach. Belgijska prokuratura potwierdziła, że dzieła Picassa i Chagalla są w nienaruszonym stanie. Główny podejrzany objęty został listem gończym.

Picasso – ulubiony malarz… złodziei obrazów

Art Loss Register sporządził listę dziesięciu najczęściej okradanych artystów-malarzy na świecie. Według niej Pablo Picasso niepodważalnie zajmuje pierwsze miejsca. Złodzieje łącznie ukradli aż 1147 obrazów hiszpańskiego impresjonisty. Do zuchwałej kradzieży doszło m.in. w 2012 roku, kiedy z greckiej Galerii Narodowej w Atenach skradziono obraz olejny Picassa „Głowa kobiety” z 1939 roku. Drugie miejsce na liście najczęściej okradanych malarzy świata zajmuje amerykański artysta Nick Lawrence z 557 skradzionymi obrazami. Trzecie miejsce należy do Marca Chagalla z liczbą 516 skradzionych dzieł sztuki. Oto siedem pozostałych najczęściej okradanych artystów:

 • Karel Appel – 505
 • Salvador Dali – 505
 • Joan Miro – 478
 • David Levine – 343
 • Andy Warhol – 343
 • Rembrandt – 337
 • Peter Reinicke – 336

Gdzie dochodzi do najczęstszych kradzieży dzieł sztuki? Na pierwszym miejscu znajduje się Wielka Brytania z ilością 40% kradzieży odnotowanych na całym świecie. Zobacz 8 największych kradzieży w historii – w tym słynny rabunek „Mona Lisy” z Luwru.

Źródła:

 • https://www.rtbf.be/article/namur-la-pj-federale-retrouve-un-picasso-et-un-chagall-voles-en-israel-11313819
 • https://newsbeezer.com/romaniaeng/the-two-stolen-paintings-by-picasso-and-chagall-have-been-recovered/
 • https://artlyst.com/news/art-loss-register-lists-most-stolen-artists/
Zdjęcie Pabla Picassa i Marca Chagalla w formie kolażu
Pablo Picasso i Marc Chagall, fot. Argentina. Revista Vea y Lea / Nieznany fotograf - Book: "Chagall" by Jacob Baal-Teshuva
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto