Slipknot – data powstania, albumy i początki zespołu

Tak zaczynał zespół Slipknot

Zanim Slipknot stał się jednym z najbardziej popularnych zespołów metalowych, minęło sporo czasu. Nie było tak, że kapela zagrała jeden koncert i wszyscy od razu padli im do stóp. Początki kariery Slipknota były ciężkie, zwłaszcza że wielu ludzi uważało ich za zwykłych pozerów – gości w strasznych maskach, usilnie błagających o atencję tłumu.  Pod maskami kryli się jednak muzycy o niezwykłych umiejętnościach, którzy swoim talentem niebawem podbili cały świat.

Większość członków Slipknota poznała się przed 1995 rokiem. Wszyscy pochodzili z amerykańskiego stanu Iowa. Jako że w Des Moines (stolica stanu Iowa) krąg wielbicieli muzyki heavy metalowej był bardzo wąski, muzycy mieli okazję dobrze się poznać. Członkowie Slipknota wcześniej grali osobno w różnych innych kapelach, jednak bez większych sukcesów. Minęło dużo czasu, zanim Slipknot uformował stały skład – większość członków zespołu stale się bowiem tasowała i wymieniała. W obecnym składzie zespołu znajdują się:

  • Corey Taylor – wokal prowadzący (od 1997 roku) – NUMER 8
  • Shawn „Clown” Crahan – perkusja, wokal wspierający (od 1995 roku) – NUMER 6
  • Mick Thomson – gitara prowadząca (od 1996 roku) – NUMER 7
  • James Root – gitara rytmiczna (od 1999 roku) – NUMER 4
  • Craig „133” Jones – klawisze i gitara rytmiczna (od 1996 roku) – NUMER 5
  • Micheal Pfaff „Tortilla Man” – perkusja, wokal wspierający (od 2019 roku) – NUMER 3
  • Sid Wilson – gramofony (od 1998 roku) – NUMER 0
  • Alessandro Venturella – bas (od 2014 roku, zastąpił zmarłego Paula Graya) – NUMER 2
  • Jay Weinberg – perkusja (od 2014 roku) – NUMER 1

Pierwszym utworem, który został napisany przez frontmana i lidera Slipknota, był „Me Inside”. Corey Taylor okazał się niesamowitym, charyzmatycznym i niezastąpionym wokalistą, którego głos rozpoznawalny jest dziś chyba przez większość fanów heavy metalu.

Maski z horrorów i brak nazwisk. Dyskografia Slipknota

Gdy udało się wreszcie zebrać członków zespołu i utworzyć (nadal mało stabilną) grupę muzyczną, artyści wpadli na pomysł występowania podczas koncertów w maskach oraz kombinezonach. Nie chcieli pokazywać twarzy dlatego, by na scenie skupić się wyłącznie na muzyce i nie rozpraszać się. Chcieli też, by ludzie mogli wczuć się w to, jakie emocje chcą im przekazać na koncercie. Corey Taylor powiedział nawet „maska daje twarz temu, co jest wewnątrz mnie”. Członkowie Slipknota postanowili również nie afiszować się ze swoimi nazwiskami, a figurowali wyłącznie jako numery. Mimo, że cały czas ciężko było o stabilny skład, Slipknot wciąż koncertował i komponował nowe utwory muzyczne. Wkrótce zespół zaczął przyciągać fanów swoją charyzmą, scenicznymi kostiumami oraz ciężkim brzmieniem. Zainteresowały się kapelą również liczne wytwórnie muzyczne, zwłaszcza po wydaniu przez muzyków utworu Wait and Bleed. Slipknot niedługo potem podpisał kontrakt z wytwórnią Roadrunner Records.

Pierwszym, debiutanckim albumem Slipknota był krążek Slipknot (1999). Przed jego premierą muzycy ruszyli w tournee po Stanach Zjednoczonych, wspierani przez samego Ozzy’ego Osbourne’a – wokalista Black Sabbath zachwycił się bowiem muzykami w przerażających maskach. Dzięki pomocy Ozzy’ego kapela Slipknot stała się rozpoznawalna wśród fanów heavy metalu. Niedługo potem w telewizji pojawiły się dwa teledyski (m.in. do wyżej wspomnianego Wait and Bleed oraz Spit It Out), które spotęgowały popularność Slipknota. W styczniu 2000 roku zespół sprzedał aż 500 tysięcy płyt, pokrywając się złotem. W 2005 roku sprzedaż krążków Slipknota przekroczyła zaś 2 mln egzemplarzy. Oto lista płyt, które zostały wypuszczone na rynek po wydaniu debiutanckiego krążka Slipknot w 1999 roku:

  • Iowa – 2001 rok
  • Vol. 3: (The Subliminal Verses) – 2004 rok
  • All Hope Is Gone – 2008 rok
  • 5: The Gray Chapter – 2014 rok
  • We Are Not Your Kind – 2019 rok
Okładka albumu Slipknot 2019
Okładka ostatniego albumu Slipknot, We Are Not Your Kind (2019) - fot. licencja Fair Use

Szacuje się, że łączna ilość sprzedanych płyt zespołu wynosi na dzień dzisiejszy ponad 30 mln egzemplarzy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o powstaniu zespołu Queen?

Muzyka, teksty i największe ciekawostki o zespole Slipknot

Inspiracje i muzyczny styl Slipknota

Slipknot w swojej muzyce jest agresywny i bezczelny, wręcz kipi nienawiścią do całego świata. Mimo to, udało im się rozkochać w swojej twórczości potężną ilość fanów. Maski rodem z horrorów, przerażające krzyki i numery zamiast nazwisk nie są w tym wszystkim zwykłą grą. Dzięki owym akcentom członkowie zespołu mogą w pełni zaprezentować swoje możliwości, a także wprowadzać fanów na koncertach w mroczny, przerażający klimat.

Czy Slipknot inspiruje się innymi zespołami? Jak najbardziej, przecież tak robi większość kapel – nie tylko metalowych. Slipknot wśród swoich głównych inspiracji wymienia: Black Sabbath, Slayer, Led Zeppelin, Korn, Judas Priest i AC/DC. Czy styl muzyczny zespołu wyróżnia się czymś ponad innymi? Nie licząc wizerunku scenicznego, Slipknot zasłynął z nietuzinkowego głosu wokalisty. Corey Taylor używa nie tylko melodyjnego śpiewu, ale też naprzemiennie np. rapowania i growlu. W tekstach kapeli dominuje zaś psychoza, gniew i nihilizm.

Ciekawostki o Slipknocie, których możesz nie znać

  1. Gdy Corey Taylor miał zaledwie 15 lat, mieszkał w parku przyczep w okolicy Waterloo. Przedawkował kokainę, a znajomi w złości zamiast położyć go do snu, wyrzucili go do… kosza na śmieci.
  2. Mick Thomson w 2015 roku, będąc kompletnie pijany, publicznie zaatakował swojego brata… nożem. Żaden z braci nie postawił wobec siebie zarzutów, gdy przybyła policja.
  3. Zanim Slipknot stał się popularny, Shawn „Clown” Crahan trzymał rozkładającą się wronę w słoiku. W jakim celu? By przed koncertami wąchać ją razem z innymi członkami kapeli. Muzycy chcieli w ten sposób doświadczyć, czym jest zapach śmierci. Pragnęli dzięki temu wniknąć w najmroczniejsze miejsca i zakamarki duszy – zwłaszcza, że o śmierci śpiewali najwięcej. Chcieli być wiarygodni.
  4. Album Iowa z 2001 roku powstał pod wpływem depresji członków zespołu, a także uzależnienia od narkotyków. Wokalista miał w owym czasie myśli samobójcze, okaleczając się do krwi nawet w studio nagraniowym.
  5. Intro do płyty Iowa (minutowe „515”) to szumy i krzyki. Były to autentyczne wrzaski Sida Wilsona, który w kabinie wokalnej dowiedział się, że zmarł jego ukochany dziadek.
  6. Zdarzało się, że podczas koncertów Sid Wilson wskakiwał członkom zespołu na głowy, a „Clown” rzucał w nich beczkami (często właśnie na nich gra podczas koncertów). Był nawet czas, gdy zespół… podpalił wokalistę na scenie. Nigdy jednak nie tworzyło to między członkami zespołu negatywnych emocji. Wszystkie „chore akcje” było wyłącznie częścią show Slipknota.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Jon Widerhorn, Katherine Turman: Głośno, jak diabli. Kompletna historia metalu. Bez cenzury, Wydawnictwo Kagra, Poznań 2014
  2. Corey Taylor: Siedem grzechów głównych, Wydawnictwo Kagra, Poznań 2014
  3. Jason Arnopp: Inside The Sickness. Behind The Masks, Wydawnictwo Ebury Press, Londyn 2001
ikona podziel się Przekaż dalej