Legendy i ciekawostki na temat pochodzenia Piastów, czyli co warto wiedzieć na temat jednej z bardziej intrygujących dynastii.
Władysław IV Waza w sprzyjających okolicznościach mógł zostać władcą aż czterech państw. Był również autorem pomysłu ustanowienia polskiego odznaczenia państwowego.
Wacław II to czeski władca, który w 1300 roku koronował się na króla Polski. Jak właściwie do tego doszło? Jak ocenić jego panowanie? Co udało mu się zdziałać?
Stefan Batory został wybrany na króla Polski. Oprócz wojen z Rosją, toczył także wojnę z Gdańskiem. Dlaczego zdecydowano się przeprowadzić na niego zamach?
Zygmunt August żenił się trzykrotnie, nie pozostawił jednak po sobie żadnego potomka, który mógłby przejąć po nim polską koronę. Dzieci nie dały mu nawet jego kochanki.
Kim były i czym zajmowały się kobiety szpiedzy? Poznaj najsłynniejsze polskie agentki II wojny światowej i ich historie.
Święta Jadwiga była kobietą niezwykle energiczną, zaangażowaną równocześnie na kilku polach. Była troskliwą matką i żoną. Dbała nie tylko o sprawy czysto materialne, ale również duchowe.
Teofila Działyńska, znana jako "Biała Dama", zapisała się na kartach polskiej historii głównie...po śmierci. Czy znacie legendę o Białej Damie z zamka Kórnik?
Michał Waszyński był jednym z najważniejszych twórców przedwojennego kina. Po wojnie wyrzekł się swych żydowskich korzeni i podawał za katolickiego księcia.
Rita Gombrowicz była towarzyszką wybitnego pisarza u kresu jego życia. Na pół roku przed śmiercią Gombrowicza wzięli ślub, aby mogła zająć się dorobkiem ukochanego.
Jolanta Umecka zdobyła międzynarodowy rozgłos dzięki roli zmysłowej Krystyny z „Noża w wodzie”. Współpracę z Romanem Polańskim przypłaciła jednak dużym stresem.
Śmierć genialnego fizyka zakwalifikowano z początku jako atak psa. Gdyby nie to, być może jego mordercę udałoby się ująć.
Ciekawostki i informacje na temat tego, skąd pochodzi i co zawiera manuskrypt Wojnicza. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Ignacy Łukasiewicz jest znany głównie jako wynalazca lampy naftowej. Zobacz, jak dokonał swojego wynalazku i jak jeszcze przysłużył się polskiemu przemysłowi.
Jaki związek z Polską miał jeden z Habsburgów. Poznaj historię niedoszłego króla Polski Karola Stefana Habsburga.
Jacy byli najbardziej rozpustni polscy królowie i książęta? Sprawdź, co warto wiedzieć o życiu na dworze polskim.
W literaturze naukowej można spotkać się z poglądem, iż na upadek rządów Mieszka II Lamberta istotny miały wpływ (obok najazdów zewnętrznych) również bunt możnych oraz tzw. reakcja pogańska. Czy jest to prawda?