Galeria pięknych i znanych aktorek kina XX wieku

1. Pola Negri

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, urodziła się 22 grudnia 1896 roku albo 3 stycznia 1897 roku w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej. Właśnie taką metrykę urodzenia aktorki odnalazła Wiesława Czapińska i taka też data widnieje w oficjalnych dokumentach dotyczących Poli Negri. Kobieta wychowywana była przez matkę, która mocno wspierała uzdolnioną Apolonię w jej pasji, wysyłając córkę m.in. na lekcje gry aktorskiej i tańca. Polska aktorka z czasem zaczęła pracę w wytwórni filmowej Sfinks, gdzie zadebiutowała w „Niewolnicy zmysłów” (1914). W tym samym roku przyjęła pseudonim Pola Negri, nawiązując nim do ulubionej włoskiej poetki Ady Negri. Aktorka odnosiła sukcesy również w niemieckich filmach Ernsta Lubitscha. Z czasem przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zagrała w produkcjach takich jak „Hollywood” (1923), „Cienie Paryża” (1924) czy „Kobieta bezwstydna” (1925). Swoim seksapilem i wdziękiem Polka skradła serce nawet samego… Charliego Chaplina! Aktorka zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio (Teksas, USA).

Piękne aktorki sprzed wojny i ich biogramy oraz zdjęcia
Gloria Swanson, zdjęcie z 1941 roku - fot. domen apubliczna

2. Gloria Swanson

Największa rywalka Poli Negri urodziła się 27 marca 1899 roku w Chicago (USA). Amerykańska aktorka uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych artystek w historii kina niemego. W latach 20. uchodziła za czołową gwiazdę ekranu, głównie dzięki rolom w filmach takich jak np. „Kaprys losu” (1919) czy „The Trespasser” (1929). Gloria była niezwykle zdolną artystką ze smykałką do biznesu – dlatego udało jej się założyć nawet własną wytwórnię filmową. Za grę w „Bulwarze Zachodzącego Słońca” (1950) nominowano ją do Złotego Globu. Swanson była również kilkukrotnie nominowana do Oscara. Świat Hollywood najbardziej żył jednak rzekomo konfliktową relacją aktorki z Polą Negri. Skandal wywołany był rzecz jasna przez media, a gwiazdy kina rywalizowały ze sobą jedynie na polu zawodowym. Jako ciekawostkę warto dodać, że Gloria Swanson była zamężna aż… sześciokrotnie. Kobieta zmarła 4 kwietnia 1983 roku w Nowym Jorku.

Najsławniejsze piękne aktorki z czasów przedwojennych - zdjęcia i biografie
Marlene Dietrich, zdjęcie z 1936 roku - fot. odmena publiczna

3. Marlene Dietrich

Marie Magdalene Dietrich, znana w świecie kina jako Marlene Dietrich, urodziła się 27 grudnia 1901 roku w dzielnicy Berlina Schöneberg. Kobieta swoje pierwsze role zagrała w latach 20., jednak międzynarodową sławę zyskała dzięki „Błękitnemu aniołowi” (1930). Największe sukcesy filmowe Marlene Dietrich przypadły na lata 1930-1935, gdy aktorka współpracowała z wybitnym reżyserem Josephem von Sternbergiem. Dietrich ma na swoim koncie ponad 30 głównych ról, które wykreowała na wielkim ekranie. Niezapomnianą rolą aktorki na pewno pozostanie Amy Jolly z filmu „Maroko” (1930) czy Helen Faraday z „Blond Venus” (1932). Marlene często grała silne kobiece charaktery, które nie obawiały się otwarcie mówić o swoich potrzebach. Co ciekawe, artystka miewała niezliczone romanse m.in. z Ernestem Hemingwayem czy Johnem Waynem. Zmarła 6 maja 1992 roku w Paryżu. Sprawdź także ten artykuł o zapomnianych gwiazdach kina PRL.

Zestawienie najpiękniejszych aktorek przedowjennych i ich zdjęcia
Jean Harlow w latach 30. - fot. domena publiczna

Do tych aktorek w XX wieku wzdychali wszyscy mężczyźni!

4. Jean Harlow

Ta aktorka była pierwszą platynową blondynką w świecie Hollywood. Niektórzy mawiają nawet, że Jean Harlow była pierwowzorem Marilyn Monroe. Harlow urodziła się 3 marca 1911 roku w Kansas City (Missouri, USA). Była prawdziwym symbolem seksu amerykańskiej kinematografii lat 30. XX wieku! Krytycy filmowi uważają ją za jedną z czołowych gwiazd ekranu w pierwszych filmach dźwiękowych, a także wybitną aktorkę tzw. Złotej Ery Hollywood. Międzynarodową sławę Harlow zyskała głównie dzięki siedmioletniemu kontraktowi podpisanemu w 1932 roku ze studiem filmowym Metro-Goldwyn-Mayer. Właśnie dzięki niemu aktorka zagrała m.in. w słynnym „Kaprysie platynowej blondynki” (1932) czy „Dla ciebie tańczę” (1936). Jean nazywana była „platynową” lub „wybuchową blondynką” – określenia te na zawsze zapisały się w historii popkultury. Wskutek powikłań po ciężkiej infekcji artystka zmarła 7 czerwca 1937 roku, mając zaledwie 26 lat.

Sławne aktorki przedwojenne oraz ich najsłynniejsze zdjęcia krok po kroku
Greta Garbo w 1928 roku - fot. domena publiczna

5. Greta Garbo

Greta Garbo, a właściwie Greta Lovisa Gustafsson, urodziła się 18 września 1905 roku w Sztokholmie. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych gwiazd filmowych w historii kina, ikonę Hollywood i niekwestionowany symbol seksu lat 20. i 30. XX wieku. Aktorka do dziś nie ma sobie równych, jeśli chodzi o granie ról nieszczęśliwych kobiet-wampów. Przepiękną artystkę wypromował Mauritz Stiller, fiński reżyser i scenarzysta. Do najbardziej niezapomnianych ról Grety Garbo z pewnością należy Anna Karenina z filmu o tym samym tytule (Anna Karenina, 1927). Pozostałe popularne i mistrzowsko odegrane role przez Garbo to m.in. Krystyna Wazówna z „Królowej Krystyny” (1933), Marguerite Gautier z „Damy kameliowej” (1936) czy Maria Walewska z „Pani Walewskiej” (1937). Greta Garbo zmarła 15 kwietnia 1990 roku.

6. Asta Nielsen

Nielsen była pierwszą popularną aktorką ery filmu niemego. Artystka urodziła się 11 września 1881 roku w Kopenhadze. Najpierw występowała jedynie w filmach wyreżyserowanych przez ówczesnego męża, Urbana Gada. Wcielała się zwykle w role konfliktowych kobiet, które wyróżniały się na tle ówczesnych konwencji społecznych (np. Jenny Schmidt „Droga Jenny”, 1912). Doskonale też jednak radziła sobie z rolami komediowymi, czego idealnym przykładem jest postać Jesty z filmu „Engelein” (1914). Co ciekawe, Asta Nielsen w latach 1920-1922 sama nakręciła aż… trzy filmy! Aktorka zmarła 24 maja 1972 roku. Zmysłowa Nielsen została upamiętniona w berlińskiej Alei Gwiazd we wrześniu 2010 roku.

ikona podziel się Przekaż dalej