Czy są jakieś marki z czasów PRL, które przetrwały do dzisiejszych czasów?
Wspominamy PRL jako okres tandety i awaryjnych produktów niskiej jakości. Okazuje się jednak, że nie wszystkie marki PRL były marnej jakości. Ówczesna tradycja produkcji rolnej sprawiała, że wyroby spożywcze były bardzo smaczne i dobrej jakości. Szczególnie wysoką jakością wyróżniały się wyroby na eksport, o których zwykły Polak mógł sobie pomarzyć. Wydaje się, że symbole PRL przeminęły. Co ciekawe, bardzo wiele znanych wówczas marek nadal istnieje. Dowiedz się, jakie popularne marki produktów w PRL nadal istnieją na rynku.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o PRL.
Marki z czasów PRL, które przetrwały do dziś
Czasy PRL kojarzą się przede wszystkim z tandetą. System komunistyczny w założeniu miał być rajem na ziemi, gdyż wierzono, że odgórne zarządzanie i kontrolowanie wszystkich aspektów ludzkiego życia zniweluje takie problemy, jak bieda, przestępczość, wojny itp. W praktyce ograniczenie ludzkiej inicjatywy i przedsiębiorczości stworzyło nijakość i bylejakość. Każdy robił tylko to, co musiał i nic poza tym. Tak było nie tylko wygodniej, ale i bezpieczniej. Efektem była produkcja rzeczy niskiej jakości, na przykład sprzęt AGD i RTV, który się nieustannie psuł, czy też awaryjne samochody.
Jednak nie wszystko było całkiem złe. Powstały wówczas marki, które były świetnej jakości i które przetrwały do dziś. Niektóre marki, które już nie istnieją, wspominamy z rozrzewnieniem. Nie istnieją już najpopularniejsze gazety w PRL, jak Express Wieczorny, Życie Warszawy, Żyjmy Dłużej, Kobieta i życie itp. Wiele rodzajów sprzętu RTV i AGD odsunęły w niepamięć nowe technologie. Nie ma już pralek wirowych, jak legendarne pralki Frania. Nie ma już magnetofonów szpulowych, czarno-białych telewizorów kineskopowych, czy lampowych odbiorników radiowych. Nikt nie używa dziś syfonów na wodę sodową z nabojami, gdyż wodę gazowaną można dostać w każdym sklepie. Legendarne marki PRL upadły z powodu powstania nowocześniejszych technologii lub dlatego, że producenci nie przetrwali okresu transformacji.
Jakie najpopularniejsze marki z czasów PRL przetrwały do dziś:
- Ludwik, popularny płyn do mycia naczyń,
- mydło Biały Jeleń,
- podpaski Bella,
- zioła Herbapol,
- mrożonki Hortex,
- odzież męska Vistula,
- słodycze: Ptasie Mleczko, batony Prince Polo, cukierki Krówki, Delicje Szampańskie
Popularne marki produktów w PRL - legendarne produkty spożywcze
Kultowe słodycze i słodkości
Co ciekawe, tradycja wyrobów cukierniczych w PRL stała na wysokim poziomie i większość z TOP 10 słodkości PRL nadal istnieje. Nadal możemy smakować PRL-owiskie rarytasy jak: Ptasie Mleczko, Prince Polo, Delicje Szampańskie, cukierki Krówki czy Irysy i lody Bambino.
Nadal działają legendarne polskie zakłady cukiernicze E.Wedel. Przedwojenna fabryka Wedla została znacjonalizowana i przemianowana na 22 lipca. Z czasów PRL pamiętamy kultowe torciki wedlowskie, pączki Wedla czy cukierki czekoladowe. Obecnie fabryka pod nazwą Wedel należy do japońsko-koreańskiego koncernu Lotte.
Jakie legendarne marki żywności z PRL przetrwały do dziś
W czasach PRL trudno było o produkty importowane czy luksusowe, jednak jakość zwykłej żywności była zdecydowanie lepsza niż obecnie. Mimo nacjonalizacji i prób kolektywizacji rolnictwa istniała tradycja produkcji rolnej w małych gospodarstwach. Władza ludowa rzucała małym przedsiębiorcom kłody pod nogi, jak się tylko da. Ciężko pracujących sadowników nazywano pogardliwie „badylarzami” i wyśmiewano ich w mediach. Dzięki nim jednak mogliśmy cieszyć się bardziej naturalną i zdrową żywnością.
Przedwojenna przetwórnia owocowo-warzywna Tymbark, została upaństwowiona po wojnie. Zaś od 1999 należy do grupy Maspex. Dziś w każdym sklepie widzimy soki i napoje Tymbark.
W czasach PRL zioła, soki owocowe i herbaty ziołowe produkowało Zjednoczenie Przemysłu Zielarskiego „Herbapol”. Herbapol nadal istnieje i produkuje zdrową żywność, syropy, suplementy diety itp. Dziś rynek zasypany jest suplementami diety i witaminami. Przetrwały jednak najpopularniejsze w PRL, polskie witaminy Visolvit i Vibovit, w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Co ciekawe miały one tak ciekawy, kwaskowy smak, że w czasach PRL wsypywano sobie proszek bezpośrednio do ust, a nawet posypywano nim lody.
Do dziś jemy znakomite makarony Lubella. Firma powstała jeszcze w XIX wieku, zaś Po II wojnie przedsiębiorstwo działało jako Państwowe Zakłady Zbożowe. Prócz makaronów Lubella dostarcza kasze, mąki, przekąski i dania na ciepło. Tradycja zagryzania czegoś na spotkaniach znalazła swój wyraz w słynnych słonych paluszkach Lubella, bez których nikt nie wyobrażał sobie spotkania towarzyskiego. Paluszki Lubella istnieją nadal.
Tradycja pysznych, polskich wędlin znalazła swój wyraz w marce Krakus. Marka powstała w czasach PRL i została zarejestrowana w USA jako marka polskiej szynki konserwowej na eksport. W Polsce Ludowej szynka konserwowa była marzeniem trudno dostępnym na rynku. Można ją było kupić w Pewexie. Marka Krakus nadal istnieje i oferuje nie tylko szynkę w puszce, lecz także kabanosy, suche kiełbasy, wędzonki i inne.
Co ciekawe, nadal istnieją słynne w PRL bary mleczne. W czasach PRL mało kogo ze zwykłych zjadaczy chleba stać było na jedzenie w restauracji. Dlatego też stworzono sieć tanich barów mlecznych, gdzie serwowane były niedrogie dania mączne i mleczne i gdzie stołować się mogli wszyscy, bez względu na zasobność portfela. Niestety bary mleczne odchodzą w niepamięć, zastępowane przez gastronomię fast food. Gdzieniegdzie utrzymują się jednak bary, gdzie nadal można zjeść typowe, polskie dania na bazie mąki i mleka, jak pierogi, naleśniki, kopytka itp.
Najpopularniejsze polskie marki RTV i AGD z czasów PRL
W czasach PRL mało kto mógł sobie pozwolić na pralkę, lodówkę czy odkurzacz. Aby je dostać, należało polować, zdobywać, zapisywać się na listy kolejkowe i koczować pod sklepem, nawet nocą. W końcu jednak polskie rodziny zaopatrzyły się w te urządzenia, które szanowano, gdyż musiały przetrwać lata. Na rynku PRL dostępny był tylko sprzęt produkcji polskiej, ewentualnie innych demoludów.
Pralki produkowały Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego "Polar" we Wrocławiu. W latach 70. zakłady te rozpoczęły budowę pralek bębnowych na licencji jugosłowiańskiej fabryki Gorenje. W roku 1968 przedsiębiorstwo wyprodukowało pierwszą lodówkę. Od 2006 roku firma została przejęta przez Whirlpool Polska. Pralki małogabarytowe Polar były produkowane do końca XX wieku. Nadal produkowane są lodówki Polar.
Nadal istnieje i cieszy się powodzeniem polska marka Amica. Fabryka sprzętu AGD powstała we Wronkach w latach 50. Obecnie firma produkuje kuchnie, okapy, lodówki i zmywarki. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł o 10 osobach, które kształtowały opinie Polaków w PRL.
Popularne marki produktów PRL - gospodarstwo domowe i odzież
Do dziś pamiętamy takie marki z czasów PRL jak szare mydło Biały Jeleń, firmy Pollena czy płyn do naczyń Ludwik. Produkty te można nadal kupić. Dziś mało kto używa szarego mydła, dlatego przedsiębiorstwo nastawiło się na środki czystości i produkty higieniczne hipoalergiczne, jak mydło, płyn do naczyń, płyny do prania itp.
Kobiety w czasach PRL miały ogromne problemy z sanitariami. Watę i ligninę coraz trudniej było nabyć w aptekach. Od 1976 Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) zaczęły produkcję podpasek Bella i Donna. Jak wszystko w PRL było je ciężko dostać. Dziś podpaski Bella dostępne są w każdym Rossmanie czy Biedronce.
Zastawa stołowa Gerlach w czasach PRL była synonimem luksusu. Sztućce Gerlach dawano na prezenty ślubne lub z ważnych okazji. W domach były starannie przechowywane i wyciągane tylko na święta i specjalne okazje. Firma nadal istnieje.
Renomą światową cieszy się marka odzieżowa Vistula, szczególnie koszule męskie tej marki. Po wojnie połączono 4 krakowskie zakłady odzieżowe w Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego. Później dołączono kolejne zakłady i rozpoczęto produkcję odzieży męskiej, głównie na eksport. W 1967 nazwę państwowego przedsiębiorstwa zmieniono na Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Vistula”. Przedsiębiorstwo przetrwało okres transformacji. Po roku 1991 zostało połączone ze spółką Wólczanka S.A., a później z W. Kruk S.A. Specjalizuje się w wysokiej jakości odzieży męskiej. Istnieje również marka wyrobów jubilerskich W.KRUK.