Francuskie postacie historyczne - nazwiska, biografie, znaczenie, osiągnięcia

Historia Francji obfituje w znaczące postacie historyczne sławnych królów, wodzów i polityków, których osiągnięcia ukształtowały obecną republikę francuską. Znajdujemy tu wybitnych królów jak Karol Wielki, wodzów jak Napoleon Bonaparte, rewolucjonistów splamionych krwią jak Maksymilian Robespierre. Mimo że kobiety nie zasiadały na tronie, mają one również ogromny wpływ na politykę Francji. Dowiedz się jakie francuskie postacie historyczne miały największe osiągnięcia w historii Francji.

Jakie francuskie postacie historyczne miały największy wpływ na dzieje Francji i Europy

Francuskie postacie historyczne, które miały największe znaczenie w historii Francji

Wśród francuskich władców i polityków można wymienić ludzi, których osiągnięcia wywarły największy wpływ na historię Francji:

  • Wercyngetoryks, król Galów pokonany przez Juliusza Cezara,
  • Chlodwig I twórca państwa Franków,
  • Karol Młot, majordomus, który powstrzymał inwazję Islamu w bitwie pod Poitiers 732,
  • Karol Wielki, król który podbił większość Europy,
  • Eleonora Akwitańska,
  • Blanka Kastylijska,
  • Ludwik IX Święty,
  • Jakub de Molay, ostatni mistrz zakonu Templariuszy,
  • Joanna D’Arc,
  • Katarzyna Medycejska,
  • Ludwik XIV,
  • Napoleon Bonaparte,
  • Georges Clemenceau,
  • Charles de Gaulle.

Jakie kobiety miały wpływ na dzieje Francji

Zgodnie z prawem salickim kobiety nie mogły dziedziczyć ziemi, a co za tym idzie korony Francji. Nie znaczy to jednak, że wpływ kobiet na dzieje Francji nie istniał. Już za panowania pierwszych królów frankijskich dużą rolę w walkach dynastycznych odgrywały żony królów Brunhilda i Fredegunda.

Duże znaczenie w historii Francji miały królowe Eleonora z Akwitanii i jej wnuczka Blanka Kastylijska. Eleonora, księżna Akwitanii, była kobietą niezależną i władczą. Wzięła udział z mężem w wyprawie krzyżowej. Niezadowolona z małżeństwa z królem Francji doprowadziło do rozwodu. Jednak jest władcza natura natrafiła na opór kolejnego męża, króla Anglii, który zamknął ją na 16 lat w areszcie domowym. W podeszłym wieku 80 lat pojechała do Hiszpanii po swoją wnuczkę, która miała zostać żoną kolejnego króla Francji. Blanka Kastylijska, żona Ludwika VIII Lwa, panowała we Francji przez 10 lat jako regentka.

Tajemniczą postacią była Joanna D’Arc, 16 letnia dziewczyna, która zebrała armię i wyzwoliła Francję spod okupacji Anglików w wojnie stuletniej. Jej biografia, niezwykłe dokonania i śmierć na stosie do stanowią obiekt wnikliwych badań. Joanna nie została skazana przez kościół, gdyż wysłanników papieża nie wpuszczono na proces. Dlaczego król Karol VII nic nie zrobił, aby ją ratować? Jaki król chce zawdzięczać koronę zwykłej chłopce? Joanna D’Arc została bardzo szybko zrehabilitowana, zaś w roku 1920 została kanonizowana.

Katarzyna Medycejska, żona Henryka II, wywierała wpływ na dzieje Francji przez prawie 30 lat, początkowo jako regentka, potem zaś królowa matka. Jej biografia jest do dziś przedmiotem badań, a szczególnie jej znaczenie w związku z nocą św. Bartłomieja. Do dziś nie wiadomo z czyjego rozkazu doszło do rzezi hugenotów, w czasie której zginęło około 3 tysięcy ludzi.

Słynni władcy, królowie i wodzowie

Słynni wodzowie

Mówi się, że dzieje stanowią historię wojen. We Francji odznaczyli się słynni wodzowie i królowie prowadzący wojny. Listę wodzów, których dokonania wstrząsnęły światem, otwiera Brennus, wódz Celtów, którzy około roku 387 p.n.e. zdobył i złupił Rzym.

