Robin Williams zyskał sławę niemalże na całym świecie. Za swoje wybitne role filmowe był wielokrotnie nagradzany. Aktor zdobył m.in. Oscara, Złotego Globa, czy też nagrodę im. Cecila B. DeMille’a. Wydawałoby się, że przy takim talencie i uznaniu rzeszy fanów nic więcej nie potrzeba do szczęścia. Jednak w życiu Robina Williamsa toczyła się osobista tragedia naznaczona depresją.
Każdy z nas pamięta roześmiane oczy Robina Williamsa i jego ciepły uśmiech, który zarażał ze szklanego ekranu. Można byłoby powiedzieć, że jest to efekt jego startu w zamożnej rodzinie. Robin Williams urodził się 21 lipca 1951 r. w Chicago, jako syn Laurie McLaurin, profesjonalnej modelki, a także Roberta Fitz-Gerrella, menedżera w Ford Motor Company.
Dzieciństwo aktora owiane było licznymi przeprowadzkami, które były spowodowane sytuacją zawodową jego ojca. Z tego powodu Robin Williams uczył się aż w 6 różnych szkołach. Na pewno nie było to łatwe dla młodego chłopca, który dodatkowo zmagał się z otyłością. To spowodowało, że był odsunięty od rówieśników. Nie pomagało mu również to, że jego ojciec był zapracowany. Chociaż jego matka zajęła się domem, to mimo wszystko aktor dorastał w samotności.
Być może to było powodem do tego, że skłaniał swoje zainteresowania ku karierze komika, o czym na pewno w tamtym czasie nie był jeszcze świadomy. Jednak, gdy samotnie spędzał wiele godzin, nie mogąc się odnaleźć w rówieśniczym świecie, pocieszenia szukał w swojej wyobraźni. Jego idolami byli wtedy Danny Kay oraz Jontahan Winters. Swoją posturę poprawił dopiero szkole średniej, poświęcając swój czas zajęciom sportowym. Robin Williams poświęcił się wtedy lekkoatletyce oraz piłce nożnej. Można powiedzieć, że historia była bardzo zbliżona do tej, jaką przeżył Franciszek Pieczka, który również z powodu wyglądu nie był akceptowany przez rówieśników.
Zapędy do komediowych ról
O wielkim talencie aktorskim Robina Williamsa, mogliśmy dowiedzieć się, gdy ten jeszcze chodził do Marin College. Tam właśnie uczęszczał na zajęcia aktorskie, a dokładnie na zajęcia dramatu. Wcześniej już interesował się zajęciami teatralnymi, ale dopiero wtedy podjął decyzję o tym, aby spróbować swoich sił w renomowanej szkole aktorskiej w Nowym Jorku, w Juilliard School.
Dostanie się do tej szkoły aktorskiej, graniczyło z cudem. Jednak Robin Williams bez trudu znalazł się w wybranej dwudziestce kandydatów. Oprócz tego był on faworytem opiekuna roku, Johna Housemana. Oprócz Robina Williamsa wybrał on również Christophera Reeve’a, jako najzdolniejszych aktorów z całego roku. Z Christopherem wiąże się pewien zabawny epizod. Gdy aktor był sparaliżowany po wypadku, który miał miejsce w 1995 r., to właśnie Robin Williams odwiedził go jako jeden z pierwszych gości. Aktor zaczął udawać rosyjskiego lekarza, co poszkodowanemu Christopherowi znacznie poprawiło humor.
Robin Williams praktycznie od początku kierował się swoim zamiłowaniem do komediowych ról. Na początku występował w stand-upach, które w latach 70. ubiegłego wieku zyskały bardzo dużą popularność. Pierwszy angaż w telewizji Williamsowi przypadł w programie The Richard Pryor Show, który był nadawany przez NBC. Program nie był nadawany zbyt długo, ale Robin Williams miał szansę wybić się ze swoim talentem, ponieważ później zaczęły sypać się kolejne propozycje.
Nie sposób jest wymienić wszystkie osiągnięcia aktora w kilku zdaniach. Nawet skupiając się wyłącznie na najważniejszych rolach, obdziera się go z serii dokonań, w które Robin Williams wkładał całe swoje serce. Jednym z pierwszych sukcesów była rola w komedii “Popeye” Altmana, za którą twórcy wzbogacili się aż o ok. 50 mln dolarów. Aktor za rolę w “Good Morning, Vietnam” został nagrodzony Złotym Globem. Kolejny Złoty Glob został przyznany Williamsowi za rolę w “Fisher King”. Robin Williams ma również na swoim koncie role w takich filmach jak “Moskwa nad rzeką Hudson”, “Bezsenność”, “Człowiek przyszłości”, “Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, “Licencja na miłość”, “Umrzeć Powtórnie”, “Najlepszy ojciec świata”, czy też “Kamerdyner”.
Trzy małżeństwa Robina Williamsa
Pierwszą żoną Robina Williamsa była tancerka, Valerie Velardi. Aktor wziął z nią ślub 4 czerwca 1978 roku. Pięć lat później małżonkowie powitali syna, Zachary’ego “Zaka” Pyma. Valerie i Robin poznali się dwa lata przed ślubem, gdy aktor nie był jeszcze tak znany. Po pierwszym spotkaniu w barze, gdy Robin Williams rozmawiał z tancerką po francusku, ta wiedziała, że połączy ich coś więcej. Ich związek trwał akurat w momencie błyskawicznego rozkwitu kariery Robina Williamsa. Niestety aktor miał słabość do kobiet, o czym Valerie doskonale wiedziała. Pod koniec małżeństwa, Robin wdał się w kilkuletni romans. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1988 roku.
Po raz drugi Robin Williams ślubował miłość nani swojego syna. Jego wybranką była Marsha Garces. Do zaślubin doszło 30 kwietnia 1989 roku, czyli niedługo po pierwszym rozwodzie aktora. Z Marshą Robin doczekał się dwójki dzieci - córki Zeldy oraz syna Cody’ego Alana.
Marsha oraz Robin Williams ze względu na pracę wykonywaną przez kobietę, poznali się jeszcze w czasie trwania jego pierwszego małżeństwa. Druga żona stała się ostatecznie asystentką Robina Williamsa. To przyczyniło się do owocnej współpracy, ponieważ razem wyprodukowali m.in. film “Pani Doubtfire”. Oprócz swojej firmy produkcyjnej Blue Wolf Productions, skupili się również na działalności charytatywnej zakładając fundację Doctors Without Borders. Robin z Marshą rozwiódł się po niespełna 20 latach małżeństwa w 2008 roku.
Robin Williams jeszcze dobrze nie rozwiódł się ze swoją drugą żoną, a zapoznał się z graficzką Susan Schneider. Inne źródła podają, że aktor zapoznał się z atrakcyjną kobietą, dopiero dwa lata później, czyli w 2009 roku. Para pobrała się 22 października 2011 roku. Razem przeszli wiele chwil, w których nie brakowało również trudnych wydarzeń. Susan wspierała Robina po operacji serca, którą przeszedł. Zresztą graficzka opiekowała się mężem, ponieważ ten już coraz częściej doświadczał cierpienia z powodu choroby Otępienia z ciałami Lewy’ego.
Po śmierci Robina Susan została w ich wspólnej posiadłości, w której mieszka do dnia dzisiejszego ze swoimi dwoma synami. Zawodowo nadal rozwija się w swojej firmie Critical Eye Design. Ponadto zaczęła publicznie szerzyć wiedzę na temat choroby, jaką jest Otępienie z ciałami Lewy’ego.
Robin Williams i jego uzależnienia
Niestety Robin Williams zaliczał się do wielkich gwiazd Hollywood, które nie stroniły od używek. Jego uzależnienie od kokainy oraz alkoholu zaczęło się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo aktor, jak tłumaczył, zażywał on narkotyki, aby “móc się schować”. Później, gdy jego pierwsza żona zaszła w ciążę, komik miał zaprzestać zażywania substancji odurzających oraz pić alkoholu. W drugiej połowie lat 80. Robin Williams udał się na leczenie, wybierając psychoterapię za metodę walki z nałogiem.
Niestety nałogi wróciły do niego w 2003 roku, chociaż w wielu wywiadach zarzekał się, że nie zażywa narkotyków. Zaledwie 7 lat później zaczął w wywiadach przyznawać się do myśli samobójczych, które go dręczyły. Wtedy też już pojawiały się epizody depresyjne. W kolejnych latach Robin Williams zdecydował się na odwyk w ośrodku Hazelden w Minnesocie.
Ostatnie chwile życia Robina Williamsa
Aktorowi niemalże do ostatniej chwili towarzyszyła jego żona Susan. W wywiadzie do “Good Morning” wspominała, że nic nie wskazywało na to, że Robin ma odebrać sobie życie. Dzień przed śmiercią spędzili wspaniały czas, a na koniec pożegnał się z żoną, dając jej do zrozumienia, jak bardzo ją kocha.
Robin Williams został znaleziony przez jego asystentkę Rebeccę Spencer 11 sierpnia 2014 roku. Gdy została wezwana policja do posiadłości artysty, został stwierdzony jego zgon. Od razu padło podejrzenie na samobójstwo przez uduszenie. Aktor przed śmiercią przechodził kolejny epizod depresji. Oprócz tego sekcja zwłok wykazała, że Robin Williams cierpiał na Otępienie z ciałami Lewy’ego.
Choroba objawia się m.in. omamami wzrokowymi, poczuciem otępienia, czy też zespołem parkinsonowskim. To właśnie dlatego u aktora błędnie zdiagnozowano podejrzenie choroby Parkinsona. Przyjmuje się, że Otępienie z ciałami Lewy’ego jest przyczyną nawet u 20% osób z otępieniem. Przy czym zdecydowanie częściej schorzenie atakuje mężczyzn.
Po śmierci, ciało Robina Williamsa zostało skremowane, a jego prochy rozsypano nad Zatoką San Francisco. Natomiast nabożeństwo odprawione zostało w Curran Theatre w San Francisco. Robin Williams jest dowodem na to, że ten, kto ma siłę nas rozśmieszać i pocieszać w trudnych chwilach, nie zawsze ma siłę, aby walczyć ze swoimi demonami samotności, uzależnień i depresji.