Elżbieta Dmoch, piosenkarka i wokalistka zespołu Dwa plus jeden - życiorys, najważniejsze osiągnięcia i życie prywatne

Życiorys Elżbiety Dmoch

Elżbieta Dmoch urodziła się w 1951 roku w Warszawie i już od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Już w dzieciństwie zdradzała talent piosenkarski, który starannie szlifowała. Dzieciństwo miała pracowite, gdyż prócz tradycyjnej edukacji uczęszczała do szkoły muzycznej i brała lekcje śpiewu.

Występowała w zespole rockowym Nieznajomi, śpiewała w kabarecie. Jej kariera zaczęła się już w 1968 roku, kiedy to wstąpiła do zespołu muzycznego Warszawskie Kuranty, który utworzył jej przyszły mąż Janusz Kruk. Zespół istniał tylko 2 lata.

Kariera wokalistki była mocno związana z jej życiem prywatnym, gdyż rozpoczęła się od poznania przyszłego męża Janusza Kruka. Mówi się, że była to jej pierwsza i jedyna miłość. 22-letni Janusz Kruk był już wtedy żonaty i miał dziecko, lecz postanowił rzucić rodzinę dla pięknej, 17-letniej Elżbiety. Para pobrała się z wielkiej miłości w roku 1973. Zaś jeszcze w 1971 powołali do życia zespół 2 plus 1.

Zespół 2 plus 1 święcił największe triumfy w latach 70. i 80. Jednak małżeństwo Elżbiety z Januszem nie układało się. Ona stateczna i rozsądna, on nieodpowiedzialny król życia, to musiało skończyć się niepomyślnie. Janusz miał wiele romansów z innymi kobietami, w końcu odszedł do innej kobiety. Rozwód odbył się w roku 1989. Para nie miała dzieci. Piosenkarka marzyła o jego powrocie. Para nawet razem pracowała przez 3 lata, utrzymując przyjacielskie relacje. Niestety marzenia o ponownym wspólnym życiu zakończyła nagła śmierć Janusza Kruka na atak serca. Elżbieta Dmoch nigdy nie pogodziła się ze stratą i po śmierci ukochanego zawiesiła działalność artystyczną i świat o niej zapomniał.

Próbowano na chwilę reaktywować zespół 2 plus 1. W roku 2002 odbył się koncert w Łomży, podczas którego piosenkarka wykonała swoje największe przeboje.

Elżbieta Dmoch i zespół Dwa plus jeden - najważniejsze utwory i przeboje Elżbiety Dmoch

Zespół 2 plus 1 był jedną z najważniejszych grup muzycznych PRL, którego osiągnięcia na trwałe zaistniały w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Za swoje osiągnięcia zesopół otrzymał liczne nagrody, wyróżnienia i wysokie miejsca na festiwalach. W 1971 roku w skład zespołu wchodzili:

  • Janusz Kruk,
  • Elżbieta Dmoch,
  • Andrzej Rybiński.

Zespół początkowo stawiał na utwory w stylu ludowym. Już w 1971 roku zespół zdobył aplauz na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu utworem “Nie zmogła go kula”. Po tym wydarzeniu odszedł Andrzej Rybiński, zaś na jego miejsce do zespołu wszedł Andrzej Krzysztofik. Osiągnięcia zespołu sprawiły, że byli oni zapraszani na koncerty nie tylko w demoludach, lecz także w Niemczech Zachodnich, USA, Kanadzie, Szkocji, Francji i Szwajcarii. Utwory zespołu 2 plus 1 komponował Janusz Kruk, zaś słowa pisał Marek Dutkiewicz.

Pod koniec lat 70. zespół sięgnął po bardziej wyrafinowany repertuar i zmienił się skład, gdyż na miejsce Andrzeja Krzysztofika wszedł multiinstrumentalista i kompozytor Cezary Szlązak. Grupa koncertowała na Kubie i tworzyła piosenki na rynek zachodnioeuropejski. W latach 80-tych zespół zaprezentował bardziej nowofalowe brzmienie. Pojawił się wówczas 8 album Bez limitu z piosenkami: Nic nie boli i Requiem dla samej siebie oraz 9 album Wideo z przebojem Chińskie latawce. Od tej pory zespół stracił dawną aktywność. Powstał jedynie album Greatest Hits. Pod koniec lat 80. zespół wszedł we współpracę z Jackiem Cyganem, który pisał teksty na ich ostatni album Antidotum. Zespół odbył turnee w USA, gdzie Janusz Kruk zasłabł na scenie, co oznaczało konieczność ograniczenia działalności koncertowej. Istnienie zespołu zakończyła śmierć kompozytora w 1992 roku.

Elżbieta Dmoch i jej życiorys krok po kroku, czyli osiągnięcia, działalność muzyczna, najważniejsze dane z życia gwiazdy
Gwiazda 2 plus 1 w Alei Gwiazd w Opolu - fot. Adaś17 lic. CC BY-SA 4.0

Najważniejsze utwory 2 plus 1 i Elżbiety Dmoch:

  • Chodź, pomaluj mój świat,
  • Wstawaj, szkoda dnia,
  • Hej, dogonię lato,
  • Windą do nieba,
  • Iść w stronę słońca,
  • Mały wielki człowiek.

Elżbieta Dmoch - życie prywatne

Janusz Kruk i Elżbieta Dmoch poznali się podczas studniówki w szkole muzycznej na warszawskim Grochowie. 17-letnia wówczas Elżbieta wzięła udział w konkursie piosenkarskim. Para zakochuje się w sobie na zabój i w 1973 roku bierze ślub. Sukces zespołu Dwa plus jeden sprawia, że parę stać na zakup domu ze studiem nagraniowym na Sadybie. Janusz Kruk miał charakter duszy towarzystwa, dlatego też w ich domu często odbywały się przyjęcia i imprezy. Piosenkarka była coraz częściej zmęczona tą sytuacją i życiem koncertowym i zabawowym. Janusz i Elżbieta nie mieli dzieci.

Wokalistka musiała coraz częściej zmuszać męża do zajmowaniem się pracą i komponowania, podczas gdy on szukał tylko okazji, aby wyskoczyć na imprezę. Gdy małżeństwo kończy się rozwodem wskutek zdrady Janusza, zespół Dwa plus jeden nadal istniał i koncertował. Jeszcze po rozwodzie Elżbieta liczyła na powrót męża. Opiekowała się nim, mimo że chory na serce Janusz nie rezygnował z hulaszczego życia i że dochował się dzieci z kolejną żoną. Sprawdź także ten artykuł na temat zapomnianych gwiazd muzyki z czasów PRL.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

Po swoim ostatnim koncercie piosenkarka zniknęła z życia publicznego. W 2005 roku dziennikarze zainteresowali się jej dalszymi losami. Okazało się, że długo utrzymywała się z oszczędności. Potem za długi straciła mieszkanie w Warszawie i musiała przeprowadzić się na wieś, gdzie żyła w bardzo skromnych warunkach. Jej dawni koledzy pomogli jej, załatwiając formalności, dzięki którym mogła uzyskać tantiemy za swoje utwory. Pomogła jej również matka. Niestety po śmierci matki piosenkarka załamała się. Miał próby samobójcze, odbyła leczenie psychiatryczne.

Obecnie los jej nie jest dokładnie znany, gdyż wokalistka nie utrzymuje kontaktu, ani z dawnymi znajomymi, ani z dziennikarzami. Nie zamierza wrócić do śpiewania. Utrzymuje się ze skromnej emerytury i pieniędzy z tantiem za swoje piosenki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny