Neverland Valley Ranch – historia posiadłości Michaela Jacksona
Neverland Valley Ranch to była posiadłość Michaela Jacksona. Słynny artysta utworzył z niej ogromne ranczo, które stało się parkiem rozrywki dla najmłodszych. Jak wyglądają zdjęcia najsławniejszego rancza w Kalifornii? Jaka jest lokalizacja parku Jacksona? Dlaczego wokalista zdecydował się opuścić swój wymarzony dom? Sprawdź najważniejsze informacje oraz dokładny opis Neverland Valley Ranch.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o Michaelu Jacksonie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Neverland Valley Ranch – magiczne miejsce, które utworzył Michael Jackson
Najważniejsze informacje o Neverland Valley Ranch – adres posiadłości
Historia magicznej posiadłości Neverland Vallley Ranch, którą kupił wiele lat temu Król Popu Michael Jackson, znana jest chyba wszystkim fanom muzyka. Adres nieruchomości to Santa Barbara w Kalifornii, a dokładniej: Neverland Valley Ranch, 5225 Figueroa Mountain Rd, Los Olivos, CA 93441. Lokalizacja dawnej posiadłości Michaela Jacksona to sam skraj Lasu Narodowego Los Padres, który przepięknie otacza nieruchomość. Ranczo najbardziej znane jest z tego, że stanowiło dom oraz prywatny park rozrywki Michaela Jacksona – jego własną ostoję, w której czasem powstawały piosenki Michaela Jacksona. Ranczo muzyka zajęło około 1100 hektarów powierzchni.
Na początku posiadłość nazywała się Zaca Laderas Ranch, jednak później mianowano ją na Sycamore Valley Ranch – gdy kupił ją William Bone w 1981 roku. Bone przeniósł się tam z rodziną, a później zlecił architektowi zaprojektowanie głównych części rancza i najważniejszych jego ozdób: czteroakrowego jeziora, ogromnego wodospadu, licznych ogrodów czy kamiennego mostu. Z początku chciał przekształcić rezydencję w klub wiejski, jednak ostatecznie do tego nie doszło.
Michael Jackson zakupił nieruchomość w 1988 roku. Wówczas muzyk zmienił ją na Neverland, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Nibylandię. Muzyk zaczerpnął nazwę z bajki „Piotruś Pan” o chłopcu, który nigdy nie dorasta. On sam czuł się takim chłopcem, ponieważ nie udało mu się doświadczyć szczęśliwego dzieciństw. Michael Jackson pierwszy raz zobaczył posiadłość w 1983 roku, kiedy odwiedził Paula McCartneya na planie teledysku „Say Say Say”. Właśnie wtedy artysta zafascynował się położeniem rancza i jego pięknem na tyle, że postanowił iż kiedyś będzie jego własnością. Kilka lat później właśnie tak się stało – dokładnie 13 marca 1988 roku nieruchomość została jego własnością prywatną. Zakupił Neverland Valley Ranch za kwotę, którą szacuje się na ok. 17-30 milionów dolarów. Ostateczna cena zakupu nigdy nie została podana do wiadomości publicznej.
Co znajdowało się w posiadłości Neverland Valley Ranch? Historia słynnego rancza
Michael Jackson powoli rozbudowywał swoją ukochaną, wymarzoną posiadłość. Zdjęcia w Internecie pokazują, jak wiele obiektów znajdowało się na terenie nieruchomości. Jackson stworzył tam m.in. sale kinowe i teatralne, salę z grami komputerowymi, salę taneczną, wesołe miasteczko, zoo, zegar kwiatowy, wielkie rzeźby ogrodowe, imitację wioski indiańskiej oraz Dzikiego Zachodu i wiele innych ciekawych rzeczy. Pod sławną bramą wjazdową czekał powóz konny, którym można było dotrzeć do centrum ogromnej posiadłości. Na terenie rancza znajdowało się również jezioro i domki pośród drzew. Piosenkarz nie zapomniał też o udogodnieniach dla niepełnosprawnych. Do posiadłości przybywały rodziny i ich dzieci – właśnie o tych drugich muzyk myślał najbardziej. Zapragnął, by Neverland Valley Ranch stało się również domem wszystkich dzieci. Magicznym miejscem, w którym spełniają się marzenia.
Na terenie posiadłości znajdowała się też kolejka trzyliniowa: wąskotorowa „Neverland Valley Railroad” z lokomotywą Katherine (na cześć matki Jacksona), wąskotorowa z repliką lokomotywy C.P. Huntington i prywatny pociąg elektryczny niemieckiej marki Elektro-Mobiltechnik – Michael kupił go dla swoich dzieci. Pociąg ustawiono za głównym budynkiem Neverland. Na terenie nieruchomości były też zamki dla dzieci, diabelski młyn, statek piracki, zjeżdżalnie, kolejki górskie, samochodziki i tajne pomieszczenia. Dom Michaela Jacksona stał się również miejscem m.in. ślubu Elizabeth Taylor z Larrym Fortensky’m (1991 roku) czy słynnego wywiadu na żywo z Oprah Winfrey (1993 rok), w którym opowiedział o swojej chorobie (bielactwo).
Opis posiadłości Michaela Jacksona, Neverland Valley Ranch
Kiedy Michael Jakcon przestał odwiedzać ukochane ranczo Neverland?
Liczne piosenki Michaela Jacksona powstawały w tym magicznym miejscu, zaś wokalista miał wreszcie swoją wymarzoną ostoję w której odpoczywał przed światem. Król Popu bardzo chciał, by odwiedzały go dzieci, by stał się to dla nich drugi dom. Kupił posiadłość głównie z myślą o najmłodszych pokrzywdzonych przez los, którzy mogliby się tu bawić bez granic. Chciał, by atrakcje w Neverlandzie służyły dzieciom niepełnosprawnym, biednym albo chorym. Dla nich wycieczka do Neverland Valley Ranch była przygodą życia – mogły jeść za darmo lody, słodycze, bawić się w parku rozrywki, jeździć kolejką i oglądać zwierzęta. W posiadłości Michaela Jacksona znajdowało się nawet kino z łóżkami szpitalnymi gdzie oglądać ulubione kreskówki mogły dzieci te, które nie dawały już rady zasiadać w normalnych fotelach kinowych. Niektóre dzieci zostawały na noc w Neverlandzie, więc zaczęły pojawiać się oskarżenia o molestowanie nieletnich przez Jacksona (1993 rok i 2003 rok). Najmłodsi zostawali tam na noc jednak wyłącznie za zgodą rodziców wbrew temu, co opisywały media.
W roku 2005 Michael Jackson postanowił nie wracać do Neverland Valley Ranch. Po rewizji jego posiadłości związanej z oskarżeniami o molestowanie stwierdził, że już nigdy nie poczuje się na ukochanej farmie jak w domu. Michael został oczyszczony z zarzutów, jednak cała sytuacja skutecznie „odkochała” go z rancza Neverland. Nie wrócił tam już nigdy. W 2006 roku zamknięto wszystkie działające tam obiekty, a personel w większej części został zwolniony. Artysta sprzedał ukochaną posiadłość spółce Sycamore Valley Ranch 10 listopada 2008 roku za 35 milionów dolarów. Pozostał jednak jej udziałowcem aż do śmierci – później udziały znalazły się w posiadaniu spadkobierców muzyka.
Co stało się z Neverland Valley Ranch po śmierci Michaela Jacksona?
Michael Jackson zmarł 25 czerwca 2009 roku. Media uważały, że rodzina chce pochować wokalistę w Neverland Valley Ranch. Okazało się jednak, że przez kilka lat utrzymywali w sekrecie prawdziwe miejsce pochówku Króla Popu. Rodzina dała mu bowiem obietnicę, że zachowa miejsce pochówku w tajemnicy przed światem. Wiadomo jednak, że ciało Michaela zostało skremowane a prochy rozsypano w jego ukochanym miejscu w Neverlandzie – pod gruszą.
Pod koniec 2020 roku posiadłość kupił miliarder Ron Burkle za 22 miliony dolarów. Stwierdził, że zauważył Neverland Valley Ranch dopiero niedawno z powietrza, gdy oglądał inne nieruchomości. Zakupioną posiadłość chce potraktować jako bank ziemi. Warto wspomnieć, że cena wywoławcza za słynne ranczo Michaela Jacksona było to początkowo 100 mln dolarów. Z roku na rok jednak gwałtownie spadała, głównie przez stopniowe usuwanie większości atrakcji Neverland Valley Ranch (jak zoo, pociąg elektryczny lub wesołe miasteczko).
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- King Jason: Legenda. Michael Jackson, Wydawnictwo CPress, Warszawa 2010
- Fox Kevin J.: Michael Jackson. Życie i śmierć Króla Popu, Wydawnictwo Videograf II, Warszawa 2009
- Frank Cascio: Mój przyjaciel Michael, Wydawnictwo Akcent, Warszawa 2012
- Sławomir Szyszka: Michael Jackson, Wydawnictwo Petrus, Warszawa 2014