Tajemnicze dzieciństwo Michaela Jacksona. Traumy, psychiczny terror i przemoc
Michael Jackson to jeden z najsłynniejszych wokalistów świata, znany jako Król Popu. Jego utwory do dziś grane są w największych rozgłośniach radiowych, każdego dnia zdobywając serca nowych fanów na całym globie. Dzieciństwo Michaela Jacksona wcale nie należało jednak do najłatwiejszych. Jaka trauma odcisnęła swoje piętno na psychice artysty? Jakie przeżycia towarzyszyły mu, gdy Michael był jeszcze dzieckiem? Poznaj dzieciństwo i niełatwe życie Michaela Jacksona.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o Michaelu Jacksonie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dzieciństwo Michaela Jacksona – data urodzenia i opis dzieciństwa
Najważniejsze fakty z dzieciństwa. Biografia Michaela Jacksona
Michael Joseph Jackson urodził się w pobliżu Chicago, dokładnie w miejscowości Gary (data urodzenia 29 sierpnia 1958 rok). Był synem Josepha i Katherine Jackson, którzy wywodzili się z klasy robotniczej. Katherine była Świadkiem Jehowy i była niezwykle muzykalna – grała na klarnecie oraz fortepianie. Joseph był z kolei emerytowanym bokserem, a także pracował jako operator dźwigu. Rodzina Jacksonów była bardzo liczna, więc ojciec Michaela postanowił grać na gitarze w lokalnym zespole Falcons, aby dorobić na utrzymanie wszystkich swoich dzieci. W 1964 roku Joseph założył zespół The Jackson 5, w którym śpiewali Jermaine, Jackie i Tito (rodzeństwo Michaela). Szybko dołączył do nich Michael z bratem Marlonem.
Na samym początku rodzeństwo grało wyłącznie na tamburynach i kongach, jednak z czasem chłopcy zaczęli również śpiewać – gdy ojciec Jacksonów zauważył ich talent wokalny. Joseph wypchał Jermaine’a i Michaela jako główny wokal. Właśnie wtedy zaczęła się prawdziwa, wieloletnia trauma muzyka. Gdy tylko zespół The Jackson 5 robił coś wbrew woli ojca, ten czekał na nich z pasem w dłoni. Nie godził się na to, by którekolwiek z rodzeństwa niszczyło nieumyślnie komponowane przez nich piosenki. Dyscyplina trzymana przez ojca ponoć miała zapewnić wzrost popularności rodzinnego zespołu. Wiek Michaela było to wówczas zaledwie 6 lat. Nietrudno jest sobie wyobrazić, jak ciężkie musiały być to chwile dla wrażliwego chłopca. Brak zabawy i ciągła dyscyplina odbiły się później niefortunnie na muzyku, przez co jego życie wcale nie było wesołe i pełne radości. W 2003 roku ojciec Michaela przyznał się, że bił członków zespołu The Jackson 5, gdy go nie słuchali.
Przeżycia z dzieciństwa Michaela Jacksona
Dzieciństwo Michaela Jacksona nie było łatwe, zresztą jak bywało w przypadku wielu znakomitych artystów o międzynarodowej sławie (jak Tupac Shakur). Bardzo wiele obrazuje znakomity film dokumentalny o życiu Jacksona, Historia Michaela Jacksona (z 2009 roku). Film ten pokazuje traumatyczny wpływ dzieciństwa na późniejsze życie wokalisty. W domu Jacksonów nigdy nie było łatwo. Dom był tak mały, że rodzice z dziećmi musieli spać w jednej sypialni. To Katherine poświęcała większość czasu swoim dzieciom, gdyż ojciec musiał zarabiać by wszystkich utrzymać. Rodzeństwo spało na łóżkach piętrowych, wcześniej ćwicząc harmonię przez zaśnięciem. Michael w wielu wywiadach opowiadał, że to matka odkryła jego talent – ojciec ponoć w ogóle w niego nie wierzył więc nie mógł uwierzyć również w to, iż Michael dobrze śpiewa. Katherine usłyszała któregoś dnia śpiew syna i okazało się, że to ona miała rację. Michael miał olbrzymi talent wokalny.
Michael Jackson bardzo dosadnie przedstawiał opis swojego dzieciństwa. Mówił, że popularność i narzucana przez ojca dyscyplina odebrały mu całe dzieciństwo. Opowiadał, że podczas ćwiczenia układów tanecznych ojciec często bił wszystkich nie tylko pasem, ale wszystkim co miał akurat pod ręką. Król Popu niejednokrotnie podkreślał, że bardzo bał się swojego ojca. Gdy tylko widział go w oddali stawał się bardzo wystraszony i zaniepokojony tym, czy za moment ojciec go nie uderzy. Michael bardzo często był bity przez Josepha, ponieważ to on był główną postacią w zespole. Dlatego też obrywał częściej niż bracia. Do rodzeństwa wykrzykiwał zaś, że mają tańczyć i robić dokładnie to samo, co Michael. Właśnie przez to po niedługim czasie rodzeństwo zaczęło się odwracać od Michaela, obwiniając go o gniew ojca. Tato Jacksonów zadawał wszystkim tak głębokie rany psychiczne, że przez bardzo długi okres nikt z rodzeństwa nie mógł dojść do siebie. Michael Jackson do końca życia miał traumę związaną z nieszczęśliwym dzieciństwem. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 piosenek Michaela Jacksona.
