Jak Pablo Escobar został „królem kokainy”? Historia jednego z najbogatszych baronów narkotykowych
Pablo Escobar był kolumbijskim handlarzem narkotyków, którego bezwzględna ambicja doprowadziła go aż do śmierci. Jaki był łączny majątek Escobara? Kim jest rodzina Pabla i jak odnosiła się do jego interesów? Kiedy zmarł najsłynniejszy i najgroźniejszy baron narkotykowy świata? Kto zabił Escobara? Dowiedz się, jaka jest historia Pablo Escobara.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przestępcach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pablo Emilio Escobar Gaviria – historia i biografia „króla kokainy”
Pablo Escobar – dzieciństwo i początek przestępczej kariery
Pablo Escobar, a właściwie Pablo Emilio Escobar Gaviria, znany jest na całym świecie jako kolumbijski handlarz narkotyków. Pablo kontrolował przepływ ponad 80 % kokainy wysyłanej do USA. Dzięki temu zyskał miano jednego z 10 najbogatszych ludzi na świecie (magazyn Forbes). Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób zgromadził swój ogromny majątek, wróćmy do czasów młodości Escobara oraz jego pierwszych przekrętów.
Escobar urodził się 1 grudnia 1949 roku w kolumbijskim mieście Rionegro (Medellin). Jego rodzina przeniosła się później na przedmieścia Envigado (Kolumbia zachodnia). Pablo Escobar pochodził ze skromnej rodziny – miał sześcioro rodzeństwa. Rodzeństwo Pablo Escobara to aż 3 bracia i 3 siostry. Ojciec Pabla (Abel) pracował jako rolnik, zaś matka (Hermilda) była nauczycielką w szkole podstawowej. Od najmłodszych lat Escobar miał wyjątkową ambicję, aby przestać wieść skromne życie i zostać bogatym człowiekiem. Właśnie dlatego, motywowany swoimi wielkimi ambicjami, Escobar bardzo wcześnie rozpoczął wieść życie przestępcze – kradnąc nagrobki i piaskując je, by następnie odsprzedawać miejscowym przemytnikom. Później sprzedawał w Medellin fałszywe dyplomy ukończenia szkoły średniej, podrabiając je.
Niedługo po pierwszych udanych próbach fałszywych transakcji, Pablo Escobar zaczął kraść samochody. Zajmował się również sprzedażą kontrabandy papierosów i fałszywych kuponów na loterię. Później na poważnie zajął się handlowaniem kokainą, budując od zera swoją przemytniczą grupę – były to wczesne lata 70 XX wieku. Pablo nie wiedział wówczas, że zasłynie z historii podobnej, jak włoski Vito Corleone. Z tą różnicą, że w przeciwieństwie do Vito Corleone, jego historia wydarzyła się naprawdę.
Żona i dzieci Escobara – biografia
W 1976 roku Escobar poślubił 15-letnią Marię Victorię Henao. Owocem miłości małżeństwa była dwójka dzieci – syn Juan Pablo i córka Manuela. Co ciekawe, dziś syn Escobara jest mówcą motywacyjnym o nazwisku Sebastian Marroquin. Napisał również książki o przeszłości ojca, a także o dorastaniu w towarzystwie najsłynniejszego „króla kokainy”. Żona i dzieci zawsze uważali Pabla za kochającego męża i ojca. Szczegółów dotyczących ich wspólnego życia jest niewiele. Wiadomo jednak, że rodzina stale się przeprowadzała. Jedna rezydencja nie była bezpiecznym miejscem i przede wszystkim dobrym schronem dla rodziny barona narkotykowego, przy ówczesnej działalności przestępczej Pablo Escobara.
Zarówno córka Manuela, jak i syn Juan Pablo prowadzą inne od ojca życie– znaleźli dla siebie zupełnie odmienną drogę. Rodzeństwo pozostało z dala od centrum uwagi. Ciężko też znaleźć informacje na temat ich stałego miejsca pobytu. W przeciwieństwie do brata, Manuela nie posiada jednak żadnych mediów społecznościowych i nie wychyla się – po to, by być bezpieczna razem z matką. Od śmierci Pablo Escobara, Manuela ponoć nieustannie żyje w strachu – że zostanie zabita przez dawnych wrogów swojego ojca. Wielu z nich nadal działa bowiem w Kolumbii.
Kartel z Medellin – gang z Kolumbii, miliony pieniędzy i dobre serce Escobara
To nie przypadek, że Kolumbia zdominowała handel kokainą. Duży wpływ miało na ów fakt geograficzne położenie Kolumbii – między Peru i Boliwią słynącymi z uprawy kokainy, a Stanami Zjednoczonymi (jako największym klientem). W 1975 roku zmarł handlarz narkotyków Fabio Restrepo (z Medellin). Uważa się, że jego zabójstwo zlecił Escobar, który natychmiast przejął władzę i rozszerzył działalność narkotykową do kolosalnych wymiarów. Pod przywództwem Escobara zaczęto transportować kokainę do Ameryki – wówczas powstał kartel z Medellin. Szacuje się, że majątek Escobara to nie miliony, a… miliardy dolarów. W połowie lat 80-tych wartość netto majątku Pablo Escobara szacuje się bowiem na 30 miliardów dolarów.
Gotówka Escobara była tak ogromna, że „kokainowy król” wykupił samoloty Learjet wyłącznie w celu prowadzenia swojej nielegalnej działalności. W latach 80-tych Pablo Escobar kontrolował ponad 80 % kokainy przemycanej do Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że każdego dnia przemycano ponad 15 ton. Kartel z Medellin zarabiał zatem aż 420 milionów dolarów tygodniowo. Wraz ze wzrostem nie tylko fortuny, ale i sławy, Escobar zamarzył o byciu przywódcą. Żeby ludzie go pokochali, zaczął wydawać pieniądze na rozwijanie różnych programów społecznych dla biednych –pomagając ubogim i stając się ich ukochanym „Robin Hoodem”.
Oprócz tego, Pablo kupował również różne ziemie w Kolumbii i poza jej granicami. Budował lądowiska dla samolotów, hotele, domy, a nawet chłodnię do trzymania kokainy. Wykupywał łodzie, samoloty i wszystko, co mogłoby mu pomóc w interesie. Kupił nawet 20 km2 ziemi w departamencie Antioquia – tam powstała jego luksusowa rezydencja, Hacienda Nápoles (m.in. z ogrodem rzeźb i zoo).
Jak zginął Pablo Escobar? Ile miał lat, gdy znaleźli go martwego?
Rozrastanie się władzy i zamknięcie Pablo Escobara
Kartel z Medellin kontrolował większą część narkotyków transportowanych do sąsiednich państw. Jako, że wzrosło w międzyczasie zapotrzebowanie na lepszej jakości kokainę, Escobar zapoczątkował układ z Roberto Suárez Gomézem (boliwijskim handlarzem narkotyków). Oboje przemycali lepszy produkt na Amerykę i Europę. Między dowodzeniem kartelem z Medellin a kolejnymi układami, Pablo Escobar zaczął mieszać się również w sprawy polityczne. Zapragnął bowiem dowodzić krajem jako prezydent – korzystając ze swojego poparcia przez ludzi. Poparcie zyskał m.in. będąc wobec dobrym człowiekiem wobec ubogich. Budował boiska dla dzieci, sponsorował dziecięce drużyny piłkarskie, a nawet rozdawał ludziom swoje własne pieniądze.
Codzienne walki kolumbijskich karteli o władzę sprawiły, że Kolumbia stała się światową stolicą morderstw. Po zabójstwie Luisa Carlosa Galána (polityk liberalny, który przeszkadzał Escobarowi w dojściu do władzy) rząd zmusił Escobara do poddania się. Zamknięto wówczas Pabla w jego własnym, luksusowym więzieniu (La Catedral). Rząd chciał później przenieść Pabla do innego więzienia, dowiadując się o ciągłej działalności przestępczej Escobara. Jednak w dniu 22 lipca 1992 miała miejsce ucieczka Escobara (przy pomocy skorumpowanych przez Pabla ludzi). Ciągła ucieczka Escobara przed policją skończyła się w zasadzie dopiero po śmierci „króla kokainy”.
Śmierć barona narkotykowego. Jak zginął Escobar? Kto go zabił?
Po ucieczce Escobara z luksusowego więzienia zaczęła rozrastać się liczba wrogów Pabla. Szukała go już nie tylko policja kolumbijska, ale i DEVGRU. W celu zlokalizowania Pablo Escobara powstała nawet specjalna operacja Search Bloc. Utworzyła się również straż obywatelska, składająca się z wrogów Escobara (Los Pepes). Tę grupę finansowali wrogowie Pabla, a także jego byli współpracownicy, m.in. kartel Cali (Kolumbia południowa) i Carlos Castano Gil (założyciel szwadronów śmierci AUC). Los Pepes przeprowadził wówczas tzw. krwawą zemstę, podczas której zginęło ponad 300 współpracowników Escobara. Część instytucji ścigających Pabla nieoficjalnie współpracowała ze sobą, będąc w zmowie.
Pablo Escobar zginął w strzelaninie 2 grudnia 1993 roku, mając 44 lata. Wszystko dzięki kolumbijskiemu zespołowi nadzoru elektronicznego, który prześledził transmisję radiotelefoniczną. Wykorzystał do tego nowoczesną technologię radiową z USA. W ten oto sposób, udało się namierzyć Escobara, który ukrywał się w Los Olivos (Medellin). W momencie gdy zlokalizowano miejsce pobytu Pablo Escobara, próbował on uciec po dachach sąsiednich domów – aby dostać się do bocznej ulicy. Kolumbijska policja jednak zastrzeliła go – mimo zdecydowanych zaprzeczeń w książce syna Escobara. Juan twierdzi w niej, że ojciec postrzelił się sam (podczas rzekomego szturmu snajperów z Delta Force). Rodzina Pabla zarzeka, że Escobar powtarzał wielokrotnie o tym, iż strzał w ucho będzie jego jedyną drogą ucieczki – w obawie przed więzieniem lub ekstradycją.
Co stało się po śmierci Escobara z jego narkotykowym biznesem?
Gdy Pablo Escobar umarł, utworzony i rozbudowany przez niego rynek kokainy przejął kartel Cali. Jednak w połowie lat 90-tych zabito oraz schwytano przywódców Cali. Rodzina Pabla schowała się w cień – jedynie Juan Pablo postanowił napisać książki o życiu u boku największego „króla kokainy”. Nikt nie wie, gdzie dokładnie przebywa teraz rodzina Escobara.
Na sam koniec warto dodać, że Pablo Escobar wywarł ogromny wpływ na społeczeństwo kolumbijskie. Ludzie pokochali go do tego stopnia, że w pogrzebie Escobara uczestniczyło ponad 25 tysięcy osób. Śmierć słynnego barona narkotykowego nie została przeszkodą w rozrastaniu się jego sławy. Postać Pablo Escobara zainspirowała twórców Netflixa, który wyemitował światowej popularności serial „Narcos” – oparty na historii Escobara. Niektórzy mieszkańcy Kolumbii wciąż uważają Pablo Escobara za najwspanialszego człowieka wszechczasów, modląc się do niego każdego dnia.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Montefiore S.S., Bew J., Frampton M.: Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2010
- Escobar Juan Pablo: Mój ojciec Pablo Escobar, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2001
- Bowden Mark: Polowanie na Escobara. Historia najsłynniejszego barona narkotykowego, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2016
- Escobar Juan Pablo: Pablo Escobar pod lupą, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2018