Rodzina Królewska – największe tajemnice i miłosne skandale, o których się nie mówi
Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii urodzi za perfekcyjną. Brytyjska para królewska podziwiana jest na całym świecie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet w tak doskonałej rodzinie zdarzają się różne skandale. Jakie tajemnice mają członkowie rodziny królewskiej? Jakie ciekawostki starał się przez lata ukryć ród Windsorów? Czy plotki o rodzinie królewskiej, którymi na co dzień żyje Anglia, są prawdziwe? Sprawdź, jak wygląda historia królowej Elżbiety i poznaj ciekawe informacje o rodzinie królewskiej.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o historii Anglii.
Rodzina królewska – opis skandali i zdjęcia rodziny
Królowa Elżbieta i książę Filip. Jakie mieli tajemnice członkowie rodziny królewskiej?
Brytyjska para królewska znana jest praktycznie każdej żyjącej na świecie osobie. Nawet ci niewnikający w ich losy wiedzą, kim jest królowa Elżbieta i książę Filip. W Wielkiej Brytanii uchodzą za idealne małżeństwo choć powszechnie wiadomo, że nie zawsze działo się w nim dobrze. Od momentu koronowania Elżbiety II na monarchinię Wielkiej Brytanii zaczęły pojawiać się problemy, które później przewijały się przez historię związku legendarnej pary królewskiej. Książę Filip długo nie mógł pogodzić się z nową rolą swojej żony, która przez służbę krajowi zaczęła się od niego oddalać. Ich życie prywatne niemal nie istniało. Książę Filip znany jest ze swojego „rozbrykanego” charakteru. Właśnie dlatego, stłamszony karierą żony i jej wiecznym brakiem czasu, sporo romansował. Wśród kobiet mających romans z Filipem wymienić można chociażby Sachę Hamilon, tancerkę baletową Galinę Ulanowę czy Patricię Kirkwood. Książę od zawsze miał słabość do otaczania się pięknymi kobietami. Jednak zawsze powtarzał, że nie zamierza odejść od Elżbiety II. Mimo, że nie miała dla niego zbyt wiele czasu, ciągle jest to największa miłość życia Filipa.
W Londynie plotki szybko się rozchodzą. Liczne romanse Filipa oczywiście błyskawicznie dotarły do uszu królowej Elżbiety II. Wiedziała ona jednak, że nie może dać po sobie poznać smutku i rozczarowania mężem. W przypadku bycia tak ważną osobą w państwie i na świecie nie powinno się dopuszczać uczuć, by nie zaważyły na losach całej monarchii. Królowa Elżbieta nadal była konserwatywna i zasadnicza, trzymając wszystkich na dystans. Wierzyła też, że książę Filip wreszcie uspokoi się i zrozumie role, z którymi przyszło im się obojgu mierzyć. Nie było też tak, że królowa pozostawała nieskazitelna. Często spotykała się ze znajomym lordem Porchesterem, nazywanym przez nią „Porchie”. Oboje pasjonowali się jazdą konną i wyścigami. Mówiono nawet, że Porchie był kochankiem królowej Elżbiety, choć monarchini stanowczo zaprzeczała wszystkim pomówieniom. Dziś książę Filip razem z królową Elżbietą dogadują się, jak najlepsi przyjaciele. Wydaje się, że błędy dawnych lat zostały sobie nawzajem przebaczone. Jak jest naprawdę? To wie tylko i wyłącznie para królewska.
Romans księcia Karola z Camillą Parker-Bowles w rodzinie królewskiej - Pałac Buckingham
Syn królowej Elżbiety i księcia Filipa, Karol, poznał się z Camillą Parker-Bowles w 1971 roku. Opis świadków wskazywał, że na początku wyłącznie się ze sobą przyjaźnili. Jednak później przyjaźń zmieniła się w romans, a para stała się w sobie bardzo zakochana. Karol pragnął oświadczyć się Camilli, jednak królowa Elżbieta II nie wyraziła zgody na małżeństwo syna z Camillą. Uznała bowiem, że nie będzie to dobra żona dla Karola – a poza tym nie spełnia wymagań monarchii. Camilla wyszła więc za innego mężczyznę, a Karol długo był bardzo nieszczęśliwy. Rodzina naciskała na niego coraz mocniej, by w końcu się ustatkował. W 1980 roku poznał Dianę Spencer, młodszą od niego o 13 lat. Szybko się jej oświadczył, ponieważ rodzina królewska cały czas wywierała na nim presję. Para pobrała się w 1981 roku, choć nie była ze sobą szczęśliwa. Księżna Diana nie mogła odnaleźć się wśród nowej rodziny. Bardzo źle odbiło się to na jej samopoczuciu. Również znikający książę Karol sprawił, że księżna Diana cierpiała psychicznie. Towarzyszyła jej w dodatku nie tylko depresja, ale i bulimia.
Książę Karol nie zapominał o Camilii nawet, gdy Diana urodziła mu dwójkę synów (Williama i Harrego). Cały czas rozmawiali ze sobą przez telefon, niekiedy potajemnie spotykali się. Ponoć przed ślubem z Dianą, książę Karol spotkał się z ukochaną. Tak naprawdę każda jedna osoba cierpiała z miłości, która nie była tą jedyną. Książę Karol przyznał się, że nie kocha Diany w 1994 roku. Dwa lata później rozwiódł się z nią, by wszyscy mogli żyć zgodnie z własnymi uczuciami. W sierpniu 1977 roku księżna Diana zginęła niestety w wypadku samochodowym, do którego doszło w Paryżu. Anglia pogrążyła się w żałobie, Camilla zniknęła w cieniu, a Karol ciągle cierpiał z niespełnionej miłości. Wreszcie udało mu się zbudować z Camillą dojrzały związek i zalegalizować go 9 kwietnia 2005 roku. Książę Karol i Camilla do dnia dzisiejszego są ze sobą bardzo szczęśliwi. Sprawdź także ten artykuł na temat królowej Elżbiety i księcia Filipa.
Jakie tajemnice skrywają członkowie rodziny królewskiej? Oto ciekawostki i zdjęcia rodziny królewskiej
Miłość ważniejsza od królewskiej korony – Pałac Buckingham - książę Edward VIII Windsor
Dawny król Wielkiej Brytanii, Edward VIII abdykował, by oddać koronę swojemu bratu – Jerzemu VI, ojcu królowej Elżbiety II. Ważniejsza od królewskiej korony okazała się bowiem miłość do Wallis Simpson.`Edward VIII słynął z tego, że zasady monarchii były dla niego niezrozumiałe – więc ciągle się przeciw nim buntował. Przerwał studia, woląc organizować ogromne przyjęcia i zapraszać na nie różnych arystokratów i ciekawych ludzi. Podczas jednego z nich poznał amerykańską rozwódkę, Wallis. Rodzina królewska oczywiście nie chciała zgodzić się na ten związek. Edward VIII Windsor był oburzony faktem, że nie da się nic z tym zrobić, a nikt nie traktuje Wallis Simpson poważnie. Gdy Edward VIII po śmierci ojca zasiadł na tronie, zaczęły pojawiać się kolejne informacje o rodzinie królewskiej w Londynie. Przede wszystkim Edward VIII nie był modelowym monarchą, co dawało się odczuć. Tym bardziej, że nie krył publicznie uczucia do swojej ukochanej.
Historia miłosna Edwarda VIII Windsora z Wallis Simpson nie była zrozumiała dla każdego mieszkańca Wielkiej Brytanii. Ludzie potrzebowali silnego i odpowiedzialnego władcy, który swoimi decyzjami odmieni kryzys gospodarczy w Anglii. Król miał jednak inny pomysł, pragnąc zmienić monarchię i wprowadzić powiew nowoczesności. W dalszym ciągu nie mogąc poślubić ukochanej stwierdził jednak, że musi abdykować – bo bez swojej najważniejszej kobiety nie udźwignie ciężaru korony. Tak też się stało. 11 grudnia 1936 roku Edward VIII oficjalnie zrezygnował z tronu, przekazując koronę swojemu młodszemu bratu Jerzemu. Edward VIII poślubił Wallis Simpson 3 czerwca 1937 roku, nigdy nie osiedlając się w Anglii.
Księżniczka Małgorzata jako wielka skandalistka brytyjskiego dworu
Ród królewski tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być nieskazitelny. Gdyby jednak wniknąć w historię każdej postaci, można by doszukać się drugiego dna ich osobowości. Ewenementem z całą pewnością była siostra królowej Elżbiety II, księżniczka Małgorzata. Niektórzy uznawali ją za czarną owcę królewskiej rodziny, choć ona sama zdawała się nie przejmować takim określeniem. Uwielbiała robić na przekór wszystkiemu i wszystkim, a bycie w centrum uwagi sprawiało jej wielką frajdę. Małgorzata nie kryła się z tym, że pije alkohol i pali papierosy. Nie ukrywała też romansu z młodszym mężczyzną i zawsze starała się żyć na swoich zasadach – np. każdego dnia paliła z rana papierosy w łóżku i czytała gazety lub słuchała radia, często popijając do tego drinki z wódką. Była bardzo inteligentna, choć potrafiła być również okrutna w słowach.
Księżniczka Małgorzata również miała za sobą miłosną historię, która była nie mniej skandaliczna od poprzednich. Zakochała się bowiem w adiutancie swojego ojca, Peterze Townsendzie. Był on jednak żonaty i aż 16 lat starszy od Małgorzaty. Gdy jednak doszło do rozwodu między Townsendem a jego żoną, para wreszcie mogła przypieczętować związek. Windsorowie nie traktowali Petera i Małgorzaty poważnie, uznając to za chwilowe zauroczenie. Wielu Brytyjczyków kibicowało Małgorzacie, inni byli oburzeni jej zachowaniem. Elżbieta II nie zgodziła się na ślub siostry z Townsendem, wysyłając go do pracy w ambasadzie w Brukseli – a Małgorzacie polecając, by wyszła za niego, gdy skończy 25 lat. Wszyscy liczyli na to, że para się sobą znudzi i zapomni o uczuciu. Tak się jednak nie stało. Gdy Małgorzata znów spotkała się z Peterem po jego powrocie ze służby, postawiono im ultimatum – albo nie wezmą ślubu i będą żyć jak do tej pory, albo wezmą ślub, lecz Małgorzata będzie musiała opuścić dwór i straci wszelakie tytuły oraz przywileje. Małgorzata wybrała życie królewskie, choć była to dla niej bardzo trudna decyzja.
Townsend i Małgorzata zawarli ze sobą pakt, by nie związali się nigdy z nikim innym, dochowując łączącej ich miłości. Peter jednak przyznał się ukochanej po dłuższym czasie, że kogoś poznał i będzie się żenić. Księżniczka Małgorzata opłakiwała go, coraz więcej paliła i piła. Niemal każdego dnia głośno imprezowała. Aby ukoić żal, zaręczyła się z fotografem Anthonym Armstrongiem-Jonesem. Ten związek nie należał jednak do idealnych, o czym można poczytać w wielu książkach dotyczących tajemnic życia rodziny królewskiej. Księżniczka Małgorzata w 2002 roku zmarła, do czego przyczyniło się jej uzależnienie od używek. Patrząc na cały ród Windsorów można mieć wrażenie, że to rodzina idealna. Jednak, czy taka faktycznie istnieje gdziekolwiek na świecie?
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Rybarczyk Marek: Tajemnice Windsorów, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2013
- Rybarczyk Marek: Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?, Wydawnictwo Znak Literanova, Warszawa 2016
- Rybarczyk Marek: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów, Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa 2021
- Marr Andrew: Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2017
- Rybarczyk Marek: Skandale angielskich dworów, Wydawnictwo Prószyński Media, Warszawa 2018