10 najpiękniejszych kobiet PRL

Nieprzeciętnej urody kobiety PRL

W PRL również uroda pięknych kobiet wykorzystywana była do socjalistycznej propagandy sukcesu. Najbardziej znane, cudowne, piękne polskie aktorki i piosenkarki były podziwiane i czczone. Ich zdjęcia wycinano z gazet i wieszano na ścianach. Każdy czekał na nowy film czy występ, szczególnie że w owych czasach istniał tylko 1 program TV, zaś premiery w kinach zdarzały się rzadko. Przeciętnie raz na miesiąc pojawiał się w kinach nowy film polski czy zagraniczny, w którym można było podziwiać piękne aktorki.

Rozbierane sceny, oczywiście w owych czasach jeszcze bardzo grzeczne i oszczędne, stanowiły wówczas pewien wentyl bezpieczeństwa, który odwracał uwagę od ponurej rzeczywistości. Socjalizm nie był takim sukcesem, jak go przedstawiała propaganda. Nie można jednak powiedzieć, że filmy i piosenka w czasach PRL stanowiły tylko tanią rozrywkę dla mas, czy tubę propagandową. Przeciwnie, zarówno kinematografia, jak i piosenka rozrywkowa stały wówczas na bardzo wysokim poziomie. W czasach PRL powstały najwybitniejsze polskie filmy i seriale.

Żaden serial czy film nie mógł się obyć bez seksbomby. Kanon urody w tych czasach był nieco inny niż teraz. Do głównych ról wybierano kobiety nieprzeciętnej urody, kształtne blondynki o pięknych włosach, wspaniałej figurze i ponętnym biuście. Piękne aktorki, piosenkarki i celebrytki były podziwiane i uwielbiane. Cały kraj śledzi ich losy w serialach i oglądał zdjęcia aktorek w bikini w poczytnych czasopismach. Jednak nie tylko uroda sprawiła, że te piękne kobiety dostały się na szczyt. Były to kobiety niezwykle utalentowane, które jednak nie zawsze potrafiły znaleźć się w realiach PRL i pozostać na szczycie.

10 najpiękniejszych kobiet PRL

Kim były najbardziej znane kobiety PRL? Kinematografia polska w owym czasie stała na bardzo wysokim poziomie, dlatego na pierwsze miejsce wysuwają się aktorki. Wśród pięknych kobiet PRL znajdujemy również piosenkarki jak: Irena Jarocka, Zdzisława Sośnicka, Karin Stanek i wiele innych. Rozpoznawanym twarzami były również piękne spikerki, gdyż w owych czasach w TV, każdy program zapowiadała spiker lub spikerka. Ikoną TV w PRL była piękna blondynka Krystyna Loska. Spikerki i prezenterki, jak Bogumiła Wander, Edyta Wojtczak, Irena Dziedzić czy Bożena Walter, nie tylko zapowiadały programy w TV, lecz także prowadziły festiwale, teleturnieje itp.

10 najpiękniejszych kobiet PRL - lista:

  • Pola Raksa,
  • Irena Karel,
  • Anna Dymna,
  • Beata Tyszkiewicz,
  • Kalina Jędrusik,
  • Małgorzata Braunek,
  • Elżbieta Dmoch,
  • Barbara Brylska,
  • Violetta Villas,
  • Ewa Wiśniewska.

Najbardziej znane kobiety PRL - ich życiorysy i dalsze losy

W czasach PRL celebrytki nieprzeciętnej urody podziwiano głównie na ekranach czarno-białych telewizorów, w kinie czy też w czasopismach. Wiele gazet i czasopism prezentowało, zwykle na ostatniej stronie, zdjęcia pięknych kobiet w kostiumach kąpielowych. Zdjęcia te młodzież, szczególnie męska, wycinała i wieszała w swoich pokojach na ścianie, lub w pracy w szafkach pracowniczych. Życie codzienne i prywatne gwiazd było mało znane, gdyż w czasach PRL nie było plotkarskich gazetek, a tym bardziej Internetu. Mało kto wiedział, że cudowne, piękne gwiazdy tamtych czasów musiały płacić sporą cenę za dostanie się na szczyt.

W czasach PRL, za absolutny symbol urody uchodziła Pola Raksa. Jej uroda została uwieczniona w piosence Autobiografia Grzegorza Markowskiego, który śpiewał „za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał”. Właśnie nieprzeciętna uroda przyniosła jej rozgłos rolą Marusi w słynnym, kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”. Urodziła się w 1941 roku w Lidzie (obecnie na Białorusi), w polskiej rodzinie, która po wojnie przeniosła się do Wrocławia. Pola Raksa nie myślała o aktorstwie, lecz została odkryta przez reportera, który zobaczył ją w barze mlecznym i zaproponował sesję zdjęciową. Porzuciła studiowanie polonistyki i przeniosła się na wydział aktorstwa. Zagrała w wielu filmach, jak: „Panienka z okienka”, „Popioły”, czy „Aria dla atlety”. Grała raczej role drugoplanowe, gdzie liczyła się bardziej uroda niż aktorstwo. W roku 1993 wycofała się z aktorstwa i zajmuje się projektowaniem mody i różnymi formami plastyki.

10 najpiękniejszych kobiet PRL, czyli najpiękniejsze kobiety minionej epoki
Irena Karel w 2007 roku - fot. Sławek lic. CC BY-SA 2.0

W latach 60. i 70. największą seksbombą polskiego kina okrzyknięto Irenę Karel, którą nazywano również „polską Brigitte Bardot”. Urodziła się w 1943 roku we Lwowie jako Irena Kiziuk. Przeniosła się do Warszawy, zmieniła nazwisko na Karel, skończyła szkołę teatralną i grała w Teatrze Komedia. W filmach powierzano jej głównie epizodyczne role wymagające rozbieranych scen, gdyż jej nieprzeciętna uroda zachwycała mężczyzn. Zasłynęła w takich rolach, jak: Pan Wołodyjowski, Rzeczpospolita Babska, Kochaj albo rzuć. Gra nadal, choć pojawia się rzadko i w niewielkich rolach.

TOP 10 najpiękniejszych kobiet PRL-u, czyli kobiety, które zostały uznane za najpiękniejsze w swoich czasach
Anna Dymna w 2010 roku - fot. Ja Fryta lic. CC BY-SA 2.0

Anna Dymna obecnie najbardziej znana jest jako działaczka społeczna na rzecz niepełnosprawnych. Natomiast w czasach PRL była jedną z najpiękniejszych aktorek. Odkryła swój talent aktorski, grając w teatrzykach podwórkowych. W latach 70-tych i 80-tych zdobyła uznanie w takich filmach, jak: Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, Trędowata, Królowa Bona, Znachor, Janosik. Dużą sławę przyniosły jej także kreacje w Teatrze TV. Sprawdź także ten artykuł o zapomnianych gwiazdach muzyki z czasów PRL.

10 najpiękniejszych kobiet, które żyły w PRLu, czyli aktorki i piosenkarki, które podbijały serca mężczyzn
Beata Tyszkiewicz jako Izabela Łęcka w filmie "Lalka" - fot. domena puliczna

Beata Tyszkiewicz zdobyła największy rozgłos rolą Izabeli Łęckiej w ekranizacji Lalki w roku 1968. Aktorka ma pochodzenie arystokratyczne, co w czasach PRL utrudniało jej przyjęcie do gimnazjum. Karierę zaczęła bardzo wcześnie, gdyż jeszcze przed zdaniem matury zagrała Klarę w ekranizacji Zemsty. Nie była gwiazdą prezentującą swoje wdzięki w kostiumach bikini, lecz wcielała się głównie w role postaci historycznych, dam i szlachcianek. Gra do dziś. Ponadto była felietonistką tygodnika Tele Tydzień i jurorką Tańca z gwiazdami.

TOP 10 najpiękniejszych kobiet, które żyły w PRLu, czyli najpiękniejsze aktorki i piosenkarki
Kalina Jędrusik w 1965 roku - fot. domena publiczna

Kalina Jędrusik (1930 - 1990) uchodziła w PRL za symbol seksu. Pamiętamy ją głównie jako aktorkę kabaretową z Kabaretu Starszych Panów oraz z seksownych, drugoplanowych ról filmowych, na przykład w Ziemi Obiecanej.

TOP 10 najpiękniejszych kobiet w PRLu, czyli najbardziej urodziwe kobiety sceny i estrady w PRLu
Małgorzata Braunek w 2012 roku - fot Sławek lic. CC BY-SA 2.0

Małgorzata Braunek (1947 - 2014), która najbardziej kojarzy się z piękną blondynką w ogromnych okularach, z filmu Polowanie na muchy Andrzeja Wajdy. Największą popularność zapewniła jej rola Oleńki Billewiczówny z ekranizacji Potopu. Aktorka zagrała w ponad 40 filmach, serialach i spektaklach teatralnych. Zmarła na raka w 2014 roku.

10 najpiękniejszych kobiet żyjących w PRLu, czyli 10 pań, które zostały uznane za najbardziej atrakcyjne
Elżbieta Dmoch na okładce tygodniga Panorama w 1975 roku - fot. domena publiczna

Za jedną z najpiękniejszych polskich piosenkarek uznawano Elżbietę Dmoch, wokalistkę zespołu „2 plus 1”. Na festiwalu w Sopocie, w 1974 roku zdobyła tytuł Miss Obiektywu. Zespół „2 plus 1” założyła wraz ze swoim mężem Januszem Krukiem. Zaś po jego śmierci w 1992 roku wycofała się z kariery artystycznej.

Jedną z najwybitniejszych i najpiękniejszych aktorek powojennych jest Barbara Brylska, urodzona w 1951 roku. Pamiętamy ją z roli kapłanki w ekranizacji Faraona, czy też roli Krzysi w Panu Wołodyjowskim. W czasach PRL grała nie tylko w produkcjach polskich, lecz także w innych demoludach. Aktorka jest czynna do dziś.

Najpiękniejsze kobiety w PRLu, czyli TOP 10 najpiękniejszych kobiet w czasie PRL
Violetta Villas w latach 60 - fot. domena publiczna

Violetta Villas (1938 - 2011) była piosenkarką i gwiazdą, która spotykała się z ogromną falą kontrowersji. Dziś pamiętamy ją przede wszystkim z jej działalności na rzecz zwierząt. W PRL-u wykreowała swój wizerunek artystyczny na wzór hollywoodzkich gwiazd. Nosiła efektowne suknie balowe oraz ogromną fryzurę z loków blond. Wizerunek ten nie zawsze się podobał.

Ewę Wiśniewską pamiętamy głównie z kultowego serialu Doktor Ewa, o lekarce, która wybrała pracę na prowincji. W latach 70. ściągał rzesze oglądających przed telewizory, zaś dla aktorki stał się drogą do sławy.

ikona podziel się Przekaż dalej