Tupac Shakur (2Pac) – historia najbardziej wpływowego rapera XX wieku
Tupac Shakur to słynny muzyk z Nowego Jorku, który był jednym z najbardziej wpływowych raperów całego świata. 2Pac był znany również jako niesamowity poeta i aktor. Które utwory Tupaca są najpopularniejsze? W jaki sposób wyglądała kariera solowa rapera? Kiedy miał miejsce zamach na 2Paca, znanego również jako Makaveli? Oto życiorys słynnego Tupaca Shakura.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o muzyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tupac Shakur – najsłynniejszy raper w historii muzyki hip-hop
Dzieciństwo i edukacja Tupaca Shakura
Tupac urodził się 16 czerwca 1971 roku na Manhattanie, słynnej dzielnicy Nowego Jorku. Co ciekawie, najpierw nazywał się Lesane Parish Crooks, ale później matka zmieniła mu imię – chłopiec przyjął nazwisko swojego ojczyma. Tupac miał przyrodniego starszego brata, Mopreme. Miał też młodszą od niego o 2 lata siostrę, Sekyiwa. Biologicznym ojcem Tupaca był Billy Garland, a jego matką Afeni Shakur. Oboje działali w Partii Czarnych Panter w Nowym Jorku, by walczyć o ochronę mniejszości Afroamerykanów w USA. Miesiąc przed tym, jak Tupac pojawił się na świecie, jego matka została osądzona w Nowym Jorku – powiązana z działalnością Partii Czarnych Panter. Dostała ponad 150 zarzutów, z których jednak została uniewinniona. Ojczym Tupaca (Mutulu Shakur) wziął z kolei udział w napadzie, rabując ponad 1,6 mln dolarów. Swój wyrok skończył odsiadywać dopiero w 2016 roku. Można więc się domyślić, że Tupac wcale nie miał łatwego dzieciństwa.
Tupac Shakur wraz z rodziną zamieszkał w Baltimore w 1984 roku. Najpierw chodził do średniej szkoły Roland Park, zaś później do wyższej szkoły Paul Laurence Dunbar. Później studiował poezję, a także aktorstwo, balet i jazz. Co ciekawe, Shakur występował jako aktor w sztukach szekspirowskich. Był bardzo towarzyski i lubiany wśród kolegów. W 1988 roku Tupac przeniósł się z rodziną do Kalifornii, nie kończąc poprzedniej szkoły – do miasta nieopodal San Francisco. Uczył się później w Tamalpais High School, gdzie również grał w wielu teatralnych przedstawieniach. Niedługo potem zaprzyjaźnił się m.in. z Mike’m Tysonem oraz zaczął spotykać się coraz większą ilością ludzi, którzy słuchali hip-hopu i wiedli uliczne życie.
Dyskografia i największe przeboje Tupaca Shakura
Matka Tupaca w momencie, gdy Mutulu Shakur (jej ówczesny mąż) trafił do więzienia, uzależniła się od narkotyków. Chciała zagłuszyć w ten sposób ból związany z długą odsiadką ukochanego. Tupac nie radził sobie z widokiem matki, która wpadała w coraz większy trans narkotykowy. 2Pac wyniósł się więc od rodzicielki i zamieszkał z kolegami z osiedla. W 1990 roku jego przyjaciółka (Leila Steinberg) zapoznała Tupaca z zespołu Digital Underground. Młody Shakur był duszą artystyczną i przejawiał ogromny talent do rapowania i tańca. Shakur zadebiutował na epce zespołu utworem „Same Song”, mianując się pseudonimem Rebel of the Underground.
Niedługo potem światło dzienne ujrzał pierwszy solowy album Tupaca, 2Pacalypse Now (koniec 1991 roku). Artysta objawił się na nim nie tyko jako znakomity muzyk i raper, ale też poeta – pisząc bardzo przemyślane i poruszające serce teksty. Najsłynniejszymi singlami z tej płyty pozostały „Trapped” oraz „Brenda’s Got A Baby”. Tupac świetnie sprawdził się w tym czasie również jako aktor filmu „Juice” (reżyseria Ernesta Dickersona). Wcielił się w rolę mordercy z ghetta (Bishopa), co do dziś budzi kontrowersje u fanów. Zastanawiają się, czy 2 Pac faktycznie tylko zagrał w filmie czy może był w nim po prostu… sobą? Głośne było też pozwanie przez Tupaca miasta Oakland – ponoć rapera pobili policjanci, gdy ten nieostrożnie przechodził przez jezdnię. Tupac chciał dostać 10 mln odszkodowania, jednak skończyło się na 42 tys dolarów.
Tupac nagrywał później kolejne albumy, jednak rosnąca sława pociągnęła za sobą kolejne epizody gangsterskie – jak słynna bójka z raperem Dimitrusem Striplinem, podczas której doszło do strzelaniny. Jedna z kul (wystrzelona przez Tupaca) przypadkowo śmiertelnie zraniła 6-letniego chłopca. Artysta zapłacił rodzinie ogromne odszkodowanie, starając się wyciszyć sprawę. Mimo kontrowersji wokół tematu, w 1993 roku Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy za najlepszy debiut. W tym samym roku zagrał również z Janet Jackson w „Poetic Justice – film o miłości”. Wówczas wydał też drugą płytę, która szybko została platynową.
Dyskografia za życia artysty nie jest zbyt obszerna. Oczywiście nie dlatego, że Tupac miał zbyt mało materiału – wiele z albumów wydano bowiem po śmierci rapera, więc utworów nagranych miał sporo. Kariera solowa przerwana została przez zabójstwo artysty. Właśnie dlatego dziś możemy cieszyć się wyłącznie czterema albumami Tupaca, nagranymi za życia rapera:
- 1991 – 2Pacalypse Now
- 1993 – Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.
