Muhammad Ali – sławny bokser, jego poglądy i sportowa kariera

Wczesne dzieciństwo i pierwsze walki Muhammada

Muhammad Ali urodził się 17 stycznia 1942 roku w Louisville jako Cassius Marcellus Clay Jr. Wychowywał się w normalnej, kochającej się rodzinie – co było nietypowe w porównaniu do przeszłości innych bokserów. Ojciec Cassiusa bardzo dobrze zarabiał jako malarz billboardów, więc matka nie musiała pracować i mogła poświęcić się wychowywaniu dzieci. Cassius Marcellus Clay Jr posiadał też bowiem młodszego brata, Rudolpha. Cassius zaczął interesować się sportem, kiedy ukończył 12 lat. Wówczas rodzice podarowali mu rower wyścigowy, który szybko został mu ukradziony. Chłopiec był rozzłoszczony faktem zniknięcia ukochanego roweru do tego stopnia, że wybrał się na policję. Był bardzo sfrustrowany i zły, gdy trafił na policjanta Joe E. Martina. Prywatnie Joe trenował też bokserów w miejskim klubie. Joe E. Martin widząc w chłopcu potencjał zachęcił go do trenowania boksu.

Młody sportowiec dostrzegał przyszłość w boksie. Niedługo potem rozpoczął treningi z Fredem Stonerem, zdobywając aż 6 tytułów Złotych Rękawic Kentucky. Później zdobył jeszcze dwie Złote Rękawice już na szczeblu krajowym i mistrza krajowego w boksie. Następnie, mając zaledwie osiemnaście lat, udało mu się wygrać złoty medal wagi półciężkiej podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich (1960, Rzym). Gdy udało mu się zdobyć olimpijskie mistrzostwo, Cassius rozpoczął zawodową karierę. W przeciągu trzech kolejnych lat stoczył 19 walk, które wygrał. Poznał się również ze swoim kolejnym trenerem, Angelo Dundeem.

Kolejne wielkie sukcesy Muhammada Aliego i poglądy boksera

Jednym z najsłynniejszych pojedynków pięściarza był ten z Sonnym Listonem. Cassius miał wówczas 22 lata, jednak udało mu się pokonać mistrza świata – w ten sposób w 1964 roku młody bokser zdobył tytuł mistrza świata. Mało osób przypuszczało, że Cassius może wygrać – zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie przeciwnika. Sądzono, że Cassius jest mocny jedynie w słowach – przed walką zapowiadał bowiem Listonowi, że „wystrzeli go w kosmos”. Liston nie lubił Cassiusa i ponoć groził mu nienaładowaną bronią dzień przed walką. Nie spodziewał się jednak, że młody pięściarz pokona go już w szóstej rundzie. Chyba każdy fan Muhammada pamięta moment, gdy ten po ogłodzeniu wygranej zaczął biegać po ringu wrzeszcząc, że jest niepokonanym królem świata.

Po wygranej z Listonem bokser wstąpił do Nation of Islam – organizacji Afroamerykanów z USA, którzy wyznawali islam. Wtedy też zmienił swoje imię i nazwisko na Muhammad Ali. W 1965 roku odbył się rewanż Listona z Alim, jednak Liston znów przegrał walkę. Nokaut przeciwnika Aliego do dziś pozostaje bardzo kontrowersyjnym tematem wśród fanów boksu – podejrzewano bowiem, że wynik może to być manipulacja pod publikę. W kolejnych latach Ali nadal bronił swojego tytułu, wygrywając z następnymi przeciwnikami. Był szybki, zwinny i zazwyczaj opuszczał ręce na ringu – tańcząc i stosując swoją słynną przekładankę nóg. Ali często ryzykował na ringu, boksując bez krycia i szokując publiczność. Mimo, że często się nie osłaniał, mało kto kiedy ktokolwiek trafiał boksera w głowę. Muhammad nie bał się nikogo na ringu, jednak już jego przeciwnicy często obawiali się nieprzewidywalnego Aliego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o słynnym piłkarzu Pele?

Muhammad Ali i jego historia – porażki, więzienie i śmierć

Więzienie i pierwsze porażki słynnego pięściarza

Ali Muhammad odmówił służby wojskowej w 1967 roku, ponieważ nie chciał jechać na wojnę do Wietnamu. Dlatego też musiał odbyć karę więzienia w zawieszeniu. Wyrok odebrał Muhammadowi tytuł mistrza świata boksu oraz paszport, a także uniemożliwił sportowcowi walki na ringu. Trwało to trzy lata. Przez ten czas Ali propagował islam i grał w teatrze oraz telewizji. Pojawiał się również w reklamach. Muhammad wrócił na ring 26 października 1970 roku, walcząc z Jerrym Quarrym i wygrywając nokautem. Przyszło mu się też zmierzyć z Joe Frazierem 8 marca 1971 roku. Był to tzw. „pojedynek stulecia”, bo Frazier również słynął przecież jako niepokonany pięściarz. Do dnia dzisiejszego walka Muhammada z Frazierem jest jedną z najbardziej inspirujących w świecie boksu. Frazier wygrał w finałowej rundzie, pokonując Aliego na punkty i przerywając jego zwycięską passę. Do kolejnej porażki Muhammada doprowadził Ken Norton 31 marca 1973 roku – poprzez połamanie bokserowi szczęki.

Muhammad Ali i jego życiorys, czyli kariera, największe osiągnięcia oraz śmierć i życie prywatne
Muhammad Ali w 1967 roku - fot. domena publiczna

W styczniu 1974 roku Muhammad Ali zmierzył się z mistrzem świata wszechwag, George’m Foremanem. Za wszelką cenę chciał bowiem odzyskać odebrany mu tytuł. Walka odbyła się w stolicy Zairu i była dość nietypowa jak na poprzednie walki Aliego. Tym razem Ali dużo się osłaniał i rzadko wyprowadzał atak. Jednak to było celowe – tym sposobem Muhammad zmęczył przeciwnika. Gdy tylko zauważył zmęczenie Foremana, zaatakował go i znokautował. Foreman zaprzyjaźnił się później z Alim – sportowcy byli najlepszymi przyjaciółmi do końca życia Aliego. Walka George’a Foremana i Muhammada Aliego uznana została jako jedna z największych wydarzeń sportowych świata.

Koniec wielkiej kariery i śmierć Muhammada Ali

Kolejną pamiętną walką Aliego była stoczona w Manili, przeciw Joemu Frazierowi (1 października 1975 roku). Muhammad wygrał w 14 rundzie, mimo wszechobecnego upału. Ali miał okazję wziąć udział jeszcze w wielu innych pojedynkach, m.in. wrestlerskim z Antonio Inokim – wówczas mocno ucierpiały nogi Aliego. W 1978 roku Muhammad stracił tytuł mistrza wszechwag, przegrywając z Leonem Spinksem. Odzyskał go jednak 6 miesięcy później. Było to właściwie ostatnie zwycięstwo Muhammada, który 27 czerwca 1979 roku odszedł na emeryturę. Sportowiec wrócił jednak w 1980 roku, by odzyskać tytuł i zawalczyć z Larrym Holmsem. Nie udało mu się jednak wytrwać do końca pojedynku. Ostatnią walką Muhammada Aliego pozostała przegrana z Trevorem Berbickiem w 1981 roku.

Trzy lata później wykryto u Muhammada Aliego chorobę Parkinsona. Pięściarz umarł 3 czerwca 2016 roku w Phoenix. Bokser zmarł w szpitalu przez wstrząs septyczny, gdzie trafił mając już mocno zainfekowany układ oddechowy. Słynnego sportowca pochowano 10 czerwca 2016 roku. Muhammad Ali na zawsze został jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców nie tylko Ameryki, ale i całego świata.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Thomas Hauser: Muhammad Ali. Moje życie, moja walka, Wydawnictwo Veni Vidi Vici, Warszawa 2013
  2. Słowiński Przemysław: Muhammad Ali. Zmierzch giganta 1942-2016, Wydawnictwo Videograf S.A, Warszawa 2016
ikona podziel się Przekaż dalej