TOP 10 filmów Charliego Chaplina – gatunki, daty, role, nagrody
Charlie Chaplin był jednym z najlepszych i najbardziej znanych aktorów początku XX wieku. Jakie są najbardziej znane filmy z Charlie Chaplinem zarówno krótkometrażowe, jak i długometrażowe? Czy dzięki nim aktor otrzymał jakieś nagrody? Dlaczego komedie i kino nieme stały się znakami rozpoznawczymi aktora? Czy produkcje Chaplina są słynne tak, jak filmy z Marylin Monroe? Chcesz poznać role, z których zasłynął Chaplin? Sprawdź popularne tytuły filmów, w których grał Charlie Chaplin.
Jeśli szukasz więcej porad i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kulturze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Filmy z Charlie Chaplinem – popularne gatunki i znane role aktora
1. „Król w Nowym Jorku” (1957 rok)
Jest to film, a raczej komediodramat wyreżyserowany przez samego aktora. Charlie Chaplin zagrał w nim główną rolę. Była to ostatnia główna rola Chaplina, będąca również jedną z jego najlepszych ról w całym dorobku artystycznym Chaplina. Co ciekawe, aktor sam nie tylko napisał i wyreżyserował film, ale też samodzielnie napisał muzykę. Chaplin zagrał w „Królu w Nowym Jorku” obalonego monarchę, który przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych prawie bez grosza przy duszy. Po zrobieniu kilku reklam telewizyjnych staje się sławny, a następnie spotyka młodego komunistę, granego zresztą przez syna Chaplina, Michaela. Później, sam zaczyna być postrzegany za komunistę.
Jest to bardzo interesująca produkcja, która ukazuje amerykańską kulturę popularną oraz politykę amerykańską w nieco innym świetle – a wręcz w krzywym zwierciadle. Chaplin doczepił się w swoim filmie sławy, reklamy, telewizji oraz kina.
2. „Brzdąc” (1921 rok)
Długometrażowe tytuły filmów Chaplina uzupełnia również fantastyczny tytuł, „Brzdąc”. Film jest czarno-biały i wspaniale obrazuje ówczesne kino nieme. Uznaje się, że właśnie dzięki niemu Chaplin zadebiutował w roli reżysera. Charlie Chaplin wystąpił w filmie jako Tramp – postać, która pojawia się w wielu innych produkcjach Chaplina. Okoliczności powstania filmu są jednak bardzo smutne. 10 lipca 1919 zmarł syn aktora, Norman. Reżyser załamał się tym faktem, ale kilkanaście dni później zainicjował casting na bohatera swojego filmu. W roli dziecka obsadził czteroletniego Jackiego Coogana.
W „Brzdącu” Tramp znajduje niemowlę, będące przez kogoś porzucone. Zaczyna się nim opiekować, a między małym chłopcem i Trampem nawiązuje się z czasem wielka przyjaźń. Jest to przepiękna, komediowa, ale momentami wyciskająca łzy produkcja. Zdecydowanie, film ten mocno wpłynął na światowy sukces Charliego Chaplina.
3. „Dyktator” (1940 rok)
Film ten wcale nie był pierwszą antynazistowską produkcją w Hollywood, ale jest za to jednym z najlepiej zapamiętanych. W roli głównej Chaplin wcielił się zarówno w faszystowskiego dyktatora fikcyjnej Tomanii, jak i żydowskiego fryzjera, który jakimś cudem wskoczył do szeregów władzy. Film jest prawdopodobnie najbardziej znany z ostatniego przemówienia, w którym fryzjer namiętnie błaga świat o… pokój.
Warto dodać, że jest to pierwszy film dźwiękowy Chaplina. W tej mocnej produkcji, aktor satyrycznie podszedł do postaci Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, ale też do całej faszystowskiej ideologii. Aktor dopiero po upływie kilkudziesięciu lat wyznał, że gdyby miał pojęcie o niemieckich obozach koncentracyjnych, ten film nie ujrzałby światła dziennego. Charplie Chaplin dzięki filmowi został nominowany do nagrody Oscara (1941 rok) za najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz najlepszy scenariusz oryginalny.
4. „Dzisiejsze czasy” (1936 rok)
Jest to ostatni film Charliego Chaplina, jeżeli chodzi o kino nieme. Film jest satyryczny i porusza społeczeństwo przemysłowe oraz jego funkcjonowanie codzienne. Charlie Chaplin zagrał w nim pracownika fabryki, który zakochuje się w bezdomnej kobiecie (nawiasem, zagrała ją ówczesna żona aktora). Film „Dzisiejsze czasy” to idealny komentarz na temat industrializacji, którą Chaplin uważał za przyczynę Wielkiego Kryzysu.
Co ciekawe, aktor otrzymał za swój film nagrodę Jussi (1974 rok), a także zajął 82 miejsce w Liście 101 najzabawniejszych scenariuszy wszechczasów (Amerykańska Gildia Scenarzystów, 2015 rok).
5. „Cyrk” (1928 rok)
Jak wiadomo, komedie Charliego Chaplina bawiły do łez i uznawane były za wybitne. „Cyrk” jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych komedii Chaplina. Film obrazuje historię Trampa, który przypadkowo zostaje klaunem w cyrku ulicznym. „Cyrk” jest jednocześnie jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii kina niemego.
Warto wiedzieć, że Charlie Chaplin otrzymał w 1929 roku nagrodę honorową w postaci Oscara, właśnie za swoją reżyserską produkcję. Był to jeden z trzech Oscarów, które otrzymał w swoim życiu Charlie Chaplin.
Najbardziej znane filmy z Charlie Chaplinem – TOP 10
6. „Imigrant” (1917 rok)
Charlie Chaplin kręcił dwa gatunki filmów – krótko i długometrażowe. Skoro przedstawiliśmy już 5 pełnometrażowych filmów Chaplina, czas teraz na filmy krótkometrażowe. Jednym z najbardziej znanych filmów jest „Imigrant”, będący niemym filmem opowiadającym o losach pary imigrantów, pragnących w jakiś sposób odnaleźć się w wielkim świecie – czyli Ameryce.
Film napisał i wyreżyserował oczywiście sam Charlie Chaplin. Dzieło Chaplina ukazuje problemy dotykające imigrantów, szukających zmiany w swoim życiu.
7. „Charlie włóczęga” (1916 rok)
W Polsce film ten znany jest również pod tytułem „Wędrowny skrzypek”. Fabuła krótkometrażowego filmu opowiada o skrzypku, który traci pracę i trafia do cygańskiego taboru. Tam zakochuje się w pewnej dziewczynie. Wielu krytyków uznaje film za jedną z najbardziej zabawnych produkcji krótkometrażowych Charliego Chaplina.
Bez cienia wątpliwości, „Charlie włóczęga” wyraźnie ukazuje rozwój Chaplina w niektórych elementach filmowych. Można zauważyć, że Chaplin wykorzystywał je następnie przez całą swoją karierę, szczególnie w połączeniu komedii z dramatem.
8. „Spokojna ulica” (1917 rok)
To kolejny, niemy film krótkometrażowy Chaplina. W filmie Chaplin gra Trampa – drobnego złodziejaszka. Kiedy Tramp wędruje na misję, zostaje uderzony przez Ednę (pracownica misji) i oddaje zabraną skrzynkę. Zreformowany, zostaje policjantem i udaje się na burzliwą ulicę Easy Street. Już jako bohater, pomaga wielu biednym ludziom mieszkającym na owej ulicy.
Film potrafi rozbawić do łez nawet współczesnych odbiorców. Nic więc dziwnego, że do dnia dzisiejszego cieszy się sporym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.
9. „Charlie bokserem” (1915 rok)
Amerykański film niemy skupia się na zmaganiach Trampa z zajęciem zaszczytnego tytułu, jakim jest Mistrz Boksu. Jest to dzieło naprawdę warte poświęcenia mu uwagi zwłaszcza, że potrafi rozbawić nie tylko samymi perypetiami bohatera, ale też motywem przewodnim.
W filmie Chaplin chce za wszelką cenę zostać bokserem. Widząc jednak, jak trudne jest to zadanie, postanawia umieścić w bokserskiej rękawicy podkowę. Nokautuje nią swojego wroga (faworyta trenera) i dostaje propozycję zostania bokserem na profesjonalnym ringu. Między treningami, zakochuje się w córce swojego trenera, którą zagrała Edna Purviance.
10. „Hrabina z Hongkongu” (1967 rok)
Na podsumowanie rankingu TOP 10 najlepszych filmów Charliego Chaplina warto dorzucić ostatni film Chaplina, jakim jest „Hrabina z Hongkongu”. W długometrażowej produkcji zagrała sama Sophia Loren i Marlon Brando. Chaplin pojawia się w tym filmie jedynie jako steward. Tak więc, jest to jeden z dwóch filmów Chaplina, w których on sam nie gra on roli głównej.
Fabuła filmu, jak wiele innych produkcji Charliego Chaplina, rozgrywa się wokół historii miłosnej. Zdecydowanie warto obejrzeć to fantastyczne dzieło, które jest ostatnim filmem słynnego brytyjskiego aktora – ikony popkultury i zarazem najbardziej znanego reżysera kina niemego na świecie, który swym talentem przebić może nawet słynne filmy z Marylin Monroe.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Georges Sadoul: Charlie Chaplin: jego filmy i jego czasy, Filmowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1995
- Peter Ackroyd: Charlie Chaplin, Wydawnictwo Zyska i S-ka, Warszawa 2015
- David Robinson: Chaplin. Jego życie i sztuka, Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1995