Księżna Diana – data urodzenia, dzieci i problemy psychiczne

Małżeństwo księżnej Diany z księciem Walii, Karolem

Zanim przejdziemy do omawiania problemów psychicznych Diany powinniśmy przybliżyć, jak wyglądała jej relacja z księciem Karolem. Wszak właśnie od tego zaczęło się większość kłopotów z psychiką, które całe życie dręczyły Lady Di. Data urodzenia Diany Spencer to 1 lipca 1961 rok. Szesnaście lat później Diana została przedstawiona księciu Karolowi – gdy przybył do posiadłości Spencerów na zaproszenie swojej koleżanki (Sary Spencer). Karol najpierw interesował się wyłącznie Sarą, jednak z czasem zwrócił uwagę na kilkanaście lat młodszą od niego Dianę. W 1978 roku Diana po raz pierwszy pojawiła się w pałacu Buckingham, a Rodzina Królewska bardzo ją polubiła – zwłaszcza królowa Elżbieta i książę Filip. Książę Karol flirtował z Dianą, jednak nie traktował jej na kandydatkę na żonę. Wszyscy dokoła prócz niego uznawali, że para idealnie do siebie pasuje.

W latach 1980-1981 królowa Elżbieta i książę Filip zaczęli naciskać na Karola, wywierając na nim presję zawarcia małżeństwa. Rodzina Królewska wypominała Karolowi, że ma już 32 lata i powinien się ustatkować – zwłaszcza, że nie miał dzieci, które mogłyby po nim przejąć tron. Rodzice Karola uznali, że najlepszą kandydatką będzie Diana Spencer – bo była wysoko urodzona, zdrowa i piękna. Byłą też dziewicą, anglikanką oraz uległą kobietą. 6 lutego 1981 roku książę Karol oświadczył się Dianie pod presją rodziców, zaś 29 lipca 1981 roku Diana została żoną księcia Karola. Od tej pory była już księżną Walii. Ceremonię zaślubin księcia Karola z Lady Di doskonale ukazują zdjęcia z tamtego okresu.

Księżniczka Di i jej książę – czy naprawdę żyli, jak w bajce?

Niestety, nie każda bajka jest szczęśliwa. Tak samo nie każda księżniczka może mieć kolorowe, spokojne i piękne życie. Karol jeszcze przed zawarciem małżeństwa z Dianą spotykał się z jego największą miłością, Camillą Parker-Bowles. Diana wiedziała o tym przez poślubieniem Karola, jednak nic nie mówiła. Królowa Elżbieta nigdy nie popierała romansu syna z Camillą uznając, że to Diana jest tą jedyną. Niestety, nigdy nie była nią dla księcia Karola.

Świeżo upieczone małżeństwo wróciło pod koniec sierpnia 1981 roku do Rodziny Królewskiej (wcześniej spędzili ze sobą miesiąc miodowy w posiadłości Louisa Mountbattena i odbyli rejs po Morzu Śródziemnym). Wówczas Karol zauważył poważny problem Diany – męczyła ją bulimia, czyli ciężkie zaburzenie odżywiania. Wysłał żonę na leczenie, by bulimia przestała być już dla niej ciężarem. Leczenie przerwano, gdy Diana dowiedziała się, że jest w ciąży.

Lady Di miała nadzieję na to, że oczekiwanie pierwszego dziecka zmieni podejście Karola do ich małżeństwa. Wierzyła, że romans z Camillą Parker-Bowles zakończy się w momencie, gdy ich syn (William) przyjdzie na świat. Niestety relacja księżnej z księciem nie poprawiła się. Karol sprawiał wrażenie coraz mniej interesującego się żoną, często wyjeżdżając i skupiając się na Camilli. Diana została więc zupełnie sama w nowej i trudnej sytuacji. Niekiedy nie mogła sobie poradzić z własnymi problemami. W 3 miesiącu ciąży miała próby samobójcze (próbowała np. rzucić się ze schodów). Załamanie nerwowe było na tyle silne, że Diana kaleczyła się też nożem po kolejnych kłótniach z mężem. Samotnie mierzyła się z wieloma problemami natury psychicznej, zwłaszcza z depresją. Nie mogła poradzić sobie z tym, że mąż notorycznie ją zdradza. I z tym, że nie potrafi dopasować się do Rodziny Królewskiej.

