Led Zeppelin jako pionierzy hard rocka – historia zespołu, dyskografia, największe hity
Led Zeppelin to pionierzy muzyki hard rock, którzy uznawani są za jeden z najlepszych zespołów w historii. Muzycy zmienili oblicze rocka, a utwory Led Zeppelin są dziś chętnie coverowane przez inne rockowe zespoły. Albumy grupy muzycznej sprzedały się w ponad 300 mln egzemplarzy, zaś utwór „Stairway to Heaven” puszcza większość rozgłośni radiowych na świecie. Kim są członkowie grupy Led Zeppelin? Dlaczego ich muzyka zrewolucjonizowała historię rocka? Co takiego wydarzyło się, że zespół przerwał działalność w 1980 roku? Poznaj historię zespołu oraz ciekawostki, o których wcześniej mogłeś nie słyszeć.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zespołach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Led Zeppelin – członkowie zespołu, styl muzyczny, najważniejsze albumy
Zanim powstał zespół Led Zeppelin…
Nie każdy wie, że przed Led Zeppelin grał bluesowo-rockowy zespół The Yardbirds. Właśnie do niego dołączył Jimmy Page (gitara prowadząca) w 1966 roku. Gdy The Yardbirs zaczęli się rozpadać, Jimmy Page postanowił stworzyć w jego miejsce zupełnie nowy zespół. Pierwsza reaktywacja nowej kapeli nie wypaliła, jednak złączeni muzycy (Jimmy Page, Jeff Beck i Keith Moon) nagrali razem jeden utwór. W sesji nagraniowej brał udział basista John Paul Jones, który zainteresował się ewentualnym nowym projektem muzycznym z Page’m. The Yardbirds po raz ostatni zagrali w 1968 roku. Brakowało bowiem pomysłów na to, jak rozwinąć się dalej.
Page wraz z basistą The Yardbirds (Chris Dreja) zaczęli coraz poważniej rozmyślać nad utworzeniem nowej kapeli. Takiej, która mogłaby wstrząsnąć rynkiem muzycznym. Wkrótce dołączył do nich Robert Plant (wokalista i frontman). Plant zarekomendował z kolei znakomitego perkusistę, Johna Bonhama. Dreja w ostatniej chwili wycofał się i postanowił zostać fotografem. Na odejściu Chrisa skorzystał John Paul Jones, który przejął gitarę basową. Muzycy od samego początku świetnie się ze sobą dogadywali. Wspólnie utworzyli więc zespół Led Zeppelin – nowatorską kapelę muzyczną, zbudowaną na „gruzach” zespołu The Yarbirds. W listopadzie 1968 roku kapela podpisała kontrakt z Atlantic Records. Właśnie wtedy uruchomiła się lawina sukcesów zespołu Led Zeppelin.
Czym wyróżnia się styl muzyczny Led Zeppelin? Pierwsze płyty, sprzedaż i wzrost popularności
Nagranie pierwszej płyty Led Zeppelin (1969) zajęło muzykom zaledwie 36 godzin. W tym samym roku powstał jeszcze drugi album, zatytułowany Led Zeppelin II. Okazał się on jeszcze większym hitem, niż poprzedni. Wraz z drugim albumem Led Zeppelin wyrobił swój własny styl muzyczny, który dziś nazywany jest hard rock. Na przestrzeni lat pojawiały się kolejne albumy zespołu, których łączna sprzedaż wynosi na dzień dzisiejszy ponad 300 mln egzemplarzy na całym świecie. Poza dwoma wymienionymi albumami, Led Zeppelin nagrali jeszcze:
- Led Zeppelin III (1970)
- Led Zeppelin IV (1971)
- Houses of the Holy (1973)
- Physical Graffiti (1975)
- Presence (1976)
- In Through the Out Door (1979)
- Coda (1982)
Led Zeppelin zdecydowanie byli muzycznym odkryciem swojej generacji – podobnie, jak Jimi Hendrix. To właśnie Led Zeppelin przetarł szlaki i umożliwił m.in. powstanie zespołu AC/DC, Deep Purple czy Black Sabbath, którzy też chcieli grać mocną rockową muzykę. Led Zeppelin odkrył ścieżkę w muzyce, która wcześniej była zupełnie nieznana w tej branży. Fani zachwycali się energią oraz ekspresją kapeli, a także niesamowitymi zdolnościami muzycznymi jej członków. Trasy koncertowe zespołu przyciągały tłumy. Debiut Led Zeppelin uznawany jest za przełom w historii muzyki – wszak to właśnie Led Zeppelin został pionierem popularnego później hard rocka.
Warto dodać, że na płycie Led Zeppelin IV pojawił się najsłynniejszy utwór muzyczny zespołu, „Stairway to Heaven”. Czas trwania piosenki na płycie to 8 minut, przez co utwór ten nie promował albumu. Czasopismo Rolling Stone uplasowało „Stairway to Heaven” na 31 miejscu listy 500 utworów wszech czasów. Utwór jest dziś jednym z najczęściej puszczanych w światowych rozgłośniach radiowych. Po raz pierwszy Led Zeppelin zagrał tę piosenkę w marcu 1971 roku w Belfaście. Publiczność oszalała z zachwytu nie mając pojęcia, że w przyszłości będzie to jeden z najbardziej kultowych utworów rockowych. Piosenka „Stairway to Haven” stała się wizytówką zespołu Led Zeppelin, przyćmiewając pozostałe utwory. A może zainteresuje cię także ten artykuł o powstaniu zespołu Queen?
Wielka kariera i smutny koniec zespołu Led Zeppelin. Dlaczego kapela przestała grać?
Za co fani najbardziej kochali Led Zeppelin?
Bez cienia wątpliwości, największą uwagę na scenie zawsze przyciągał Robert Plant – doskonały frontman i wokalista, który napisał wiele tekstów dla Led Zeppelin. Nie można oczywiście zapominać o pozostałych członkach formacji. John Bonham do dnia dzisiejszego wymieniany jest jako jeden z najlepszych perkusistów w historii muzyki rockowej, John Paul Jones wyróżnił się niesztampową grą na basie naśladowaną dziś przez wielu muzyków, zaś Jimmy Page zajął 9 miejsce na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów według magazynu Rolling Stone. John Bonham to bez wątpienia legenda muzyki.
Koncerty Led Zeppelin często trwały nawet trzy godziny, dzięki czemu fani kapeli mogli długo przeżywać niesamowite chwile pod sceną. Największą popularność przypisuje się zespołowi Led Zeppelin w latach 1972-1977. Wówczas kapela grała doskonałe koncerty, wydała genialne płyty i wypracowała sobie również nie tylko styl muzyczny, ale i przyciągający image sceniczny. Led Zeppelin stał się niepodważalnym numerem jeden wśród rockowych zespołów na świecie, prześcigając w sprzedaży płyt nawet The Rolling Stones (nawiasem, warto przesłuchać 8 największych przebojów Rolling Stones, by zauważyć różnice między zespołami).
Smutny koniec zespołu Led Zeppelin
Po wydaniu płyty In Through the Out Door zespół wyruszył w wielką trasę koncertową po Europie. W czerwcu 1980 roku podczas koncertu w Niemczech perkusista nagle zemdlał na scenie, przez co trzeba było odwołać występ. Spekulowano, iż zasłabnięcie Bonhama spowodowane było jego uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Zespół Led Zeppelin stanowczo temu zaprzeczał mówiąc, iż Bonham przed koncertem… za dużo zjadł. W lipcu 1980 roku trasa po Europie została zakończona. Później zespół miał wyruszyć w trasę koncertową po USA.
24 września 1980 roku zespół był w podróży przed oficjalnym tournee po Stanach Zjednoczonych. Muzycy zatrzymali się na śniadanie, gdzie Bonham zamówił kilkanaście kieliszków wódki. Gdy Led Zeppelin dotarł do studia nagraniowego, perkusista w dalszym ciągu spożywał alkohol. Po próbie kapela udała się do domu Jimmy’ego Page’a, gdzie Bonham poszedł spać. 25 września o 13:45 menadżer zespołu z Johnem Paulem Jonesem znaleźli perkusistę martwego – udusił się własnymi wymiocinami. Led Zeppelin zakończył działalność po śmierci Johna Bonhama mimo, iż wiele znakomitych perkusistów było gotowych go zastąpić. Dwa lata po śmierci Bonhama Led Zeppelin wypuścił ostatnią płytę, Coda. Na tym albumie znalazły się niepublikowane wcześniej materiały, m.in. solówka Bonhama „Bonzo’s Montreux”. Później kapela pokazywała się już wyłącznie okazyjnie. Niemal każdy powrót na scenę kończył się niepowodzeniem.
Ciekawostki o Led Zeppelin, których możesz nie znać
- W 1977 roku Robert Plant przeżył ogromną tragedię. Zmarł jego pięcioletni synek, Karac – chłopiec cierpiał na wirusowe zapalenie żołądka. Zaplanowana trasa koncertowa została wówczas natychmiast odwołana. By uczcić pamięć synka, Robert Plant napisał z Johnem Bonhamem słynny utwór „All My Love”.
- Muzycy stronili od wydawania singli – w Europie nie pojawił się żaden. Woleli postawić na długogrające płyty, których sprzedali na świecie zresztą w ponad 300 mln egzemplarzy.
- Led Zeppelin był trzecim zespołem w historii, który dorobił się 4 diamentowych albumów.
- Zespół jest jedynym w historii, którego wszystkie albumy znalazły się w amerykańskim Top 10 Billboardu.
- Kapela Led Zeppelin została kilka razy wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, za sprawą zgromadzenia podczas jednego koncertu największej ilości ludzi. Dnia 30 sierpnia 1977 roku w Michigan (Pontiac Silverdome) zebrało się ich ok. 77 tysięcy.
- Mimo iż „Stairway to Heaven” jest najpopularniejszym utworem Led Zeppelin, nigdy nie został nagrany do niego teledysk.
- Led Zeppelin w przeciwieństwie do innych kapel hard rockowych (jak Black Sabbath lub Depp Purple) nigdy nie zmienili oryginalnej formy swojej muzyki.
- Zespół był jednym z niewielu, który swoje pojedyncze kompozycje ciągnął na koncertach przez kilkanaście lub więcej minut. Aranżacje uzupełniały solówki, np. perkusyjne.
- W 1995 roku Led Zeppelin wprowadzeni zostali do Rock and Roll Hall of Fame.
- Led Zeppelin wiele razy byli powiązywani z sektą satanistyczną – tak samo, jak Black Sabbath czy The Rolling Stones. Wszystko za sprawą ekscentrycznego stylu muzycznego, który nie do końca odpowiadał grupom chrześcijańskim. Ponoć nawet słynne „Stairway to Haven” miało… szatańskie przesłanie.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Wall Mick: Led Zeppelin. Kiedy Giganci chodzili po Ziemi, Wydawnictwo Kagra, Poznań 2018
- Stephen Davis: Młot Bogów – Saga Led Zeppelin, Wydawnictwo In Rock, Warszawa 2006