Największe przeboje The Rolling Stones. Sprawdź piosenki, które zachwyciły cały świat!

1. „Sympathy For The Devil”

To jeden z najlepszych hitów, jaki pojawił się na płycie Beggars Banquet (1968). Piosenka otwierająca ten krążek sklasyfikowana została na 32 miejscu listy najlepszych 500 utworów wszech czasów, stworzonej przez magazyn „Rolling Stone”. Najciekawsza jest jednak historia powstania utworu. Tekst zainspirowany został bowiem powieścią Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa. Chrześcijanie nie pozostali obojętni wobec słów piosenki – oskarżyli The Rolling Stones o promowanie w nim satanizmu. Z początku faktycznie może wydawać się, że tekst piosenki dotyczy Szatana. Jednak każda kolejna zwrotka wskazuje na coś zupełnie innego – mianowicie, na zepsucie człowieka władzą i pieniędzmi oraz dwoistość jego natury.

Utworem tym zachwycili się inni wielcy artyści, wielokrotnie coverując „Sympathy For The Devil” (m.in. zespół Guns N’Roses, Motorhead czy Ozzy Osborune). Nawet nasz polski zespół Sweet Nois nagrał w 2007 roku własną wersję słynnego utworu Stonesów.

2. „I Can’t Get No (Satisfaction)”

Tekst do najbardziej przebojowego utworu The Rolling Stones napisał lider grupy, Mick Jagger. Piosenka wylądowała na albumie Out of Our Heads (1965 rok). Piosenka wyraźnie zaznacza sprzeciw muzyków wobec konformizmu, a także konsumpcjonizmu – artyści doświadczyli go podczas swojej amerykańskiej trasy koncertowej. Wielu innych, sławnych wokalistów i zespołów coverowało później „I Can’t Get No (Satisfaction)” – m.in. Acid Drinkers, Samantha Fox czy Britney Spears.

Utwór, który w liście 500 utworów wszech czasów uplasował się na 2 pozycji, był swego czasu niekwestionowanym hitem w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii puszczano go zaś wyłącznie w niekomercyjnych stacjach radiowych. Tekst piosenki ponoć zbyt mocno ociekał… seksualnością.

3. „Miss You”

Największe hity The Rolling Stones pochodzą również z płyty Some Girls (1978). Właśnie ten album uważa się zresztą za ostatni genialny krążek zespołu. „Miss You” różni się od dwóch wymienionych wyżej piosenek. W piosence wyraźnie czuć wpływ muzyki disco, która w latach 70-tych była na topie. W wersji albumowej utwór trwa 5 minut, jednak początkowo był długi prawie na 9 minut.

Owszem, w utworze zabrakło mocnego rocka, z którego zasłynął zespół The Rolling Stones. Bez cienia wątpliwości, utwór ma jednak niesamowitą moc energetyczną. Tekst do „Miss You” ponownie utworzył lider zespołu, Mick Jagger. Co ciekawe, utwór z początku ponoć wcale nie miał brzmieć, jak piosenka disco.

4. „Beast Of Burden”

To kolejny hit z albumu Some Girls. „Beast Of Burden” w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza oswojonego zwierzaka, który ciężko pracuje dla człowieka. My określilibyśmy takie zwierzę w Polsce mniej więcej, jako „harujące jak wół”. Melodię skomponował Keith Richards, a słowa do piosenki napisał Mick Jagger.

Bardzo ciekawy jest fakt, że utwór nagrywano od października do grudnia 1977 roku. Mimo, że tekst został napisany przez Jaggera, w studio był po części improwizacją wokalisty – Mick dopasowywał słowa tak, by idealnie zlewały się z płynną grą Keitha Richardsa i Rona Wooda. A może zainteresuje cię także ten artykuł o powstaniu zespołu Queen?

