Chester Bennington – kariera, osiągnięcia i… uzależnienie od używek

Wczesne lata życia Chestera Benningtona

Chester Bennington urodził się 20 marca 1976 roku w Phoenix (Arizona, Stany Zjednoczone). Ojciec chłopca pracował jako detektyw policji, który zajmował się sprawami seksualnego wykorzystywania nieletnich, natomiast matka była pielęgniarką w szpitalu. Aby zapewnić rodzinie godny byt, ojciec Chestera często zostawał po godzinach w pracy, zostawiając syna samego w mieszkaniu. Matka również wiele godzin spędzała w szpitalu, więc Chester często spędzał wolny czas samotnie. Aby zagłuszyć samotność, chłopiec uciekał w pisanie wierszy albo układanie melodii. Czasami też rysował, co pozwalało mu zapomnieć o tym, że nikt nie ma dla niego czasu.

Życie Chestera nie należało do najweselszych. Gdy rodzice przez dłuższy czas nie mogli zająć się dzieckiem, podsyłali do mieszkania swojego bliskiego znajomego, który miał opiekować się Chesterem. Mężczyzna, który pilnował chłopca pod nieobecność rodziców, wykorzystywał go seksualnie. Chester był molestowany przez blisko sześć lat swojego dzieciństwa. Chłopiec bał się jednak prosić kogokolwiek o pomoc, ponieważ miał obawy, że ludzie wezmą go za kłamcę lub geja. Co najdziwniejsze, wszystko to działo się pod nosem ojca, który zajmował się przecież… sprawami molestowania nieletnich. Wiele lat później Chester ujawnił ojcu, kto był sprawcą, jednak ten nie zdecydował się go ścigać. Wydarzenia te mocno zepsuły delikatną, dziecięcą psychikę Chestera. Piosenkarz nigdy nie otrząsnął się z tego, jaki los zgotował mu w dzieciństwie znajomy rodziców. Właśnie wtedy zaczęła się walka muzyka z depresją.

Chester zaczyna uciekać w alkohol i narkotyki

Gdy Chester skończył 11 lat, jego rodzice rozwiedli się, co jeszcze bardziej pogłębiło depresyjny stan nastolatka. Opiekę nad synem przejął ojciec, który dalej jednak poświęcał czas wyłącznie swojej pracy. Młody Bennington coraz bardziej cierpiał, nienawidząc wszystkiego, co go otacza. W wywiadzie dla magazynu Kerrang! z 2008 roku przyznał się nawet, że w tamtym okresie miał ochotę pozabijać wszystkich i uciec. Molestowanie seksualne, brak uwagi ze strony rodziców, a w końcu ich separacja sprawiły, że Chester naprawdę podupadł na zdrowiu. Nie miał już siły do życia, a jedyne pocieszenie odnajdował w pisaniu wierszy i piosenek.

Z czasem Chester wpadł w złe towarzystwo. Zaczął pić alkohol, a w jego życiu pojawiły się również narkotyki – LSD, opium, marihuana, kokaina. Przyczyniły się do tego zarówno poprzednie wydarzenia, jak i fakt, że Chester zastraszany był w szkole. W jednym z wywiadów muzyk przyznał się, że w szkole traktowali go jak „szmacianą lalkę” – przez to, że Chester był bardzo chudy i wyglądał inaczej niż jego rówieśnicy. W wieku 17 lat Chester wyprowadził się do matki, ponieważ ojciec i tak nie miał dla niego czasu. Kiedy matka odkryła jednak, że jej syn zażywa narkotyki, zakazała mu wychodzenia z domu. Chester Bennington wpadł w ogromne uzależnienie od używek. Na szczęście na krótki czas przed założeniem zespołu Linkin Park wokalista skończył zarówno z alkoholem, jak i z narkotykami.

Zespół Linkin Park – pierwsze albumy i wielka kariera

Chester śpiewał najpierw w garażowym zespole Sean Dowdell And His Friends. Gdy kapela się rozpadła, dołączył do Grey Daze. Z zespołem tym nagrał dwa albumy, jednak w 1998 Bennington zdecydował się opuścić grupę muzyczną. Chester w dalszym ciągu zmagał się z depresją i poważnie myślał nad tym, aby porzucić karierę muzyka. Pewnego dnia zaproponowano mu jednak, aby został wokalistą zespołu Xero – późniejszego Linkin Park.

Historia dołączenia Chestera do Linkin Park jest bardzo ciekawa. Zespołem we wczesnych latach zarządzał Jeff Blue, prezes Zomba Music Publishing. Blue długo szukał wokalisty dla kapeli, aż w końcu trafił na Benningtona. Jeff był na jednej z konferencji, podczas której ktoś przypadkowo szepnął mu o utalentowanym wokaliście z Phoenix. Blue zadzwonił do Chestera, który okazał się owym muzykiem i podesłał mu kilka utworów. Chester miał do nich dograć wokal. Tego dnia Chester miał urodziny i nie bardzo chciał zajmować się śpiewaniem. Jeff Blue zapewnił jednak, że będzie to niego ogromna szansa. Bennington opuścił przyjęcie, nagrał tracki w lokalnym studio i odesłał je już kolejnego dnia. Blue był tak zachwycony wokalem Chestera, że zafundował mu lot do Kalifornii, gdzie czekał na niego zespół. Oto albumy, które nagrał Linkin Park:

 • Hybrid Theory (2000)
 • Meteora (2003)
 • Minutes to Midnight (2007)
 • A Thousand Suns (2010)
 • Living Things (2012)
 • The Hunting Party (2014)
 • One More Light (2017)

Zespół otrzymał całą masę nagród i wyróżnień, w tym kilka nagród Grammy, American Music Awards, MTV Video Music Awards i World Music Awards. Linkin Park sprzedał ponad 100 mln płyt na całym świecie i ciężko znaleźć osobę, która nie znałaby choć jednego utworu kapeli. Billboard uplasował zespół na 19 miejscu Najlepszych Artystów Dekady. Linkin Park docierał ze swoją muzyką do ogromnego grona fanów – zresztą, ma ich do dziś. Jednak nie tylko muzyka kapeli rwała serca tłumów, ale też charyzmatyczny wokal Chestera Benningtona i poruszające teksty piosenek. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat życia i twórczości Jima Morrisona?

Jak zmarł wokalista Linkin Park? Śmierć Chestera Benningtona

Ciekawostki na temat Chestera Benningtona

Zanim przejdziemy do najważniejszej części tekstu, która na pewno interesuje większość czytelników, warto zgłębić kilka ciekawostek na temat Chestera Benningtona i jego życia.

 1. Chester śpiewał nie tylko w Linkin Park, ale też w Dead by Sunrise – elektronicznej kapeli rockowej z Los Angeles. W 2013, kiedy ze Stone Temple Pilots zwolniono Scotta Weilanda, na jego miejsce wskoczył Bennington – od dziecka marzył, aby śpiewać tym zespole. W 2015 roku odszedł jednak z kapeli, twierdząc, że woli skoncentrować się na Linkin Park.
 2. Piosenkarz miał aż szóstkę dzieci.
 3. Bennington i Talinda (ostatnia żona wokalisty) byli nękani przez cyberstalkera, który manipulował wiadomościami mailowymi małżeństwa, a także innymi danymi osobowymi. Wysyłał im również wiadomości z pogróżkami, za co został skazany na dwa lata więzienia.
 4. Chester przestał pić alkohol w 2011 roku. W decyzji tej pomogli mu koledzy z Linkin Park.
 5. Wokalista Linkin Park uwielbiał tatuaże. Pracował nawet w salonie tatuażu Club Tattoo w Tempe (Arizona).
 6. Chester nie lubił byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. W styczniu 2017 roku napisał nawet na Twitterze, że „Trump jest gorszy niż terroryzm”.
 7. Chester Bennington oraz jego historia, czyli życiorys, twórczość, śmierć, najważniejsze informacje
  „Somewhere I Belong” to pierwszy singiel z drugiego studyjnego albumu Linkin Park, Meteora
  Bennington miewał problemy ze zdrowiem. W 2003 roku cierpiał na ogromne bóle brzucha, przez co musiał przejść operację. W 2007 roku doznał kontuzji nadgarstka na koncercie – mimo to, kontynuował występ, choć później pogotowie zabrało go do szpitala. W 2011 roku wokalista doznał kontuzji ramienia i znów musiał być natychmiastowo operowany. W 2015 roku uszkodził sobie z kolei kostkę podczas meczu koszykówki. Znów konieczna była operacja.

Dlaczego Chester Bennington popełnił samobójstwo?

W utworach Linkin Park często wyczuć można depresyjne stany Chestera, które nękały go od najmłodszych lat. Nawet wokalista przyznał się w jednym z wywiadów, że np. utwór Crawling dotyczy braku kontroli nad uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Bennington często podkreślał, że nawet sława i wielkie pieniądze nie są w stanie usunąć demonów przeszłości. Podczas nagrywania albumu One More Light członkowie Linkin Park starali się poruszać najważniejsze aspekty życiowe. Gdy nagrywali płytę, Chester powoli wychodził ze swojego najgorszego okresu w życiu. Wokalista, mimo wcześniejszych myśli samobójczych, chciał żyć i zostawić za sobą wszystkie problemy. Wreszcie czuł się szczęśliwy. Niestety, 20 lipca 2017 roku Chester Bennington zmarł.

Muzyk został znaleziony martwy przez swoją gosposię w Palos Verdes Estates w Kalifornii. Śmierć spowodowana była samobójstwem przez powieszenie. Na miejscu śledczy znaleźli opróżnioną do połowy butelkę alkoholu, jednak z raportu toksykologicznego wynikało, że w organizmie Chestera w chwili śmierci była jego niewielka ilość. Tragiczna śmierć Chestera miała miejsce w 53 urodziny Chrisa Cornella – przyjaciela Chestera z zespołu Soundgarden. Cornell zmarł w identyczny sposób jak Chester. Też popełnił samobójstwo przez powieszenie. Fani uważają, że przyczyną śmierci Chestera mogło być odejście Chrisa Cornella. Inni wskazują na depresyjne stany wokalisty oraz jego wieloletnie uzależnienie od używek.

Dlaczego Chester Bennington zdecydował się odebrać sobie życie? Najprawdopodobniej nigdy się tego nie dowiemy. Wokalista nie pozostawił żadnego listu, w którym wyjaśnia, dlaczego tak zadecydował. Śmierć Chestera pozostawiła za to milion pytań w głowie, na które pewnie nie znajdziemy już odpowiedzi.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

 1. Whitaker Brad: Linkin Park. Wszystko jest hybrydą, Wydawnictwo InRock, Warszawa 2014
ikona podziel się Przekaż dalej