10 ciekawostek, które warto wiedzieć o Karlu Lagerfeldzie. Niektóre naprawdę zaskakują
Karl Lagerfeld to niemiecki projektant mody, który był dyrektorem artystycznym domu mody Chanel. Lagerfeld znany jest również jako kreator własnej marki, funkcjonującej pod imieniem i nazwiskiem projektanta. Karl przez wiele lat kierował także włoskim domem mody Fendi. Jakie są największe tajemnice z życia słynnego artysty? Które wydarzenia były najbardziej przełomowe w jego karierze? Oto najlepsze ciekawostki o Karlu Lagerfeldzie. Niektóre z nich są… naprawdę szokujące.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kulturze.
Tajemnice i ciekawostki o Karlu Lagerfeldzie – czego nie wiesz o projektancie?
Zanim Karl Lagerfeld został kreatorem światowej mody…
Karl urodził się 10 września 1933 roku w Hamburgu (Niemcy). Już na wstępie pierwszą ciekawostką jest fakt, że Lagerfeld długo nie znał – lub raczej wcale nie chciał znać – prawdziwej daty swojego urodzenia. W gazetach spekulowano, że mógł urodzić się w 1938 roku. Właśnie taką informację przez lata Karl też zresztą podtrzymywał. Udało się jednak śledczym odnaleźć potwierdzenie prawdziwej daty urodzin – w rejestrze chrzcin Lagerfelda. O rok urodzenia wypytano również znajomych Karla ze szkolnej ławki. Potwierdzili oni, że niemiecki kreator mody urodził się w 1933 roku.
Ojciec Karla wywodził się z rosyjskiej rodziny, a matka była Niemką pochodzącą z Berlina. Rodzice projektanta poznali się w berlińskim sklepie z bielizną, gdzie dawniej pracowała mama Karla. Ojciec zajmował się z kolei przemysłem mleczarskim, na którym zbił fortunę. Mimo rosyjskich korzeni ojca Karl zawsze mówił, że jego tato był… Szwedem. Artysta miał też dwie starsze siostry – Marthę i Theaę. Młody Lagerfeld uczył się w szkole prywatnej w Hamburgu. Od najmłodszych lat ekscytował się modą, w szczególności dziełami Paula Poireta, który wykreował epokę art deco. Z wypiekami na twarzy śledził pokazy Fatha i Diora w Hamburgu. Matka dostrzegała ogromny potencjał Karla. W 1947 roku przeprowadziła się z synem do Paryża, gdzie zapisała Karla do szkoły Lyvee Montagne.
Przełomowe wydarzenia, które zadecydowały o karierze projektanta
W 1955 roku Karl Lagerfeld wygrał konkurs na najlepiej zaprojektowane ubranie. Był to prestiżowy konkurs International Wool Secretariat, podczas którego Karl zwyciężył swoim projektem w kategorii płaszczy. Dzięki wygranej mógł rozpocząć pracę w domu mody Balmain. Z czasem młody mężczyzna, dzięki wielkiemu talentowi i pełnemu oddaniu modzie, projektował już dla kilku czołowych domów mody (m.in. Valentino). W 1964 postanowił jednak wyjechać do Włoch, gdzie wnikliwie studiował sztukę. Rok później wrócił do Paryża. Udało mu się zdobyć posadę konsultanta projektów domu mody Fendi. Przełomowym momentem w jego karierze było zaprojektowanie z domem mody Chloé czarno-białej kolekcji Deco.
Od 1983 aż do śmierci roku Karl Lagerfeld kierował domem mody Chanel. W 2007 roku jego własna marka, która nazywała się „Lagerfeld Gallery”, zmieniła nazwę na „Karl Lagerfeld”. Oprócz ubrań Karl projektował również galanterię, perfumy i kosmetyki. Zanim przejdziemy do 10 ciekawostek o Karlu, warto wspomnieć, że projektant był ewenementem wśród swoich znajomych z branży. Nie pił, nie zażywał narkotyków i nie cierpiał na żadne choroby psychiczne. Geniusz mody poświęcił całe życie swojej pasji, niemal zapominając o życiu uczuciowym. Jedyną miłością Karla była kotka Choupette i… Coca-Cola. Lafgerfeld zmarł 19 lutego 2019 w wieku 85 lat. Niestety, rak trzustki okazał się silniejszy od projektanta.
10 ciekawostek, które warto wiedzieć o Karlu Lagerfeldzie
1. Największa miłość Karla – kotka Choupette
Szokujące ciekawostki o Karlu Lagerfeldzie zaczniemy od birmańskiej kotki Choupette, która była najbliższą przyjaciółką projektantka. Karl oczywiście lubił ludzi, a już zwłaszcza młodych, którzy go inspirowali i z którymi godzinami uwielbiał rozmawiać. Cenił sobie też jednak spokój i prywatność. Jedynie kotka Choupette niemal nie rozstawała się ze swoim właścicielem.
Projektant poświęcił Choupette całą kolekcję akcesoriów, m.in. portfeli i torebek. Zatroszczył się również o to, by kotka miała swoje własne konto na Instagramie. Do dziś Choupette obserwowana jest w social mediach przez blisko 250 tysięcy osób.
2. Sześć mieszkań w Paryżu
Lagerfeld posiadał aż sześć mieszkań we francuskiej stolicy mody. Jedno służyło mu do pracy, drugie do spędzania wolnego czasu, trzecie do jadania lunchów, czwarte było przeznaczone dla gości, piąte stało się studiem fotograficznym, a szóste stanowiło prywatne biuro Karla.
Warto dodać, że studio fotograficzne projektanta zaaranżowane zostało w… tradycyjnej księgarni. Jako że Karl był również doskonałym fotografem, robił w „księgarnianym studio” zdjęcia do kampanii dla domów mody Fendi oraz Chanel.
3. Stop naturalnym futrom!
Przed śmiercią Karl Lagerfeld zapowiedział, że w swoich kolekcjach przestanie korzystać z naturalnych futer i skór egzotycznych zwierząt (np. węży, jaszczurek czy krokodyli). Postanowił, że zastąpione one zostaną skórami, które będą wyłącznie odpadami z przemysłu spożywczego.
Jaki był główny powód decyzji „cesarza mody”? Nie można było bowiem pozyskiwać futer i skór w zgodzie z etycznymi zasadami, którymi rządziła się marka Chanel. Coraz trudniej udawało się również ustalać, skąd pochodzą zwierzęta, jak są traktowane i w jaki sposób pozyskiwana była ich skóra czy futro. Marka Chanel nie chciała mieć wobec tego problemów z organizacjami, które działają na rzecz ochrony środowiska. A może zainteresuje cię także ten artykuł z TOP 10 cytatów Coco Chanel?
4. Fryzura Karla Lagerfelda
Od mniej więcej 1976 roku Karl nosił niezmiennie tę samą fryzurę – zaczesany, spięty do tyłu kucyk w białym kolorze. Stał się to jego znak rozpoznawczy, który do dziś naśladowany jest przez wielu wielbicieli mody. Widząc na ulicy podobne uczesanie, nietrudno jest się domyślić, na kim wzorowana była fryzura.
Dlaczego Karl stylizował swoje włosy w ten sposób? Otóż nie lubił, gdy podczas malowania włosy opadały mu na twarz. Bardzo go to irytowało. Co zaś robił, aby osiągnąć śnieżnobiały efekt swojej fryzury? Używał suchego szamponu Klorane, z którym nigdy się nie rozstawał. Jego włosy zawsze wyglądały więc perfekcyjnie i były codziennie czyste.
5. Pepsi, Coca-Cola – jedyne uzależnienie
Karl Lagerfeld dwukrotnie (2001 i 2011 rok) zaprojektował limitowaną edycję butelek Coca-Coli Light. Sam preferował jednak Pepsi Max albo Coca-Colę Zero. Było jedyne uzależnienie Karla – projektant unikał bowiem alkoholu i papierosów (w przeciwieństwie do kolegów z branży jak Alexander McQueen).
Ciekawostką jest fakt, iż na różnego rodzaju przyjęciach Lagerfeld do dyspozycji miał swojego osobistego lokaja, który chodził za nim i na tacy trzymał jeden z ulubionych napojów Karla. Przy tej zaskakującej ciekawostce nawet TOP 10 największych nieżyjących gwiazd rocka wydaje się… mniej ciekawe.
6. Młodym być!
Karl od zawsze starał się kamuflować swój wiek. Bardzo wstydził się starzeć i robił wszystko, byle tylko odjąć sobie lat. Z tego też właśnie względu nosił swoje słynne okulary i rękawiczki, które miały odciągnąć wzrok innych i przykryć oznaki starzenia.
Lagerfeld fascynował się młodością, świeżością i energią młodszych osób. Dlatego też sam przez wiele lat ukrywał fakt, w którym roku się urodził.
7. Projektant schudł prawie 40 kilogramów
Pewnego dnia Karl obudził się i stwierdził, że nie czuje się dobrze ze samym sobą. Mimo że miał nadwagę, do tamtego dnia bardzo siebie lubił i nie miał np. większych problemów ze zdrowiem. Zamarzył sobie jednak, że chce nosić modne ciuchy Hedi Slimane’a, które niestety szyte były wyłącznie na szczupłych mężczyzn.
Karl w zaledwie 13 miesięcy schudł niemal 40 kilogramów. Na temat swojej diety wydał książkę pt. „The Karl Lagerfeld Diet”. Nigdy ponownie nie przybrał na wadze, co jest naprawdę zaskakujące. Zwłaszcza ze względu na fakt, że projektantowi udało się zrzucić zbędne kilogramy w bardzo krótkim czasie, co zwykle wywołuje tzw. efekt jojo.
8. Zamiast modelek… striptizerki
W 1993 roku podczas pokazu kolekcji Fendi, ku oczom zdziwionych gości, na wybiegu pojawiły się striptizerki i gwiazdy filmów porno. Karl Lagerfeld postanowił bowiem zrobić coś nowatorskiego, na co nie odważył się wcześniej nikt z branży kreatywnej.
Tego dnia wśród publiczności zapanowało ogromne poruszenie. Ponoć sama naczelna amerykańskiego Vogue, Anna Wintour, była tak oburzona pokazem Fendi, że opuściła salę.
9. Szkicowanie cieniami
Karl Lagerfeld jako jedyny na świecie projektant mody szkicował nie za pomocą tradycyjnych ołówków, a wykorzystując paletę cieni do powiek japońskiej marki Shu Uemura.
Co ciekawe, marka Shu Uemura postanowiła zrobić miejsce w palecie dla specjalnego odcienia czerwieni, wyłącznie dla dyrektora mody Chanel.
10. To Karl zapoczątkował kolekcję dla H&M!
Lagerfeld zaprojektował w 2004 roku kolekcję dla sieciówki H&M, decydując się na taki krok jako pierwszy projektant na świecie. Właśnie on zapoczątkował serię „wielkich projektantów”, którzy projektowali całe kolekcje dla popularnej sieciówki.
Projektant wielokrotnie powtarzał: „Zawsze wiedziałem, że jestem stworzony do bycia legendą”. Z całą pewnością właśnie taką legendą, o której świat mody nigdy nie zapomni, stał się Karl Lagerfeld.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Lagerfeld Karl: Świat według Karla, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2014
- Raphaelle Bacque: Kaiser Karl. The Life of Karl Lagerfeld Hardcover, Wydawnictwo Acc Art Books, Suffolk 2020