Mimo wewnętrznych rozterek i ogromnych problemów psychicznych, w towarzystwie zawsze błyszczała i zamieniała się w osobę nie do poznania – beztroską, żywiołową, spontaniczną i bardzo otwartą kobietę. Nic więc dziwnego, że w księżnej Dianie zakochała się cała Wielka Brytania. Lady Di uchodziła za ideał na tle konserwatywnej Rodziny Królewskiej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o królowej Elżbiecie i księciu Filipie?

Synowie Lady Di i księcia Karola

21 czerwca 1982 roku na świat przyszedł pierwszy syn Diany i Karola, William. 15 września 1984 roku urodził się zaś drugi syn książęcej pary, Harry. Synowie bardzo uszczęśliwili Dianę i dali jej bardzo dużo radości. Lady Di chciała dać im jak najwięcej siebie, zapewniając synom pięknie dzieciństwo – sprawić chciała by było lepsze, jak chociażby dzieciństwo Michaela Jacksona. Jedne i drugie narodziny wiązały się jednak nie tylko ze szczęściem, ale i pogłębieniem się depresji – tym razem połączyła się ona z depresją poporodową księżnej. Mimo, że zdjęcia ukazują Dianę i Karola wraz z dziećmi jako wesołą i szczęśliwą rodzinę, między Lady Di a księciem Walii nadal było bardzo źle. A w zasadzie coraz gorzej.

Diana wciąż miała próby samobójcze. Nadal zmagała się z bulimią i przechodziła poważne załamanie nerwowe – nie potrafiąc pogodzić się z trudem obowiązków jako członkini Rodziny Królewskiej, a także będąc załamana ciągłymi romansami Karola. Media uważały ich za idealną parę – księżna Di i książę Karol dużo podróżowali służbowo, zdając się żyć ze sobą w zgodzie. Podróżowali po całym świecie, a Lady Di wiele krajów odwiedziła też sama. W dalszym ciągu Diana zdawała sobie jednak sprawę, że Karol zakochany jest w Camilli Parker-Bowles. Zdawała się przymykać oko na częste wizyty męża u kochanki, jednak w środku głęboko to przeżywała. Karol i Diana zaczęli bywać ze sobą wyłącznie dlatego, że wymagał od nich tego protokół. W rzeczywistości codziennie się mijali.

Jak zginęła księżna Diana? Śmierć Lady Di i tragiczny koniec problemów psychicznych

Rozpad „idealnego małżeństwa”

Karol zajęty był Camillą, a Diana ciągle cierpiała. Jednak w 1986 roku poznała oficera Jamesa Hewitta, z którym nawiązała romans (kończąc go dopiero kilka lat później). W 1992 roku wyszła książka Andrewa Mortona, Diana. Moja historia. Lady Di opowiedziała w niej o swojej bulimii, a także próbach samobójczych i samookaleczaniu się. Nie omieszkała wspomnieć również o romansie Karola z Camillą, oskarżając kochanków o swoje cierpienie. Książęca para oficjalnie rozstała się 28 sierpnia 1996 roku.

Księżna Diana i jej historia, czyli czy księżna Diana była chora psychicznie krok po kroku
Księżna Diana i John Travolta (1985 rok) - fot. domena publiczna

Rozwód z księciem Karolem sprawił, że księżna Diana utraciła predykat „Jej Królewskiej Wysokości”. Została jednak w dalszym ciągu z tytułem Księżnej Walii. Dodatkowo otrzymała duże odszkodowanie pieniężne i mogła odbywać podróże wciąż jako Księżna Walii (opłacał je Pałac Buckingham). Kosztem biura, kształcenia dzieci czy utrzymywania rezydencji zajął się książę Karol. Lady Di oczywiście nadal mogła opiekować się swoimi dziećmi. Jako że Diana nadal mogła podróżować, odwiedziła kilka krajów. Zajęła się również działalnością dobroczynną (m.in. zbierając pieniądze na badania diagnozujące raka piersi, łącząc siły z Hillary Clinton). Księżna Diana bardzo dużo udzielała się charytatywnie, pomagając chorym ludziom. Dołączyła również do kampanii Brytyjskiego Czerwonego Krzyża przeciwko minom, które były masowo stosowane przez wojska na całym świecie – zdjęcia księżnej Diany z pola minowego w Angoli do dziś poruszają miliony ludzi. Lady Di poświęcała się swoim dzieciom oraz potrzebującym aż do śmierci. Ta niestety nastąpiła zbyt szybko.

Kiedy zginęła księżna Diana? Data śmierci Lady Di

Dnia 31 sierpnia 1997 roku Diana wraz z kierowcą Henrim Paulem, Dodim Al-Fayedem i Trevorem Rees-Jonesem (ochroniarzem Dodiego) uciekali w Paryżu przez paparazzi. Jechali z posiadłości Mohameda Al-Fayeda (hotel Ritz Paris) do apartamentu Arsene Houssaye. Niestety samochód uderzył w 13 filar tunelu Alma, a pasażerowie nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. Na miejscu zginęli Al-Fayed i Paul. Diana wraz z ochraniarzem zostali ranni. Księżna wciąż przytomna powtarzała w kółko, by zostawili ją w spokoju (otaczali ją wciąż robiący zdjęcia paparazzi). Mimo interwencji lekarskiej i podjęcia próby ratowania życia księżnej, Lady Di zmarła. Miała bowiem zbyt rozległe obrażenia wewnętrzne. Umarła w wieku zaledwie 36 lat. Przeżył jedynie ochroniarz Dodiego, który w wyniku urazu głowy nie pamięta nic z tamtego dnia.

Po śmierci Lady Di zapanowała żałoba w całej Wielkiej Brytanii. Księżną pochowano 6 września 1997 roku na wyspie Althorp. Co ciekawe, na całej wyspie posadzono 36 drzew – dokładnie tyle, ile lat miała księżna Diana w chwili śmierci.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

Czy księżna Diana naprawdę była chora psychicznie?

Problemy psychiczne Lady Di były zauważane przez członków Rodziny Królewskiej (która wolała je przemilczeć, niż wesprzeć księżną). Wskazywała na to nie tylko bulimia, ale też próby samobójcze i depresja Diany. O śmierć Lady Di obwiniano głównie księcia Karola oraz całą Rodzinę Królewską, która nie była dla samotnej księżnej oparciem.

Diana leczyła się u Alana McGlashana, który zdiagnozował jej chorobę psychiczną. Terapeuta wyznał, że Lady Di była bardzo emocjonalna z natury. Często przyjmowała również leki nasenne i antydepresanty. Niektórzy podejrzewali, że Diana mogła cierpieć na chorobę psychiczną jednak związaną z podłożem genetycznym. Jak było naprawdę? Czy Rodzina Królewska zniszczyła psychikę Lady Di? Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy. Alan McGlashan zmarł bowiem na kilka miesięcy przed wypadkiem samochodowym księżnej Diany.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Rybarczyk Marek: Tajemnice Windsorów, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2013
  2. Iwona Kienzler: Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2017
  3. Rybarczyk Marek: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierz świata Windsorów, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2021
  4. Andrew Morton: Diana. Moja historia, Wydawnictwo Dream Books, Rzeszów 1992
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny