Henryk Sandomierski i jego wyprawa wraz z rycerstwem do Ziemi Świętej
Henryk Sandomierski dał się poznać potomnym jako krzyżowiec, obrońca wiary, fundator i dobry gospodarz. Jako jedyny z synów Bolesława Krzywoustego nie pretendował do objęcia zwierzchnictwa nad braćmi. Tytułował się bardzo skromnie: „rodzony brat” czy „syn księcia Polski Bolesława”. Poniósł śmierć podczas wyprawy do Prusów w 1166 roku.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krucjatach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Henryk Sandomierki - pochodzenie i młodość
Henryk Sandomierski pojawił się na świecie między 1127 a 1132 rokiem. Był piątym dzieckiem Bolesława III Krzywoustego i jego drugiej żony Salomei, poślubionej około 1115 roku. Henryk otrzymał imię po swoim dziadku, hrabim Bergu, Henryku.
W chwili śmierci Bolesława Krzywoustego (1138) Henryk Sandomierski znalazł się pod opieką księżnej-wdowy Salomei. Matka pomagała mu w zarządzaniu księstwem sandomierskim (wraz z Lublinem i Wiślicą). Dopiero około 1146 roku Henryk Sandomierski objął samodzielne rządy w wydzielonej mu dzielnicy.
Zdaniem niektórych historyków, kiedy w 1147 roku wyruszyła krucjata do świętej ziemi, Henryk Sandomierski dołączył do krzyżowców i wziął udział w walkach z niewiernymi. Nie ma jednak na potwierdzenie tego poglądu odpowiednich świadectw źródłowych. Pewnym jedynie jest to, iż książę sandomierski wyruszył wraz ze starszym bratem Bolesławem Kędzierzawym na Ruś w 1149 roku, aby wspomóc księcia Izasława II w walce o tron kijowski.
Wyprawa do Ziemi Świętej. Jerozolima a Saraceni
Dowodnie Henryk Sandomierski wyprawił się do Ziemi Świętej w 1154 roku. O tej wyprawie dość dużo napisał Jan Długosz: „A gdy przybył szczęśliwie do Ziemi Świętej, uczciwszy pobożnie grób Zbawiciela, złączył się z rycerstwem króla Jerozolimskiego Baldwina i z wielką odwagą i poświęceniem walczył przeciwko Saracenom, pragnąc pozyskać wieniec męczeński. Lecz gdy nie udało mu się tego szczęścia dostąpić, zabawiwszy tam rok cały i straciwszy znaczną liczbę rycerzy, już to w boju poległych, już odmienności powietrza znieść niemogących, wrócił zdrowo do ojczyzny. Tu od braci swoich, Bolesława i Mieczysława, i przedniejszych panów polskich z wielką czcią i radością powitany został”.
Cała wyprawa trwała około roku. W tym czasie przy boku sandomierskiego krzyżowca znajdowało się wielu śmiałków, którzy byli głodni przygód i wrażeń. Niebezpieczna podróż do Ziemi Świętej była zapewne dla Henryka realizacją najwznioślejszych ideałów życiowych. W toku wyprawy syn Bolesława Krzywoustego miał doskonałą sposobność sprawdzenia swojej wytrzymałości oraz umiejętności wodzowskich i rycerskich.
W podjęciu wyprawy do ziemi zajętej przez Saracenów Henrykowi Sandomierskiemu pomagała zapewne jego silna wiara. Koniecznie chciał zobaczyć Jerozolimę, miejsce, w którym zmarł jego Pan. Wyprawiając się na wschód, władca Sandomierza przetarł przysłowiowe szlaki. Odtąd do Jerozolimy zaczęło zaglądać coraz więcej Polaków. W 1162 roku na Wschód wyprawił się polski możnowładca Jaksa z Miechowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o Bolesławie Kędzierzawym i jego rządach?
Donacje na rzecz Kościoła
W fachowej literaturze przedmiotu uważa się, iż Henryk Sandomierski niezwłocznie po powrocie z wyprawy z Ziemi Świętej sprowadził do Zagości joannitów, dla których ufundował klasztor i szpital. W wystawionym przy tej okazji niedatowanym dokumencie książę wspomniał, iż przez pewien czas zwlekał z fundacją, zwiedziony marnościami tego świata.
Książę okazał się być dobrym gospodarzem. Do nadanej joannitom ziemi sprowadził odpowiednie grupy ludności chłopskiej i rzemieślniczej, dzięki czemu obszar ten mógł się rozwijać w pożądanym dla księcia kierunku.
Według historyków, Henryk Sandomierski przyczynił się również do ufundowania:
- kościoła i klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą
- kolegiaty św. Marcina w Opatowie
- nieistniejącej kolegiaty romańskiej w Wiślicy
Feralna wyprawa do Prus i śmierć księcia (1166)
W 1166 roku pogańskie plemiona Prusów najechały Mazowsze i ziemię chełmińską. Ówczesny zwierzchni książę Polski Bolesław Kędzierzawy postanowił zorganizować ekspedycję o charakterze odwetowym. Wziął w niej udział również Henryk Sandomierski.
