10 najdroższych obrazów w historii świata – autorzy, daty, ceny
Na świecie żyje mnóstwo koneserów i miłośników sztuki. Prywatni kolekcjonerzy i bogaci fani malarstwa są w stanie zapłacić bajońskie sumy pieniędzy, byle tylko mieć w kolekcji wymarzony obraz. Jakie dzieła uwielbiają inwestorzy? Którzy malarze są najbardziej pożądani przez wielbicieli sztuki? Jaki jest koszt poniesiony za najdroższy obraz świata? Zobacz najdroższe obrazy w historii i przekonaj się, że sztuka jest jedną z najlepszych możliwych inwestycji.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o największych malarzach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najdroższe obrazy świata – TOP 10 obrazów oraz ich ceny
1. Zbawiciel świata – Leonardo da Vinci – cena 450,3 mln dolarów
O kim myślisz, gdy ktoś rzuca hasło „najważniejsi światowi malarze” albo „najlepsi malarze wszechczasów”? Na pewno pomyślałeś o Leonardo da Vincim! Jego dzieła są bowiem jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, zaś samego malarza zna chyba każdy – i to niekoniecznie zapalony fan malarstwa. Da Vinci namalował obraz Zbawiciel świata na desce w latach 1506-1513, na specjalne życzenie króla Francji Ludwika XII. Na obrazie tym znajduje się Jezus Chrystus. W lewej dłoni trzyma kulę z kryształu, zaś prawą udziela błogosławieństwa.
Co jest ciekawe w historii obrazu? Na początku dzieło wcale nie było przypisywane do Leonarda, a do jego zdolnego ucznia z Włoch – Giovanniego Boltraffio. Po dokładnej ekspertyzie w 2011 roku okazało się jednak, że obraz namalował sam Leonardo da Vinci. To oczywiście wpłynęło na podniesienie wartości dzieła. Od 15 listopada 2017 jest to najcenniejszy, najdroższy obraz świata. Rosyjski miliarder Dmitrijow Rybołowlew odsprzedał go księciu Arabii Saudyjskiej w domu akcyjnym Christie’s za ponad 450 mln dolarów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o Leonardzie da Vinci.
2. Zamiana – Willem de Kooning – cena 300 mln dolarów
Willem de Kooning namalował ten obraz w 1955 roku. Dzieło jest refleksją de Kooninga na temat życia w zatłoczonym i hałaśliwym Nowym Jorku, gdzie w pewnym momencie życia zamieszkał artysta. Był to jeden z pierwszych abstrakcyjnych obrazów malarza.
De Kooning sprzedał swój obraz zaraz po jego ukończeniu. Wówczas dostał za niego 4000 dolarów. Malarz z całą pewnością nie spodziewał, się, ile warte będzie jego dzieło kilkadziesiąt lat później. We wrześniu 2015 roku obraz artysty sprzedano za 300 mln dolarów, co uczyniło go jednym z najdroższych na świecie. Dzieło Willema de Kooninga znalazło swoje miejsce w prywatnej kolekcji miliardera z Ameryki, Kena Griffina.
3. Gracze w karty – Paul Cézanne – cena 250 mln dolarów
Jest to najcenniejszy obraz olejny PaulaCézanne, którego datę powstania szacuje się na lata 1893-1896. Dzieło malarza przedstawia dwóch mężczyzn grających w karty, zdających się nie okazywać na twarzach zupełnie żadnych emocji. Malarz nie chciał bowiem, by jego gracze ukazani zostali w dynamiczny sposób. Pragnął ukazać na obrazie nietypowe dla wielbicieli kart emocje. Cézanne chciał zachować atmosferę tajemniczości i pokazać, że karty to gra dla intelektualistów.
Koszt sprzedaży dzieła Paula Cézanne wyniósł 250 mln dolarów. Gracze w karty dołączyli do kolekcji obrazów katarskiej rodziny królewskiej na początku lutego 2012.
4. Kiedy wyjdziesz za mąż? – Paul Gauguin – cena 210 mln dolarów
To niesamowity obraz olejny z 1892 roku, namalowany przez francuskiego postimpresjonistę Paula Gauguina. Artysta zainspirował się swoją podróżą na Tahiti. Wywarła na nim tak ogromne wrażenie, że postanowił uwiecznić na obrazie dwie Tahitanki. Jedna kobieta odziana jest w tradycyjny strój, zaś druga ma na sobie sukienkę w stylu europejskim. Bardzo ciekawym jest fakt, iż Gauguin najpierw umieścił obraz w komisie, otrzymując za niego… 1500 dolarów. Dzieło długo nie mogło znaleźć chętnego na jego zakup.
Obraz Paula Gauguina, który w języku tahitańskim tłumaczony jest jako Nafea Faa Ipoipo, sprzedano ostatecznie w Katarze za imponującą kwotę 210 mln dolarów.
5. Numer 17A – Jackson Pollock – cena 206 mln dolarów
Gdy ktoś rzuca hasło „ekspresjonizm abstrakcyjny”, u wielu znawców sztuki z tyłu głowy od razu pojawia się to nazwisko – Pollock. Niektórzy malarze działali według konkretnej, ustalonej koncepcji, jednak Jackson Pollock był inny. Malował pod wpływem chwili. Dzieło Numer 17A zostało namalowane przez Pollocka w 1948 roku. To kompozycja złożona z nieregularnych plam i pociągnięć pędzla, stanowiąca najlepszy przykład ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
Bardzo ciekawy jest fakt, że obraz znajduje się w kolekcji tego samego miliardera, który wylicytował Zamianę Willema de Kooninga. Okazuje się, że Ken Griffin kupił Numer 17A i Zamianę na jednej aukcji. Tym sposobem w jego prywatnej kolekcji znalazły się dzieła dwóch słynnych malarzy – za „niewielką” sumę ponad 500 mln dolarów.
Najdroższe obrazy, jakie widział świat. 10 najdroższych dzieł w historii – sprawdź ich ceny!
6. Węże wodne II – Gustav Klimt – cena 193,4 mln dolarów
Pamiętasz rosyjskiego miliardera Dmitrijowa Rybołowlewa, który był w posiadaniu obrazu Leonardo da Vinci Zbawiciel świata? Dokładnie tak, najdroższego obrazu w historii! Ten sam bogacz w 2013 roku zakupił również dzieło Gustava Klimta, Węże Wodne II. Obraz przedstawia refleksję Klimta na temat kobiecej cielesności. Jest naznaczony złotymi i srebrnymi ornamentami, będącymi charakterystycznym zabiegiem artystycznym malarza.
Od grudnia 2019 Węże Wodne II są najdroższym i jednocześnie najcenniejszym obrazem Klimta. Rybołowlew nie jest już jednak właścicielem obrazu. Sprzedał go za ponad 193 mln dolarów nieznanemu nabywcy, który zabrał Węże Wodne II do swojej prywatnej kolekcji w Katarze. Nie od dziś wiadomo, że szejkowie potrafią wydawać kosmiczne sumy na najdroższe obrazy świata.
7. Portrety Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit – Rembrandt – cena 186 mln dolarów
Portrety wykonane zostały przez Rembrandta w 1634 roku na życzenie pary młodej – właśnie tej namalowanej na obrazach. Malarz wykonał je z okazji ślubu Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit. Co najciekawsze w historii obu dzieł, każda postać namalowana jest na osobnym płótnie. Zawsze jednak przechowuje się je i prezentuje jako spójną całość.
Obrazy zostały sprzedane muzeum w Luwrze oraz holenderskiemu muzeum narodowemu w Amsterdamie. Warunki sprzedaży były dwa. Portrety muszą być wystawiane na przemian w obu muzeach i nigdy nie będzie można rozdzielić pary.
8. Kobiety Algieru – Pablo Picasso – cena 179,4 mln dolarów
Jednym z najznamienitszych malarzy świata jest Pablo Picasso. Który bogaty koneser sztuki nie chciałby mieć obrazu hiszpańskiego kubisty w swojej kolekcji? Właśnie tak pomyślał katarski szejk Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, który w 2015 roku wylicytował dzieło Picassa z 1955 roku, Kobiety Algieru. Aukcja odbyła się w nowojorskim domu Christie’s i trwała 11 minut.
Co jest jednak najciekawsze w historii licytacji Kobiet Algieru? Otóż to, że golizna jest przecież zabroniona w islamie. Katarski szejk nie mógł więc swobodnie zawiesić obrazu Picassa w reprezentacyjnym miejscu swojej posiadłości. Prawdopodobnie zmuszony był gdzieś go ukryć, aby… Allah nie widział.
9. Akt leżący – Amadeo Modigliani – cena 170 mln dolarów
Amadeo Modigliani żył w latach 1884-1920. Największą sławę przyniosły mu obrazy przedstawiające akty kobiece. Dawniej dzieła malarza uznawane były za skandaliczne. Dziś obrazy Modiglianiego są jednymi z najpiękniejszych dzieł modernistycznych.
Szczególną popularnością cieszy się dzieło malarza, Nu couche (Akt leżący) z 1917 roku. Wylicytował je chiński miliarder oraz kolekcjoner sztuki Liu Yigian w 2015 roku, w domu akcyjnym Christie’s za kwotę 170 mln dolarów.
10. Kobieta III – Willem de Kooning – cena 137,5 mln dolarów
Kobieta III jest jednym z najciekawszych i jednocześnie najdroższych dzieł Willema de Kooninga – dokładnie tego samego abstrakcyjnego ekspresjonisty, który namalował słynną Zamianę. Obraz Kobieta III jest jednym z 6-ciu obrazów kobiet, wykonanych przez malarza w latach 1951-1953. Obraz został sprzedany miliarderowi Stevenowi A. Cohenowi w 2006 roku za imponującą kwotę 137,5 mln dolarów.
Najważniejsi polscy malarze również tworzyli dzieła, które dziś są warte wiele pieniędzy. Nasz rodzimy rynek sztuki różni się od rynków zagranicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestowanie w obrazy to coraz bardziej popularna metoda na lokowanie pieniędzy. Okazuje się też, że wcale nie trzeba być szejkiem, by móc zainwestować w dobrą sztukę.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Ernst Hans Gombrich: O sztuce, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2008
- Łabądź Weronika: Malarstwo. Najpiękniejsze obrazy, SBM Renata Gmitrzak, Warszawa 2014
- Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz: Wielkie sekrety arcydzieł sztuki, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2021