Filmy z Marilyn Monroe – TOP 10 znanych tytułów, które powinieneś znać

1. „Asfaltowa dżungla” (1950)

To popularny dramat reżyserii Johna Hustona, w którym Marilyn Monroe zagrała Angelę Phinlay. W filmie pewien złodziej, który dopiero opuścił więzienie, chciał popełnić ostatnią kradzież w swoim życiu – mianowicie, ukraść ogromną ilość biżuterii. Jednak, popada w ogromne tarapaty.

„Asfaltowa dżungla” był jednym z pierwszych filmów, w których zagrała Marilyn Monroe. Produkcja okazała się sukcesem, a krytycy filmowi zauważyli wówczas nietuzinkową postać Monroe.

2. „Proszę nie pukać” (1952)

Słynny dramat został oparty na powieści Charlotte Armstrong. Marilyn Monroe zagrała w nim Nell Forbes, która trafiła do szpitala psychiatrycznego po próbie samobójstwa. Była to pierwsza dramatyczna rola Monroe w jej karierze, a także pierwsza rola główna w filmie.

Aktorce udało się udowodnić w „Proszę nie pukać”, że nadaje się nie tylko do komedii czy grania słodkich kobietek. Pokazała, że doskonale sprawdza się także w rolach poważnych, dramatycznych i wymagających ogromnego talentu aktorskiego. Niestety, publika wciąż patrzała na Monroe głównie przez pryzmat bycia seksbombą, a nie wielką aktorką.

3. „Niagara” (1953)

Polly i Ray Cutler przyjeżdżają do swojego domku położonego w pobliżu wodospadu Niagara, spodziewając się spokojnego miesiąca miodowego. Kiedy przybywają do niego okazuje się jednak, że inna para – Rose (Marilyn Monroe) i George Loomis – jeszcze się nie wymeldowała. Polly i Ray zostają wciągnięci w spisek Rose, która chce zamordować George’a. Produkcja Henry’ego Hathawaya jest połączeniem dreszczowca z filmem noir.

Produkcja pomogła Marilyn Monroe zaistnieć w kinematografii, chociaż jest sprzeczna ze wszystkim, z czego zasłynęła aktorka. W filmie nie jest słodką i naiwną blondyneczką, a bezwzględną morderczynią.

4. „Jak poślubić milionera” (1953)

To znakomita komedia romantyczna, wyreżyserowana przez Jeana Negulesco. W filmie 3 nowojorskie modelki wynajęły elegancki apartament, do którego zaczęły zwabiać mężczyzn. Szukają w ten sposób milionerów, by mogły wieść piękne i bogate życie. Aby móc jednak mieszkać w tak luksusowym miejscu, zaczynają wyprzedawać z niego meble – mimo, że wcale do nich nie należą.

Marilyn Monroe zagrała w filmie Polę Debevoise, krótkowzroczną blondynkę. Warto dodać, że film ten był czwartym najbardziej dochodowym filmem 1953 roku. Mimo, że rola Monroe została doceniona przez krytyków za odegraną Polę, na planie filmowym aktorka była bardzo niepewna siebie. Sprawdź także TOP 10 najbardziej znanych cytatów Marilyn Monroe.

5. „Mężczyźni wolą blondynki” (1953)

Amerykańska komedia muzyczna w reżyserii Howarda Hawksa jest jedną z najbardziej popularnych, w których zagrała Monroe. Stąd pochodzą również jej najciekawsze, znane utwory, śpiewane i coverowane następnie na całym świecie – jak chociażby słynne Diamonds Are a Girl’s Best Friend.

Kadr z filmu Mężczyźni wolą blondynki, który przyniósł sławę Marilyn Monroe, a także inne filmy aktorki
TOP 10 filmów z Marilyn Monroe krok po kroku, czyli najlepsze filmy z aktorką, nominacje i propozycje - fot. domena publiczna

W filmie dwie tancerki płyną do Paryża. Tam jedna z nich, Lorelei Lee (Marilyn Monroe), ma poślubić młodego milionera. Po drodze dziewczęta natykają się na prywatnego detektywa, wynajętego przez ojca Lorelei do wybadania, czy młoda tancerka nie chce wychodzić za mąż wyłącznie dla pieniędzy.

Największe role Monroe – popularne filmy z Marilyn Monroe

6. „Słomiany wdowiec” (1955)

Komedię nakręcił Billy Wilder. Gdy żona i dzieci Toma Ewella opuszczają miasto na wakacje, spotyka on kuszącą dziewczynę, graną przez Marilyn Monroe. Para przeżywa płomienny romans w trakcie lata, ale poczucie winy Ewella, w połączeniu z naiwnością Monroe, uniemożliwiają im flirtowanie.

„Słomiany wdowiec” znany jest głównie ze sceny, kiedy to Marilyn Monroe stoi w białej sukience na kanale wentylacyjnym metra w Nowym Jorku. Podmuch jest tak silny, że aktorka musi trzymać podwiewającą sukienkę.

7. „Przystanek autobusowy” (1956)

Film został wyreżyserowany przez Joshuę Logana jako pierwszy w wytwórni Marilyn Monroe. Oczywiście, gwiazda w nim zagrała, a na planie partnerował jej Don Murray. Reżyser bardzo cenił pracę z Monroe. Mówił, że Charlie Chaplin potrafi dokładnie to samo, co Monroe – umiejętnie łączyć tragizm z komizmem. Można powiedzieć, że w „Przystanku autobusowym” Marilyn to taki damski Charlie Chaplin. Jednak, filmy z Charlie Chaplinem sprawiły, że w ręce mężczyzny powędrował Oscar – a w zasadzie aż trzy. Marilyn Monroe nigdy nie dostąpiła zaszczytu, jakim jest Oscar. Mało tego, nigdy nawet nie została do owej nagrody nominowana.

Monroe dowiodła w produkcji, że jest zdolną aktorką dramatyczną i potrafi o wiele więcej, niż tylko grać słodką blondyneczkę. Nic dziwnego, że za tę rolę dostała nominację do nagrody Złotego Globu, dla pierwszoplanowej aktorki.

8. „Książę i aktoreczka” (1957)

Komedia została wyreżyserowana przez Laurence’a Oliviera. Kiedy Jerzy V szykował się do koronacji w 1911 roku, do Londynu przybyło wiele innych królów i królowych, a także znanych osobistości. Elsie Marina, grana przez Marilyn Monroe, wchodzi w życie królewskiej rodziny jako amerykańska aktorka – również zaproszona do Londynu.

Za rolę w „Książę i aktoreczka”, Marilyn Monroe otrzymała nominację do nagrody BAFTA. Taką samą nominację otrzymał również sam film.

Kadr z filmu Pół żartem pół serio - kultowego filmu z Marylin Monroe, a także 10 najlepszych filmów z aktorką
Najlepsze filmy z Marilyn Monroe krok po kroku, czyli najlepsze filmy, nominacje do nagród, dorobek filmowy aktorki - fot. domena publiczna

9. „Pół żartem, pół serio” (1959)

To czarno-biały film komediowy, który wyreżyserował Billy Wilder. Monroe wcieliła się w rolę Sugar Kane, znów zostając „typową blondynką”. Właśnie z tego utworu pochodzi jej słynny utwór, I Wanna Be Loved By You. Aktorka zagrała w filmie również na ukulele.

Film został doceniony zarówno przez krytyków, jak i widownię. „Pół żartem, pół serio” zdobył Złoty Glob za najlepszą komedię, a Marilyn Monroe Złoty Glob zza najlepszą aktorkę komediową. Biografia aktorki wspomina, że był to jeden z najlepszych filmów, w których nie tylko zagrała Monroe. Był to jeden z najlepszych filmów w ogóle, jakie nakręcono w USA.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

10. „Skłóceni z życiem” (1961)

Film wyreżyserował John Huston. Niestety, produkcja nie przyniosła wielkiego sukcesu komercyjnego, jakiego się spodziewano. Pozwoliła jednak na pokazanie talentu dramatycznego aktorki. Zdrowie Marilyn Monroe, które ciągle się pogarszało, spowodowało liczne przerwy na planie filmowym.

„Skłóceni z życiem” został klasykiem kinematografii podobnie, jak niektóre wybitne filmy z Charlie Chaplinem. Niedługo później, nastąpiła śmierć Marilyn Monroe (5 sierpnia 1962 rok). Filmografia oraz specyficzna postać Monroe nigdy nie odeszła jednak w zapomnienie, a fanów najsłynniejszej blondynki świata wciąż przybywa.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Churchwell Sarah: Twarze Marylin Monroe, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2018
  2. Donald Spoto: Marilyn Monroe. Biografia, Wydawnictwo Prima, Nowy Jork 2001
  3. Alfonso Signorini: Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2004
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 62.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny