Freddie Mercury – niesamowita historia jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów
Freddie Mercury to jeden z najbardziej wybitnych wokalistów świata, znany jako frontman zespołu Queen. Jak wyglądało życie Freddiego w młodości? Które utwory napisał wokalista? W jaki sposób wyglądała jego kariera solowa oraz dyskografia? Jaka choroba uśmierciła artystę? Dowiedz się, w jaki sposób Freddie Mercury odniósł niesamowity sukces na skalę światową.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sławnych piosenkarzach i piosenkarkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Freddie Mercury – najlepszy wokalista wszech czasów
Wczesne życie Freddiego Mercury’ego – biografia
Freddie urodził się 5 września 1946 roku jako Farrokh Bulsara w Stone Town, na Zanzibarze. Ojciec Bomi i matka Jer pochodzili z zachodnich Indii – byli Parsami z Gudźaratu, a także wyznawali zaratusztrianizm. Farrokh Bulsara miał również młodszą o 6 lat siostrę, Kashmirę. Rodzina zamieszkała na Zanzibarze, by ojciec Farrokha mógł pracować – właśnie dlatego Freddie urodził się w Afryce. Chłopiec został później wysłany z powrotem do Indii, gdzie dzięki swojej ciotce nauczył się grać na fortepianie mając 7 lat. Studiował też w St. Peter’s School – brytyjskiej szkole z internatem dla chłopców, w okolicy Bombaju. Właśnie tam równieśnicy zaczęli nazywać go Freddie.
W wieku 12 lat Freddie Mercury założył szkolny zespół The Hectics. Grał w nim m.in. Bruce Murray. Chłopiec pomieszkiwał u babci i ciotki, a także uczył się w szkole. W lutym 1963 roku wrócił na Zanzibar do rodziców. Chciał bowiem kontynuować naukę, którą zaczął tam w wieku pięciu lat – przy klasztorze św. Józefa. Rok później młody Freddie musiał jednak znów wylecieć z Zanzibaru, ze względu na wojnę domową. Rodzina przeprowadziła się o Anglii, osiedlając się w Feltham (zachodni Londyn). Chłopiec bardzo cieszył się, że wszyscy przenieśli się do Europy. Zwłaszcza, że interesował się muzyką zachodu. Freddie uczył się w szkole artystycznej, studiując grafikę i projektowanie – ukończył ją w 1969 roku. Umiejętności ze studiów przydały się później Freddiemu w projektowaniu niektórych elementów ubrań dla zespołu Queen. W międzyczasie Freddie dorabiał w sklepie z odzieżą używaną, pracując z Rogerem Taylorem. Później obsługiwał również bagaże na lotnisku Heathrow.
Muzyczne życie Freddiego – początki wielkiej kariery Queen
W 1969 roku Freddie dołączył do zespołu Ibex, który był pierwszym poważnym krokiem w jego przyszłej karierze. Wówczas zamieszkał w Liverpoolu, gdzie grywał ze swoimi kolegami. Jednak zespołowi nie udało się rozwinąć skrzydeł, więc Freddie dołączył do zespołu Sour Milk Sea z Oxfordu. Grupa również nie wytrzymała próby czasu i rozpadła się w 1970 roku – chłopaki nie mogli się ze sobą dogadać. W kwietniu 1970 roku Freddie połączył siły z gitarzystą Brianem Mayem i perkusistą Rogerem Taylorem – został wokalistą zespołu Smile. Z czasem do muzyków dołączył basista John Deacon. Freddie zmienił później nazwę zespołu na Queen. W międzyczasie zmienił też swoje nazwisko z Bulsara na Mercury. Przed wydaniem pierwszego albumu Freddie Mercury zaprojektował dla zespołu herb, który pojawiał się jako znak rozpoznawczy Queen już do końca działania zespołu.
Pierwsze koncerty Queen datuje się na 1971 rok, zaś pierwsze nagrania w studio na rok 1972. Z początku frontman wraz ze swoim zespołem nie mogli zaciekawić żadnego producenta. Wiele wytwórni uważało, że Queen są nijacy. Udało im się jednak wybłagać jedno studio o możliwość korzystania z niego po godzinach. Mimo, że chłopaki mieli mało czasu na używanie studia, udało im się nagrać materiał na debiutancki album – Queen (1973 rok). Drugim krążkiem był Queen II (1974 rok). Dyskografia zespołu zaczęła się zatem powiększać, a chłopacy zaczęli dawać kolejne koncerty po Wielkiej Brytanii. Przełomowym singlem okazał się jednak „Killer Queen” z trzeciego album, Sheer Heart Attack (1974 rok). Najciekawszym był jednak fakt, że wokalista napisał utwór w zaledwie jeden wieczór. O zespole Queen zaczęło być coraz głośniej. W 1975 roku menadżerem zespołu został John Red – ten sam, który pomagał Eltonowi Johnowi. Pojawił się też ich kolejny krążek, A Night at the Opera z niesamowitym singlem „Bohemian Rhapsody” – opisywanym jako najlepszy hit wokalisty. Freddie Mercury napisał różne utwory, jednak to właśnie ten uznawany jest za jego największe, najbardziej wybitne dzieło muzyczne. Sprawdź także ten artykuł z TOP 10 największych hitów zespołu Queen.
Ogromny sukces zespołu i popularne piosenki Queen
Biografia zespołu Queen znana jest niemal każdemu fanowi. Spróbujmy uporządkować sobie chronologicznie kolejne historyczne momenty, utwory i albumy zespołu.
1976 – wydanie piątego albumu, A Day at the Races. Największym singlem na tym krążku okazał się „Somebody to Love”. Coraz więcej ludzi zaczęło kojarzyć zespół i tłumnie przychodzić na jego koncerty.
1977 – powstał kolejny album, News of the World. Piosenki Queen najbardziej znane z tego albumu to „We Are The Champions” oraz „We Will Rock You”. Queen otrzymali za niego platynową płytę w USA.
1978 – zespół wydał album Jazz, który w rzeczywistości okazał się mocnym rockowym krążkiem.
1980 – wydanie albumu The Game, na którym znalazły się po raz pierwszy syntetyzatory. Największym hitem całego krążka okazał się utwór „Another One Bites The Dust”. W tym roku Freddie Mercury po raz pierwszy pokazał się też z wąsami, które bardzo szybko stały się jego atrybutem i głównym znakiem rozpoznawczym. W tym samym roku powstał album Flash Gordon (filmowy).
1982 – Queen wypuścili album Hot Space. W międzyczasie w zespole zaczęło dochodzić do kłótni na tle muzycznym, więc zespół musiał na chwilę zawiesić działalność i odpocząć od siebie. Właśnie wtedy rozwinęła się też kariera solowa Mercury’ego. Współpracował m.in. przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu Metropolis, „Love Kills” (1984 rok). Freddie wydał też solowy album Mr. Bad Guy (1985 rok). Promował go utwór „I Was Born To Love You”, jednak krążek nie przyjął się dobrze mimo, że wokalista skomponował całość. Podczas solowej przygody z muzyką Freddie nagrał również płytę Barcelona, razem z katalońską wokalistyką operową Montserrat Caballe.
1984 – kolejnym albumem Queen był The Works. Zespół wrócił do wspólnego grania, a krążek okazał się strzałem w dziesiątkę. Największymi hitami z albumu zostały „I Want To Break Free” i „Radio Ga Ga”.
1986 – wydanie albumu A Kind Of Magic, na którym pojawiły się słynne utwory Queen: „A Kind of Magic”, „Friends Will Be Friends” oraz „Who Wants to Live Forever”. Później znów nastąpiła przerwa zespołu w pracy nad wspólnymi albumami.
1989 – Queen wypuścili album The Miracle. Wielkim przebojem okazał się utwór „I Want It All”. Niestety właśnie wtedy coraz mocniej dawała o sobie znać choroba Freddiego, AIDS. Zespół nie mógł pojechać z tego powodu w promocyjną trasę koncertową.
1991 – wydanie krążka Innuendo, który zasłynął z piosenki „The Show Must Go On”. Był to ostatni album i zarazem ostatni rok… życia Freddiego Mercury’ego.
Orientacja homoseksualna, data i miejsce śmierci Freddiego Mercury’ego
Jaka była prawdziwa orientacja homoseksualna Freddiego Mercury’ego?
Freddie Mercury był biseksualny, choć czasem uważał siebie za homoseksualistę. Mimo, że związany był z kobietą przez 6 lat (Mary Austin), miewał również styczność z gejami i spotykał się z nimi. Freddie posiadał kochanków zarówno w Europie, jak i w Stanach zjednoczonych. Wszystkim kupował bardzo drogie gadżety. Freddie był nawet w związku z mężczyzną, fryzjerem Jimem Huttonem (od 1985 roku). Para mieszkała ze sobą, a Hutton był przy Freddim do końca jego dni – opiekując się wokalistą, gdy był już bardzo chory.
Ekstrawaganckie występy na scenie Freddiego czasami wskazywały na jego seksualność. Mercury jednak wcale nie obawiał się wyrażać swojej orientacji publicznie. Był to dla niego w pewien sposób styl życia, z którego nie chciał się nikomu tłumaczyć.
Choroba i śmierć Freddiego Mercury’ego
Freddie nie prowadził życia codziennie przepełnionego narkotykami, jak Lemmy Kilmister czy Kurt Cobain – choć oczywiście nie stronił od nich podczas imprez. Mimo to, zachorował. W 1987 roku dowiedział się, że ma AIDS. Wokalista zaczął zauważać u siebie objawy śmiertelnej choroby w postaci mięsaków Kaposiego. Nie chciał jednak przyjąć do świadomości tego, co się z nim dzieje. Ostatnim jego klipem był „These Are the Days of Our Lives” – Freddie został w nim tak ucharakteryzowany, by nie było widać oznak choroby. Artysta starał się nie rozmawiać o AIDS z bliskimi, oddalając myśli o śmierci od siebie. Dzień przed zgonem zdążył wydać oświadczenie, w którym publicznie przyznał się do choroby.
Freddie zmarł 24 listopada 1991 roku w swoim domu. Miał zaledwie 45 lat, jednak AIDS okazał się silniejszy niż organizm frontmana Queen. Ciało muzyka skremowano 27 listopada. Ceremonia pochówku była bardzo kameralna, uczestniczyło w niej zaledwie 35 osób. Prochy wokalisty ponoć wrzucono do Jeziora Genewskiego lub zakopano pod wiśnią w domu Freddiego, Garden Lodge (Londyn). Jeszcze inni uważają, że to Mary Austin pochowała skremowane szczątki Freddiego w nieznanym miejscu. Fani złożyli Freddiemu morze kwiatów pod murem jego domu i do dziś piszą na murku upamiętniające wokalistę napisy. Śmierć Freddiego Mercury’ego pokazała i udowodniła całemu światu, że AIDS to ogromne zagrożenie. A brak świadomości na temat AIDSA oraz HIV może doprowadzić do śmierci.
Ciekawostki na temat Freddiego Mercury’ego
- Mercury zawsze chciał naprawić swój zgryz, jednak nigdy tego nie zrobił obawiając się zmiany głosu. Żałował później, że nie zoperował zębów, których tak bardzo nie lubił.
- Swój londyński dom Garden Lodge wokalista kupił ponoć tylko na podstawie obejrzanych zdjęć.
- Freddie sporo czasu spędzał nad Jeziorem Genewskim w Montreaux, gdzie pod koniec życia kupił apartament.
- Do historii przeszły również… imprezy organizowane przez Freddiego. Nigdy nie liczył się z kosztami i kupował najdroższy alkohol oraz jedzenie.
- Freddie Mercury wydawał ogromną ilość pieniędzy na antyki z Japoniii. Był mocno zafascynowany tym państwem.
- Frontman zespołu Queen wiele czasu poświęcał również kotom. Miał ich ok. 10 i każdy posiadał swoje imię, nadane przez wokalistę.
- Freddie bardzo lubił wymyślać przezwiska żeńskie tym, którzy spędzali z nim czas (np. Brian May był dla niego „Maggie”, zaś Roger Taylor „Betty”). Bardzo często zwracał się bezpośrednio również do innych osób „kochanie” lub „skarbie”.
- Mercury nigdy nie zrobił prawa jazdy, jednak posiadał kilka ciekawych samochodów w swojej kolekcji (np. Rolls-Royce Silver Shadow 1).
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Cacas Alfonso: Freddie Mercury. Biografia, Wydawnictwo Młody Book, Warszawa 2019
- Mark Blake: Queen. Królewska historia, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2018
- Brian May, Roger Taylor, Harry Doherty: Skarby Queen, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2019
- Richards Matt, Langthorne Mark: Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2019
- Peter Hince: Queen. Nieznana historia, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2019