Scott Peterson – amerykański morderca, który zabił żonę i nienarodzone dziecko
Scott Peterson to amerykański morderca, który w 2004 roku został skazany za zabójstwo pierwszego stopnia. Mężczyzna zamordował swoją żonę i ich nienarodzonego syna. Jaka była przeszłość mężczyzny? Dlaczego Peterson popełnił tak straszliwą zbrodnię i jaki wyrok go za to spotkał? Sprawdź historię przerażającego mordercy z Kalifornii i dowiedz się więcej o motywie popełnionej przez niego zbrodni.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o seryjnych mordercach.
Scott Peterson – bezwzględny zabójca z Kalifornii, który zamordował rodzinę
Dzieciństwo Scotta Petersona i małżeństwo z Laci
Scott Lee Peterson urodził się 24 października 1972 roku w San Diego, w amerykańskim stanie Kalifornia. Był synem Lee Arthura Petersona (biznesmena i właściciela firmy spedycyjnej) oraz Jacqueline (właścicielki butiku). Mimo że para miała razem aż sześcioro dzieci ze swoich poprzednich małżeństw, Scott był ich jedynym wspólnym potomkiem. Mały Scott szybko zainteresował się grą w golfa, którą uwielbiał jego ojciec. Gdy skończył 14 lat, był tak dobrym graczem, że ogrywał nawet swojego tatę. Scott bardzo poważnie rozmyślał nad tym, że w przyszłości zostać zawodowym golfistą. Pod koniec szkoły średniej nastolatek był jednym z najlepszych młodych graczy w całym San Diego.
W 1990 roku Scott zapisał się do Arizona State University, gdzie rywalizował ze swoimi kolegami o tytuł najlepszego golfisty. Młody Peterson był mocno niezadowolony faktem, że na uczelni może być ktoś lepszy od niego. Pewnego dnia Scott został wyrzucony z drużyny golfowej, ponieważ celowo upił swojego kolegę, Chrisa Coucha. Była to kolejna zagrażająca mu osoba, której sukcesów nie mógł znieść. Couch był równie utalentowanym golfistą, co Scott. Raz nawet zdobył tytuł pierwszego juniora golfa w kraju, z czym Peterson nie mógł się pogodzić. Scott z zazdrości postanowił zaszkodzić wizerunkowi Chrisa, upijając go i wystawiając na pośmiewisko. Po wyrzuceniu z drużyny Peterson przeniósł się do Cuesta College w San Luis Obispo, a następnie do Politechniki Kalifornijskiej. Najpierw chciał studiować prawo międzynarodowe, jednak szybko zmienił kierunek na biznes rolniczy. Scott poczuł, że może to być dla niego dobra ścieżka. Porzucił więc raz na zawsze marzenia o byciu zawodowym golfistą.
Podczas studiów w Politechnice Rolniczej Peterson dorabiał w jednej z lokalnych kawiarni. Właśnie tam w 1994 roku poznał swoją przyszłą żonę, Laci Rocha. Nastolatka również studiowała na tej samej uczelni, co Peterson. To Laci wykonała pierwszy krok i dała Scottowi swój numer telefonu. Młodzi zaczęli się ze sobą spotykać. Randkowanie Scotta i Laci trwało przez dwa lata. Później para postanowiła ze sobą zamieszkać. W 1997 roku zakochani się pobrali, a rok później Scott ukończył studia rolnicze z wyróżnieniem.
Próba prowadzenia wspólnego biznesu, przeprowadzka i ciąża Laci
W 1999 roku Petersonowie otworzyli w San Luis Obispo bar sportowy, „The Shack”. Z początku prowadzenie wspólnego biznesu nie szło im najlepiej, jednak z czasem zaczęło się to zmieniać – zwłaszcza w weekendy, gdy przychodziło więcej klientów. Sukces baru nie trwał jednak zbyt długo. Petersonowie postanowili zatem sprzedać „The Shack” i przeprowadzili się do miasteczka Modesto w Kalifornii. Właśnie tam, w rodzinnej miejscowości Laci, zapragnęli osiedlić się na stałe.
W październiku 2000 roku małżeństwo kupiło parterowy dom przy Covena Avenue w jednej z ekskluzywnych dzielnic miasta. Laci zaczęła pracę jako zastępca nauczyciela, z kolei Scott został przyjęty do Tradecorp USA – firmy zajmującej się produkcją nawozów. Małżonkowie byli szczęśliwi i cieszyli się swoją miłością. W 2002 roku okazało się jednak, że Laci jest w ciąży. Rodzina kobiety mocno ucieszyła się z tego faktu. Jedynym niezadowolonym był Scott, który nagle poczuł, że właśnie musi „wejść w ojcowskie buty” i zacząć poważne, dorosłe życie. Mężczyzna szukał sposobu na zminimalizowanie stresu, związanego z nową dla niego sytuacją. Peterson w czasie, gdy jego żona była w siódmym miesiącu ciąży z ich przyszłym synkiem Connerem, wdał się w romans z niejaką Amber Frey. Niedługo potem Laci niespodziewanie zniknęła.
Zaginięcie i śmierć Laci Peterson
W przeddzień zabójstwa, dnia 23 grudnia 2002 roku, Laci i Scott udali się razem do salonu fryzjerskiego, prowadzonego przez siostrę Laci, Amy. Po tej wizycie mężczyzna – według zeznań Amy Rocha – miał zawieźć żonę do domu i pojechać po kosz owoców, który Laci zamówiła swojemu dziadkowi na Boże Narodzenie. Wiadomo, że matka Laci rozmawiała z córką o 20:30. Scott jako ostatni widział Laci przed zaginięciem – dokładnie 24 grudnia około godziny 9:30, a więc w dzień Wigilii. Mężczyzna miał rano jechać na ryby, zabierając swoją rybacką łódź. Zeznawał, że gdy wychodził z domu, żona oglądała program kulinarny, piekła ciastka i szykowała się na spacer z ich psem – golden retrieverem o imieniu McKenzie.
Tego samego dnia sąsiadka Petersonów znalazła retrievera, który samotnie spacerował po okolicy. Zaprowadziła go więc na podwórko Scotta i Laci. Niedługo potem McKenziego, który ponownie opuścił posesję, znalazł inny sąsiad – on też postanowił odprowadzić pieska do domu. Mężczyzna zdziwił się, bo w domu nikogo nie było, mimo że samochód Laci stał na podjeździe. Gdy Scott wrócił do domu, odkrył zniknięcie żony i zadzwonił do teściów – ci od razu zatelefonowali na policję. Jako że kobieta zniknęła w dzień Wigilii, całą sytuacją błyskawicznie zainteresowały się lokalne media. Sprawą zaginięcia Laci zajęli się detektywi z Modesto, Jon Buehler i Allen Brocchini.
Zabójstwo ciężarnej Laci Peterson – dlaczego została zamordowana przez męża?
Dochodzenie w sprawie zniknięcia Laci
W trakcie dochodzenia śledczym udało się ustalić kilka faktów. Oto najważniejsze z nich, które okazały się kluczowe w całej sprawie.
- Detektywi zauważyli, że podczas przesłuchania Scott Peterson wydawał się pozbawiony jakichkolwiek emocji. Nie był przejęty tym, że żona zniknęła. Nawet jeśli jednak przejmował się sytuacją, w ogóle nie dawał tego po sobie poznać.
- Na początku Scott powiedział śledczym, że w dniu zniknięcia małżonki pojechał grać w golfa. Dopiero później przyznał, że był on jednak wówczas łowić ryby w Berkeley Marina. Detektywi wówczas rozpoczęli tam poszukiwania zaginionej.
- W połowie stycznia 2003 roku okazało się, że Peterson miał romans z dwiema kobietami, między innymi ze wspominaną już wcześniej Amber Frey. Kobieta zeznała policji, że Peterson zapewniał jej, iż jest wdowcem. Amber nie miała pojęcia, iż Scott tak naprawdę miał żonę i dziecko w drodze.
- Amber Frey zgodziła się na to, aby śledczy potajemnie nagrywali jej rozmowy z Petersonem. Wydało się z nich, iż Scott rzeczywiście oszukiwał kobietę i twierdził, że jest singlem.
- Śledczy ustalili, że Peterson zakomunikował Amber w jednej z rozmów, iż będzie on spędzał pierwszą Wigilię bez żony. Zaczęli więc spekulować, czy aby nie było to zakomunikowanie Scotta o tym, że zamierza zabić Laci.
Odnalezienie ciała Laci i nienarodzonego dziecka
13 kwietnia 2003 pewna para, która spacerowała z psem na bagnistym obszarze wybrzeża Zatoki San Francisco w Richmond’s Point Isabel Regional Shoreline Park, znalazła rozkładające się ciało małego dziecka. Następnego dnia inny przechodzień znalazł na wschodnim wybrzeżu dokładnie tej samej zatoki ciało niedawno ciężarnej kobiety – niecałe 2 kilometry od miejsca znalezienia zwłok dziecka. Pięć dni później na podstawie testów DNA udało się ustalić, że ciała należały do Laci Peterson i jej nienarodzonego synka Connera. Jon Buehler i Allen Brocchini ustalili, iż Scott doskonale znał obszar, w którym znaleziono zwłoki jego rodziny. Detektywi dokładnie przeszukali dom Petersona, a także jego łódź rybacką. Znaleziono w niej włos, który porównano do włosów znalezionych w domu Petersonów na szczotce Laci. Włosy pasowały do siebie. Śledczy zbadali również garaż, samochód i skrzynkę z narzędziami Petersona. Jako że stał się on głównym podejrzanym, aresztowano Scotta 18 kwietnia 2003 roku.
Podczas aresztowania okazało się, że Scott Peterson zmienił kolor włosów z ciemnych na blond. Auto mężczyzny było obładowane z kolei różnymi przedmiotami – 15 tysiącami dolarów w gotówce, sprzętem kempingowym, ubraniami na zmianę i kilkoma telefonami komórkowymi. W środku było też prawo jazdy jego brata. Detektywi byli przekonani, że Peterson chciał uciec z kraju – choć podejrzany twierdził, że po prostu zamieszkał w samochodzie, bo media cały czas nachodziły go w domu. 21 kwietnia 2003 roku Peterson został postawiony przed sądem, będąc oskarżony o podwójne morderstwo z premedytacją, a więc zabójstwa pierwszego stopnia. Mężczyzna nie przyznał się do winy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat seryjnego mordercy Bogdana Arnolda?
Proces Scotta Petersona, dowody w sprawie i skazanie na śmierć
Proces Scotta Petersona rozpoczął się 1 czerwca 2004 roku. Media uważnie przyglądały się rozprawie na każdym etapie. Eksperci medyczni prokuratury ustalili, że dziecko, którego zwłoki znaleziono w zatoce, nie było urodzone w terminie i zmarło w tym samym czasie, co jego matka. Jako dowody w sądzie przedstawiono m.in. włos znaleziony na łodzi rybackiej Scotta i zawartość jego auta w dniu zatrzymania. Zwrócono również uwagę na zmianę wizerunku przez oskarżonego. Ustalono też, że Peterson kupił nowy samochód, zarejestrowany na matkę. Odkryto także, że po zaginięciu żony Peterson dodał do swojej telewizji dwa kanały pornograficzne. Prokuratura uznała to za demonstrację, iż mężczyzna po prostu wiedział, że Laci już nie wróci do domu. Członkowie ławy przysięgłych stwierdzili z kolei, iż zachowanie Petersona – jego brak emocji i telefony do kochanki po zniknięciu żony – wyraźnie wskazują na jego winę.
Prokuratura uznała, że powodem do zamordowania Laci i nienarodzonego dziecka był romans Petersona z Amber Frey, zbliżające się (niechciane) ojcostwo, a także pragnienie ponownego bycia singlem. 12 listopada 2004 roku skazano Scotta Petersona za dwa morderstwa pierwszego stopnia. 13 grudnia tego samego roku wydano na mężczyznę wyrok śmierci przez śmiertelny zastrzyk. Kazano mu również zapłacić 10 tysięcy dolarów na poczet kosztów pogrzebu ofiar. W rzeczywistości jednak od momentu zapadnięcia wyroku nie wykonano go… aż do dziś.
Jaki wyrok ostatecznie usłyszał Scott Peterson?
Peterson przybył do więzienia stanowego San Quentin 17 marca 2005 roku, gdzie czekać miał w celi śmierci na swoją egzekucję. We wrześniu 2006 roku były kongresman (William E. Dannemeyer) wysłał pismo do prokuratora generalnego Kalifornii. Opisał w nim, że Laci Peterson zamordował jeden z członków kultu satanistycznego – na co rzekomo miał dowody. Przez takie doniesienie nie można było wykonać kary śmierci. 6 lipca 2012 roku adwokat Petersona, Cliff Gardner, złożył z kolei aż 423-stronicową apelację od wyroku Petersona, stwierdzając w nim, że szum medialny wokół procesu, a także nieprawidłowe orzeczenia dowodowe pozbawiły jego klienta możliwości sprawiedliwego procesu.
W listopadzie 2015 roku obrona Scotta Petersona ujawniła, iż istnieją dowody na to, że sąsiedzi widzieli Laci żywą po tym, jak Scott opuścił dom i pojechał łowić ryby. 10 sierpnia 2017 roku Prokurator Generalny odpowiedział na apelację, składając 150-stronicowy dokument kwestionujący roszczenia wysunięte w apelacji. Wydawać by się mogło, że kara śmierci tym razem zostanie wykonana. W marcu 2019 roku gubernator Kalifornii (Gavin Newsom) wydał jednak moratorium dla wszystkich więźniów celi śmierci w Kalifornii. Na czas urzędowania Newsoma odroczono więc wszystkie egzekucje, w tym Scotta Petersona.
24 sierpnia 2020 roku Sąd Najwyższy Kalifornii podtrzymał wyrok skazujący Petersona, jednak uchylił wyrok śmierci – dlatego, iż zmarł sędzia procesowy Petersona. Rok później sąd orzekł, iż Scott Peterson zostanie skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Peterson, na którego 13 grudnia 2004 roku wydano wyrok śmierci za podwójne zabójstwo, nie został wobec tego stracony od ponad siedemnastu lat. Mężczyzna do dziś przebywa w więzieniu stanowym San Quentin.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Stephen J. Giannangelo, Jarosław Groth (tłum.): Psychopatologia seryjnego morderstwa, Wydawnictwo Jeżeli P to Q, Poznań 2007
- A. Czerwiński, K. Gradoń: Seryjni mordercy, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2001