Najlepsze utwory zespołu The Rolling Stones. TOP 8 piosenek, dzięki którym Stonesi rozkochali w sobie fanów

5. „Start Me Up”

To najlepszy utwór z albumu Tattoo You (1981). Najpierw utwór nazywał się jednak „Never Stop” i został nagrany podczas komponowania płyty Some Girls. Aranżowano go na wiele sposobów, lecz zespół ostatecznie porzucił piosenkę – zostawiając do wykorzystania za jakiś czas. The Rolling Stones nieomal zapomnieli o jej istnieniu! Całe szczęście, piosenka znalazła wreszcie swoje miejsce na krążku Tattoo You.

Utwór przez wiele miesięcy był kawałkiem w stylu reggae. Aby nadać jej rockowy pazur, muzycy pracowali w studio przez kilka godzin. Z odrzuconego najpierw utworu wyewoluowała więc zupełnie nowa piosenka, która do dnia dzisiejszego grana jest w największych rozgłośniach radiowych. Co ciekawe, utwór był jednym z trzech, który Stonesi zagrali w przerwie podczas Super Bowl XL w 2006 roku.

6. „Paint It, Black”

Muzyka skomponowana do tego utworu jest bardzo charakterystyczna, momentami kojarząc się z westernem. Piosenka wypromowała płytę The Rolling Stones z 1966 roku, Aftermarth. W tym samym roku utwór zajął 21 miejsce w corocznym zestawieniu magazynu Billboard. Piosenka jest rockowa, jednak mocno psychodeliczna. Tekst utworu napisał niezastąpiony Mick Jagger.

The Rolling Stones w 1965 roku
The Rolling Stones w 1965 roku. Od lewej: Brian Jones, Charlie Watts, Mick Jagger, Keith Richards i Bill Wyman - fot. domena publiczna

Zarówno słowa piosenki oraz wideo do utworu w niesamowity sposób opisują depresję człowieka – przedstawiona została bowiem jako specyficzna gra kolorystyczna. „Paint It, Black” pojawiła się również w wielu różnych filmach, a także doczekała się mnóstwa coverów popularnych wokalistów.

7. „Anybody Seen My Baby”

W teledysku do tego utworu wystąpiła Angelina Jolie, dlatego też ludzie bardo szybko zapamiętali piosenkę. Zagrała w nim uciekającą z występu striptizerkę, która spaceruje ulicami Nowego Jorku. Singiel pochodzi z albumu Bridges to Babylon (1997).

Utwór napisał Keith Richards wraz z Mickiem Jaggerem. Ciekawy jest fakt, że niektóre motywy zastosowane w piosence przypominają dzieło k.d. Lang – „Constant Craving”. Stonesi chcieli za wszelką cenę uniknąć procesów sądowych, więc uznali kanadyjską piosenkarkę za współwłaścicielkę praw autorskich.

8. „Angie”

Najsłynniejsza piosenka z albumu Goats Head Soup (1973). Utwór skomponował – jak większość piosenek Stonesów – Mick Jagger i Keith Richards. Najbardziej zastanawiającym był jednak fakt, kim jest tytułowa Angie. Często przypisywano tytuł piosenki do różnych kobiet, które towarzyszyły muzykom w życiu. Spekulowano m.in. o pierwszej żonie Davida Bowie i córce Richardsa.

Co okazało się finalnie? Angie była… heroiną! Muzycy nadali jej właśnie taki a nie inny pseudonim, zatem tytuł słynnego utworu odnosi się do narkotyków. „ Angie” – czymkolwiek bądź kimkolwiek by jednak nie była – to przepiękna i wzruszająca ballada, która po dzień dzisiejszy porusza serca słuchaczy.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Norman Philip: Rolling Stones. Kultowa biografia gigantów rocka, Wydawnictwo Pascal, Warszawa 2012
  2. Wyszogrodzki Daniel: Satysfakcja 50 lat. The Rolling Stones, Wydawnictwo In Rock Music Press, Warszawa 2013
  3. Stanley Booth: Rolling Stones. Prawdziwe przygody, Wydawnictwo Kagra, Poznań 2006
ikona podziel się Przekaż dalej