Clara Germana Cele – historia opętania nastolatki przez demona

Nastolatka zawiera pakt z diabłem

Do paranormalnych wydarzeń doszło ok. 1906 roku w południowo-afrykańskiej prowincji Kwa Zulu-Natal, a dawnej prowincji Natal. Clara Germana Cele była członkinią religijnej Misji św. Michała. Dziewczynka miała wówczas 16 lat. Pozostali członkowie misji uważali ją za spokojną, zrównoważoną i głęboko wierzącą nastolatkę. Clara była sierotą afrykańskiego pochodzenia – dlatego też zdecydowała się dołączyć do Misji św. Michała. Jak można wyczytać w zarchiwizowanych dziennikach zakonnic oraz księży, pewnego dnia dziewczynka podczas spowiedzi przyznała się o. Hörnerowi Erasmusowi, że zawarła pakt z diabłem. Właśnie to przyczyniło się do opętania Clary przez demony. Dlaczego doszło do zawarcia takiej umowy z siłami nieczystymi? Niestety do dziś nikt nie dowiedział się, czym motywowana była decyzja Germany Cele.

Objawy nawiedzenia przez demona pojawiły się u Clary dość szybko. Nikt nie wiedział jednak, że sprawcą dziwnego zachowania Germany Cele był demon. Na początku dziewczyna często wpadała w trans, z którego nie mogła się obudzić. Będąc w transie, często posługiwała się językami obcymi, których w ogóle nie znała. Clara mówiła np. w łacinie, która była dla niej zupełnie obca. Kiedy budziła się z letargu, zapominała o wszystkim, co mówiła. Z czasem przypadek Germany Cele zaczął przypominać opętanie, którego doświadczył m.in. George Lukins albo Roland Doe. Zachowanie Clary stało się co najmniej niepokojące. Dziewczyna wyjawiała sekrety misjonarzy, którzy towarzyszyli jej w misji św. Michała – mimo że nikt nigdy się tym z nią nie dzielił. Germana Cele z czasem zaczęła odczuwać dyskomfort, stojąc w pobliżu świętych symboli. Niedługo potem zaczęła w ich obecności również krzyczeć. Zupełnie tak, jak gdyby sam ich widok sprawiał jej ogromne cierpienie.

Zmiana zachowania Clary Germany Cele

Clara zaczęła rozmawiać w jeszcze innych językach niż do tej pory – oprócz łaciny, przemawiała również w języku niemieckim czy polskim. Dziewczyna zdawała się rozumieć również inne języki, na co wskazywały relacje żyjących obok niej wówczas zakonnic. Germana Cele coraz częściej prezentowała przed innymi zdolności paranormalne, m.in. dar do jasnowidzenia. Poza wyjawianiem sekretów misjonarzy zaczęła też zdradzać tajemnice ludzi, których po raz pierwszy widziała na oczy. Pobożna i dobroduszna dziewczyna stawała się dla wszystkich coraz bardziej przerażająca.

Clara Germana Cele zaczęła być agresywna. Mimo że była dość szczupła i chorowita, nagle stała się nadzwyczajnie silna fizycznie, co zadziwiło pozostałych członków religijnej Misji św. Michała. Jakie były kolejne objawy nawiedzenia Clary przez demony? Dziewczyna zaczęła wydawać z siebie dziwne dźwięki, najczęściej zwierzęce. Siostry zakonne, które uczestniczyły w Misji św. Michała, opisywały je następująco: „Żadne zwierzę nigdy nie wydawało takich dźwięków. Ani lwy Afryki Wschodniej, ani wściekłe byki. Czasami brzmiało to tak, jakby prawdziwe stado dzikich bestii, zwołane przez diabła, utworzyło piekielny chór”. Jeśli szukasz więcej podobnych historii, sprawdź także ten artykuł o najbardziej znanym opętaniu Anneliese Michel.

Egzorcyzmy Clary Germany Cele – wypędzenie demona z ciała nastolatki

W jaki sposób księża wypędzili demona z Clary?

Księża i zakonnice zadecydowali wspólnie, aby spróbować przeprowadzić na Clarze egzorcyzmy. Paranormalne wydarzenia towarzyszące próbom pozbycia się diabła z ciała i duszy nastolatki, spisane zostały przez świadków, którzy wzięli udział w egzorcyzmach. Egzorcyzmy odprawiał ks. Mansueti (dyrektor Misji św. Michała) oraz ks. Erazm (spowiednik ks. Mansuetiego). Podczas trwania egzorcyzmów Clara próbowała udusić jednego z księży jego własną stułą – szatą liturgiczną używaną podczas liturgii. Duchownych w pewnym momencie przeraziła lewitacja Clary, która nagle zaczęła się unosić po skropieniu jej twarzy wodą święconą. Germana Cele lewitowała niemal półtora metra w powietrzu – zarówno w pionie, jak i w poziomie. W pewnym momencie dziewczyna wyszła z transu, a księża odetchnęli z ulgą. Przez chwilę pomyśleli, że to wcale nie jest opętanie, a nietypowa choroba psychiczna. Po chwili jednak demon znów dał o sobie znać.

Clara zaczęła krzyczeć w kilku językach, a jej ciało wyginało się we wszystkie strony. Pluła na święte przedmioty, które podsuwano jej pod twarz. Nie mogła znieść ich obecności. Biblię, którą ksiądz trzymał w dłoniach, wyrwała duchownemu i cisnęła nią w róg pomieszczenia. Przeklinała, syczała, warczała, rzucała największe oszczerstwa w stronę egzorcyzmujących i wciąż wrzeszczała. Na zmianę cieszyła się i płakała. Dopiero po ponownym pokropieniu jej twarzy wodą święconą, dziewczyna się uspokoiła. Egzorcyzmy Clary Germany Cele trwały przez dwie doby. Ostatecznie, po wielu próbach wypędzenia demona z nastolatki, duchowni osiągnęli swój cel. Udało się przepędzić diabła, a Clara została uznana za uzdrowioną. Dziewczynka mogła żyć w swoim ciele na nowo – tym razem nie dzieląc go już z żadną siłą nieczystą.

Historia opętania Clary Germany Cele – prawda czy kłamstwo?

Clara żyła jeszcze przez sześć lat w zdrowiu i bez ponownych objawów, które mogłyby świadczyć o tym, że demon powrócił. Nastolatka znów pomagała zakonnicom i duchownym, żyjąc pobożnie, lecz w ciągłym strachu. Clara bardzo wstydziła się za swoje zachowanie. Każdego dnia błagała misjonarzy o przebaczenie. Starała się też pomóc wszystkim osobom, które były świadkami jej egzorcyzmów. Clara Germana Cele zmarła na zawał serca w wieku zaledwie 22 lat.

Luterański podręcznik duszpasterski wyraźnie wskazuje na to, że osoba posiadająca objawy podobne do tych, które miała Clara Germana Cele, jest opętana i nie cierpi na żadną chorobę psychiczną. Historią opętania dziewczyny zaszokowała się najpierw Afryka, a później cały świat. Nawiedzenie przez diabła Clary Germany Cele jest dziś jednym z najszerzej i najciekawiej opisanych przypadków na świecie. Mimo że ciężko jest zbadać, jak faktycznie wyglądała cała historia, niektórzy wciąż uważają ją za jedno wielkie oszustwo. Sceptycy sądzą, że opętanie wcale nie było sprawką diabła, a ciężko uleczalnej choroby – takiej, o której ok. 1900 roku nikt w Afryce nie słyszał. Liczni świadkowie, którzy mieli kontakt z Clarą i widzieli egzorcyzmy, negują zdanie niewierzących w tę historię. Uważają oni, że historia opętania nastolatki wydarzyła się naprawdę. Jak było rzeczywiście? Po co członkowie Misji św. Michała mieliby kłamać w kwestii opętania Clary Germany Cele? Pewnie już nigdy się tego nie dowiemy.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Robert David Chase: Nawiedzenia. Historie prawdziwe, Wydawnictwo Replika, Poznań 2019
  2. ks. Aleksander Posacki SJ: Egzorcyzmy, opętanie, demony, Wydawnictwo POLWEN, Warszawa 2005
ikona podziel się Przekaż dalej