Jak bardzo Michael Jackson cierpiał w dzieciństwie? Michael jako Piotruś Pan
Michael w wywiadach wspominał, że ojciec często śmiał się z jego problemów ze skórą. Jego cera nie była doskonała i cierpiał na trądzik – jak to bywa u nastolatków. Miał też duży nos, z którego Joseph robił sobie żarty. To bardzo bolało Michaela i przyczyniło się później do jego licznych operacji – choć akurat korekta nosa zaczęła się od momentu uszkodzenia nosa wokalisty podczas tańca. Michael Jackson przyznał się, że przez ojca nie lubił luster i bardzo nie lubił się w nich oglądać. Bezpieczny i pewny siebie czuł się wyłącznie na scenie, wykonując napisane przez siebie utwory. Piosenki śpiewane przez publicznością były czymś, co kochał i dzięki czemu uciekał przed samym sobą.
Michael tak bardzo tęsknił za utraconym dzieciństwem, że zaczął ujawniać się u niego nazwany przez psychologów syndrom Piotrusia Pana (m.in. podczas zakupu i rozbudowy bajkowego rancza Neverland). Michael całe życie był dorosłym chłopcem. Sam przyznawał, że kiedy był w studio nagraniowym i patrzał na bawiące się dzieci po drugiej stroni ulicy, marzył, by być taki jak one. Michael Jackson nie miał normalnego, szczęśliwego dzieciństwa. Był zagubiony, a w dorosłym życiu często zachowywał się jak dziecko. Media zaczęły nazywać go więc Wacko Jacko, co oznacza „szurniętego Jacko”. Oskarżano nawet wokalistę o molestowanie seksualne dzieci, jednak on odpierał medialne zarzuty. Mówił, że po prostu kocha dzieci każdej rasy i w każdym wieku – bo sam wciąż czuje się takim dzieckiem. Przyznawał, że m.in. dzięki dzieciom odwiedzającym jego ranczo Neverland może mieć dzieciństwo, którego nigdy nie doświadczył.
Traumatyczne dzieciństwo Michaela Jacksona – biografia, data śmierci
Ciężka praca, molestowanie i smutne życie Michaela Jacksona
Michael jako dziecko pracował dużo i ciężko. Nie odpoczywał po szkole tylko od razu musiał iść na próbę wraz z pozostałą częścią rodzeństwa. Bardzo często ćwiczyli choreografię i wokal do późnych godzin nocnych, przez co wszyscy mieli problemy ze snem. Michael często wspominał w wywiadach również o tym, że nie zawsze udawało mu się zjeść ciepły posiłek. Wszystko przez tempo narzucane przez ojca, który chciał za wszelką cenę rozsławić The Jackson 5. Michael czuł się przez to wszystko smutny i bardzo zagubiony. Wspominał, że zawsze ze zdumieniem obserwował bawiące się dzieci i pragnął takiego samego beztroskiego życia. Ciężko mu było wyobrazić sobie tak ogromną wolność.
Niestety, ojciec Jacksona miał inne plany dla swoich dzieci. To on dbał o próby, nadzorował zespół, zawoził chłopców na konkursy talentów i nagłaśniał ich muzykę. Niejeden raz Michael próbował mu się przeciwstawić, jednak bezskutecznie. Im bardziej się buntował, tym częściej ojciec go bił i upokarzał. Joseph Jackson oskarżony został również przez córkę La Toyię o molestowanie seksualne. Opisała to dokładniej w książce La Toya Jackson: Naga prawda o mojej rodzinie. Wspominała w niej o nadużyciu seksualnym ojca wobec dzieci, tresurze fizycznej oraz pozbawianiu ich snu. Michael Jackson zgadał się ze słowami siostry i bardzo chciał, by prawda o rodzinie Jacksonów ujrzała kiedyś światło dzienne. Joseph Jackson nigdy nie przyznał się do czynów gorszych niż bicie swoich dzieci. Do przemocy wobec dzieci przyznał się już wiele lat po solowym sukcesie Michaela Jacksona.
Śmierć Michaela Jacksona
Data śmierci Króla Popu to 25 czerwiec 2009. Muzyk zmarł w Los Angeles, a dokładniej w Holmby Hills. Przyczyną śmierci było zażycie 25 mg propofolu, który podał wokaliście jego osobisty lekarz Conrad Murray. Lekarz nie mając doświadczenia w używaniu leku na bezsenność podał go Jacksonowi. Nie przechodził żadnego szkolenia związanego z podawaniem propofolu, nie miał też specjalnych monitorów pozwalających na śledzenie stanu zdrowia muzyka po podaniu mu takiej dawki leku. Substancja używana głównie przez anestezjologów, która ma za zadanie uśpić pacjenta w trakcie zabiegu sprawiła, że Michael Jackson zasnął już na zawsze.
Śledztwo dotyczące śmierci Michaela Jacksona trwało aż dwa lata. Conrad Murray został skazany na 4 lata pozbawienia wolności. Po dwóch latach wyszedł jednak na wolność (warunkowo). Michael Jackson zmarł kochany przez swoich fanów. Był największym Królem Popu, działaczem społecznym i najbardziej wpływowym tancerzem świata. Mimo ogromnego sukcesu, tak naprawdę nigdy nie dane mu było szczęśliwie żyć. Brak dzieciństwa traumatycznie wpłynął na całe życie muzyka. Za swoje nieszczęście zawsze obwiniał ojca. W swoim testamencie Michael poprosił, by trójką jego dzieci zaopiekowała się matka muzyka, Katherine. Joseph Jackson został całkowicie skreślony z testamentu Michaela Jacksona.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Fox Kevin J.: Michael Jackson. Życie i śmierć Króla Popu, Wydawnictwo Videograf II, Warszawa 2009
- King Jason: Legenda. Michael Jackson, Wydawnictwo CPress, Warszawa 2010
- Frank Cascio: Mój przyjaciel Michael, Wydawnictwo Akcent, Warszawa 2012
- Sławomir Szyszka: Michael Jackson, Wydawnictwo Petrus, Warszawa 2014