10 cytatów Coco Chanel o modzie i... o życiu

1. „Zawsze wyglądaj tak, jakbyś miała spotkać miłość swojego życia lub najgorszego wroga.”

Jest to jeden z najbardziej popularnych cytatów słynnej projektantki. Coco Chanel od zawsze podążała własną ścieżką, wyznaczając trendy. Wiedziała, do jakiego celu dąży. Jej pomysł na siebie i kontrowersyjne poglądy sprawiły, że Chanel oraz jej produkty znane są dziś na całym świecie. Również cytaty Coco nie odeszły w niepamięć.

Kreatorka mody zawsze uważała, że wygląd człowieka lub raczej to, w co jest ubrany, wiele o nim świadczy. Oryginalnie ubrana kobieta może przyciągnąć do siebie miłość życia. Może również skutecznie podnieść ciśnienie najgorszemu wrogowi. Właśnie dlatego Chanel upierała się przy tym, by kobieta zawsze ubierała się z klasą. Podkreślała jednocześnie, że kluczem do prawdziwej elegancji jest… prostota.

2. „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć.”

Mimo, że Coco Chanel o sukienkach wie wszystko, niełatwo było jej stać się prekursorką kobiecej mody. Coco urodziła się w domu, gdzie wcale się nie przelewało. Matka Coco zmarła przedwcześnie, a ojciec oddał ją do sierocińca. Chanel wcale nie miała skrzydeł, w które ktoś mógłby dmuchać. Bardzo wstydziła się etapu mieszkania w sierocińcu, jednak właśnie w nim nauczyła się szyć.

Niektórzy z nas też nie mieli łatwego startu w życiu. Warto jednak przyjrzeć się historii Coco Chanel, która przecież wcale nie miała lekko. Mimo, że urodziła się bez skrzydeł, nie przeszkodziła im wyrosnąć. Na swój ogromny sukces bardzo ciężko pracowała – dniami i nocami. Każdy z nas może osiągnąć wiele pod warunkiem, że nie będzie się samemu ograniczać.

3. „Moda przemija, styl pozostaje.”

Jak można zauważyć, współczesna moda bardzo szybko się zmienia. Coś jest modne, a za chwilę odchodzi do lamusu. Moda trwa z reguły jeden sezon i podporządkowuje się jej większość ludzi. Ubrania, które są na czasie, noszone są przez ślepo podążające za modą kobiety. Czy warto poddawać się jednak wpływowi mody?

Coco zawsze uważała, że od mody ważniejszy jest styl – a więc wyrażanie siebie na swój własny sposób. Dzięki własnemu stylowi można się wyróżnić i nie być uzależnionym od trendów. Wyrażając się poprzez ciuchy można podkreślić osobowość, zaznaczyć własne zdanie i wynieść się ponad tłum. Właśnie o tym głośno mówiła Chanel.

4. „Piękno zaczyna się w chwili, kiedy decydujemy się być sobą.”

Coco Chanel próbowała w ten sposób powiedzieć, że najpiękniejsze na świecie jest bycie wyjątkowym. Bycie indywidualistą, który nie ulega wpływowi otoczenia. Chanel również była taką osobą. Kreowała swoje nietuzinkowe projekty, które unikatowością zdobyły świat mody.

Decyzja o byciu sobą nie jest powiązana jednak wyłącznie ze stylem ubierania się. Cytat dotyczy również bycia sobą w kwestii charakteru. Po co porównywać się z innymi ludźmi albo upodabniać się do nich, skoro można być niepowtarzalnym i szczególnym? Warto każdego dnia pracować nad sobą i doceniać również swoje pozytywne strony. Tylko tak bowiem można wydobyć piękno.

5. „Nie ma kobiet brzydkich. Są tylko kobiety zaniedbane.”

Przyjrzyjmy się temu cytatowi. Czyż nie jest w nim wiele prawdy? Każda kobieta ma w sobie „to coś”. Nie każda jednak potrafi w umiejętny sposób wyeksponować swoje naturalne piękno. Nie wszystkie kobiety potrafią też podkreślić to, co w nich najpiękniejsze. No cóż, nie każdy ma do tego odpowiednie umiejętności. Bądź możliwości, by to zrobić.

Warto pamiętać o tym, że czasami wystarczą drobne zmiany. Żeby ich jednak dokonać, potrzeba też czasu. I właśnie tutaj przechodzimy do sedna cytatu. Te kobiety, które są zaniedbane, w natłoku obowiązków często nie mają po prostu dla siebie czasu. A gdyby tak jednak go… znaleźć?

Cytaty Coco Chanel – nie tylko o sukienkach i o stylu

6. „Nie trać czasu kopiąc ścianę w nadziei, że zamieni się w drzwi.”

Coco Chanel jak nikt wiedziała, w jaki sposób zawalczyć o swoje marzenia. Nieustannie podążała wyznaczoną drogą, pokonując liczne przeszkody. Jeżeli człowiek posiada jakąś pasję i chce zarażać nią świat, nie może siedzieć w ukryciu i czekać, aż usłyszą o niej inni. W ten sposób niestety, ale nie zadzieje się magia.

Na sukces trzeba cierpliwie i wytrwale pracować, jakakolwiek nie byłaby to dziedzina. Nie można jednak tracić czasu na czekanie i bezczynne siedzenie. Szczęście nie przychodzi samo – trzeba nad nim popracować.

7. „Prostota jest kluczem do elegancji.”

Najlepszym potwierdzeniem tych słów Coco Chanel jest słynna „mała czarna”, którą rozsławiła projektantka. Dawniej kobiety przyodziewały czarne sukienki wyłącznie w żałobie. Coco sprawiła jednak, że prosta czarna sukienka stała się najbardziej eleganckim ubraniem każdej kobiety. Mała czarna to sukienka, którą prawie każda kobieta ma dziś w swojej szafie.

TOP 10 najbardziej znanych cytatów Coco Chanel, a także najlepsze cytaty z Coco Chanel i jej najbardziej popularne słowa
Coco Chanel, rok 1920 - fot. domena publiczna

To właśnie Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, które kiedyś tak zawzięcie nosiły. Dzięki Chanel eleganckie stały się nie falbanki czy koronki, ale prosta sukienka w czarnym kolorze. Coco wydobyła z niej piękno, czego wcześniej żadna kobieta nie potrafiła zrobić.

8. „Kiedy zrozumiesz, że większość mężczyzn jest jak dzieci, to nic więcej nie musisz już wiedzieć.”

Coco Chanel jak żadna inna kobieta potrafiła oczarować mężczyzn w taki sposób, by pomogli jej osiągnąć zamierzone cele. Wiedziała, że większość z nich zachowuje się jak naiwne dzieci – i świetnie potrafiła tę naiwność wykorzystać.

Dzięki znajomościom z bogatymi mężczyznami Coco żyła w dostatku i mogła rozwijać swoje krawieckie umiejętności. To właśnie mężczyznom zawdzięcza początki kariery jako projektantka. Co ciekawe, w życiu tak naprawdę kochała tylko jednego mężczyznę – Arthura „Boya” Capela.

9. „Aby być niezastąpionym, zawsze trzeba być odmiennym.”

Aby dawać innym przykład, trzeba najpierw wypracować swoją własną pozycję – niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie działamy. Coco Chanel w modzie nie miała sobie równych. Była niezastąpiona właśnie dlatego, że jej projekty różniły się od kreowanych ówcześnie trendów.

Dokładnie tak samo jest w życiu. Jeżeli chcemy stać się czyimś autorytetem, najpierw musimy się czymś wyróżnić. Wykazać kreatywnością w podobny sposób, jak zrobiła to Coco Chanel. Tylko błyszcząc na tle konkurencji istnieje największe prawdopodobieństwo, że nadejdzie ogromny sukces.

10. „Kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje.”

Coco Chanel chciała zwrócić tymi słowami na fakt, że każda kobieta powinna dbać o swój wygląd – niezależnie od tego, w jakim jest wieku. Bo to, w jaki sposób wyglądamy, zależy tylko i wyłącznie od czasu poświęconego na pielęgnację zarówno umysłu, jak i ciała.

Rzecz jasna, nie chodziło jej wyłącznie o zabiegi kosmetyczne czy zabiegi medycyny estetycznej, które kiedyś nie były tak popularne. Coco miała na myśli prowadzenie zdrowego trybu życia, który naprawdę potrafi wpłynąć na wiek człowieka. Najważniejsze jest zachowanie równowagi fizycznej i psychicznej. Będąc w pełni sił oraz zdrowia zawsze będziemy mieć tyle lat, na ile się czujemy. A nie tyle, na ile wskazuje data urodzenia w dowodzie.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Justine Picardie: Coco Chanel. Legenda i życie, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2014
  2. Marly Michelle: Mademoiselle Coco, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020
ikona podziel się Przekaż dalej