Zaginiony obraz Klimta odnaleziony po 100 latach! Trafi na aukcję

Gustav Klimt i jego znalezione dzieło po latach: „Portret panny Lieser”
„Portret panny Lieser” zostanie zlicytowany w kwietniu, fot. Josef Anton Trčka / Facebook: @Auktionshaus im Kinsky
ikona podziel się
Opublikowano: 03.02.2024 r., 10:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Obraz Gustava Klimta, „Portret panny Lieser”, ostatni raz był widziany prawie 100 lat temu. Okazało się, że niedawno znaleziony został w Wiedniu. Do tej pory była nam znana tylko jedna czarnobiała fotografia dzieła. Dziś można będzie zobaczyć je na żywo. Później obraz zostanie zlicytowany.

„Tak wartościowego obrazu nie było na rynku sztuki od dziesięcioleci”

Obraz Gustava Klimta, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji i wiedeńskiego modernizmu, niewidziany był od prawie 100 lat. Ostatnio udało się go odnaleźć w Wiedniu. Chodzi o namalowany przez Klimta „Portret panny Lieser”. Dzieło należało dawniej do żydowskiej rodziny, która mieszkała w Austrii. Ostatni raz widziano rodzinę publicznie w 1925 roku – później ślad po obrazie zaginął. Namalowane przez artystę dzieło powstało w 1917 roku. Znajduje się na nim najprawdopodobniej Margarethe Constance Lieser – córka Adolfa Kiesera, magnata przemysłowego.

Gustav Klimt zmarł w 1918 roku. „Portret panny Lieser” to jedno z jego ostatnich dzieł. – Obraz o takiej rzadkości, znaczeniu artystycznym i wartości nie był dostępny na rynku sztuki w Europie Środkowej od dziesięcioleci – można przeczytać w oświadczeniu domu aukcyjnego im Kinsky, gdzie odbędzie się licytacja. Sprawdź 10 najdroższych obrazów w historii świata.

Do tej pory mogliśmy oglądać tylko jedną czarnobiałą fotografię obrazu. W 1925 roku sfotografowano go przy okazji wystawy poświęconej Klimtowi. Dalsze losy dzieła od tamtej pory pozostawały niejasne. W większości katalogów prac malarza opisywano je jako „zaginione”. Niektórzy specjaliści myśleli, że obraz został zniszczony podczas wojny. Okazało się jednak, że rodzina obecnych właścicieli ma w posiadaniu „Portret panny Lieser” od lat 60. XX wieku.

Wartość odnalezionego po latach obrazu jest kolosalna!

„Portret panny Lieser” Gustava Klimta zostanie zlicytowany w domu aukcyjnym im Kinsky. To miejsce, w którym od 1993 roku spotykają się miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy, aby licytować znane dzieła sztuki. Na aukcjach odbywających się trzy razy w roku dom aukcyjny sprzedaje przedmioty z kategorii, takich jak: sztuka współczesna, klasyczna sztuka współczesna, obrazy z XIX wieku i obrazy dawnych mistrzów, secesja i design, antyki, biżuteria i zegarki. Dom aukcyjny im Kinsky ma swoją siedzibę w Palais Kinsky w Wiedniu.

Ernst Ploil, współzarządzający domem aukcyjnym im Kinsky, utwierdza w przekonaniu, że nie ma żadnych dowodów na to, aby dzieło zrabowano w okresie II wojny światowej. „Portret panny Lieser” wystawiony zostanie więc na aukcję, która odbędzie się dokładnie 24 kwietnia 2024 roku. Organizatorzy szacują, że wartość obrazu wynosi ok. 50 mln euro. Zysk ze sprzedaży zostanie podzielony pomiędzy obecnych właścicieli oraz spadkobierców rodziny Lieser. Zanim jednak dojdzie do aukcji, portret zaprezentowany zostanie m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Hongkongu.

To nie pierwsze drogie dzieło Gustava Klimta

Obrazy Klimta osiągają zawrotne kwoty na aukcjach dzieł sztuki. W czerwcu 2023 roku „Dama z Wachlarzem” została sprzedana za zawrotną sumę prawie 110 mln dolarów. Był to najcenniejszy obraz, jaki kiedykolwiek sprzedano w Europie. Zacięta walka o dzieło malarza trwała 10 minut. Eksperci wiedzieli, że obraz Klimta osiągnie astronomiczną kwotę podczas licytacji. Nikt nie spodziewał się jednak, że stanie się najdrożej sprzedanym w Europie dziełem sztuki.

Gustav Klimt jest autorem również wielu innych wybitnych dzieł. Wśród nich wymienić można m.in.:

 • „Pocałunek” (1907-1908)
 • „Danae” (1907-1908)
 • „Medycyna” (1900-1907)
 • „Dziewica (1912-1913)
 • „Róże wśród drzew” (ok. 1905)
 • „Alegoria sztuki egipskiej” (ok. 1890)
 • „Fryz Beethovena” (1902)
 • „Śmierć i życie” (1916)
Gustav Klimt: „Portret panny Lieser”
Gustav Klimt: „Portret panny Lieser”, fot. Facebook: @Auktionshaus im Kinsky

Źródła:

 • https://www.pap.pl/aktualnosci/dzielo-klimta-nie-bylo-widziane-od-dziesiecioleci-teraz-trafi-na-aukcje
 • https://www.instagram.com/auktionshausimkinsky/p/C2jlV19xi81/
 • https://web.facebook.com/AuktionshausImKinsky/?locale=de_DE&_rdc=1&_rdr
 • https://imkinsky.com/?fbclid=IwAR0wtVg4i_Z4hBKlTEnwXNCwv8Oc4amcEssM2rF6rEaDvzQ9yKrefvABYkI
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto