John Pierpont Morgan – amerykański biznesmen oraz ceniony inwestor

Zanim John Pierpont Morgan został bogaty…

John urodził się 17 kwietnia 1837 roku w Hartford, w amerykańskim stanie Connecticut. Chłopiec był synem znakomitego bankiera oraz finansisty, a także szanowanej lekarki. Jego przedsiębiorczy ojciec (Junis Morgan) bardzo szybko dostrzegł, że John ma niesamowite zdolności matematyczne oraz przywódcze. John wychowywał się jako dziecko finansisty, zatem błyskawicznie nauczył się podejmowania rozsądnych decyzji co do inwestowania pieniędzy. To właśnie dzięki ojcu miał świetny dryg do różnego rodzaju interesów.

Junis Morgan stale poszukiwał dobrych okazji do lokowania pieniędzy. Mimo że wyłożył już oszczędności na kilka sklepów w Bostonie, wciąż szukał lepszego sposobu na to, jak zapewnić bezpieczną przyszłość swojej rodzinie. W 1854 roku Junis Morgan poznał innego amerykańskiego przedsiębiorcę, George’a Peabody’ego. Biznesmeni postanowili razem zainwestować pieniądze w Ameryce Północnej, inicjując powstanie spółki Peabody Morgan & Co.. Co było ich głównym zajęciem w firmie? Otóż działali wspólnie jako udzielający pożyczek bank, a także finansowali przedsiębiorstwa kolejowe w Stanach Zjednoczonych. Junis Morgan razem z Peabody’m prężnie rozwijali działania spółki. W międzyczasie ojciec Johna wykładał pieniądze na edukację swojego syna. Młody Morgan wysłany został na studia do Niemiec. W 1857 roku, po powrocie z Europy, J.P. Morgan zatrudnił się w firmie swojego ojca. Junis pokładał ogromne nadzieje w synu, wierząc, że John będzie godnie reprezentował interesy spółki.

W jaki sposób J.P. Morgan wymigał się od służby wojskowej?

W latach 60-tych XIX wieku w Stanach Zjednoczonych obowiązywała służba wojskowa. Młodzi Amerykanie musieli więc szkolić się, by pomagać żołnierzom podczas wojny secesyjnej. Na jaki pomysł wpadł przedsiębiorczy John? Zapłacił 300 dolarów po to, aby wymigać się od wojska i nie musieć brać udziału w przygotowaniach do walk. Dzięki temu mógł kontynuować swoją karierę zawodową.

Warto dodać, że zamieszanie związane z wojną secesyjną znacznie osłabiło Stany Zjednoczone. Gospodarka wówczas niemal całkiem upadła. Młody John próbował wykorzystać ten czas, handlując walutami. Nadzorował również sprzedaż karabinów dla armii Jankesów, co niestety negatywnie wpłynęło na jego reputację. Aby „wybielić” się w oczach Amerykanów i ocieplić swój dopiero kreujący się wizerunek, J.P. Morgan w wieku 24 lat ożenił się z Amelią Sturges. Żona młodego przedsiębiorcy niedługo potem zmarła jednak na gruźlicę. 3 maja 1863 roku John ożenił się ponownie. Jego drugą żoną została Frances Tracy. Morgan wraz z małżonką doczekali się czwórki dzieci, które w późniejszych latach także osiągnęły duży sukces w biznesie.

Pierwszy bank i otwarcie firmy J.P. Morgana

Wojna secesyjna doprowadziła do tego, że w Stanach Zjednoczonych zaczęły się kurczyć rezerwy złota. Zdecydowano się zatem drukować dolary, przez co państwu groziła inflacja. John w międzyczasie zauważył, że Brytyjczycy rozpoczęli inwestować w papiery wartościowe spółek kolejowych. Cornelius Vanderbilt swój sukces finansowy osiągnął, łącząc małe przedsiębiorstwa będące na skraju bankructwa, a następnie scalając je wszystkie w jedną dużą firmę. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej było inwestorów, którzy swoje pieniądze bezmyślnie przeznaczali na niepotrzebne linie kolejowe. Początkujący przedsiębiorcy nie mieli bowiem czegoś, co w inwestowaniu jest najistotniejsze – dobrego biznesplanu. Właśnie to postanowił wykorzystać John Pierpont Morgan. W niewiedzy innych widział doskonałą szansę na zarobienie dużych pieniędzy.

John postanowił, że od tej pory zajmie się doradzaniem inwestorom tak, by początkujący biznesmeni mogli osiągnąć z jego pomocą spektakularny sukces. Czy zależało mu jednak wyłącznie na tym, by jego klienci odnosili duże tryumfy i czerpali korzyści z inwestycji? Oczywiście, że nie! J.P. Morgan chciał bowiem sprytnie przejmować trakcje wszystkich swoich konkurentów po to, by z czasem zmonopolizować całą kolej i stać się zarządcą każdego przedsiębiorstwa. W 1871 roku, gdy John miał już 34 lata, założył swój pierwszy bank – wraz z Anthonym Josephem Drexelem. Z początku bank nazywał się Bank Drexel, Morgan & Co., jednak później (w 1895 roku) zmienił nazwę na J.P. Morgan & Co.. John Pierpont Morgan zdołał nabyć zrujnowane linie kolejowe oraz całkowicie zmodernizować biznes kolejowy w USA. Niedługo potem Morgan stał się popularny i majętny niczym Jakob Fugger – najbogatszy Niemiec w XV wieku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o 10 najdroższych obrazach na świecie?

J.P. Morgan – obligacje, inwestycje, kolekcja dzieł sztuki

United States Steel Corporation i uniknięcie śmierci na Titanicu

John Pierpont Morgan pokładał nadzieje nie tylko w bankowości. Jako że od zawsze miał niezłą smykałkę do interesów, postanowił, że ulokuje pieniądze w jeszcze innej dziedzinie. W 1901 roku założył firmę specjalizującą się w branży stalowej, United States Steel Corporation. Stała się to wraz z początkiem XX wieku największa spółka akcyjna na… całym świecie.

John Pierpont Morgan i jego życiorys, czyli praca, życie, najważniejsze wydarzenia, rodzina, działalność, muzeum
Morgan posiadał potężną kolekcję dzieł sztuki, które przekazał później do Morgan Library & Museum - fot. domena publiczna

John zainwestował również w obligacje, dzięki czemu udało mu się znacznie powiększyć swoje bogactwo. To pozwoliło mężczyźnie rozkręcić zaś kolejne interesy. W 1902 roku Morgan zainwestował bowiem w angielskie linie żaglowców International Mercantile Marine Company. Co ciekawe, należały do niej White Star Line, które operowały statkami Olympic – w tym słynnym transatlantykiem Titanic. J.P. Morgan jako prezes zarządu UMMC powinien w kwietniu 1912 roku znajdować się podkładzie Titanica. Zachorował jednak, przez co pozostał na lądzie. Właśnie to prawdopodobnie uchroniło go od tragicznej śmierci.

Kolejne wielkie biznesy i wpływy na całą Amerykę

Po zainwestowaniu w statki J.P. Morgan postanowił ulokować pieniądze w rozwijający się w USA przemysł samochodowy. Dzięki jego kapitałowi udało się otworzyć m.in. Chrysler Corporation – spółkę produkującą słynne amerykańskie samochody osobowe. Biznesmen gwarantował firmom stabilność finansową oraz pewność, że ich działalność rozwinie się do niebotycznych rozmiarów. Dzięki swojej fortunie John z czasem decydował o sprawach finansowych całego państwa. Był niekwestionowanym liderem grupy inwestorów, zakupując wobec tego znaczną część skarbowych papierów wartościowych – co zresztą uchroniło Stany Zjednoczone przed bankructwem.

J.P. Morgan do końca życia inwestował pieniądze, pomnażał swój majątek i przeznaczał gotówkę na otwieranie nowych biznesów. Dzięki niemu sprawnie funkcjonował sektor m.in. bankowy, kolejowy, elektryczny, a także komunikacja i żegluga. Morgan cieszył się w Stanach Zjednoczonych ogromnym poważaniem. Wszak to właśnie on przywrócił bankom płynność oraz zażegnał kryzys w USA. Miał tak dużo pieniędzy i posiadał tak wielkie wpływy na finanse państwa, że mógł swobodnie ingerować w najważniejsze kwestie dotyczące sytuacji USA. Wielu ludzi uznawało go za bohatera. J.P. Morgan jednak nigdy nie uważał się za herosa – w każdej inwestycji i pomocy państwu widział bowiem po prostu… czysty zysk.

Niesamowita kolekcja dzieł sztuki Johna Pierponta Morgana

Bez cienia wątpliwości, John Pierpont Morgan stał się głównym rekinem amerykańskiego biznesu. Do dziś uznawany jest zresztą za ikonę Wall Street. Właśnie on, w postaci starszego pana z cylindrem na głowie, zagląda też z planszy na każdego gracza Monopoly. Jest to jedna z ciekawostek, o których wiele ludzi nie ma pojęcia.

Kolejną ciekawostką jest, iż J.P. Morgan był zapalonym kolekcjonerem oraz miłośnikiem sztuki. Było to w zasadzie, oczywiście poza prowadzeniem interesów i gromadzeniem majątku, jego jedyne hobby. Morgan posiadał potężną kolekcję dzieł sztuki, ale też dzieł literackich. Przekazał je później do Morgan Library & Museum w Nowym Jorku. Amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej ofiarował zaś największy oszlifowany diament – Gwiazdę Indii ważącą 563,32 karatów, którą wciąż można tam zobaczyć.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Charles R. Morris: Giganci. Jak Andrew Carnegie, John D. Rockefeller, Jay Gould i J. P. Morgan stworzyli amerykańską supergospodarkę, Wydawnictwo Onepress, Gliwice 2006
  2. David Machajewski: John Pierpont Morgan and the Banking Industry, Wydawnictwo Rosen Publishing, Nowy Jork 2016
  3. Sergiusz Prokurat: Niezwykłe początki znanych firm, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015
ikona podziel się Przekaż dalej