Jackie Kennedy Onassis – życiorys pierwszej damy USA

Życiorys Jackie Bouvier Kennedy Onassis – dzieciństwo, nauka i pierwsza praca

Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy Onassis, znana bliżej jako Jackie Kennedy, poślubiła Johna F. Kennedy’ego 12 września 1953 roku. Zasłynęła na świecie głównie z tego, że była to pierwsza żona prezydenta, a później pierwsza dama ( 1961 rok). Jackie Kennedy pracowała nad przywróceniem Białemu Domowi jego pierwotnej elegancji. Chroniła też wszystkich jego dóbr. Zasłynęła z niesamowitej elegancji, klasy, inteligencji i doskonałych stylizacji. Właśnie taką zapamiętał ją świat – wytworną i niesamowicie inteligentną. Śmierć pierwszej damy miała miejsce 19 maja 1994 roku.

Zacznijmy jednak od początku. Jacqueline Kennedy Onassis urodziła się 28 lipca 1929 roku w Southampton, w stanie Nowy Jork. Jej ojciec, John Bouvier, był zamożnym nowojorskim maklerem francuskiego pochodzenia. Matka zaś, Janet Norton Lee, była znakomitym jeźdźcem pochodzenia irlandzkiego. Jackie Kennedy była naprawdę bystrym, ciekawskim i… psotnym dzieckiem. Jeden z jej nauczycieli w podstawówce opisał ją jako „ukochane dziecko, najładniejszą małą dziewczynkę, bardzo mądrą, ale pełną diabła”. Inna nauczycielka, mniej oczarowana młodą Jacqueline, napisała do rodziców z upomnieniem, że „jej niepokojące zachowanie na lekcjach geografii spowodowało konieczność wykluczenia uczennicy z sali”. Od dziecka więc, Jackie Kennedy miała bardzo silny, uparty wręcz charakter.

Jackie Kennedy cieszyła się pięknym dzieciństwem, uczęszczając m.in. na lekcje baletu w Metropolitan Opera House oraz lekcje języka francuskiego – w wieku 12 lat. Podobnie jak jej matka, Jackie uwielbiała jeździć konno i była bardzo uzdolniona w tej dziedzinie – dzięki czemu w 1940 roku wygrała ogólnonarodowe zawody jeździeckie juniorów. Panna Onassis uczęszczała następnie do Miss Porter’s School, prestiżowej szkoły z internatem w Farmington. Szkoła, oprócz rygorystycznej kadry akademickiej, kładła również nacisk na właściwe maniery i sztukę konwersacji. Tam Jackie Kennedy wyróżniała się jako studentka, często pisząc eseje i wiersze do szkolnej gazetki.

Oczywiście, Jackie Onassis miała większe ambicje, niż jedynie bycie dobrą uczennicą. Po ukończeniu Miss Porter’s School, zapisała się do Vassar College w Nowym Jorku, aby studiować historię, literaturę, sztukę i język francuski. Pierwszy rok spędziła, studiując za granicą w Paryżu. Po powrocie, Jackie przeniosła się na George Washington University w Waszyngtonie, zdobywając licencjat z literatury francuskiej (1951 rok). Po studiach zaczęła pracować w gazecie Washington Times-Herald, fotografując i przeprowadzając wywiady z różnymi mieszkańcami Waszyngtonu. Wśród najbardziej znaczących w jej reporterskiej karierze, był m.in. raport z koronacji królowej Elżbiety II.

Jackie Kennedy jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych

Jackie Kennedy spotkała swojego przyszłego męża na przyjęciu w domu Charlesa Bartletta, w maju 1951 roku. John F Kennedy był wówczas młodym kongresmenem z Massachusetts. Para pobrała się 12 września 1953 roku, jednak nie miała szczęścia do dzieci. W 1955 roku Jacqueline poroniła swoją pierwszą ciążę, rok później rodząc martwe dziecko. Żona prezydenta urodziła ich trójkę – Caroline, Johna  i Patricka. Niestety, Patrick Bouvier Kennedy zmarł zaledwie dwa dni po urodzeniu.

W styczniu 1960 roku John F Kennedy ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta USA. Chociaż żona Johna była w tym czasie w ciąży i nie mogła dołączyć do niego w kampanii. Równie skutecznie prowadziła jednak kampanię… w domu. Odpowiadała na listy, udzielała wywiadów, nagrywała reklamy i tworzyła cotygodniową kolumnę gazety „Campaign Wife”. Niedługo po tym, gdy John F Kennedy został 35-tym prezydentem Stanów Zjednoczonych, Jackie Kennedy urodziła drugie dziecko, Johna Kenned’yego Juniora.

Pierwsza żona miała za główne zadanie przekształcić Biały Dom w muzeum historii i kultury Ameryki, które tchnie w odwiedzających ducha patriotyzmu. Jackie Kennedy zdobyła cenne dzieła sztuki i meble należące do byłych prezydentów – m.in. do George’a Washingtona czy Abrahama Lincolna. Na zakończenie projektu, pierwsza dama postanowiła oprowadzić ludzi wirtualnie po odrestaurowanym Białym Domu. Nagranie puszczono w ogólnokrajowej telewizji 14 lutego 1962 roku. Program zobaczyło aż 56 milionów widzów, a Jackie Kennedy zdobyła dzięki temu honorową nagrodę Emmy.

Jackie Kennedy spotykała się z czołowymi przedstawicielami USA oraz świata, błyszcząc swoim intelektem i wiedzą. Zapraszała do Białego Domu również znamienitych, najbardziej znanych artystów czy naukowców. Żona prezydenta stale podróżowała też za granicę, a dogłębna znajomość obcych kultur i języków pomogła pierwszej damie zdobyć sławę również na całym świecie.

Jackie Kennedy – kostiumy, sława i śmierć. Ważne informacje

Dlaczego uważano Jackie Kennedy za ikonę mody? Śmierć Johna F Kenndy’ego

Od debiutanckich dni jako pierwsza dama, przez krótkie złote lata w Białym Domu, elegancką erę Onassis, aż po koniec swojego życia, Jackie Kennedy zawsze była zapierająca dech w piersiach kobietą. Jej kostiumy na każdym robiły wrażenie, zatem szybko zyskała status „ikony mody” 60-tych i 70-tych lat XX wieku. Jackie stylizowana była m.in. przez Carolinę Herrerę, Chanel, Valentino, Giorgio Armani i Lacoste. Żona Kennedy’ego wpuściła również swoją własną torebkę z imieniem, którą zaprojektował dom mody Gucci. To właśnie dzięki Jackie Kennedy modne stały się sukienki z szerokimi ramionami i wycięciem typu „łódka”, które podkreślają talię. Ikona mody uwielbiała nosić do nich wełniane płaszcze z paskiem i wielkie okulary przeciwsłoneczne.

Jackie Kennedy z mężem chwilę przed zamachem na Kennedy'ego, a także historia ich małżeństwa, ciekawostki o Jackie Kennedy Onasis
Jackie Kennedy i jej historia, czyli jej biografia, małżeństwo, ciekawostki, daty, wydarzenia - fot. domena publiczna

Ze smutniejszych faktów, w dzień zamordowania Johna F Kennd’yego (22 listopad 1963 roku), Jackie miała na sobie różowy kostium od Chanel – dwurzędową marynarkę z klapami, prostą spódnicę i toczek.  Kiedy para prezydencka wylądowała w Dallas i przejeżdżała otwartym samochodem wśród tłumu ludzi, nagle rozległy się strzały. Krew prezydenta zalała różowy kostium Jackie Kennedy. Sugerowano pierwszej damie, aby zmieniła ciuchy. Kennedy jednak nie zdjęła z siebie kostiumu, w ramach protestu i chęci pokazania, jak bardzo zniszczyli życie jej rodziny. Poplamiony krwią, różowy garnitur od Chanel stał się symbolem żałoby narodowej.

Kolejne małżeństwo Jackie Kennedy i śmierć ikony

W 1968 roku Jackie Kennedy wyszła za Aristotelisa Onasisa, który był greckim magnatem transportu morskiego. Para przeniosła się do Grecji i tam spędzała ze sobą miłe chwile. Mężczyzna zmarł niestety siedem lat później (w 1975 roku), pozostawiając Jackie samotną. Kennedy została zatem wdową po raz drugi. Niedługo po śmierci drugiego męża, Jackie Kennedy wróciła do kariery, którą zawiesiła w momencie, gdy John F Kennedy został prezydentem. Zaczęła pracę w Nowym Jorku jako redaktor Viking Pres, odnosząc duże sukcesy zawodowe. Później przeniosła się do Doubleday – tam objęła funkcję starszego redaktora. Jackie Kennedy zmarła 19 maja 1994 roku, mając 64 lata. Pochowano ją obok prezydenta Johna F. Kennedy’ego – na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

Jacqueline Lee „Jackie” nadal jest uważana za jedną z najbardziej ukochanych i kultowych pierwszych dam w historii Ameryki. Wpłynęła mocno nie tylko na historię USA, ale też pewność siebie wielu Amerykanek. Przez całe swoje życie była wszechobecna na listach najbardziej podziwianych i szanowanych kobiet na świecie. Zresztą, do tej pory pojawia się na takowych listach, zajmując zaszczytne miejsca. Uczona, urodziwa i niezwykle elegancka Jackie Kennedy stała się symbolem całej epoki kultury amerykańskiej. Jak trafnie ujął historyk Douglas Brinkley: „Nigdy nie było pierwszej damy takiej, jak Jacqueline Kennedy (…), żadna inna pierwsza dama XX wieku nie będzie mogła mieć takiej aury. Jackie Kennedy stała się ikoną”.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

Dwie ciekawostki o Jackie Kennedy – czy na pewno o nich słyszałeś?

Poza dobrze znanymi ludzkości faktami, w życiu Jackie Kennedy były też historie, o których nie mówi się tak głośno. Oto dwie ciekawostki, których możesz nie wiedzieć.

  1. Jackie Kennedy była krótko zaręczona z innym mężczyzną (Johnem Husterem), zanim poślubiła Johna F. Kennedy’ego. W marcu 1952 roku, Jackie nagle odwołała ślub. Zaledwie kilka miesięcy później, zaczęła spotykać się z przyszłym prezydentem.
  2. Pierwsza dama otworzyła przedszkole w Białym Domu, starając się ochronić swoje dzieci przed mediami. Bojąc się zwłaszcza o córkę Caroline, Jackie zamieniła w przedszkole… solarium na trzecim piętrze Białego Domu. Z czasem, zaczęły do przedszkola uczęszczać również inne dzieci.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Longin PastusiakPanie Białego Domu, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2012
  2. Jacqueline Kennedy, Arthur M. Schlesinger: Jacqueline Kennedy. Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym, Wydawnictwo Znak Literanova, Warszawa 2012
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny