Nowoczesne Technologie Budowlane
Prefabrykacja, to wykonywanie wielkogabarytowych elementów budowlanych w warsztacie a następnie dostarczenie ich na miejsce budowy w celu montażowym. Stosuje się ten sposób produkcji, żeby usprawnić budowę domów, garaży i innych konstrukcji. W związku z tym, że na budowie rzadko spotkać można dużych rozmiarów maszyny do przetwarzania stali i innych materiałów, prefabrykacja jest idealnym rozwiązaniem w tej dziedzinie. Prefabrykacja stalowa zajmuje się przede wszystkim przygotowywaniem konstrukcji stalowych, które następnie są przewożone do klienta. Transportowana może być cała konstrukcja jak i poszczególne jej elementy, które na miejscu zostaną złożone w jedną całość. Zasadniczym elementem prefabrykacji jest dokumentacja techniczna dotycząca całego zlecenia. Dzięki niej, pracownicy są w stanie przygotować poszczególne elementy stalowe, które następnie zostaną połączone. Jeżeli dokumentacja przygotowana byłaby niedokładnie, wówczas możliwe byłoby popełnienie błędów, które spowodują, że konstrukcji nie będzie można złożyć lub jakieś elementy nie dadzą się połączyć.
Hale Przemysłowe w technologii lekkiej obudowy to obecnie najpopularniejsza technologia budowania obiektów przemysłowych. W wielu miejscach można znaleźć ogromne hale zbudowane z stalowych konstrukcji pokrytych blachą lub innymi materiałami. Takie hale są szeroko stosowane w przemyśle oraz w takich obszarach gospodarki jak logistyka czy sklepy wielkopowierzchniowe. Przyczyną takiego dużego zastosowania hal wielkopowierzchniowych jest to, że pozwalają one na bardzo łatwe i stosunkowo tanie ustawianie ich w niemal każdym miejscu. Hale te mają wiele innych zalet. Jedną z nich jest fakt, iż koszty jej budowy są o wiele niższe niż standardowych budynków murowanych. Kolejną zaletą jest możliwość budowania hal o ogromnych wymiarach, a przy tym przy zastosowaniu minimalnej, w porównaniu z budynkami murowanymi, ilości materiałów konstrukcyjnych. Wytrzymałość takich hal jest o wiele większa niż innych tego typu budynków. Oczywiście nie można pominąć wielu wad. Podstawową i chyba najbardziej dokuczliwą wadą takich hal jest to, że metal, którym są pokryte jest bardzo kiepskim izolatorem i występują duże problemy z utrzymaniem stałej temperatury. Ogrodzenia budów wykonuje się z paneli lub w przypadku najtańszych rozwiązań z blach 2 gatunku.
Żelbet zwany czasem żelbetonem to jedna z najbardziej wytrzymałych konstrukcji używanych w budowlance. Powstała poprzez połączenie wylewanego betonu i wzmacniania go za pomocą elementów stalowych. Po raz pierwszy tej technologii użył inżynier francuski przeszło sto lat temu. Co ciekawe i zaskakujące wykonał on w tej technologii łódź. Po udanym eksperymencie przedstawił on swój wynalazek na paryskich targach, od tamtej pory materiał zyskał bardzo wielu zwolenników i jest bardzo chętnie i powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Zarówno przemysłowym jak i mieszkaniowym. Beton jako taki jest bardzo mało odporny, dlatego został wzmocniony za pomocą elementów stalowych takich jak pręty czy druty zbrojeniowe. Również często są wykorzystywane metalowe siatki jako wzmocnienia konstrukcyjne. Dlaczego taka konstrukcja jest tak wytrzymała? Główna tajemnica tkwi w tym że zarówno beton jak i metalowe elementu muszą podobnie reagować na warunki atmosferyczne. Gdyby było inaczej to straciłyby zdecydowanie właściwości. Istnieją różne sposoby dostarczania blach. Jednym z nich jest transport blachy w kręgu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oszczędzane jest miejsce, ponieważ blacha zwinięta w kręgi nie potrzebuje dużej powierzchni, żeby zostać przetransportowana. Ciężar takiej blachy wynosi ponad trzy kilogramy na metr kwadratowy, więc należy uważać, żeby kręgi nie były za długie. Po zewnętrznej stronie blachy znajdują się oznaczenia dotyczące numeru partii oraz okresu produkcji. Ponadto, znaleźć możemy na kręgu metkę, która zawiera kilkanaście cech dotyczących właściwości blachy. W celu zabezpieczenia kręgów podczas transportu, owija się jest grubym kartonem, tworzywem sztucznym oraz metalowymi ochraniaczami. Dzięki temu unikniemy wgnieceń, zarysowania oraz innych uszkodzeń blachy. Zwijanie blachy w kręgi pozwala na łatwiejsze jej gospodarowanie w procesie produkcyjnym. Łatwiej jest bowiem zamontować krąg na przeznaczonej maszynie i przekazywać bez przerwy blachę przeznaczoną do obróbki niż wykorzystywać do tego mniejszej wielkości arkusze, które musiałyby być non stop podawane na stanowisko. Z blach w kręgu wykonuje się zarówno pokrycia dachowe jak i rynny (sprawdź na: https://www.steelprofil.eu/kategoria-produktu/orynnowanie-rynny/).
Decydując się na dach oparty na więźbie drewnianej, trzeba zdecydować jakie zastosować pokrycie. Jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do tego celu jest niewątpliwie blacha trapezowa. Stosuje się ją zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym czy ogólnym. Blachy trapezowe, mogą służyć zarówno do pokrywania dachów jak i elewacji. Przy tym drugim rozwiązaniu, obszar spływowy jest węższy od stosowanego na dachach. Montaż blach trapezowych jest dużo prostszy od instalacji zwykłych dachówek a poza tym jej wygląd jest równie estetyczny. Blachy trapezowe występują w różnych formach jak i kolorach. Dzięki temu możemy dopasować blachy do ogólnego wyglądu nowo budowanego domu. Blachy trapezowe stosuje się również do tworzenie bram garażowych, które cechuje coraz estetyczniejszy wygląd jak i trwałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Stosując blachy trapezowe na dachu, mamy pewność, że opady będą równomiernie spływały po rowkach odpływowych co znacznie zmniejszy obciążenie rozkładane przez więźbę dachową.Jako izolację stosuje się płyty PIR termPIR - poliuretanową nowoczęsną izolację o lambdzie 0,022 a czasem także nowoczesną termoizolację wykonaną z polistyrenu ekstrudowanego czyli zwanego popularnie XPS.
Żaden dom nie może obyć się bez kilku głównych elementów składowych. Są to przede wszystkim ściany, drzwi, okna oraz dach. Dachy mogą być zarówno tworzone z betonu, który zalewany jest i tworzy strop jak i z drewna, które następnie pokryte może zostać dachówkami. Jeżeli zdecydujemy się na ten dugi wariant, wówczas z pewnością dowiemy się czym jest więźba dachowa. Jest ona drewnianą konstrukcją, której głównym zadaniem jest rozkładanie ciężaru całego pokrycia, czyli dachówek ceramicznych czy też blachodachówki. Więźby dachowe rozkładają również ciężar śniegu, wiejącego wiatru oraz innych czynników, które wpływają na obciążanie naszego dachu. Tworzeniem więźb dachowych zajmuje się cieśla, który opiera całą konstrukcję na wiązarach dachowych, czyli podstawowych elementach więźby. Najczęściej spotykanymi wiązarami dachowymi są między innymi krokwiowe, wieszarowe, płatwiowo-kleszczowe oraz jętkowe. Jak zatem widać, możemy wybierać z wielu różnych możliwości zastosowanej więźby dachowej, przy budowie naszego domu.