Ed Gein jako słynny Rzeźnik z Plainfield

Wczesne dzieciństwo, edukacja i życie Eda Geina

Edward Theodore Gein urodził się 27 sierpnia 1906 roku w hrabstwie La Crosse w stanie Wisconsin (Stany Zjednoczone). Był jednym z dwóch dzieci George’a i Augusty Gein. Ed miał brata, który był od niego pięć lat starszy – Henry’ego George’a. Ojciec Eda był alkoholikiem, przez co cały czas kłócił się z Augustą. Przez okropny nawyk nie był w stanie pracować, a więc utrzymać swojej rodziny. Czasem dorabiał jako sprzedawca ubezpieczeń, innym razem jako grabarz lub stolarz. Nigdy nie mógł jednak utrzymać pracy na dłużej, ponieważ gubił go alkoholizm – podobny problem miał Zdzisław Marchwicki, jednak to już zupełnie inna historia. George kiedyś był właścicielem sklepiku spożywczego, jednak sprzedał go i wyprowadził się z rodziną na farmę w Plainfield. Właśnie ona stała się oazą rodziny Geinów. Augusta była fanatyczką religijną i chciała uchronić całą rodzinę przed złem świata. Wszyscy się więc na farmie zabunkrowali – choć wiadomo, dzieci musiały chodzić do szkoły.

Ed poza lekcjami w szkole pomagał rodzicom na farmie. Słuchał religijnej matki, która często głosiła swoim synom różne kazania na temat niemoralności świata i tego, jak bardzo złe jest picie alkoholu. Mówiła też obojgu dzieci o tym, że każda kobieta poza nią jest narzędziem działania samego diabła. Często czytała synom Biblię, z której przytaczała im wersety głównie dotyczące morderstwa i śmierci, a także zemsty Bożej. Ed w szkole był bardzo nieśmiały, a koledzy uznawali jego zachowania za dziwne. Gdy tylko chłopiec próbował zaprzyjaźnić się z kimś w szkole, matka natychmiast karciła Eda. Często krzyczała na oboje braci twierdząc, że i tak nie osiągną nic w życiu i skończą identycznie, jak ich ojciec. Mimo, że ciężko było Edowi zostać przez to zaakceptowany społecznie, chłopiec naprawdę dobrze radził sobie w szkole.

George Gein zmarł na początku kwietnia 1940 roku, przez niewydolność serca związaną z wieloletnim alkoholizmem. Wówczas Ed wraz z Henry’m zaczęli pracować dorywczo na mieście, by pomóc matce utrzymać ich wspólny dom. Chłopcy cieszyli się dobrą opinią na mieście. Ed przyjaźnił się z dziećmi, gdyż miał problemy by nawiązywać relacje z dorosłymi. Z czasem Henry poznał kobietę i zaczął planować z nią wspólne życie. Martwił się, że Ed wciąż jest mocno przywiązany do matki. Bardzo źle wyrażał się o niej w pobliżu brata, co Ed źle odbierał – będąc zaszokowany i rozwścieczony słowami brata.

Śmierć brata i matki Eda Geina

16 maja 1944 roku Ed z Henry’m wypalali chwasty na posesji, jednak pożar nieumyślnie rozniecił się poza pole. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać coraz dalej. Ugaszono go następnego dnia. Okazało się też, że bracia w trakcie ucieczki od ognia rozdzielili się – Henry zniknął. Ed zgłosił zaginięcie brata, którego kilka dni później udało się znaleźć. Był martwy, leżąc w trawie już od jakiegoś czasu. Kawałek ziemi na którym leżał Henry był nienaruszony przez ogień, a Henry miał sińce na głowie. Uznano jednak, że udusił się dymem i zmarł na niewydolność serca – mimo dużych wątpliwości, czy oby na pewno była to prawda. Nie przeprowadzono jednak sekcji zwłok, które mogłyby potwierdzić wątpliwości niektórych śledczych.

Ed Gein został na farmie ze swoją matką. Cieszył się, że teraz miał ją na wyłączność. Ed cały czas pomagał swojej mamie, opiekując się nią jeszcze mocniej, gdy dostała udaru po śmierci starszego syna. 29 grudnia 1945 roku doszło jednak do drugiego udaru matki Geina, w wyniku którego tym razem zmarła. Ed bardzo przeżył śmierć swojej ukochanej mamy i nie mógł się z nią pogodzić. Czuł się tak, jakby stracił najważniejszą i jedyną przyjaciółkę na całym świecie.

Po śmierci Augusty, Ed pozostał w rodzinnej posiadłości zupełnie sam. Utrzymywał się z drobnych prac dorywczych, a także z dochodów które przynosiła farma. Pokoje, w których bywała matka, zabił deskami, nie ruszając w nich zupełnie nic i ustanawiając z nich święte sanktuarium. Resztą pomieszczeń zdawał się nie przejmować, więc były one z dnia na dzień w coraz gorszym stanie. Ed zdecydował się używać tylko niewielki pokoik przy kuchni, zaczytując się w różne historie przygodowe – zwłaszcza dotyczące zbrodni nazistowskich i kanibalizmu. Niemal nie wychodził z domu i z nikim się nie spotykał. Cały czas słyszał w głowie głos matki, który doprowadzał do rozpaczy i szału. Ed zaczął więc szukać sposobu na przywrócenie jej do życia. Jeśli szukasz podobnych historii, sprawdź także ten artykuł na temat Teda Bundy’ego.

Zabójstwa, których dokonał amerykański morderca

16 listopada 1957 roku okazało się, że zaginęła właścicielka sklepu z narzędziami w Plainfield, niejaka Bernice Worden. Dochodzenie w sprawie zniknięcia prowadził Frank Worden – syn sprzedawczyni i jednocześnie zastępca szeryfa. Ustalił on, że kasa sklepu jest otwarta, zaś na podłodze znajdują się ślady krwi. Doszedł również do ustalenia, że przed zniknięciem Bernice w sklepie był Ed Gein. Zaledwie dzień później policja pojawiła się na farmie Eda Geina, w celu przeszukania posesji podejrzanego. W letniej kuchni udało się dokonać makabrycznego odkrycia. Funkcjonariusze znaleźli tam wypatroszone ciało Bernice Worden, które wisiało pod sufitem pozbawione głowy. Po późniejszych badaniach okazało się, że kobieta została zastrzelona karabinkiem 22. Podczas przeszukiwań farmy Geina trafiono na różne inne trofea, które Ed pozostawił sobie z ofiary, m.in.:

 • Miski z ludzkich czaszek
 • Ludzkie serce
 • Parę warg na sznurku rolety
 • Kosz na śmieci z ludzkiej skóry
 • 4 czaszki, które były zwieńczeniem słupków w łóżku Geina
 • Abażury lamp oraz obicie fotela ze skóry ludzkiej
 • Pas z sutków ludzkich
 • Strój z ludzkiej skóry
 • Pudło z zakonserwowanymi genitaliami kobiet
 • Maski ze skóry kobiet na ścianie sypialni, wypchane papierem
Rzeźnik z Plainfield, czyli Ed Gein, a także jego historia i biografia: popełnione zbronie i filmy grozy, dla których był inspiracją
Zniszczony nagrobek Geina z 1999 - fot. domena publiczna

Na farmie panował okropny bałagan, a policja co rusz odkrywała kolejne trofea pasujące do makabrycznej układanki. Jedną z ludzkich masek znaleziono w papierowej torbie. Rozpoznano w niej Mary Hogan – drugą ofiarę Eda Geina, będącą właścicielką lokalnego baru (Mary Hogan zaginęła 3 lata wcześniej). Przypuszcza się jednak, że Gein zabił o wiele więcej niż dwie kobiety. Wskazywały na to jednoznacznie okrutne dowody zbrodni. Ciężko jednak określić, ile ofiar faktycznie zabił Gein – wiele z ludzkich szczątków wykradał bowiem z cmentarzy.

Krwawy Rzeźnik z Plainfield – proces, śmierć i Gein w kulturze popularnej

Do jakich faktów przyznał się Ed Gein w trakcie śledztwa? Śmierć psychopaty

Ed Gein potwierdził, że był przynajmniej 40 razy na trzech różnych okolicznych cmentarzach. Wykopywał z nich świeżo pochowane zwłoki kobiet i zabierał do domu. Tam przerabiał je na różne akcesoria domowe, chcąc w ten sposób ożywić swoją ukochaną mamę. Gein zaprowadził później śledczych w miejsca, skąd wykradał zwłoki – dokładnie je wskazując. Przyznał się do tego, że gdy jego matka umarła za wszelką cenę chciał wcielić się w jej ciało. Szukał więc sposobu na stworzenie damskiego kostiumu, w który dosłownie mógłby wejść i sam zostać swoją matką.

21 listopada 1957 roku Sąd Okręgowy Waushara oskarżył Geina o popełnienie morderstwa pierwszego stopnia. Zdiagnozowano jednak u mordercy schizofrenię, psychopatię seksualną i niepoczytalność psychiczną, przez co wysłano go na leczenie do szpitala psychiatrycznego w Central State Hospital w Waupun. Po 10 latach uznano, że Gein może wreszcie stanąć przed sądem i odpowiedzieć za swoje czyny. 7 listopada 1968 roku zaczął się kolejny proces, dotyczący zamordowania Bernice Worden. Zdiagnozowano Geina jednak ponownie za niepoczytalnego, odsyłając znów do szpitala psychiatrycznego – tam spędził resztę swojego życia.

Ed Gein zmarł 26 lipca 1984 roku w Mendota Mental Health Institute, z powodu niewydolności oddechowej. Wiele razy próbowano ukraść jego nagrobek w Plainfield. Udało się go wykraść w 2000 roku, jednak w połowie 2001 znaleziono go w pobliżu Seattle. Dziś nagrobek słynnego Eda Geina można zobaczyć w muzeum Wautoma w Wisconsin. Dom Geina miano sprzedać na aukcji w 1958 roku, jednak budynek ostatecznie spłonął zanim doszło do jego licytacji.

Materiały sponsorowane
Książki o tematyce kryminalnej - jakie wybrać?

Kryminały, które najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź koniecznie te pozycje i wybierz książki dla siebie.

Ed Gein jako… ikona popkultury?

Rzeźnik z Plainfield bardzo mocno wpłynął na amerykańską kulturę popularną. Historia Eda oraz postać mordercy stała się inspiracją do utworzenia licznych filmów, utworów muzycznych albo dzieł literackich. W 1959 roku Robert Bloch wydał książkę Psychoza, gdzie wplótł osobowość Geina. Na podstawie owej powieści powstał słynny film Alfreda Hitchcocka z 1960 roku, Psychoza. Zainspirowawszy się legendą Eda Geina wielu innych twórców stworzyło również swoje filmy takie, jak:

 • Deranged (1974 rok)
 • Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974) – ze słynną postacią Leatherface’a
 • Milczenie owiec (1991)
 • Dom tysiąca trupów (2003)
 • Bękarty diabła (2005)

Edem Geinem zainspirowali się też twórcy serialu American Horror Story, tworząc postać lekarza-mordercy Olivera Thredsona w serii „Asylum”. Do historii Eda Geina nawiązuje też wiele zespołów w swoich utworach muzycznych, np. Slayer bądź Lordi. Ed Gein mimo ogromnego okrucieństwa i niepoczytalności wkroczył w ramy ludzkiej rozrywki. Rzeźnik z Plainfield stał się dowodem na to, że nawet popkultura jest w stanie wykreować swoich własnych, przerażających idoli.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

 1. Anna Poppek: Seryjni mordercy. Prawdziwe historie XX wieku, Wydawnictwo G+J Książki, Warszawa 2013
 2. Stephen J. Giannangelo, Jarosław Groth (tłum.): Psychopatologia seryjnego morderstwa, Wydawnictwo Jeżeli P to Q, Poznań 2007
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny