Paul Newman i Joanne Woodward – wielka miłość, która przetrwała 50 lat

Zanim Paul Newman poznał Joanne Woodward

Paul Newman urodził się 26 stycznia 1925 roku w Shaker Heights w Ohio (Stany Zjednoczone). Paul był najmłodszym dzieckiem Arthura i Theresy Newman. Aktor wiele razy powtarzał, że od losu dostał więcej, niż mógłby się spodziewać. Życie Paula od najwcześniejszych lat było bowiem bezpieczne i bardzo spokojne. Newman wspominał lata dzieciństwa jako beztroskie i piękne. Ojca określał jako wzorzec i „encyklopedię wiedzy”, a matkę jako najbardziej inteligentną i wyrozumiałą osobę na świecie.

Paul w swoich pierwszych przedstawieniach teatralnych grał na studiach w Shaker Heights High School. Bardzo ciekawy jest fakt, że w latach 1943-1945 powołano Paula Newmana do służby wojskowej. Paul przerwał studia i służył jako strzelec pokładowy i radiooperator w US Naval Air Corps. Miał wówczas zaledwie osiemnaście lat. Newman rozpoczął również szkolenie na pilota, ponieważ miał latać samolotami. Odkryto jednak, że Paul jest daltonistą, przez co musiał ukończyć szkolenie. W dalszym ciągu pomagał jednak załodze samolotu torpedowego, w którym pewnego razu cudem uniknął śmierci nieopodal Okinawy. Po zakończeniu wojny Paul postanowił wrócić na studia, jednak nie mógł się już odnaleźć w zupełnie nowym dla siebie świecie.

Joanne Woodward nie była pierwszą żoną Paula Newmana

Paul zaczął pić ogromne ilości alkoholu. Często też wdawał się w bójki z przypadkowymi mężczyznami w lokalnych barach. Pewnego dnia oblał beczką piwa samochód rektora swojej uczelni, uszkadzając pojazd. Przekreślił tym sposobem swoją dalszą karierę naukową. Teatr studencki Shaker Heights High School, w którym od czasu do czasu grywał Newman, jednak mocno się nim zainteresował. Na teatralnych deskach Paul poznał swoją pierwszą żonę, Jacqueline Witte. Mężczyzna stracił dla niej głowę i poślubił Jacqueline w 1949 roku. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci – syna Scotta i córki Stephanie.

Paul Newman przez cały czas próbował swoich sił na scenie. Czasem przyjmował niewielkie role, za które otrzymywał pieniądze. Kiedy jego rodzina nie mogła wyżyć z aktorstwa mężczyzny, Newman pracował jako domokrążca i sprzedawał ludziom encyklopedie. Jackie była w ciąży z trzecim dzieckiem, córeczką Susan. Właśnie wtedy Paul otrzymał propozycję zagrania w spektaklu Piknik na Broadwayu. Tam też poznał 22-letnią Joanne Woodward.

Newman i Woodward – ze spektaklu na Broadwayu do zawarcia małżeństwa

Romans Paula Newmana i Joanne Woodward

Joanne była niezwykle utalentowaną aktorką, która o zawodzie aktorki marzyła od dziecka. Była śliczna i czarująca. Paul spotykał się na scenie z Joanne przez ponad czternaście miesięcy, ponieważ spektakl Piknik odgrywali wspólnie aż 477 razy. Mężczyzna był oczarowany Joanne do tego stopnia, że nawet nie zorientował się, kiedy obdarzył piękną aktorkę uczuciem. Woodward poczuła do przystojnego Paula dokładnie to samo. Mimo wszystko romansująca ze sobą para broniła się przed uczuciem. Paul miał przecież żonę i małe dzieci, o czym Joanne doskonale wiedziała. Musieli to przerwać.

Paul Newman wyjechał do Los Angeles, gdzie podpisał pięcioletni kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Debiut Newmana na wielkim ekranie okazał się nieudany, jednak producenci zachwycili się urodą Newmana. Mężczyzna był bardzo przystojny, a niektórzy mylili go nawet z… Marlonem Brando. Niedługo potem Joanne Woodward również pojawiła się w Hollywood, ponieważ podpisała kontrakt z Twentieth Century Fox. Aktorka wiele razy mijała się z Paulem, jednak para starała się wyciszyć targające nimi emocje. Nie chcieli przyznać się do tego, że wciąż coś do siebie czują. Unikali się jak ognia. Próbowali od siebie uciec, jednak wiedzieli, że to się nie uda. Uczucie, które nimi zawładnęło, było coraz silniejsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o żonach i dzieciach Paula McCarttenya?

Spontaniczny ślub w Las Vegas

Joanne Woodward z czasem zamieszkała z Paulem Newmanem w jednym apartamentowcu, gdyż oboje pracowali w Los Angeles. Newman wciąż był żonaty, jednak nie mógł powstrzymać miłości do Woodward. Po wielu latach aktor przyznał się do tego, że do końca życia miał poczucie winy za to, że przez niego rozpadło się jego pierwsze małżeństwo. Jak to jednak mówią, „miłość nie wybiera”. Paul był szaleńczo zakochany w Joanne – do tego stopnia, że odmówił randki nawet samej Elizabeth Taylor, która była nim mocno zainteresowana.

W 1958 roku Newman uzyskał rozwód od Jacqueline Witte. Mężczyzna postanowił od razu pojechać z Joanne do Las Vegas, gdzie para wzięła ze sobą upragniony ślub. Przyjęło się, że w stolicy hazardu większość małżeństw zawieranych jest tylko na chwilę. Małżeństwo Paula Newmana z Joanne Woodward przetrwało jednak ponad… 50 lat. Młoda para spędziła miesiąc miodowy w Anglii, a następnie zakochani wrócili do pracy w Hollywood.

Popularne filmy, w których Newman i Woodward zagrali ze sobą

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Newman i Woodward musieli zmagać się z samymi problemami. Byli już uznawani za gwiazdy kina, więc codziennością stały się dla nich dziesiątki wywiadów i bycie w błysku fleszy. Poza tym musieli opiekować się trójką dzieci Paula, a także odnaleźć się w coraz bardziej „zadufanym” świecie show-biznesu. W międzyczasie urodziły się trzy córeczki Paula i Joanne. Zmarł też syn Paula, Scott.

Paul Newman i jego żona Joanne Woodward, a także dzieci, małżeństwo, nawjażniejsze wydarzenia
Paul Newman w 1958 roku - fot. domena publiczna

Mimo wszystko małżeństwo kontynuowało kariery aktorskie. Ciąża i macierzyństwo odbiło się jednak na aktorstwie Joanne. Aktorka z czasem postanowiła więc wycofać się z wielkiego ekranu i pojawiała się już na nim tylko sporadycznie – zazwyczaj u boku męża. Oto kilka filmów, w których Paul Newman i Joanne Woodward zagrali obok siebie:

 • Długie, gorące lato (1958)
 • Widok z tarasu (1960)
 • Paryski blues (1961)
 • Nowy rodzaj miłości (1963)
 • Rachelo, Rachelo (1968)
 • Zwycięstwo (1969)
 • Bezbronne nagietki (1972)
 • Szklana menażeria (1987)
 • Pan i Pani Bridge (1990)
Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

Ten związek przetrwał ponad 50 lat!

Paul Newman i Joanne Woodward żyli ze sobą ponad pół wieku. Przez ten cały czas małżeństwo miewało chwile kryzysu, jednak zawsze wychodziło z nich obronną ręką. Joanne wiele razy wspominała o tym, że w związku z Paulem ceniła zwłaszcza to, że mogli rozmawiać ze sobą o wszystkim. Joanne nigdy nie musiała obawiać się o to, że mąż ją za coś wyśmieje lub uzna jej wypowiedź za żałosną. Paul z kolei był zachwycony swoją żoną i doceniał to, jak bardzo wspierała go na każdym kroku – nawet wtedy, gdy usunęła się w cień, podczas gdy on wciąż błyszczał w Hollywood. Małżeństwo miało podobne poczucie humoru. Oboje lubili podobnych polityków, a także bronili prześladowanych czy wykluczonych ze społeczeństwa mniejszości. Mieli nawet dokładnie ten sam gust artystyczny.

Cały świat kina wiedział o tym, że w 1968 roku Paul Newman gorąco romansował z Nancy Bacon. Mimo wszystko Joanne nadal kochała męża i postanowiła na niego poczekać. Paul oczywiście wrócił do niej po kilkunastu miesiącach płomiennego flirtu. Woodward jednak nie lubiła, kiedy Paul pił piwo. Nie cierpiała też, gdy brał udział w wyścigach samochodowych, bo zwyczajnie się o niego bała. Nie chciała jednak pod żadnym pozorem „nawracać” swojego męża, a ze spokojem znosiła jego różne zamiłowania i pasje. Z czasem małżeństwo uciekło do Connecticut i zamieszkało w starym domu, gdzie cieszyli się spokojem i wolnością od intryg Hollywood.

Paul Newman w 1987 roku założył firmę, która zajmowała się wytwarzaniem sosów do spaghetti i sałatek. Pieniądze, które przynosiło przedsiębiorstwo, przeznaczał z kolei na cele charytatywne. Wraz z Joanne stworzył organizację, która miała na celu pomagać chorym dzieciom. Założyli również drugą fundację, pomagającą walczyć ludziom z uzależnieniami. Druga fundacja ochrzczona została im. Scotta Newmana – w ramach hołdu dla syna Paula, który przedawkował narkotyki i zmarł w 1978 roku. Paul Newman w 2008 roku dowiedział się, że ma nowotwór płuc. Aktor zmarł 6 września tego samego roku. Joanne w lutym 2021 roku skończyła z kolei 91 lat. Małżeństwo Newmana i Woodward do dziś uchodzi za jedno z najlepszych i najpiękniejszych, o którym kiedykolwiek słyszał świat kina.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

 1. Shawn Levy: Paul Newman. Biografia, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2013
 2. Laura Laurenzi: Najsłynniejsze historie miłosne XX wieku, Wydawnictwo Twój Styl, Warszawa 2003
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny