Mahatma Gandhi z kołowrotkiem

Na początku 1946 roku redaktorzy magazynu “Life” wysłali do Indii jedną ze swoich fotografek, Margaret Bourke-White. W kraju wówczas aktywizował się ruch wyzwoleńczy przeciwko władzom brytyjskim i jej zadaniem było wykonać zdjęcia do obszernego materiału zatytułowanego „The Leaders of India”, który miał zostać opublikowany w magazynie 27 maja 1946 roku. Wśród setek zdjęć zrobionych przez fotografkę znalazło się kilkadziesiąt Mahatmy Gandhi i jego rodziny, w tym takie, gdzie obok niego znajdował się kołowrotek. To najbardziej słynne zdjęcie najpierw nie spodobało się redakcji i zostało odłożone na później, jednak zasłynęło po kilku dziesięcioleciach.

Zrobienie zdjęcia z kołowrotkiem wymagało sporo energii, gdyż pomocnicy Gandhiego wymagali, żeby sama nauczyła się posługiwać kołowrotkiem, zanim zrobi jego zdjęcie. Ponadto w wilgotnym indyjskim klimacie trudno było robić jakiekolwiek zdjęcia i z trzech udało się w końcu zachować tylko jedno.

To, że na zdjęciu pojawił się kołowrotek wcale nie było przypadkiem, gdyż to właśnie kołowrotek stał się symbolem indyjskiej walki o niepodległość. Gandhi zachęcał wszystkich Hindusów, aby przeszli na samowystarczalność, aby robili własne ubrania, buty, nie kupowali brytyjskich towarów, aby ożywić produkcję w kraju.

Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku
Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku

To tylko najbardziej powierzchowne wyjaśnienie. W kulturze indyjskiej koło odgrywa ogromną rolę. W sanskrycie to słowo brzmi jak „czakra”. W duchowych praktykach hinduizmu i buddyzmu czakry są nazywane centrami energetycznymi ludzkiego ciała subtelnego, przez które przepływa energia życiowa. Czy dlatego Gandhi poprosił wszystkich, aby zakręcili kołowrotkiem - nie tylko w imię niepodległości Indii, ale także w imię porządku i pokoju na całym świecie?

Królowa Elżbieta II i jej mąż Filip

Jest to jedno z najsłynniejszych zdjęć królowej Elżbiety II i jej męża, księcia Filipa. Filip był prawdziwą miłością królowej Elżbiety, to dzięki niemu potrafiła zachować monarchię w burzliwym XX wieku i stać się bezsprzeczną legendą. Na powyższym zdjęciu nie widzimy jednak zakochanej pary, ale królową i jej wiernego pomocnika, gotowego pomóc w najbardziej krytycznej sytuacji, rozwiązać problemy, wesprzeć w razie potrzeby.

Małżonek królowej nie pełnił konstytucyjnej roli w Wielkiej Brytanii, ale przez dziesięciolecia nikt nie był bliższy instytucji monarchii ani też ważniejszy dla brytyjskiej królowej niż Filip.

Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku
Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku

Martin Luter King

Amerykański pastor Martin Luther King Jr. niewątpliwie stał się osobą, która odmieniła historię całej ludzkości. Jak w przypadku Mahatmy Gandhi, walka o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów prowadzona przez Martina Luthera Kinga była prowadzona bez użycia przemocy.

Jego przemówienie „Mam marzenie” wywarło wielki wpływ na amerykańskie społeczeństwo. Ruch nieposłuszeństwa obywatelskiego kierowany przez Martina Luthera Kinga okazał się narzędziem do położenia kresu dyskryminacji i segregacji rasowej. Dzięki swoim wielkim osiągnięciom w stosunkowo młodym wieku Martin Luther King stał się najmłodszą osobą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla (1964).

Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku
Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku

Prezydent John Kennedy z dziećmi

W XX wieku zdjęcia wielkich przywódców robiono przeważnie albo w postaci portretu, albo bezpośrednio w miejscu pracy. Jednak John Kennedy tworzył wizerunek prezydenta bliskiego ludziom, a więc w prasie często pojawiały się jego zdjęcia z rodziną, w sytuacji domowej i powyższe jest właśnie jednym z nich.

Tak czy inaczej, John Kennedy jest jednym z najbardziej wybitnych amerykańskich prezydentów nie tylko ze względu na to, że został zabity podczas pełnienia swoich obowiązków. Amerykanie nazywają go jednym z dziesięciu najwybitniejszych mężów stanu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie historycy zauważają, że jego wewnętrzne przemiany ustrojowe były dość skromne. Jakościowo zmienił ideologię Partii Demokratycznej, łącząc liberalizm Roosevelta z ideami postępu technologicznego, ciężko pracował nad kwestiami wydajności i rozwoju technologicznego. Ponadto John F. Kennedy, pod wpływem ruchu praw obywatelskich, podjął inicjatywę wyeliminowania segregacji rasowej. Jednak zdecydowanie jego największym osiągnięciem było niedopuszczenie do wojny jądrowej na świecie. Dzięki jego bezpośrednim rozmowom z przedstawicielami Związku Radzieckiego osiągnięto porozumienia, które umożliwiły utrzymanie pokoju w zamian za wycofanie sowieckich rakiet nuklearnych z Kuby.

Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku
Najbardziej niezwykłe zdjęcia Przywódców Narodów XX wieku

Śmierć Johna F. Kennedy'ego jest uważana za jedną z największych tajemnic XX wieku, która pozostaje nieodkryta do dziś.

Materiały sponsorowane
Najczęściej wybierane przez naszych czytelników książki o tematyce historyczne.

Szukasz ciekawych książek o tematyce historycznej? Dobrze trafiłeś! Te pozycje najczęściej wybierają nasi czytelnicy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny