Galeria pięknych i znanych aktorek kina XX wieku

1. Pola Negri

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, urodziła się 22 grudnia 1896 roku albo 3 stycznia 1897 roku w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej. Właśnie taką metrykę urodzenia aktorki odnalazła Wiesława Czapińska i taka też data widnieje w oficjalnych dokumentach dotyczących Poli Negri. Kobieta wychowywana była przez matkę, która mocno wspierała uzdolnioną Apolonię w jej pasji, wysyłając córkę m.in. na lekcje gry aktorskiej i tańca. Polska aktorka z czasem zaczęła pracę w wytwórni filmowej Sfinks, gdzie zadebiutowała w „Niewolnicy zmysłów” (1914). W tym samym roku przyjęła pseudonim Pola Negri, nawiązując nim do ulubionej włoskiej poetki Ady Negri. Aktorka odnosiła sukcesy również w niemieckich filmach Ernsta Lubitscha. Z czasem przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zagrała w produkcjach takich jak „Hollywood” (1923), „Cienie Paryża” (1924) czy „Kobieta bezwstydna” (1925). Swoim seksapilem i wdziękiem Polka skradła serce nawet samego… Charliego Chaplina! Aktorka zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio (Teksas, USA).

Piękne aktorki sprzed wojny i ich biogramy oraz zdjęcia
Gloria Swanson, zdjęcie z 1941 roku - fot. domen apubliczna

2. Gloria Swanson

Największa rywalka Poli Negri urodziła się 27 marca 1899 roku w Chicago (USA). Amerykańska aktorka uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych artystek w historii kina niemego. W latach 20. uchodziła za czołową gwiazdę ekranu, głównie dzięki rolom w filmach takich jak np. „Kaprys losu” (1919) czy „The Trespasser” (1929). Gloria była niezwykle zdolną artystką ze smykałką do biznesu – dlatego udało jej się założyć nawet własną wytwórnię filmową. Za grę w „Bulwarze Zachodzącego Słońca” (1950) nominowano ją do Złotego Globu. Swanson była również kilkukrotnie nominowana do Oscara. Świat Hollywood najbardziej żył jednak rzekomo konfliktową relacją aktorki z Polą Negri. Skandal wywołany był rzecz jasna przez media, a gwiazdy kina rywalizowały ze sobą jedynie na polu zawodowym. Jako ciekawostkę warto dodać, że Gloria Swanson była zamężna aż… sześciokrotnie. Kobieta zmarła 4 kwietnia 1983 roku w Nowym Jorku.

Najsławniejsze piękne aktorki z czasów przedwojennych - zdjęcia i biografie
Marlene Dietrich, zdjęcie z 1936 roku - fot. odmena publiczna

3. Marlene Dietrich

Marie Magdalene Dietrich, znana w świecie kina jako Marlene Dietrich, urodziła się 27 grudnia 1901 roku w dzielnicy Berlina Schöneberg. Kobieta swoje pierwsze role zagrała w latach 20., jednak międzynarodową sławę zyskała dzięki „Błękitnemu aniołowi” (1930). Największe sukcesy filmowe Marlene Dietrich przypadły na lata 1930-1935, gdy aktorka współpracowała z wybitnym reżyserem Josephem von Sternbergiem. Dietrich ma na swoim koncie ponad 30 głównych ról, które wykreowała na wielkim ekranie. Niezapomnianą rolą aktorki na pewno pozostanie Amy Jolly z filmu „Maroko” (1930) czy Helen Faraday z „Blond Venus” (1932). Marlene często grała silne kobiece charaktery, które nie obawiały się otwarcie mówić o swoich potrzebach. Co ciekawe, artystka miewała niezliczone romanse m.in. z Ernestem Hemingwayem czy Johnem Waynem. Zmarła 6 maja 1992 roku w Paryżu. Sprawdź także ten artykuł o zapomnianych gwiazdach kina PRL.

Zestawienie najpiękniejszych aktorek przedowjennych i ich zdjęcia
Jean Harlow w latach 30. - fot. domena publiczna

Do tych aktorek w XX wieku wzdychali wszyscy mężczyźni!

4. Jean Harlow

Ta aktorka była pierwszą platynową blondynką w świecie Hollywood. Niektórzy mawiają nawet, że Jean Harlow była pierwowzorem Marilyn Monroe. Harlow urodziła się 3 marca 1911 roku w Kansas City (Missouri, USA). Była prawdziwym symbolem seksu amerykańskiej kinematografii lat 30. XX wieku! Krytycy filmowi uważają ją za jedną z czołowych gwiazd ekranu w pierwszych filmach dźwiękowych, a także wybitną aktorkę tzw. Złotej Ery Hollywood. Międzynarodową sławę Harlow zyskała głównie dzięki siedmioletniemu kontraktowi podpisanemu w 1932 roku ze studiem filmowym Metro-Goldwyn-Mayer. Właśnie dzięki niemu aktorka zagrała m.in. w słynnym „Kaprysie platynowej blondynki” (1932) czy „Dla ciebie tańczę” (1936). Jean nazywana była „platynową” lub „wybuchową blondynką” – określenia te na zawsze zapisały się w historii popkultury. Wskutek powikłań po ciężkiej infekcji artystka zmarła 7 czerwca 1937 roku, mając zaledwie 26 lat.

Sławne aktorki przedwojenne oraz ich najsłynniejsze zdjęcia krok po kroku
Greta Garbo w 1928 roku - fot. domena publiczna

5. Greta Garbo

Greta Garbo, a właściwie Greta Lovisa Gustafsson, urodziła się 18 września 1905 roku w Sztokholmie. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych gwiazd filmowych w historii kina, ikonę Hollywood i niekwestionowany symbol seksu lat 20. i 30. XX wieku. Aktorka do dziś nie ma sobie równych, jeśli chodzi o granie ról nieszczęśliwych kobiet-wampów. Przepiękną artystkę wypromował Mauritz Stiller, fiński reżyser i scenarzysta. Do najbardziej niezapomnianych ról Grety Garbo z pewnością należy Anna Karenina z filmu o tym samym tytule (Anna Karenina, 1927). Pozostałe popularne i mistrzowsko odegrane role przez Garbo to m.in. Krystyna Wazówna z „Królowej Krystyny” (1933), Marguerite Gautier z „Damy kameliowej” (1936) czy Maria Walewska z „Pani Walewskiej” (1937). Greta Garbo zmarła 15 kwietnia 1990 roku.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

6. Asta Nielsen

Nielsen była pierwszą popularną aktorką ery filmu niemego. Artystka urodziła się 11 września 1881 roku w Kopenhadze. Najpierw występowała jedynie w filmach wyreżyserowanych przez ówczesnego męża, Urbana Gada. Wcielała się zwykle w role konfliktowych kobiet, które wyróżniały się na tle ówczesnych konwencji społecznych (np. Jenny Schmidt „Droga Jenny”, 1912). Doskonale też jednak radziła sobie z rolami komediowymi, czego idealnym przykładem jest postać Jesty z filmu „Engelein” (1914). Co ciekawe, Asta Nielsen w latach 1920-1922 sama nakręciła aż… trzy filmy! Aktorka zmarła 24 maja 1972 roku. Zmysłowa Nielsen została upamiętniona w berlińskiej Alei Gwiazd we wrześniu 2010 roku.