Najbardziej znane cytaty Marilyn Monroe – słynne wypowiedzi aktorki

1. „Cóż z tego, że człowiek ma cały świat, kiedy straci duszę?”

Był to jeden z najbardziej znanych cytatów aktorki, który doskonale odzwierciedlał jej zagubioną osobę. Z jednej strony, Marilyn Monroe była słynna na całym świecie. Stała się ikona popkultury, symbolem seksu, kojarzoną z tryskającą wręcz energią, wesołym usposobieniem i optymizmem. Z drugiej strony, gwiazda kina miała wiecznie głowę w chmurach i stała się być perfekcjonistką, przez co wiele razy cierpiało jej zdrowie psychiczne

Media sztucznie kreowały aktorkę i jej osobowość, naciskane przez wytwórnie filmowe. Wielu ludzi nie mogło pojąć, jak kobieta z taką urodą, pieniędzmi i sławą może wpadać we frustracje i głęboką depresję. Cytaty Marilyn Monroe wskazują jednak na to, że nawet mając u stóp cały świat, można zatracić w nim samego siebie.

2. „Diamenty to jedyni przyjaciele kobiety.”

Przypisano owy cytat do Marilyn głównie ze względu na utwór, który wykonywała aktorka w filmie Mężczyźni wolą blondynki (1953 rok). Lorelei Lee, w którą wcieliła się Marilyn Monroe, śledzona była przez detektywa wynajętego przez ojca bohaterki. Mężczyzna chciał upewnić się, że córka nie chce wyjść za mąż wyłącznie dla pieniędzy. Diamenty stały się przewodnim motywem w filmie, a Marilyn kojarzona była przez wielu głównie ze zdobywaniem mężczyzn dla świecidełek.

W rzeczywistości jednak jedynymi diamentami, które miała Monroe, był pierścionek od męża aktorki (Joe di Maggio). To na rzecz filmów z jej udziałem, aktorka nakładała na siebie biżuterię. W domu prawie w ogóle jej nie nosiła. Uwielbiała kłaść się do łóżka w swoich ulubionych perfumach, ale niekoniecznie w diamentach. Pytana o to czy wierzy, że diamenty są jedynymi przyjaciółmi kobiety zarzekała się, że nie.

3. „Kariera to piękna rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc.”

Marilyn Monroe tak naprawdę nigdy nie mogła pogodzić się z tym, że kreowano ją na symbol seksu. Stwierdziła, że z seksu uczyniono przedmiot, a przecież zupełnie o co innego w nim chodzi. Marilyn oczywiście przejmowała się przy tym swoją karierą, jednak nie tylko ją stawiała na pierwszym miejscu. Mimo, że uwielbiała być w blasku reflektorów.

Gwiazda nie chciała być traktowana wyłącznie, jak przedmiot. Mimo, że ceniła sobie sławę i pieniądze zdawała sobie jednak sprawę z tego, że to nie one dają prawdziwe szczęście i ciepło. Szczęściem jest bowiem posiadać przy sobie bliską osobę. Aktorka wiele razy czuła się samotna i bezradna w wielkim świecie. Dlatego też była nieszczęśliwa.

4. „Nieważne, co o mnie myślą. Ważne, żeby mnie kochali.”

Aktorka trochę przeczy tym cytatem swoim rozważaniom na temat tego, że nie lubi być traktowana wyłącznie jako przedmiot. Wielu ludziom Monroe kojarzyła się wyłącznie jako wielka gwiazda – a raczej głupia blondyneczka ze słodkim uśmiechem. W takich też rolach często obsadzano gwiazdę, co było dość zabawne dla widzów, lecz nie najlepsze dla samej aktorki. Filmy z Marilyn Monroe często skupiały się na tym, by gwiazda odgrywała rolę naiwnych, łatwowiernych kobiet.

Marilyn Monroe zależało mimo wszystkim na jednym. Na tym, by ludzie ją uwielbiali, mimo wszystko. Nie liczył się dla niej fakt, że niektórzy mogą odbierać źle jej karierę czy postać wykreowaną przez media. Ważne, że była sławna i miała ogromne grono fanów, którzy się nią inspirowali.

5. „Lepiej być nieszczęśliwą samotnie, niż nieszczęśliwą z kimś innym.”

Słowa aktorki są dziś popularne podobnie, jak niektóre cytaty Alberta Einsteina. Jest to jeden z ważniejszych cytatów aktorki. Ciekawe, ale bardzo smutne słowa wywarły duży wpływ na społeczeństwo. Prześledziwszy dokładną karierę i życie aktorki uznać można, że Monroe była bardzo nieszczęśliwa i martwa od środka, jeszcze zanim… naprawdę umarła. Cierpienie w samotności często dotyka artystów, a stan uczuć tego typu zyskał w psychologii nazwę „syndrom Marilyn Monroe”.

Często osoba, która cierpi na taki syndrom, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Zazwyczaj też, nie ma szczęścia w miłości – mimo, że jest w centrum uwagi. Marilyn uznała, że lepiej więc być samotna i nieszczęśliwa, niż szczęśliwa z kimś, kto i tak nie pokocha jej ze wzajemnością. Osoby cierpiące na „syndrom Marilyn Monroe” często same przekreślają bowiem miłość, uciekając od rzeczywistego świata.

Złote myśli i najbardziej popularne sentencje Marilyn Monroe

6. „Powinniśmy naprawdę zacząć żyć, zanim będziemy starcami.”

Niektórym wydaje się, że znają życie Marilyn Monroe od podszewki. Że wiedzą o aktorce wszystko. Co chwilę jednak ktoś odkrywa zupełnie inną twarz Monroe. Gwiazda kina wygłosiła wiele znanych cytatów, które wzbogacały m.in. filmy z Marilyn Monroe, ale i były motywem przewodnim jej licznych utworów.

Monroe nigdy nie ukrywała, że uwielbia korzystać z życia. Wykorzystywała jego rożne zalety, czerpiąc garściami z uroków życia. Obarczona była zarówno bagażem trudnego dzieciństwa, jak i wielką karierą. Próbowała stworzyć udany związek, ale też założyć rodzinę. Ciągle odważnie szukała siebie udowadniając przy tym, że zwyczajnie… warto żyć.

7. „Chcę być kochana przez Ciebie, tylko Ciebie i nikogo więcej.”

Tak śpiewała Marilyn Monroe w jednej ze scen filmu Pół żartem, pół serio. Wyznawała w utworze, że chciałaby zostać pokochaną przez jednego, jedynego mężczyznę. Właśnie tak aktorka zapamiętana została przez większość widzów oraz historię kinematografii.

Wielu jednak doszukuje się w słowie „ty” odniesienia do „wy”. Marilyn uwielbiała być uwielbiana przez fanów, więc może cytat był nawoływaniem do rzeszy widzów, którzy kolejno się w niej zakochiwali? Nigdy nie dowiemy się prawdy.

8. „Bycie symbolem seksu sprawia, że jest się przedmiotem. Wprost nienawidzę uprzedmiotowienia. Ale jeśli mam być czegoś symbolem, to już lepiej seksu niż innych spraw, które też mają swoją symbolikę.”

Marylin Monroe na tle zielonej kotary na zdjeciu z lat 60, a także najbardziej znane cytaty z Marylin Monroe
TOP10 cytatów Marylin Monroe, czyli najbardziej znane powiedzenia i słowa Marylin Monroe - fot. domena publiczna

To słynne słowa Monroe dla magazynu Life, które zapamiętane zostały nie mniej, niż niektóre cytaty Alberta Einsteina. Monroe nigdy nie rozumiała mianowania jej symbolem seksu. Nie lubiła być traktowana jak przedmiot i głośno o tym mówiła.

Aktorka odnosiła się do siebie z dystansem, jednak z czasem pogodziła się z symboliką, która została do niej przypisana. Bo przecież, cytując Marilyn: „Nieważne, co o mnie myślą. Ważne, żeby mnie kochali.”

9. „Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.”

Życie Marilyn Monroe nie należało do najbardziej kolorowych. Wystarczy wczytać się w biografię artystki by przekonać się o tym, z jak wieloma problemami borykała się gwiazda kina. Nieszczęśliwa w miłości, Monroe szukała szczęścia gdzie indziej.

Oprócz występów, szczęście dawały jej zakupy. Sam fakt posiadania pieniędzy nie cieszył jej tak bardzo, jak możliwość ich wydawania. Bo przecież wartość pieniędzy nie powinna tkwić w ich posiadaniu, ale w celu, do którego pieniądze prowadzą.

10. „Jeśli nie potrafisz mnie znieść, kiedy jestem najgorsza, nie zasługujesz na mnie, gdy jestem najlepsza.”

Marilyn przyznawała, że potrafi być niecierpliwa i samolubna. Czasami, mimo tej całej pewności siebie przed kamerami, była też bardzo niepewna siebie. Mawiała, że przecież też jest człowiekiem i popełnia błędy, tracąc kontrolę i będąc ciężka do zniesienia.

Jednak, jeżeli ktoś ją prawdziwie pokocha, nie powinno mu to sprawić większego problemu. Jeśli jednak złe zachowanie aktorki będzie problemem dla mężczyzny, to na pewno nie zasłuży sobie na najlepszą jej wersję. Cytaty Marilyn Monroe, podobne do tego, do dnia dzisiejszego dodają pewności siebie kobietom na całym świecie.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Churchwell Sarah: Twarze Marilyn Monroe, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2018
  2. Donald Spoto: Marilyn Monroe. Biografia, Wydawnictwo Prima, Nowy Jork 2001
  3. Alfonso Signorini: Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2004
ikona podziel się Przekaż dalej