Marc Jacobs – życiorys, kariera, osiągnięcia, nagrody
Marc Jacobs to popularny amerykański projektant mody, który dawniej był dyrektorem kreatywnym Louis Vuitton. Oprócz ciuchów Marc Jacobs projektuje również perfumy i akcesoria. Dzięki którym projektom Marc Jacobs stał się znany na całym świecie? Jak od początku wyglądała jego kariera jako projektanta mody? Czy Marc Jacobs to wyznaczający trendy homoseksualista? Oto życiorys niesamowitego artysty, który podbił serca wielbicieli mody na całym świecie.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kulturze.
Marc Jacobs – projektant i jego najważniejsze kolekcje oraz nagrody
Życiorys Marca Jacobsa, czyli zanim Jacobs stał się znanym projektantem
Marc Jacobs urodził się 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku. Jego rodzina należała do społeczności żydowskiej, jednak nigdy nie wyznawała zasad dotyczących ich religii. Gdy młody Jacobs skończył siedem lat, niespodziewanie zmarł jego ukochany ojciec. Właśnie przez to Marc musiał dojrzeć znacznie wcześniej niż jego rówieśnicy. Matka chłopca zdążyła wyjść za mąż aż trzy razy po tym, jak umarł ojciec Marca. Zajmując się swoimi nowymi kochankami, nie miała ona czasu dla dorastającego dziecka. Chłopiec musiał więc regularnie odwiedzać psychiatrów, którzy pomagali mu walczyć z narastającymi w nim negatywnymi emocjami i żalem do matki.
Marc Jacobs aż do 19 roku życia mieszkał ze swoją babcią (ze strony ojca) na Upper West Side, w pięknym apartamencie blisko nowojorskiego Central Parku. Marc sam zadecydował o przeprowadzce do babci – był zmęczony ciągłym zmienianiem miejsca zamieszkania oraz miłosnym życiem, którym bez wytchnienia żyła jego matka. Chłopiec miał też dość nowych partnerów mamy i tego, że poświęca czas tylko im. Babcia Marca zapewniła chłopcu dom, którego tak bardzo pragnął. Opiekowała się nim i zachęcała młodego Jacobsa do tego, aby za wszelką cenę był sobą – bez względu na to, co mówią inni.
Babcia odegrała ogromną rolę w życiu Marca Jacobsa. W jednym z wywiadów Jacobs wspominał nawet, że babcia nigdy nie mówiła mu „nie”. Nie zabraniała mu robienia tego, na co miał ochotę. Nigdy nie powiedziała mu też, że bycie projektantem albo gejem jest złe. Babcia zawsze mocno wierzyła w swojego wnuczka oraz jego talent do projektowania, który objawił się u Marca w bardzo wczesnym wieku. Babcia tak bardzo wspierała go, że zabierała wnuczka do okolicznych sklepów i przekonywała ich właścicieli, że Marc Jacobs będzie kolejnym Calvinem Kleinem. Nie wiedziała wówczas, jak blisko była prawdy.
Marc Jacobs projektuje pierwsze kolekcje
Jacobs z początku uczęszczał do Teaneck High School, a następnie uczył się w High School of Art and Design. Później Marc zapisał się na studia do prestiżowej Parsons School of Design w Nowym Jorku. Właśnie tam zdolny student otrzymał aż trzy nagrody z rąk dyrektora uczelni – tytuł Studenta Projektowania Roku, a także nagrody Perry Ellis Gold Thimble Award i Chester Winberg Gold Thimble. Po dyplomowym pokazie Jacobsa jego kolekcja trafiła do sprzedaży w nowojorskim butiku z awangardową odzieżą Charivari. Co ciekawe, właśnie tam Marc Jacobs pracował niegdyś jako… magazynier. Marc zaprojektował dla marki jeszcze dwie świetnie zrecenzowane kolekcje. Dwa lata później marka Charivari zawiesiła działalność. Marc miał już jednak własną wizję na przyszłość.
W Parsons School of Design Jacobs zaprojektował oraz sprzedał swoją pierwszą linię ręcznie robionych swetrów. Właśnie dzięki niej kariera młodego projektanta zaczęła nabierać niesamowitego tempa. Marc Jacobs zaprojektował następnie, dzięki bliższej znajomości z Robertem Duffy, pierwszą kolekcję dla Reuben Thomas – firma Marca nazywała się ówcześnie Sketchbook. Mniej więcej w połowie lat 80-tych Jacobs i Duffy zdecydowali się wspólnie otworzyć markę Jacobs Duffy Designs. Inc., która funkcjonuje z resztą do dziś.
Tak powstał Dom Mody Marc Jacobs
Dom Mody Marc Jacobs powstał w 1985 roku. Projektant pokazał wówczas światu swoją pierwszą kolekcję z własną metką. W 1987 roku, mając zaledwie 24 lata, Marc Jacobs stał się najmłodszym laureatem nagrody Perry Ellis w historii – nagrody, która przyznawana jest „Nowym Modowym Talentom” przez CFDA (Rada Projektantów Mody Ameryki). Dzięki temu wyróżnieniu Marc Jacobs oraz jego partner biznesowy Robert Duffy mogli nawiązać współpracę z marką modową Perry Ellis. Po śmierci Perry’ego Edwina Ellisa Duffy’ego zasiadł w zarządzie jako prezes, a Jacobs został dyrektorem kreatywnym i wiceprezesem. Marc Jacobs zajmował się głównie projektowaniem linii odzieżowej dla kobiet, za co w 1992 roku otrzymał nagrodę „Projektanta Roku Odzieży Damskiej” od CFDA. Współpraca z Perry Ellis sprawiła, że Marc Jacobs stał się rozpoznawalny również wśród największych gwiazd kina. Właśnie dlatego supermodelka Naomi Campbell i Linda Evangelista zgodziły się pójść w pokazie Jacobsa zupełnie za darmo.
Jesienią 1994 roku Marc Jacobs postanowił wyprodukować swoją pierwszą pełną kolekcję odzieży męskiej, co było absolutnym zaskoczeniem – zwłaszcza że Jacobs do dziś najchętniej projektuje rzeczy dla kobiet. W 1997 roku Marc Jacobs mianowany został na dyrektora kreatywnego Louis Vuitton. W tym samym roku stworzył też bardzo dobrze zrecenzowaną linię odzieży. Podczas projektowania dla Louis Vuitton Jacobs miał okazję nawiązać współpracę z różnymi artystami, m.in. Takashim Murakami, Kanye Westem czy Richardem Princem. Mimo że Marc Jacobs poprowadził markę modową Louis Vuitton na sam szczyt sukcesu, zakończył z nią współpracę w październiku 2013 roku. Szesnaście lat twórczej działalności dla Louis Vuitton do dziś wspomina jednak z uśmiechem na twarzy. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł na temat Gianniego Versace.
To on kreuje trendy! Marc Jacobs jako najbardziej znany projektant świata
Marc Jacobs to nie tylko luksusowe ciuchy. Nagrody i wyróżnienia projektanta
Wiosną 2011 roku Marc Jacobs założył swoją drugą markę, Marc by Marc Jacobs – tym razem skierowaną jednak do młodszych klientów. Co ciekawe, w 2005 roku New Look stał się posiadaczem licencji gotowej odzieży owej marki Jacobsa w Japonii. W 2015 roku działalność Marc by Marc Jacobs została zawieszona.
W 2006 roku Marc Jacobs postanowił również wypuścić swoją własną linię zapachów do ciała. Perfumy Marca Jacobsa do dziś dystrybuowane są przez Coty. Z początku sprzedawane były wyłącznie w butikach perfumeryjnych, jednak z czasem udostępniono je dla większego grona odbiorców.
Warto dodać, że Marc Jacobs zdobył w swoim życiu wiele różnych nagród. CFDA kilkukrotnie przyznało mu zasłużone tytuły Projektanta Roku Odzieży Damskiej, a także Projektanta Roku Akcesoriów. W 2002 roku Jacobs otrzymał też tytuł Projektanta Roku Odzieży Męskiej. W 2011 roku z kolei dostał nagrodę za całokształt swojej projektanckiej twórczości. Poza tym magazyn Time umieścił Marca Jacobsa na liście Najbardziej Wpływowych Ludzi Świata (2010 rok).
Ciekawostki na temat Marca Jacobsa – tego o nim nie wiedziałeś!
Marc Jacobs to słynny projektant, którego osiągnięcia zna większość wielbicieli mody. Niezaprzeczalnie Jacobs stworzył swoje własne imperium zupełnie podobnie jak Ray Kroc. Nie każdy wie jednak, co działo w życiu Marca Jacobsa się poza pokazami, projektowaniem w pracowni i zdobywaniem kolejnych tytułów oraz nagród. Oto ciekawostki, które warto wiedzieć o Marcu Jacobsie!
- Jacobs zmagał się z uzależnieniem od kokainy i heroiny. Z nałogiem tym borykał się już od liceum. W 2007 roku projektant poszedł na odwyk w Arizonie, dzięki czemu ostatecznie zerwał z uzależnieniem od narkotyków. Marc Jacobs wciąż jednak nie potrafi rozstać się z ukochanymi papierosami – pali aż dwie paczki dziennie.
- Marc Jacobs jest homoseksualistą. Projektant zawierał związki z kilkoma mężczyznami, jednak od 2019 roku jest w związku małżeńskim z modelem Charlym Defrancesco – swoim wieloletnim partnerem.
- W lutym 2008 roku oskarżono Marca Jacobsa o plagiat projektu szalika, który w latach 50-tych stworzył szwedzki projektant Gösta Olofsso. Jacobs zaoferował rekompensatę pieniężną synowi nieżyjącego już Oloffsona.
- Artysta od lat zmaga się z przewlekłym zapaleniem jelita grubego – na chorobę tę umarł jego ojciec w 1970 roku.
- Projektant wypuścił w 2009 roku specjalnie zaprojektowaną koszulę, za pomocą której chciał zaznaczyć swoją chęć zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. Niektórzy uważają, że Marc Jacobs to „homoseksualista wyznaczający trendy”.
- W sierpniu 2011 roku ogłoszono, że Jacobs zastąpi ówczesnego dyrektora kreatywnego marki Christian Dior. Projektant stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.
- Ulubionym wzorem Jacobsa są… kropki. Właśnie dlatego wzór ten często pojawia się na ubraniach czy dodatkach od projektanta. W 2012 roku Marc Jacobs wypuścił perfumy w kropki, które nazywały się Marc Jacobs Dot.
- W 2013 roku łącznie w 60 krajach istniało już 285 sklepów detalicznych Marc Jacobs.
- Również w 2013 roku ukazała się linia kosmetyków makijażowych sygnowana logo Marc Jacobs (na wyłączność perfumerii Sephora).
- W sierpniu 2019 roku artysta otrzymał swoją pierwszą nagrodę MTV „Nagroda Pioniera Mody”.
- We wrześniu 2020 roku Marc Jacobs wypuścił linię odzieżową Heaven, którą skierował do młodszej klienteli.
- Muzą Marca Jacobsa niezmiennie od lat jest Sofia Coppola, która często współpracuje z projektantem.
- Artysta kocha zwierzęta. Dawniej posiadał bulteriery i dalmatyńczyka, a dziś ma buldoga francuskiego (Charlie) i bulteriera (Neville).
- Najsłynniejsze perfumy projektanta zamknięte są we flakonach w stokrotki, które są ulubionymi kwiatami Marca Jacobsa.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Robet Fairer: Marc Jacobs: Unseen 1994-2012, Wydawnictwo Abrams, Nowy Jork 2018
- Golbin Pamela: Louis Vuitton / Marc Jacobs, Wydawnictwo Rizzoli Universe Int. Pub, Nowy Jork 2012