Michael Jackson – życiorys, dyskografia, życie prywatne, śmierć
Michael Jackson to popularny piosenkarz, tancerz i artysta estradowy, którego świat zapamiętał jako Król Popu. To jeden z najbardziej wybitnych wykonawców w historii świata muzyki. Jakie są największe hity Michaela Jacksona? Jak wyglądała kariera piosenkarza od samego początku? Czy znasz życiorys słynnego wykonawcy muzyki pop? Oto najważniejsze informacje, nagrody, znane albumy i piosenki Michaela Jacksona.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o Michaelu Jacksonie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Michael Jackson – życiorys i zdjęcia wybitnego Króla Popu
Dzieciństwo Michaela Jacksona
Michael Joseph Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku w Gary, niedaleko Chicago. Był dzieckiem Jacksonów (Josepha i Katherine), afrykańsko-amerykańskiej rodziny z klasy robotniczej. Matka grała na klarnecie i fortepianie oraz była Świadkiem Jehowy, zaś ojciec był emerytowanym bokserem i operatorem dźwigu. Aby zarobić na liczną rodzinę, dodatkowo grał na gitarze w lokalnym zespole Falcons. Joseph był bardzo wymagający od swoich dzieci, często stosując wobec nich przemoc fizyczną. Ponoć regularnie czekał z pasem w dłoni, aż tylko któreś z rodzeństwa popełni najmniejszy błąd. W 2003 roku Joseph przyznał się, że bił Michaela.
W 1964 roku Michael i Marlon dołączyli do The Jackson Brothers – zespołu założonego przez ich ojca, w skład którego wchodzili Jackie, Tito i Jermaine. Rodzeństwo z początku grało na tamburynie i kongach, jednak później ojciec docenił talent wokalny Jemarine i Michaela, „wypychając” ich na pierwszy plan. W 1966 roku zespół wygrał lokalny konkurs młodych talentów, po czym zaczął koncertować głównie po nocnych klubach i barach koktajlowych. Wzrost popularności zespołu sprawił, że wkrótce zmienił on swoją nazwę na The Jackson 5 – by była łatwiejsza do zapamiętania. W 1966 roku grupa podpisała kontrakt z Motown Records, nagrywając piosenki ABC, The Love You Save, I Want You Back oraz I’ll Be There. Utwory zajęły pierwsze miejsca listy przebojów Billboard. Michael Jackson zaczął próbować swojej solowej kariery, wydając dwa albumy. Publiczność szybko pokochała przebojowego muzyka.
W roku 1973 sprzedaż krążków zespołu spadła. The Jackson 5 podpisali kontrakt z kolejną wytwórnią, a później z zespołu odszedł Jermaine. Grupa musiała zmienić nazwę na The Jacksons, przyjmując Rand’yego na miejsce Jermaine (młodszy brat Michaela). W latach 1976-1984 zespół jeździł po świecie i koncertował. To Michael Jackson pisał wówczas większość hitów. Piosenki utworzone przez Michaela dla zespołu to m.in. Can You Feel It czy Shake Your Body.
Kiedy rozwinęła się solowa kariera Michaela Jacksona? Dyskografia i znane albumy Jacksona
W 1978 roku Michael Jackson przeniósł się do Nowego Jorku, aby zagrać jak strach na wróble w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”. Film okazał się porażką, jednak Michael poznał tam kompozytora muzyki Quincy’ego Jonesa. Wpłynął on na późniejszą karierę solową muzyka, produkując 3 albumy Jacksona (m.in. przełomowy Thriller). W 1979 roku Michael złamał nos w trakcie tańca. Korekcja nosa sprawiła mu ogromne trudności w oddychaniu, więc później operował go kilkukrotnie. Postaramy się teraz chronologicznie przedstawić kolejne największe hity muzyczne i kluczowe albumy Michaela Jacksona.
1979 rok – Michael Jackson wypuścił swój piąty solowy album, Off the Wall. Popularne piosenki z albumu to m.in. „Rock With You” i „She’s Out Of My Life”. Album sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. W 1980 roku Michael Jackson zdobył swoje pierwsze trzy nagrody American Music Awards. Dostał również dwie nagrody Billboard Awards („najlepszy czarnoskóry artysta i album”) oraz nagrodę Grammy za najlepszy męski wokal.
1982 rok – piosenkarz wydał album Thriller, który okazał się najbardziej dochodowym w historii fonografii (109 mln egzemplarzy). Był to również pierwszy w historii album, gdzie w pierwszej dziesiątce Billboardu znalazły się same piosenki Michaela Jacksona (m.in. „Beat It”, „Thriller” i „Billie Jean”). Z utworem „Billie Jean” związane było opracowanie specyficznego kroku tanecznego moonwalk, który wymyślił Michael Jackson. Stał się on znakiem firmowym artysty. Album Thriller tylko w USA aż 28 razy zyskał status Platynowej Płyty. Jackson został przez to uznany za ikonę światowej popkultury.
1983 rok – Michael Jackson podpisał kontrakt reklamowy z Pepsi. Podczas kręcenia reklamy doszło do wybuchu jednego z urządzeń, które podpaliło włosy Jacksona. Nigdy już nie odrosły w poparzonym miejscu. Do 1983 roku Jackson nagrywał utwory również z Freddiem Mercury, wokalistą zespołu Queen. Później koncertował ze swoimi braćmi, promując ich jako główna gwiazda.
1984 rok – artystę mianowano w 12 kategoriach do nagrody Grammy, z czego zdobył statuetkę aż 8 razy. W tym samym roku rozpoczęto również sprzedaż lalek z wizerunkiem Michaela Jacksona. Popularne zaczęły być też jego słynne części garderoby scenicznej – kostium z singla „Thriller” i cekinowe rękawice.
1985 rok – Jackson otrzymał zaproszenie do Białego Domu od prezydenta Ronalda Regana, by otrzymać osobiste podziękowania za użyczenie „Beat It” do kampanii, mającej na celi powstrzymywanie pijanych kierowców od jazdy samochodem. W tym samym roku muzyk dużo działał charytatywnie m.in. z Lionelem Richie, nagrywając singiel „We Are The World”. Utwór zdobył nagrodę Grammy i stał się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszechczasów (ponad 20 mln sztuk). W tym roku wokalista wpadł w konflikt z Paulem McCartney’em (o udziały w ATV Music Publishing). Wizerunek Jacksona zaczęła też podważać prasa pisząc, że Michael sypia w komorze tlenowej, by zatrzymać wiek. Niektórzy zaczęli nazywać go „Wacko Jacko”, co w tłumaczeni u na język polski oznacza „szurnięty Jackson”.
1986 rok – Michael Jackson wykorzystując stały wzrost zainteresowania swoją osobą zagrał u Georga Lucasa. Film nazywał się „Kapitan EO”. Wyświetlano go w Disneylandzie do 7 kwietnia 1997 roku.
1987 rok – artysta wydał album Bad. Piosenki Michaela Jacksona na krążku to głównie ballady, ale też nieco smutne utwory. Najważniejsze z nich to „Bad”, „Dirty Diana” oraz „I Just Can’t Stop Loving You”. Album sprzedał się w 30 mln egzemplarzy, zdobywając 8 razy Platynową Płytę. W tym samym roku Michael zaczął pierwszą trasę koncertową solo, Bad World Tour. W trasie był 16 miesięcy, dając 124 koncerty. Nadano Jacksonowi przydomek „Król Popu”.
W tym roku zaczęto dostrzegać, że skóra wokalisty się zmienia. W dzieciństwie Michael miał brązowy kolor skóry, ale zaczęła być ona coraz bielsza. Jackson tłumaczył, że to przez bielactwo nabyte (choroba skóry, która traci naturalny pigment). Wokalista używał kremów wybielających i jasnego makijażu, by ukryć postępującą chorobę. Prasa uznała jednak, że to skutek wybielania skóry przez artystę. Michael Jackson zaczął poddawać się coraz liczniejszym operacjom plastycznym twarzy, chcąc zatrzymać wiek. Z czasem się od nich uzależnił. Mimo licznych zmian w wyglądzie Jackson nieustannie hipnotyzował muzyką, stając się najbardziej znanym artystą w historii show-biznesu.
Dyskografia, informacje, największe hity i zdjęcia Michaela Jacksona
Ostatnie albumy, działalność charytatywna i skandale z udziałem Jacksona
1991 rok – Jackson wydał album Dangerous, z którego największym powodzeniem cieszył się hit „Black or White” – w dzień premiery teledysku obejrzało go ponad 500 mln ludzi.
1993 rok – Michael Jackson wystąpił na Super Bowl XXVII, a później w Oprah Winfrey Show gdzie opowiedział o swojej chorobie skóry. Jeszcze w tym roku wybuchł największy skandal w karierze wokalisty. Okazało się, że Jackson zaprasza dzieci do swojej posiadłości Neverland Valley Ranch i molestuje je seksualnie. Oskarżenie zostało jednak wycofane. Pod koniec 2008 roku Jackson sprzedał Neverland Valley Ranch za 35 mln dolarów.
1994 rok – wokalista poślubił córkę Elvisa Presleya, Lisę Marie Presley. Po dwóch latach para się rozstała.
1995 rok – Król Popu wypuścił krążek HIStory: Past, Present And Future. Singlem promującym był „Scream” nagrany z siostrą Michaela, Janet Jackson. Kolejnym utworem promującym było „They Don’t Care About Us”. Podczas trasy promującej ten album wokalista wystąpił również w Polsce (pierwszy i ostatni raz).
1996 rok – Michael poślubił Deborah Jeanne Rowe. Urodziły mu się dzieci – syn (Michael Joseph Jackson Junior) i córka (Paris Michael Katherine Jackson). Po 3 latach para rozwiodła się. W tym samym roku Jackson wykonał słynny utwór „Earth Song” z albumu HIStory, który wzbudził duże kontrowersje wśród muzyków. Rok później Jackson wypuścił album Blood on the Dance Floor, z remiksami piosenek z HIStory.
2001 rok – Michael Jackson wypuścił album Invincible, który w 13 państwach zdobył pierwsze miejsce list przebojów. W tym samym roku Jackson zorganizował koncert z okazji jego 30 lat kariery muzycznej. Wokalista dużo udzielał się charytatywnie (m.in. po ataku na World Trade Center). W 2002 roku muzyk odebrał za działalność charytatywną nagrodę w Berlinie. Właśnie wtedy doszło do słynnego skandalu, kiedy to Michael wyszedł na balkon pokazać swoje trzecie dziecko (chłopca Blanket Jackson) – wystawiając syna za barierkę. W roku baczniej zaczęto przyglądać się dziwnym zachowaniom Jacksona wobec dzieci.
2003 rok – wydano nakaz aresztowania Michaela Jacksona pod zarzutem molestowania dzieci, po przeszukaniu Neverland Valley Ranch. Chodziło o Gavina Arvizo z kontrowersyjnego dokumentu Living with Michael Jackson. Wkrótce pojawiło się więcej zarzutów molestowania nieletnich. Głośny proces trwał do 2005 roku. Michaela Jacksona uniewinniono, a muzyk wyprowadził się do Bahrajnu.
2005 rok – Jackson planował kolejne koncerty, które ciężko było jednak dofinansować ze względu na chęć wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych.
2006 rok – wytwórnia Michaela wydała box Visionary: The Video Singles z najbardziej popularnymi singlami artysty. W tym roku Jackson zaczął pokazywać się znów w mediach po głośnej aferze z molestowaniem dzieci. Otrzymał też kilka kolejnych nagród. Król Popu przeprowadził się do Las Vegas.
2009 / 2009 rok – Michael Jackson pracował nad kolejnym albumem. Zaplanował trasę o nazwie This Is It. Nagrał już nawet teledysk promujący („Dome Project”). Muzyk zmarł jednak 3 tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem trasy koncertowej.
Śmierć Michaela Jacksona. Data i miejsce śmierci
Król Popu zmarł 25 czerwca 2009 roku w Holmby Hills, Los Angeles. Po wielokrotnych próbach reanimacji nie udało się uratować Michaela. Śledztwo w sprawie śmierci Jacksona trwało 2 lata. Ujawniono, że muzyk zmarł poprzez podanie mu propofolu przez osobistego lekarza (Conrad Murray). Doktor uznany został za winnego nieumyślnego zabójstwa Michaela Jacksona. Jak twierdzi Murray, w noc śmierci podał Jacksonowi 25 mg propofolu na bezsenność. Substancja podawana może być wyłącznie przez anestezjologów, zazwyczaj jako znieczulenie ogólne podczas operacji. Do podawania propofolu wymagane jest odbycie intensywnego szkolenia – lekarz Michaela Jacksona takiego nie posiadał. Conrada Murray’a skazano na 4 lata pozbawienia wolności, jednak po 2 latach został zwolniony warunkowo.
Cały świat mocno przeżył śmierć ukochanego Króla Popu. Do dziś wokalista uznawany jest nie tylko za wybitnego muzyka, ale też za wpływowego tancerza i działacza społecznego. W Kongresie Stanów Zjednoczonych uczczono pamięć zmarłego minutą ciszy, a ówczesny prezydent (Barack Obama) złożył osobiste kondolencje całej rodzinie Michaela Jacksona. Testament Króla Popu wskazał, by dziećmi zaopiekowała się Katherine (matka Michaela) lub Diana Ross (przyjaciółka muzyka). Testament całkowicie wykluczył Deborah Rowe i ojca Jacksona, Josepha.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Sławomir Szyszka: Michael Jackson, Wydawnictwo Petrus, Warszawa 2014
- Frank Cascio: Mój przyjaciel Michael, Wydawnictwo Akcent, Warszawa 2012
- Fox Kevin J.: Michael Jackson. Życie i śmierć Króla Popu, Wydawnictwo Videograf II, Warszawa 2009
- King Jason: Legenda. Michael Jackson, Wydawnictwo CPress, Warszawa 2010