Przebieg tej wyprawy opisał skrupulatnie Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem: „Zwiadowcy i przewodnicy wojsk zapewniają, że znaleźli niezawodną krótszą drogę przez knieje, byli bowiem i nieprzyjaciół podarkami przekupieni i o zasadzce na swoich powiadomieni. Tędy po wąskiej ścieżce gnają na wyścigi pierwsze szeregi doborowego wojska, gdy nagle zasadzki wyskakują z obu stron nieprzyjaciele i nie tylko z dala rażą pociskami, jak to kiedy indziej czynić zwykli, lecz jak gdyby w tłoczni ściśniętych prasą rozgniatają. A ci samorzutnie, jak dzicy rzucają się na zjeżone dzidy, jedni z żądzy zemsty, drudzy z chęci śpieszenia na pomoc i więcej ich pada pod ciężarem własnego natłoku, niż od ciosów oręża. Niektórych zbroją obciążonych pochłania głębia rozwartej otchłani, inni ponoszą śmierć zaplątawszy się w zarośla i krzaki cierniste, a wszystkich ogarnia mrok szybko zapadającej nocy. Tak przez zdradziecki postęp przepadło bitne wojsko”.
Jak wynika z powyższego sprawozdania, wyprawa pruska zakończyła się zupełnym fiaskiem. Wśród poległych, choć nie wspominał o tym Kadłubek, znalazł się również włodarz Sandomierza. W świetle niektórych źródeł, śmierć Henryka nastąpiła dokładnie 18 października 1166 roku.
Henryk jak mało który z Piastów nie był żonaty i nie miał dzieci. Gorąco pragnął, aby księstwo sandomierskie po jego śmierci przypadło w udziale jego młodszemu bratu Kazimierzowi II Sprawiedliwemu. Niestety jego starsi bracia, Bolesław Kędzierzawy i Mieszko Stary nie zgodzili się na to. Ostatecznie Kazimierz otrzymał w spadku jedynie część Sandomierszczyzny z Wiślicą. Pozostałe tereny zostały natomiast podzielone między Bolesława i Mieszka.
Autor: dr Mariusz Samp
Bibliografia:
- Buczek Karol, O dzielnicy Henryka Sandomierskiego, „Przegląd Historyczny” 61 (1970).
- Gawron Jan, Henricus dux de Sandomir ivit Iheruzalem – czyli jak Henryk Sandomierski pielgrzymował do Ziemi Świętej, „Koło Historii” 13 (2013).
- Giergiel Tomisław, Rycerstwo ziemi sandomierskiej, Podstawy kształtowania się rycerstwa sandomierskiego do połowy XIII wieku, Wydawnictwo „DiG”, Warszawa 2004.
- Gładysz Mikołaj, O zapomnianych polskich krzyżowcach – kilka uwag na marginesie wypraw jerozolimskich księcia Henryka Sandomierskiego i Jaksy z Miechowa, „Gdańskie Studia z Dziejów Średniowiecza” 6 (1999).
- Gładysz Mikołaj, Zapomniani krzyżowcy, Polska wobec ruchu krucjatowego w XII-XIII wieku, Wydawnictwo „DiG”, Warszawa 2002.
- Gogosz Remigiusz, Od Ziemi Świętej do ziemi Prusów, Książę Henryk Sandomierski jako ideał krzyżowca, Wydawnictwo Inforteditions, Zabrze-Tarnowskie Góry 2020.
- Olejnik Karol, Wyprawy krzyżowe w średniowiecznych źródłach polskich, [w:] Rycerstwo Europy środkowo-wschodniej wobec idei wypraw krzyżowych, red. W. Peltz, J. Dudek, Zielona Góra 2002.
- Rosik Stanisław, Wiszewski Przemysław, Wielki poczet polskich królów i książąt, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2006.
- Teterycz-Puzio Agnieszka, Geneza województwa sandomierskiego, Terytorium i miejsce w strukturze państwa polskiego w średniowieczu, Wydawnictwo uczelniane Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Słupsk 2001.
- Teterycz-Puzio Agnieszka, Henryk Sandomierski (1126/1133 – 18 X 1166), Wydawnictwo Avalon, Kraków 2009.
- Teterycz-Puzio Agnieszka, Portret polskiego krzyżowca – Henryk książę sandomierski, [w:] Staropolski etos wychowania, red. E. J. Kryńska, „Trans Humana”, `Białystok 2006.
- Teterycz-Puzio Agnieszka, Rządy księcia Henryka, syna Bolesława Krzywoustego w ziemi sandomierskiej, „Gdańskie Studia z Dziejów Średniowiecza” 7 (2000).
- Teterycz-Puzio Agnieszka, Wyprawa księcia Henryka Sandomierskiego do Palestyny, [w:] Abiit, non obiit, Studia historyczne poświęcone pamięci profesora Andrzeja Czarnika, red. Z. Romanow, Słupsk 2006.
- Tymowski Michał, Henryk Sandomierski, [w:] Poczet królów i książąt polskich, red. A. Garlicki, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, Warszawa 1978.