- 1995 – Me Against the World
- 1996 – All Eyez on Me
Największe przeboje, zamach i śmierć Tupaca Shakura
Życiorys 2Paca i kontrowersje wokół artysty
Pod koniec 1993 roku 19-letnia kobieta pozwała Tupaca Shakura, oskarżając go oraz inne dwie osoby o molestowanie seksualne i gwałt. W 1994 roku wyszedł z kolei następny film z Shakurem, Nad obręczą. W tym samym toki zapadł też wyrok w sprawie molestowanej dziewczyny. Oskarżono Tupaca o nadużycie seksualne wobec 19-latki, przez co skazano go na odsiadkę od 1,5 do 4 lat więzienia. Dzień przed ogłoszeniem wyroku doszło jednak do zdarzenia, które znacznie odbiło się na życiu rapera. 30 listopada 1994 roku został on pięciokrotnie postrzelony. Ukradziono mu również pieniądze (ok. 40 000 dolarów) i biżuterię. Zaledwie 3 godziny po operacji Tupac wypisał się ze szpitala na własne życzenie – bojąc się o własne życie. Do dziś nie wiadomo, dlaczego doszło do strzelaniny i kto na tyle źle życzył Tupacowi, że ten uciekł ze szpitala bez zregenerowania się. Shakur oskarżał o zlecenie zabójstwa jego największych rywali – Notoriousa B.I.G. oraz P. Diddy’ego. Wydarzenie to zapoczątkowało wojnę między West Coast (Death Row Records) a East Coast (Bad Boy Records). Tupac należał do Wybrzeża Zachodniego (West Coast).
Od 15 lutego 1995 roku Tupac Shakur zaczął odsiadywać swój wyrok w więzieniu Clinton Correctional Facility. Wówczas światło dzienne ujrzał jego trzeci krążek, który pokryty został podwójną platyną. Na albumie Me Against the World zdecydowanie królował singiel „Dear Mama”, który do dziś cieszy się wielkim uznaniem wśród wielbicieli hiphopowych brzmień.2Pac wyszedł skruszony na wolność po 11 miesiącach (wpłacono za niego niemal półtora miliona kaucji). Na 7 miesięcy przed śmiercią Tupac wydał swój ostatni album za życia, który był jednocześnie pierwszym dwupłytowym krążkiem w historii hip-hopu. Utwory nagrane zostały w zaledwie dwa tygodnie, choć było ich aż 27. Był to najbardziej dochodowy album 2Paca, a utworem nuconym do dziś z tego krążka jest „California Love” z Dr Dre. Artysta zagrał w tym okresie również w wielu różnych filmach i przygotowywał się do premiery kolejnego albumu. Shakur chciał też otworzyć własną wytwórnię, Makaveli Records. Jednak już się tego nie doczekał.
Zabójstwo Tupaca Shakura i pośmiertne albumy rapera
Dnia 7 września 1996 roku Tupac przybył do Las Vegas, by zobaczyć walkę swojego przyjaciela Mike’a Tysona z Bruce’em Seldonem. Po zakończeniu sportowego wydarzenia Shakur opuścił hotel MGM Grand, w którym odbywała się walka. Po wyjściu z budynku ekipa Shakura pobiła Orlando „Baby Lane” Andersona z wrogiego gangu Southside Crips (dlatego, że ukradł złoty łańcuch jednemu z pracowników wytwórni, dla której pracował Tupac). Ekipa wsiadła do luksusowych samochodów i ruszyła z piskiem opon. Gdy zatrzymali się naprzeciwko hotelu Maxim na czerwonym świetle, doszło do słynnej strzelaniny.
W czarnym BMW 750 siedział Marion „Suge Knight” (właśnie on wpłacił kaucję za 2Paca w więzieniu) wraz z Shakurem. Nagle z prawej strony samochodu BMW pojawił się biały Cadillac, z którego padło 12 strzałów od nieznanego sprawcy. 2Pac dostał dwa pociski w klatkę piersiową, jeden w palec (który został częściowo odstrzelony), jeden w ramię i jeden w miednicę. Mimo szybkiej interwencji medycznej, raper odszedł 6 dni później w University Medical Center. Życiorys 2Paca zakończyło więc zabójstwo, na skutek którego raper zmarł 13 września 1996 roku.
Śmierć Tupaca wcale nie sprawiła jednak, że przestało być o nim cicho – wręcz przeciwnie. Po śmierci rapera wydano jeszcze kilka albumów, ponieważ 2Pac był wyjątkowo płodnym artystycznie raperem. Z wytwórnią Death Row Records udało mu się nagrać ogromną liczbę utworów, która pojawiła się później na kolejnych albumach nieżyjącego już muzyka. Jest ich tak dużo, że niektórzy fani do dziś mają wątpliwości – uważając, że Tupac Shakur wcale nie umarł. Oto wszystkie pośmiertne albumy 2Paca:
- 1996 – The Don Killuminati: The 7 Day Theory (jako Makaveli)
- 1997 – R U Still Down? (Remember Me)
- 2001 – Until the End of Time
- 2002 – Better Dayz
- 2004 – Loyal to the Game
- 2006 – Pac’s Life
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Jacob Hoye: Tupac. Tupac Jacob Hoye, Wydawnictwo Simon & Schuster, Nowy Jork 2006
- Shakur Tupac: Róża, która wyrosła na betonie, Wydawnictwo Kagra Krzysztof Grausz, Poznań 2000
- Scott Cathy: Życie i śmierć Tupaca Shakura, Wydawnictwo Kagra Krzysztof Grausz, Poznań 2003