Kolejnym królem Galów, który walczył z Rzymem był Wercyngetoryks. Juliusz Cezar pragnący zdobyć sławę i pieniądze dzięki podbojom Galii, spędził 10 lat na walkach z poszczególnymi plemionami. Król Galów Wercyngetoryks postanowił zjednoczyć plemiona galijskie, aby raz na zawsze pozbyć się Rzymian. Udało mu się pokonać legiony rzymskie w bitwie pod Gergowią. Jednak później został całkowicie pokonany w oblężeniu Alezji i poniósł śmierć w Rzymie.

Wielkim królem francuskim, który opanował prawie całą Europę był Karol Wielki. Jego władza obejmowała tereny od północnej Hiszpanii, po Łabę, aż po północną Italię. Karol Wielki został koronowany na cesarza rzymskiego i tym samym niejako wskrzesił zachodnie cesarstwo rzymskie. Niestety jego władza nie trwała długo, gdyż po jego śmierci doszło do walk między jego potomkami i rozbicia imperium na części.

Świetnym wodzem była również Joanna D’Arc, która była zwolenniczką frontalnego ataku i agresywnego użycia artylerii. Jej taktyka przyczyniła się do zwycięstwa Francji w wojnie stuletniej.

Pod koniec XVIII wieku Europą wstrząsnęły dokonania Napoleona Bonaparte, który przejął władzę we Francji po rewolucji francuskiej, zaś w 1804 koronował się na Cesarza Francuzów. W wyniku działań zbrojnych podporządkował sobie całą Europę od Hiszpanii po Rosję. Swoje osiągnięcia Napoleon zawdzięczał nie tylko sobie, lecz także swoim utalentowanym generałom jak Joachim Murat, Michel Nej, Louis Berthier, Louis Davout. Napoleon przeliczył się z siłami atakując Rosję. Brak zaopatrzenia, mrozy i epidemia tyfusu zdziesiątkowała jego armię.

Dokonania królów i rycerzy Francji w czasie krucjat

Rycerze i królowie Francji brali czynny udział w krucjatach, tak że nazywano je wyprawami Franków. Niepowodzeniem zakończyła się II krucjata, w której brał udział król Francji Ludwik VII. W III wyprawie krzyżowej brał udział Filip II August. Niesławnym wydarzeniem była krucjata dziecięca, kiedy to mistyk Stefan z Cloyes namówił młodych ludzi z Francji do bezsensownej wędrówki.

W VI krucjacie brał udział król Francji Ludwik Święty. Niestety wyprawa zakończyła się klęską, gdyż król dostał się do niewoli i musiał zostać wykupiony. Jego kolejna wyprawa na Tunis zakończyła się śmiercią króla.

Francuskie postacie historyczne - słynni politycy

Najbardziej znanym z pierwszych królów francuskich był Chlodwig, który przyjął chrzest. Co ciekawe Chlodwig, podobnie jak Konstantyn Wielki, zawdzięczał religii chrześcijańskiej zwycięstwo w bitwie (bitwa pod Tolbiac 496 n.e.). Gdy bitwa wydawała się przegrana zaczął modlić się do chrześcijańskiego boga swojej żony i nagle szala zwycięstwa przeważyła na jego stronę.

Wcześni królowie nie byli zbyt aktywni, gdyż dynastie merowingów i karolingów zakończyło panowanie królów gnuśnych, z których śmiano się, że nic nie robią. Wśród królów francuskich znajdujemy postacie wybitne jak Karol Wielki, Ludwik Święty czy Ludwik XIV. Wśród Kapetyngów najwybitniejszy był Ludwik IX Święty, który rządził w czasie największej świetności Francji. Został świętym z powodu swojej niezwykłej pobożności. Przedostatni z Kapetyngów Filip Piękny zasłynął z likwidacji zakonu templariuszy. Legenda mówi, że wymarcie rodu Kapetyngów jest wynikiem klątwy ostatniego mistrza zakonu templariuszy Jakuba de Molay, którego Filip Piękny rozkazał spalić na stosie po kasacie jego zakonu.

Wśród polityków francuskich znajdujemy również postacie niesławne, których działania spowodowały śmierć tysięcy ludzi. Są to politycy rewolucji francuskiej jak Georges-Jacques Danton, Maximilien Robespierre, Camille Desmoulins. Ten ostatni próbował złagodzić terror i wprowadzić amnestię, jednak poniósł śmierć na gilotynie jak pozostali.