TOP 10 największych hitów KISS. Sprawdź, które z nich słyszałeś!

1. I Was Made For Lovin’ You

Jest to najbardziej znany utwór zespołu KISS. Wydany został jako singiel promujący płytę Dynasty (1979). Utwór jest drugim złotym singlem KISS, który sprzedał się w liczbie ponad 1 mln egzemplarzy. Zespół grał tę piosenkę na każdym koncercie. Teledysk do I Was Made For Lovin’ You nakręcony został 20 czerwca 1979 roku na scenie Savannah Civic Center w Savannah (stan Georgia), gdzie kapela miała zagrać koncert. Okazało się jednak, że koncert w ostatniej chwili został odwołany. Wykorzystując rozstawioną scenę i sprzęt muzyczny, członkowie zespołu postanowili stworzyć teledysk do piosenki. W kwietniu 2021 roku klip do utworu I Was Made For Lovin’ You miał aż 210 mln wyświetleń na YouTube.

Członkowie zespołu oficjalnie przyznali się do tego, że… nie lubią utworu. Piosenka została napisana bowiem wyłącznie pod publikę, o co wytwórnia wybłagała kapelę po długich negocjacjach. Grupa KISS pokłóciła się z producentami, nie chcąc iść w sugerowaną komercję. Członkowie zespołu ostatecznie skomponowali jednak I Was Made For Lovin’ You, w którym ciężkie gitary sprytnie połączyli z wpływami popularnej wówczas muzyki disco.

2. Detroit Rock City

Piosenka również pochodzi z krążka Dynasty i została napisana przez Paula Stanley’a oraz producenta Boba Ezrin’a. Jest to jeden z najpopularniejszych utworów w zespole, który okazał się ulubionym hitem fanów. W rozgłośniach radiowych piosenka nie poradziła sobie tak dobrze, jak podczas tras koncertowych. Detroit Rock City zajęło jednak szóste miejsce na liście 40 największych metalowych piosenek, utworzonej przez VH1.

Detroit Rock City uważa się za jeden z najlepszych technicznie numerów w całej dyskografii KISS. Gitarowe solo w piosence, które bardzo mocno nawiązywało do flamenco, miało zaś ogromny wpływ na całkowity rozwój muzyki rockowej.

3. Strutter

To utwór z debiutanckiego albumu Kiss (1974). Strutter był trzecim singlem na krążku, jednak nie trafił na żadną listę przebojów. Jest to jedna z nielicznych piosenek, które wspólnie napisali Paul Stanley i Gene Simmons.

W tekście utworu wyraźnie można doszukać się inspiracji Bobem Dylanem. Strutter usłyszymy dziś w licznych grach wideo, m.in. „Guitar Hero 2” albo „GTA: San Andreas”.

4. Rock And Roll All Nite

Piosenka pochodzi z albumu Dressed to Kill (1975). Była grana podczas każdego koncertu KISS, zazwyczaj jako zamykająca występ zespołu. Studyjna wersja utworu zadebiutowała na 69 miejscu listy Billboard. W 2008 roku Rock And Roll All Nitezostał uznany przez VH1 za szesnasty największy utwór hardrockowy wszechczasów.

Bardzo ciekawym jest fakt, iż do nagrania chórków KISS ściągnęli ogromną liczbę współpracowników, których zadaniem było klaskanie i śpiewanie. Wśród nich znaleźli się członkowie ekipy Kiss Road, muzycy ze studia, a także żona Petera Crissa. Niektórzy do tworzenia dźwięku używali nawet swoich… zamków w kurtkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o historii powstania zespołu AC/DC?

10 przebojów zespołu KISS, czyli TOP hitów kultowego zespołu krok po kroku
Tommy Thayer podczas wykonywania solówki - fot. domena publiczna

5. I Love It Loud

Utwór wydany został na albumie Creatures of the Night (1982). Zespół wykonywał go podczas prawie każdej trasy koncertowej. Piosenkę napisał basista i wokalista Gene Simmons oraz gitarzysta Vinnie Vincent. Zespół KISS nie zdołał jednak uplasować tego muzycznego hitu na liście Billboard Hot 100.

Szalenie wciągająca jest zwłaszcza linia melodyczna piosenki, która wycisza się, a następnie powraca już o wiele głośniejsza. Kapela zaczerpnęła ten pomysł od zespołu The Beatles. Co ciekawe, teledysk nakręcony do I Love It Loud był ostatnim, w którym KISS wystąpili w swoim słynnym biało-czarnym makijażu. W 1983 zostali bowiem „zdemaskowani”.

Największe przeboje KISS, które warto posłuchać

6. Heaven’s On Fire

To pierwszy singiel zespołu KISS z albumu Animalize (1984). Napisał go Paul Stanley razem z Desmond’em Child’em. Mimo że piosenka w żadnych kraju nie trafiła do pierwszej dziesiątki notowań muzycznych, wielokrotnie znajdowała się na światowych listach przebojów. Teledysk do Heaven’s On Fire nakręcono dzięki pomocy stacji muzycznej MTV.

Utwór jest jednym z nielicznych, które pochodzą z ery KISS bez makijażu. Muzycy wystąpili więc w klipie bez swojej słynnej charakteryzacji twarzy. Teledysk do Heaven’s On Fire był również ostatnim, w którym wystąpił Mark St. John. Artysta musiał opuścić KISS ze względu na poważne zapalenie stawów. Marka St. Johna zastąpił później Bruce Kulick.

7. Cold Gin

Utwór pochodzi z pierwszego albumu zespołu KISS. Tekst piosenki napisał główny gitarzysta, Ace Frehley. Cold Gin znalazł się później na kilku kompilacjach, które zostały wydane przez kapelę. Co ciekawe, na żywo utwór ten często przedłużany był o mniej więcej dwie minuty – po to, by umożliwić Frehley’owi zagranie solówki na gitarze.

Piosenka Cold Gin uważana jest za jedną z najciekawszych dotyczących… alkoholu. Utwór uplasował się na siódmym miejscu listy najlepszych piosenek do picia, utworzonej przez miesięcznik muzyczny „Guitar World”.

8. Love Gun

Utwór pochodzi z płyty zatytułowanej dokładnie tak samo, jak piosenka – Love Gun (1977). Tekst piosenki został napisany przez perkusistę, Petera Crissa. Paul Stanley, który w utworze jest wokalistą prowadzącym uważa, że Love Gun to jedna z jego ulubionych piosenek KISS. Twierdzi, że właśnie ten przebój jest kwintesencją działalności kapeli.

Od momentu, gdy utwór został wydany, Love Gun był wykonywany przez KISS podczas prawie każdej trasy koncertowej. Bardzo często pojawiał się również na licznych kompilacjach i albumach koncertowych zespołu, mimo że nigdy nie udało mu się wskoczyć do pierwszej dziesiątki listy Billboard.

TOP 10 największych hitów zespołu KISS, czyli najlepsze i najbardziej znane przeboje zespołu KISS
Eric Singer w trakcie koncertu z trasy KISS Alive/35 World Tour - fot. domena publiczna

9. Shock Me

Utwór pojawił się na albumie Love Gun i został napisany przez gitarzystę prowadzącego, Ace Frehley’a. Ace zadebiutował w piosence również jako wokalista. Shock Ace zajął 50 miejsce w rankingu 100 najlepszych solówek gitarowych, utworzonego przez magazyn „Guitar World”.

Tekst piosenki zainspirowany został wydarzeniem, do którego doszło podczas trasy koncertowej Kiss Rock and Roll Over. Ace Frehley został wówczas nieomal… porażony prądem. Jeszcze ciekawszy jest fakt, iż Frehley był bardzo niepewny swojego głosu. Obawiał się do tego stopnia, iż nagrał wokal leżąc na podłodze.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

10. Sure Know Something

Piosenka pochodzi z albumu Dynasty i została napisana przez Paula Stanley’a wraz z amerykańskim producentem Vincentem Poncia. Utwór zajął 47 miejsce na liście Billboard Hot 100, zaś w niektórych krajach wylądował w pierwszej dziesiątce różnych list przebojów. Piosenka jest połączeniem rockowej ballady z muzyką disco. To drugi tego typu przebój KISS, który zawiera wyraźne wpływy disco – zaraz po słynnym I Was Made For Lovin’ You.

Niektórzy krytycy muzyczni uważają, że tekst utworu jest najbardziej przejmującym dziełem tekściarskim Paula Stanley’a. Piosenka odbiega od większości utworów KISS zarówno pod względem lirycznym, jak i muzycznym. Sure Know Something doczekał się wielu coverów innych zespołów i do dziś uważany jest za jeden z największych hitów kapeli KISS.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Johan Kihlberg: KISS. Klassified, Wydawnictwo Gain Production AB, Göteborg 2017
  2. James Kieran: KISS, Wydawnictwo Lulu Press, Morrisville 2017