Pierwszy mecz pomiędzy Anglią i Niemcami odbył się jeszcze przed…I Wojną Światową! Na stadionie w Mariendorfie (dzielnicy Berlina) 20 kwietnia 1908 roku doszło do pierwszej konfrontacji w tej piłkarskiej wojnie. Niemcy ulegli przyjezdnym aż 1:5! Mecz ten obejrzało 6 tysięcy widzów. Ale nie była to rekordowa porażka naszych zachodnich sąsiadów. Prawie rok później, w kolejnym spotkaniu towarzyskim ulegli Anglikom (już na ich terenie) aż 9:0!

O tym, jak silna była reprezentacja Anglii może świadczyć fakt, iż pierwszej porażki z Niemcami doznali po przeszło 60 latach od pierwszego spotkania pomiędzy tymi dwoma reprezentacjami. 01.06.1968 roku po raz pierwszy Niemcy (już jako RFN) pokonali w meczu towarzyskim reprezentację Anglii 1:0. Można pokusić się o stwierdzenie, iż od tamtego spotkania to Niemcy raczej dosyć regularnie ogrywali Anglików, także na międzynarodowych imprezach.

Anglia vs. Niemcy – na Mistrzostwach Europy

W 1972 roku obie te reprezentacje spotkały się w barażach o awans do ME 1972. W pierwszym meczu w Londynie niespodziewanie Anglicy ulegli 1:3, a za 2 tygodnie w Berlinie wywalczyli zaledwie bezbramkowy remis. Tak więc to Niemcy awansowali do finałowego turnieju, który zakończyli na pierwszym miejscu.

Kolejne starcie to 1996 rok i półfinał EURO, oczywiście na stadionie w Londynie. Wielkie nadzieje Anglików na awans do finału, w którym już czekała reprezentacja Czech. Mecz dla Anglików rozpoczął się bardzo dobrze. Szybka bramka Alana Shearera z główki w 3 minucie mogła ustawić całe spotkanie. Jednak odpowiedź Niemców była dość szybka. W 16 minucie Kuntz zgubił angielskich obrońców i strzałem z 6 metrów pokonał Davida Seamana. Obie reprezentacje miały po kilka dogodnych sytuacji do zmiany rezultatu, ale jednak wynik nie uległ zmianie. Doszło do konkursu rzutów karnych, w których w 6 kolejce, w której Gareth Southgate strzelił płasko po ziemi, idealnie tam, gdzie rzucił się Andreas Köpke. Skrót tego spotkania możecie obejrzeć tutaj:

(a pechowy/szczęśliwy rzut karny – w 4:55).

Tak więc ponownie Anglicy zostali wyrzuceni z wielkiej imprezy przez reprezentację Niemiec, która w finale pokonała Czechów 2:1, zdobywając tym samym kolejny tytuł ME.

Ostatnie spotkanie tych 2 utytułowanych reprezentacji na Mistrzostwach Europy to faza grupowa Euro 2000. Anglicy pokonali reprezentację Niemiec 1:0 (bramkę strzelił Alan Shearer), ale obu drużynom nic to nie dało. Zarówno Anglia jak i Niemcy nie wyszli wtedy nawet z grupy.

Anglia vs. Niemcy – na Mistrzostwach Świata

Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami „o punkty” to finał Mistrzostw Świata 1966 rozgrywanych w Anglii. W finale spotkały się reprezentacje gospodarzy i Niemiec. Mecz na Wembley oglądało prawie 97 tysięcy widzów! Emocje były ogromne, a do rozstrzygnięcia spotkania doszło dopiero w dogrywce. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy w 101 minucie Geoff Hurst uderzył na bramkę Niemców, piłka odbiła się od poprzeczki i spadła…no właśnie – gdzie spadła? Można to obejrzeć tutaj:

Fakt jest taki, że bramka została uznana, a Hurst ustrzelił hat-tricka w finale i do tej pory nikomu nie udało się wyrównać czy pobić jego osiągnięcia. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 i to Anglicy mogli świętować zdobycie mistrzostwa świata!

Był to jednak ostatni znaczący mecz, w którym Anglicy pokonali reprezentację Niemców. 4 lata później, w 1/4 finału Mistrzostw Świata 1970 rozgrywanych w Meksyku, drużyna RFN wygrała po dogrywce 3:2. Na 4 minuty przed końcem spotkania doprowadzając do remisu, a zwycięskiego gola zdobył legendarny „Bomber” – Gerd Müller w 108 minucie. W półfinale Niemcy odpadli (także po dogrywce) z Włochami, ale w meczu o 3 miejsce pokonali reprezentację Urugwaju 1:0, zdobywając tym samym brąz. A może zainteresuje cię także ten artykuł o karierze piłkarza Pele?

Na Mistrzostwach Świata w 1982 obie reprezentacje spotkały się w drugiej rundzie w grupie B. Padł bezbramkowy remis, ale dzięki wygranej Niemców nad reprezentacją Hiszpanii, to Niemcy awansowali do półfinału turnieju (w którym w karnych odpadli z reprezentacją Francji).

Do kolejnego starcia niemiecko-angielskiego doszło podczas półfinału Mistrzostw Świata 1990 rozgrywanych na stadionach we Włoszech. Podczas regulaminowego czasu gry wynik był 1:1, dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, które nastąpiło dopiero w rzutach karnych. W tych ponownie Anglicy musieli uznać wyższość Niemców i doznali porażki 4:3. Ten konkurs rzutów karnych można obejrzeć tutaj:

Przenosimy się teraz do Mistrzostw Świata 2010 i meczu 1/8 finału, w którym to reprezentacji Anglii została rozstrzelana przez reprezentację Niemiec 4:1. W tych mistrzostwach nasi zachodni sąsiedzi zdobyli kolejny brązowy medal.

W znaczących meczach to Niemcy byli przeważnie górą. Do Euro 2020 tylko raz na wielkim turnieju udało się Anglikom wyeliminować reprezentację Niemiec – w 1966 roku, a więc 55 lat temu! Jednak w 2021 roku w 1/8 finału Anglikom udało się w końcu pokonać Niemców 2:0. Anglicy dotarli aż do finału, podczas którego w rzutach karnych ulegli reprezentacji Włoch.