Susan Sarandon i Tim Robbins - miłość, polityka i rozstanie, które wstrząsnęło Hollywood

Przez ponad dwie dekady byli uznawani za najlepiej dobraną parę Hollywood. Oboje utalentowani, zaangażowani społecznie, pragnący zmieniać świat na lepszy. Ich rozstania nikt się nie spodziewał, a przyczyna okazała się... zaskakująca.
Jedna z najlepszych
Susan Abigail Tomalin, światu znana jako Susan Sarandon, urodziła się 4 października 1946 roku w Jackson Heights w Queens, jako najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa. Z domu wyniosła empatię i wrażliwość społeczną.
Nie planowała kariery aktorskiej. To był przypadek – w 1970 roku towarzyszyła swojemu pierwszemu mężowi, Chrisowi Sarandonowi, podczas castingu do filmu „Joe”. To Chris studiował aktorstwo i to on liczył na zdobycie roli. Ku jego zdumieniu, to na Susan zwrócono uwagę – mimo że nawet nie zamierzała brać udziału w przesłuchaniu. Przełomem w jej karierze okazał się kultowy film „The Rocky Horror Picture Show” z 1975roku. Jednak prawdziwe uznanie krytyków przyniosła jej rola w filmie „Atlantic City” z roku 1980. Otrzymała pierwszą nominację do Oscara.
W latach 90. Sarandon stała się prawdziwą gwiazdą. Do Nagrody Akademii nominowaną ją za role w „Thelmie i Louise”, „Lorenzo's Oil”, „Kliencie”. Szczególnie film „Thelma i Louise” ugruntował pozycję Susan jako ikony kina feministycznego. Wreszcie w 1996 roku zdobyła Oscara za najlepszą aktorkę pierwszoplanową za rolę siostry Helen Prejean w filmie „Przed egzekucją”. To był moment wyjątkowy – Susan odebrała statuetkę za znakomitą kreację w opartym na faktach filmie w reżyserii Tima Robbinsa, z którym nie tylko dzieliła wizję artystyczną i światopogląd, ale także życie.
Artysta zaangażowany
Timothy Francis Robbins urodził się 16 października 1958 roku w West Covina w Kalifornii, ale wychowywał się w Nowym Jorku. Był synem muzyka Gil Robbinsa z zespołu The Highwaymen i aktorki Mary Robbins. Po ukończeniu (z wyróżnieniem!) studiów dramatycznych na UCLA, w 1981 roku założył teatralną grupę Actors' Gang –eksperymentalny zespół wyrażający radykalne poglądy polityczne przez awangardowe formy teatralne.
W Hollywood Robbins zaczynał od małych ról, między innymi w „Top Gun” z 1986 roku, ale przełomem był dla niego „Bull Durham” z roku 1988. Kariera nabrała rozpędu w latach 90. W 1992 roku zagrał w satyrze Roberta Altmana „Gracz”. Otrzymał Złoty Glob i nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes. Tego samego roku napisał, wyreżyserował, skomponował muzykę i zagrał w filmie „Bob Roberts”, satyrycznym mockumentary. Największą sławę przyniosła mu rola Andy'ego Dufresne w „Skazanych na Shawshank” Franka Darabonta, z 1994 roku. W 2003 roku zdobył Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w doskonałym dramacie Clinta Eastwooda „Rzeka tajemnic”. Jednak Tim Robbins jest nie tylko utalentowanym aktorem i twórcą kina. To hollywoodzki intelektualista, idealista pragnący zmieniać świat na lepsze. Z Susan łączyło go przede wszystkim to pragnienie.
Zgrana para
Susan Sarandon i Tim Robbins poznali się w 1988 roku na planie filmu „Bull Durham”. Sarandon bardzo chciała zagrać w filmie, który, jak mówiła, „obalał wiele mitów i kwestionował amerykańską definicję sukcesu”.
Tim był starszą koleżanką zafascynowany. Różnica wieku wynosiła 12 lat, ona była już po czterdziestce, miała córkę. Więź intelektualna była wazniejsza niż cokolwiek innego.
Zamieszkali razem w nowojorskiej West Village i powitali na świecie dwóch synów: w 1989 urodził się Jacka Henry, w 1992 dołączył Miles. Tim uwielbiał córkę Susan z poprzedniego związku, Evę Amurri, traktując ją jak „dziecko bonusowe”.
Ślub nie był im potrzebny. Żyjąc bez papierów, stali się wzorem nowoczesnej pary. Oboje byli znani ze swoich lewicowych poglądów i aktywności społecznej. Na przykład w 2007 roku wystąpili razem z Jane Fondą na antywojennym wiecu w Waszyngtonie, wspierając kongresową ustawę o wycofaniu wojsk amerykańskich z Iraku. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji. Kevin Costner, ich kolega z planu „Bull Durham”, powiedział: „Myślę, że odwaga Tima i Susan to rodzaj odwagi, dzięki której nasza demokracja działa”.
Polityka polityką, ale swoje poglądy para wyrażała także poprzez kino. Ich najważniejszym wspólnym projektem był film „Przed egzekucją”, który Tim wyprodukował, napisał scenariusz i wyreżyserował, a Susan zagrała główną rolę. Film o relacji zakonnicy z osadzonym w celi śmierci więźniem ma wyraźny podtekst polityczny, dotyczący przede wszystkim kary śmierci i kwestii sprawiedliwości społecznej w systemie amerykańskim. Był to wielki sukces krytyczny i komercyjny. Susan zdobyła za nią Oscara, a Tim otrzymał nominację za najlepszą reżyserię. Sarandon wystąpiła również w kolejnym filmie Tima, „Cradle Will Rock” z 1999 roku.
Nic dziwnego, że Susan Sarandon i Tim Robbins byli uznawani za jedną z najlepiej dobranych par Hollywood. Media chętnie przedstawiały ich jako przykład udanego związku w Hollywood, gdzie większość małżeństw kończy się rozwodem – czasem nawet skandalem. Tu było coś innego – patrzenie sobie w oczy i spoglądanie w tym samym kierunku. Przez 23 cudowne lata.
Interesują Cię hollywoodzkie pary? Poznaj historię Toma Hanksa i Rity Wilson.

Koniec pewnej epoki
W grudniu 2009 roku Susan Sarandon i Tim Robbins ogłosili rozstanie. Było to szokiem dla fanów i mediów. Susan później wyjaśniła, że katalizatorem była jej rola w broadwayowskim spektaklu „Exit the King”, który miał premierę wiosną 2009 roku. „Nie możesz medytować o śmierci i pozostawać w sytuacji, która nie jest autentyczna” – powiedziała magazynowi „AARP” w 2014 roku. Brzmiało to nieco enigmatycznie. Może po prostu coś się wypaliło? Może oboje się zmienili i zaczęli rozmijać? Tabloidy i dziennikarze szaleli, próbując dowiedzieć się, co rzeczywiście spowodowało zakończenie związku, który latami uznawano za idealny.
Susan mówiła o reakcji ludzi: „Ludzie podchodzili do mnie na ulicy i mówili: 'Płakałam i płakałam, kiedy usłyszałam'. Cóż, ja byłam smutniejsza! Też nie myślałam, że to się kiedykolwiek stanie".
W 2012 roku Susan przyznała w wywiadzie dla Reuters, że czuła się „jak porażka” po rozstaniu. W międzyczasie ujawniła powody rozstania. W jednym z podcastów opowiadała, że Robbins „był bardzo zazdrosny, naprawdę zazdrosny o chłopców”. Dalej wyjaśniła: „To po części wynikało z tego, że nie miał bliskiej relacji ze swoją mamą”. I przez to bliska więź Susan z synami „doprowadzała Tima do szału”.
Media spekulowały o rychłym związku Susan z producentem filmowym Jonathanem Bricklinem, z którym później rzeczywiście była w związku przez kilka lat. Tim natomiast ożenił się w 2017 roku z Gratielą Brancusi. Małżeństwo przetrwało pięć lat.
Pomimo rozstania, Susan i Tim pozostali przyjaciółmi. W 2017 roku byli widziani razem na kolacji w Venice w Kalifornii, razem ze starszym synem. W 2024 roku oboje wzięli udział w ślubie córki Susan, Evy Amurri, pozując razem do zdjęć rodzinnych.
Ich związek pozostaje jednym z najdłuższych i najbardziej znaczących w historii Hollywood – nie tylko ze względu na staż, ale też ze względu na wspólne przekonania, działalność społeczną i artystyczną współpracę. Historia miłości, intelektualnego porozumienia, politycznego zaangażowania i ostatecznego rozstania pozostaje jedną z najbardziej fascynujących opowieści współczesnego Hollywood.
Oto historia Patricka Swayze i Lisy Niemi.
Źródła
- https://www.instyle.com/celebrity/susan-sarandon-tim-robbins-breakup-timeline
- https://people.com/susan-sarandon-still-meets-people-devastated-by-tim-robbins-split-8746160
- https://en.wikipedia.org/wiki/Susan_Sarandon
- https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Robbins