Najwyższe budynki świata – sprawdź wysokość, jaką mają najwyższe budowle

1. Burdż Chalifa

Burdż Chalifa, który znany jest również pod nazwą Burj Khalifa, to najwyższy wieżowiec w Dubaju. Żadne inne wieżowce na świecie nie pobiły jeszcze wysokości Burdż Chalifa – budynek mierzy bowiem aż 828 metrów wysokości. Nazwa budynku pochodzi o imienia szejka Chalify ibn Zajida Al. Nahajjana, który jest prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budowa tego przepięknego wieżowca trwała przez prawie 5 lat. Co ciekawe, budynek ma aż 163 użytkowe piętra. Ile kosztowało wybudowanie Burdż Chalifa? „Bagatela” 1,5 mld dolarów!

Niewiele osób wie, że wieżowiec został zaprojektowany przez dokładnie to samo przedsiębiorstwo, które projektowało np. 1 World Trade Center. Wygląd Burdż Chalifa nawiązuje do kwiatu pustyni, a także architektury islamu. W wieżowcu mieści się hotel, którego wystrojem zajął się słynny włoski projektant Giorgio Armani.

2. Shanghai Tower

Rekordowe drapacze chmur znaleźć można w Chinach. Najwyższym z chińskich budynków jest Shanghai Tower, który mieści się w szanghajskiej dzielnicy Pudong i mierzy aż 632 metrów. Ciekawe jest, że koszt wybudowania budynku wyniósł znacznie więcej niż Burdż Chalifa, bo 2,4 mld dolarów. Budynek skonstruowano w ten sposób, aby zmniejszyć nacisk pod wpływem uderzającego w wieżowiec wiatru. Poza tym zbudowano Shanghai Tower tak, żeby móc zbierać gromadzącą się deszczówkę i generować energię za pomocą turbin wiatrowych.

Co znajduje się w budynku? Przede wszystkim biura, a także różnego rodzaju obiekty handlowe, pomieszczenia konferencyjne i miejsca rozrywkowe. W Shanghai Tower mieści się też hotel z 258 pokojami, 3-poziomowy parking podziemny i połączenie z metrem. Jedno z najwyższych pięter posiada z kolei przepiękny taras widokowy, skąd podziwiać można panoramę Szanghaju.

3. Abradż al-Bajt

Jest to w zasadzie kompleks hotelowy, który mieści się w Mekce (Arabia Saudyjska) i mierzy 601 metrów. To postmodernistyczny budynek znajdujący się obok Świętego Meczetu – największego meczetu świata, który jest jednocześnie najświętszym miejscem islamu.

Abradż al-Bajt ma na swoim koncie kilka rekordów świata, np. „najwyższy zegar wieżowy na świecie” czy „najwyższy na świecie hotel”. Na liście najwyższych budynków wyprzedzają go jedynie dwa – kompleks hotelowy uplasował się zatem na trzecim miejscu listy w 2015 roku. Na razie niezmiennie zajmuje ów pozycję.

4. Ping An Finance Center

To kolejny wieżowiec w Chinach, który zajmuje zaszczytne czwarte miejsce w rankingu najwyższych budynków świata. Budowla znajduje się w Shenzhen, a dokładnie w prowincji Guangdong. Wieżowiec mierzy sobie aż 599 metrów, co uczyniło go drugim najwyższym budynkiem w Chinach.

Ping an Finance Center i przegląd innych najwyższych budynków na świecie wraz z przeglądem
Ping An Finance Center, czyli wieżowiec w Chińskiej Republice Ludowej jako jeden z najwyższych i najciekawszych budynków świata

Zaskakujący jest fakt, iż postawienie Ping An Finance Center kosztowało 1,5 mld dolarów – czyli dokładnie tyle samo, ile wyniosło wybudowanie Burdż Chalifa w Dubaju. Zbudowanie chińskiego wieżowca zajęło ok. 6 lat.

5. China 117 Tower

Kolejnym wysokim budynkiem w Chinach jest China 117 Tower, którą wybudowano w miejscowości Tiencin. Wieża ma 597 metrów i składa się ze 117 kondygnacji.

Większość pięter wieży przeznaczona została na biura, które zaczynają się od 7 piętra, a kończą na 92. Kondygnacje wyżej zajmują luksusowy hotel i obserwatorium (na szczycie). Najwyżej położony jest taras widokowy, na którym znajduje się też podniebny bar. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o słynnych budowlach.

Dzień Wieżowców – najwyższe budynki świata. Sprawdź TOP 10 z nich!

6. Lotte World Tower

Wieżowiec wybudowano w koreańskim mieście Seul. Lotte World Tower mierzy 555 metrów i został oficjalnie otwarty w kwietniu 2017 roku, stając się najwyższym budynkiem w całej Korei Południowej. Ciekawostką jest, że dach wieżowca skonstruowano ze stalowych elementów o długości każdego 12 metrów oraz wadze 20 ton.

Lotte World Tower jest symbolem Seulu, będąc pierwszym 100-piętrowym budynkiem w Korei. Seoul Sky mieści się na piętrach 117-123. Na tych właśnie piętrach znaleźć można bar czy piętro widokowe ze szklaną podłogą i teleskopem. W 2016 roku niejaki Vadim Makhorov i Vitaly Raskalov nielegalnie wspięli się na dopiero konstruowaną Lotte World Tower. Ich szokujące wideo ze wspinaczki obejrzano na YouTube do sierpnia 2021 roku ponad 93 miliony razy!

7. 1 World Trade Center

Wcześniej budynek ten nazywał się Wieżą Wolności (Freedom Tower). To nowojorski wieżowiec, który postanowiono wybudować dokładnie w tym samum miejscu, gdzie stały wieże WTC – zniszczono je 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego. 1 World Trade Center otwarto w 2014 roku. Jego wysokość to 541 metrów, co czyni budynek najwyższym w Stanach Zjednoczonych. Wieża posiada aż 105 pięter.

1 World Trade Center i przegląd innych najwyższych budynków na świecie wraz z przeglądem
1 World Trade Cente, czyli jeden z czterech nowojorskich wieżowców jako jeden z najwyższych budynków na świecie

1 World Trade Center zaprojektował dokładnie ten sam architekt, który zaprojektował Burdż Chalifa. Wysokość wieży w stopach wynosi dokładnie 1776, co celowo nawiązuje do roku podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych – stąd nazwa Freedom Tower.

8. Guangzhou CTF Finance Centre

Wielofunkcyjny wieżowiec znajduje się w mieście Guangzhou (Kanton), w prowincji Guangdong. Budynek mierzy 530 metrów i ukończono go w 2016 roku. To najwyższy budynek w Kantonie, a także czwarty najwyższy budynek użytkowy w Chinach.

W Guangzhou CTF Finance Centre znajduje się 111 naziemnych kondygnacji, a także 5 kondygnacji podziemnych. W wieżowcu znaleźć można m.in. biura (piętra 7-66), centrum handlowe (połączone z transportem publicznym), hotel i liczne apartamenty. Centrum finansowe Guangzhou CTF posiada 95 wind, w tym dwie będące najszybszymi na świecie (osiągają prędkość 21 m / s).

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

9. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center

To wieżowiec w Tianjin w Chinach, który wysokością zajmuje piąte miejsce w tym państwie. Budynek mierzy 530 metrów, jednak posiada mniej niż 100 kondygnacji (w porównaniu do poprzednich budowli).Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center ukończono we wrześniu 2019 roku.

Co ciekawe, na budynku w ciągu dnia załamuje się światło słoneczne, dzięki czemu mieni się on na różne kolory. Wieczorami szczyt wieżowca świeci się z kolei zupełnie jak diament!

10. China Zun

Lista zamyka się kolejnym chińskim budynkiem, tym razem China Zun mierzącym 528 metrów wysokości. Wieżowiec mieści się w centrum biznesowym Pekinu, a mieszkańcy mówią na niego CITIC Tower. Budynek liczy 109 kondygnacji, a jego konstruowanie ukończono pod koniec 2018 roku. Nazwa budowli pochodzi od zun – starożytnego statku, który był inspiracją do utworzenia projektu China Zun.

W wieżowcu znaleźć można biura, apartamenty i pokoje hotelowe, których jest aż 300. Na najwyższym poziomie umiejscowiony został ogród (na dachu). Krążą informacje, że dzięki nowoczesnym teleskopom można zobaczyć codzienność przywódców partii oraz Chińskiej Republiki Ludowej, którzy przebywają w China Zun.

Autor: Paulina Zambrzycka

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 61,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny