TOP 10 najbardziej inspirujących cytatów Alberta Einsteina
Albert Einstein jest jednym z najbardziej znanych naukowców na świecie. Einstein zasłynął jednak nie tylko z rozwoju filozofii nauki, ale też ze swoich ciekawych sentencji oraz stwierdzeń. Jakie są popularne, najciekawsze cytaty Alberta Einsteina? Które z nich są najbardziej znane, ale i świadczące o poglądach naukowca? Sprawdź powiedzenia, śmieszne aforyzmy i złote myśli Alberta Einsteina, które cytowane są po dzień dzisiejszy.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nauce.
Cytaty Alberta Einsteina – sprawdź popularne sentencje naukowca
1. „Jestem przekonany, że Bóg nie gra w kości.”
Jest to słynne motto fizyka, cytowane po dzień dzisiejszy. Albert Einstein odrzucił zasadę, że nie ma możliwości określenia na raz prędkości oraz położenia cząstki elementarnej. Złote myśli fizyka odwołują się w tym przypadku do określenia, że każdy aspekt, który jest związany z zachowaniem materii, musi przez cały czas być mierzalny. W każdym momencie powinno się więc móc ustalić, w jakim miejscu znajduje się cząstka elementarna.
Oczywiście, teorie „szkoły kopenhaskiej” (którą krytykował Einstein) mówią co innego. Zasada Heisenberga uznaje 2 stany: falę drgającą i cząstkę stałą. Według niej, nie ma możliwości określenia prędkości czy położenia cząstki elementarnej. Albert Einstein stanowczo temu zaprzecza, co sugeruje powyższe powiedzenie.
2. „Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć.”
Są to bardzo ważne sentencje Alberta Einsteina, które skupiają się na świadomej nauce. Einstein od zawsze uważał, że karcenie czy wymaganie czegoś nieistotnego na uczniach jest zbędne. Zamiast tłamsić i gasić potencjał, wyolbrzymiając niedoskonałości ucznia, lepiej skupić się na tym, co uczeń naprawdę potrafi.
Nie każdy jest w taki sam sposób „zaprogramowany”, więc nie powinno się każdego traktować jednakową miarą. Zadając niepotrzebne pytania i ujawniając braki, nauczyciele wcale nie dają według naukowca dobrego przykładu. Zamiast karcić uczniów, lepiej umożliwiać im rozwijać swoje pasje.
3. „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.”
Niektórzy uważają te zdania za najbardziej znane powiedzenie Einsteina. Podobnie, jak cytaty Marilyn Monroe, Albert Einstein czasami również lubił rozmawiać o kwestiach związanych z upływającym czasem. Naukowiec także próbował w jakiś sposób zapanować nad jego zarządzaniem.
W dzisiejszych czasach, cytat naukowca jest wciąż aktualny. Nie sztuką jest bowiem zabić czas, ale umiejętnie go wykorzystać. Czasu nikt nam nie zwróci, więc powinniśmy nauczyć się nim zarządzać. Trzeba pamiętać o tym, że straconego przez błędne wybory czasu nie da się odzyskać.
4. „Ludzie są jak rowery. Utrzymują balans tylko wtedy, gdy zmierzają do przodu.”
To trochę śmieszne, ale bardzo prawdziwe porównanie. Albert Einstein czasami lubił mówić o miłości. Naukowiec swoje pierwsze małżeństwo zawarł ze studencką miłością (Mileva Maric). Mawiał jednak, że najgłupszą rzeczą jest zakochać się i winić za to grawitację. Mówił też o tym, że małżeństwo jest nieudaną próbą utrwalenia czegoś, co i tak jest przypadkiem.
Co ciekawe, młody Albert Einstein w młodości był bardzo osamotniony i niezbyt szczęśliwy, a pesymistyczne skłonności nie jeden raz ujawniały się później w jego dorosłym już życiu. Czytając ciekawostki o Albercie Einsteinie, można dowiedzieć się w tym temacie o wiele więcej.
5. „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia otacza cały świat.”
Jest to najciekawsze, według niektórych, motto Alberta Einsteina. Naukowiec fascynował się tym, że może poznawać Wszechświat. Uprawianie nauki dawało mu satysfakcję, jednak jeszcze większą radość sprawiał fakt, że wyobraźnia pozwala na więcej.
Albert Einstein mawiał, że zagadką świata jest jego zrozumiałość. Wyrażenia zmysłowe porządkował do pojęć ogólnych, ustanawiając między wyrażeniami a doświadczaniem zmysłowym pewne związki. Wyobraźnia według Einsteina pozwalała na lepsze i „szersze” rozumienie rzeczywistości. Spisane w ogromnej ilości ciekawostki o Albercie Einsteinie pozwolą lepiej zrozumieć, jakie nastawienie miał naukowiec do otaczającego nas świata.
Słynne powiedzenia i cytaty Alberta Einsteina
6. „Nie wiem, jaka broń zostanie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi.”
Warto wiedzieć, że Albert Einstein był pacyfistą, zanim wybuchała II Wojna Światowa. Namawiał ludzi do tego, by nie nosili broni, bo to może powstrzymać wojnę. Uważał, że tylko wrażliwa i twórcza osobowość może utworzyć rzeczy wzniosłe i szlachetne.
Albert Einstein nie lubił sił zbrojnych oraz ich filozofii. Uważał, że to „hańbiąca plama na honorze cywilizacji”, którą trzeba szybko usunąć.
7. „Doprawdy nie rozumiem, co ludzie mają na myśli, gdy mówią, iż człowiek posiada wolną wolę.”
Albert Einstein bardzo wymownie krytykował pojęcie wolnej woli. Nie rozumiał jej. Jego powiedzenia są w tej kwestii popularne tak, jak cytaty Marilyn Monroe w sprawach miłości i materializmu. Determinizm naukowca był inkompatybilistyczny.
Einstein nie miał pojęcia, co wolna wola ma wspólnego z wolnością, mówiąc chociażby: „Czuję, że mam ochotę zapalić fajkę i ją zapalam – gdzie tu jest miejsce na wolność? Co kryje się za aktem woli, by zapalić fajkę? Inny akt woli?”.
8. „Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej, niż wyrazem i produktem ludzkich słabości, a Biblia zbiorem wielu dostojnych, ale i tak prymitywnych legend, które są ponadto bardzo dziecinne.”
Cytat Alberta Einsteina powiązany jest z jego brakiem wiary – od 12 roku życia naukowiec nie był przywiązany do żadnej religii, mimo żydowskiego pochodzenia. W wieku 13 lat nie wziął udziału w bar micwie (uroczystość żydowska), wziął ślub cywilny, nie pojawiał się na nabożeństwach i zdecydował się na pogrzeb świecki.
Albert Einstein nie wierzył w życie po śmierci, nie modlił się i nie akceptował żadnych kościelnych koncepcji, podchodząc do nich z dużym oburzeniem. Uważał, że każdy ma prawo do tego, by nie wierzyć w Boga.
9. „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.”
Albert Einstein daje tym cytatem wiele do zrozumienia. Przede wszystkim namawia do tego, by nie stać w miejscu. Jeżeli bowiem cały czas robimy to samo, nie będziemy mogli osiągnąć czegoś niesamowitego. Tylko próbowanie nowego pozwoli doświadczać i tworzyć nowe rzeczy.
Warto uczyć się nowych umiejętności, by osiągać zamierzone efekty. Działanie krok po kroku, nauka nowej rzeczywistości i nadzieja związana z wizją pozwoli nie tylko zebrać siłę, ale i wytrwać w założeniu. Właśnie to chciał przekazać Albert Einstein. Nie warto czekać – trzeba działać!
10. „Ten kto idzie za tłumem, nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca, do których nikt jeszcze nie dotarł.”
Albert Einstein chciał przekazać, że każdy z ludzi powinien mieć swoją własną ścieżkę, którą będzie podążać. Zamiast podążać utartymi schematami, lepiej utworzyć swój własny. Dzięki temu będzie można osiągnąć więcej, niż tłum, docierający w jedno miejsce.
Powinniśmy zacząć myśleć samodzielnie, a nie podążać za głosem tłumu. Dzięki temu, wychodząc ponad niego, będzie można dojrzeć i osiągnąć wiele rzeczy. Pod warunkiem, że przemawiać będzie za nami pasja i nieodparta chęć, by się w niej realizować.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Jeremy Bernstein:Albert Einstein i granice fizyki, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2008
- Abraham Pais:Pan Bóg jest wyrafinowany… Nauka i życie Alberta Einsteina, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2001
- Abraham Pais: Tu żył Albert Einstein, Wydawnictwo Próczyński i S-ka, Warszawa 2005
- Alice Calaprice: Einstein w cytatach, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 1997