Barbara Walters. Życie i sukcesy legendy amerykańskiego dziennikarstwa

Barbara Walters to legenda amerykańskiego dziennikarstwa. Na przestrzeni trwającej kilka dekad kariery telewizyjnej, przeprowadziła niezliczone (często ekskluzywne) wywiady z najważniejszymi postaciami świata polityki i kultury. Rozmawiała z bohaterami i dyktatorami, z gwiazdami i skandalistami. Chciała być zapamiętana jako dziennikarka dobra i odważna. Ten cel z pewnością osiągnęła.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ryba w wodzie
Barbara Jill Walters przyszła na świat 25 września 1929 roku w Bostonie. Wraz z dwójką rodzeństwa wychowywała się w rodzinie niepraktykujących Żydów. W 1937 roku jej ojciec otworzył sieć klubów nocnych, co zapewniło Waltersom życie w dostatku, a Barbarze umożliwiło naukę w prestiżowych prywatnych szkołach. Już jako nastolatka poznawała celebrytów. Kto wie, może dzięki temu później z tak niezwykłą swobodą i lekkością prowadziła wywiady z gwiazdami, artystami, politykami?
W 1953 roku skończyła anglistykę i zaczęła rozglądać się za posadą. Pracowała jako sekretarka, ale szybko znalazła zajęcie o wiele bardziej interesujące – została asystentką dziennikarza i republikańskiego aktywisty pracującego w WRCA-TV, Texa McCary’ego. W mediach czuła się jak ryba w wodzie. Warsztat pisarski doskonaliła w oddziale NBC, a potem przeszła do stacji CBS, gdzie pracowała przy produkcji słynnego „Morning Show”. Szefostwo NBC szybko pożałowało, że tak wielki talent czmyhnął do konkurencji. W 1961 roku zaproponowali Barbarze posadę researcherki i autorki programu „Today”. Przyjęła ofertę. Początkowo miała tworzyć treści przeznaczone dla kobiet. Miała jednak ambitniejsze plany i udało jej się wywalczyć zgodę na towarzyszenie pierwszej damie, Jackie Kennedy, podczas podróży do Indii oraz Pakistanu. Przygotowany reportaż umocnił jej pozycję w stacji.
W 1964 roku była już gwiazdą „Today”, występując obok Hugh Downsa i Franka McGee’a. Choć była współprowadzącą, cenioną przez szefów i uwielbianą przez widzów, ówczesne telewizyjne konwenanse nie pozwalały jej na swobodne zadawanie pytań zaproszonym do studia gościom – pierwszeństwo w zadawaniu pytań miał prowadzący płci męskiej. Pozostała w programie przez 11 lat.
ABC
W latach 70. została wybrana do korpusu prasowego, który towarzyszył prezydentowi Richardowi Nixonowi w jego historycznej podróży do Chin. W 1975 roku zdobyła swoją pierwszą nagrodę Daytime Entertainment Emmy Award.
Rok później, skuszona bezprecedensową roczną pensją w wysokości 1 miliona dolarów, Walters przyjęła pracę w ABC. Została pierwszą kobietą współprowadzącą wieczorny program informacyjny. Również w 1976 roku moderowała debatę prezydencką między Jimmym Carterem a urzędującym prezydentem Geraldem Fordem. Zaprezentowała też talk-show „Barbara Walters Specials”. Jej gośćmi byli między innymi zwycięzca wyborów prezydenckich Jimmy Carter i pierwsza dama Rosalynn Carter. W następnym roku Barbara Walters zorganizowała pierwszy wspólny wywiad z premierem Izraela Menachemem Beginem i prezydentem Egiptu Anwarem Sadatem.
Barbara Walters potrafiła zręcznie formułować pytania i zaskakiwać swoich rozmówców, zachęcając do otwartości i udzielania szczerych odpowiedzi. Trochę jak rasowa reporterka, trochę jak terapeutka. Wielokrotnie dążyła do „pierwszego wywiadu” i zazwyczaj udawało jej się być pierwszą dziennikarką, z którą ktoś znany – polityk, bohater skandalu, nagradzany czy kontrowersyjny twórca – decydował się rozmawiać. Była uosobieniem profesjonalizmu, etyki zawodowej, dziennikarskiego wyczucia i klasy. Tak miało pozostać przez kolejne dekady. Choć Barbara odniosła wielki sukces, nie brakowało też głosów krytyki. Jej przeciwnikiem był między innymi kolega z ABC, Harry Reasoner.
W 1979 roku Barbara została korespondentką programu ABC „20/20”. Rok później przeprowadziła ekskluzywny wywiad z okrytym niesławą byłym prezydentem Nixonem. Był to jego pierwszy wywiad telewizyjny od czasu dymisji po aferze Watergate w 1974 roku.

"The View"
W sierpniu 1997 roku w ramówce ABC pojawił się talk-show „The View”. Barbara była współproducentką wykonawczą i współprowadzącą. Idea programu zakładała prezentowanie pięciu kobiecych spojrzeń na politykę, rodzinę, karierę i ogólne tematy interesujące opinię publiczną. W różnych okresach panelistkami były reporterka Lisa Ling, prawniczka Star Jones, dziennikarka Meredith Vieira oraz komiczka Joy Behar, Whoopi Goldberg, Rosie O'Donnell i wiele innych. Show odniósł sukces i do dzisiaj cieszy się wysoką oglądalnością, mimo szeregu kontrowersji. To jednak zupełnie inna historia.
Pod koniec lat 90. stacja ABC płaciła Barbarze Walters 12 milionów dolarów rocznie. Najbardziej ceniona dziennikarka w Ameryce zasługiwała na tak hojne wynagrodzenie. W maju 2013 roku Walters ogłosiła odejście z telewizji. Według „Los Angeles Times”, gwiazda ABC wyjaśniła: „Nie chcę występować w innym programie ani wspinać się na inną górę. Zamiast tego chcę usiąść na słonecznym polu i podziwiać bardzo utalentowane kobiety – i OK, niektórych mężczyzn też – którzy zajmą moje miejsce”. W „The View” wystąpiła po raz ostatni 16 maja 2014 roku. Pozostała producentką wykonawczą.
Sztuka rozmowy
Przez lata doskonaliła sztukę prowadzenia wywiadów. Niekiedy krytykowano ją za okazywanie osobistych emocji podczas rozmów. Zarzucano jej, że miało to nic wspólnego z empatią i służyło jedynie zwiększeniu oglądalności. Krytycy (zazwyczaj koledzy z branży) wytykali Barbarze, że polegała na pytaniach typu softball (amerykańskie określenie na bardzo proste, banalne pytania). Te uwagi nie umniejszają zasług Barbary Walters, która do dziś pozostaje wzorem dla dziennikarzy. Na przestrzeni dekad przeprowadziła rozmowy z każdym urzędującym prezydentem i pierwszą damą, począwszy od Richarda i Patty Nixonów, po Baracka i Michelle Obamów. Wywiadów udzielili jej szach Iranu Mohammad Reza Pahlavi, Dalajlama, brytyjska premier Margaret Thatcher, Vladimir Putin. Siedząc naprzeciwko libijskiego dyktatora Mu’ammara al-Kadaffiego, powiedziała odważnie: „W Ameryce czytamy, że jest pan niestabilny. Czytamy, że jest pan szalony”. Fidelowi Castro zadała kłopotliwe pytanie o wolność słowa na Kubie.
Barbarze zwierzały się gwiazdy Hollywood: Fred Astaire, Barbra Streisand, Audrey Hepburn, Katharine Hepburn („Na moim pogrzebie lub w moim nekrologu można wspomnieć, że kiedyś zapytałam Katharine Hepburn, jakim drzewem chciałaby być” – mówiła Barbara Walters), Patrick Swayze, który ze łzami w oczach opowiedział o stracie ojca. Lista jest oczywiście znacznie dłuższa.
W 1995 roku Walters przeprowadziła pierwszy po wypadku wywiad ze sparaliżowanym Christopherem Reeve'em. To przed nią w 1999 roku, podczas dwugodzinnego ekskluzywnego wywiadu, otworzyła się była stażystka Białego Domu, Monica Lewinsky. Ta rozmowa z kochanką Billa Clintona, obejrzana przez 74 miliony Amerykanów, przeszła do historii jako program informacyjny o najwyższej oglądalności w dziejach ABC.

Barbara
Barbara Walters zdobyła mnóstwo nagród i stała się legendą amerykańskiego dziennikarstwa telewizyjnego. A prywatnie?
W latach 1955-1958 była żoną Roberta Henry’ego Katza. W 1963 roku wyszła za producenta teatralnego Lee Gubera. Adoptowali córkę, Jacqueline Denę, nazwaną na cześć niepełnosprawnej siostry Barbary. Para rozstała się w 1976 roku.
Barbara Walters miała kilka romansów, między innymi z senatorem Edwardem Brookiem. W 1986 roku wyszła za mąż po raz trzeci. Małżeństwo z producentem telewizyjnym Mervem Adelsonem przetrwało do 1992 roku.
W 2010 roku przeszła udaną operację serca. W ostatnich latach życia dokuczały jej zaniki pamięci. Dziennikarka zmarła 30 grudnia 2022 roku w swoim domu w Nowym Jorku. Miała 93 lata.
Barbara powiedziała kiedyś: „Mam nadzieję, że zostanę zapamiętana jako dobra i odważna dziennikarka. Mam nadzieję, że niektóre z moich wywiadów nie tworzyły historii, ale były jej świadkami”.
Źródła
- https://www.latimes.com/entertainment-arts/tv/story/2022-12-30/barbara-walters-most-influential-tv-interviews
- https://www.biography.com/movies-tv/barbara-walters