TOP 10 najbardziej znanych cytatów Martina Luthera Kinga
Martin Luther King był amerykańskim pastorem baptystów, który odważnie bronił praw obywatelskich Afroamerykanów. Jakie są najciekawsze i najbardziej popularne cycaty Martina Luthera Kinga? Sprawdź najważniejsze znane powiedzenia słynnego działacza ze Stanów Zjednoczonych. Oto słynne cytaty Martina Luthera Kinga.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o historii USA.
Słynne cytaty Martina Luthera Kinga – TOP 10
1. „Bunt jest językiem niewysłuchanych.”
To najbardziej znane słowa Kinga. Martin Luther King miał na myśli, że buntowanie się jest ludzkie. Jednak występuje wówczas, gdy danego człowieka ignoruje się i nie słucha, co ma do powiedzenia. Nikt nie jest przecież w stanie zgodzić się na wszystko, co każą mu inni ludzie. Gdy na drodze takiego człowieka pojawi się więc coś co mu będzie przeszkadzać, naturalnie zacznie się buntować.
Bunt to chęć usunięcia tego, co przeszkadza w życiu. Jeżeli ktoś nie może zrobić tego dobrowolnie i nie wysłucha próśb, ludzką naturą jest się przeciw temu zbuntować. Bunt to brak zgody na cierpienie, o czym często mówił Luther King.
2. „Marzę, iż pewnego dnia czworo moich dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego jacy są.”
Martin Luther King powiedział te słynne słowa w Waszyngtonie 28 sierpnia 1963 roku, podczas przemówienia o tytule „I Have a Dream”. Cytaty Kinga dotyczące podziału rasowego są na świecie nie mniej powtarzane, niż cytaty Alberta Einsteina. W powyższych słowach Luther King miał na myśli nierówności na tle rasowym, które wówczas pojawiały się w USA.
Mowa Kinga została uznana za najciekawsze i najważniejsze przemówienie dotyczące walk z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych. To też jedno z najbardziej wybitnych wystąpień publicznych XX wieku.
3. „Miłość to jedyna siła zdolna przekształcić wroga w przyjaciela.”
Martin Luther King chciał podkreślić przez te słowa, że miłość może zdziałać o wiele więcej niż nienawiść. Miłość to taka broń, która może pokonać nieprzyjaciół i sprawić, że przejdą na naszą stronę. Sam Luther King powiedział również, że woli trzymać się miłości gdyż nienawiść to zbyt duże obciążenie.
Popularne słowa Luthera Kinga mają ogromne znaczenie do dziś. Jeżeli ktoś jest do nas wrogo nastawiony należy pamiętać, by nie odwzajemniać się mu wrogością. Lepiej dać miłość, która okazuje się często skuteczniejszą bronią od nienawiści.
4. „Jeśli nie możesz latać, biegnij. Jeśli nie możesz biegać, idź. Jeśli nie możesz chodzić, czołgaj się. Ale cokolwiek robisz, musisz iść naprzód.”
Niektóre powiedzenia Luthera Kinga inspirują i motywują do działania po dzień dzisiejszy. Powyższe słowa są tego najlepszym przykładem.
Jeżeli ktoś ma cel w życiu powinien zrobić wszystko, by go osiągnąć. Bez względu na to, czy na drodze pojawiają się jakieś przeszkody czy też nie. Tylko krok po kroku można osiągnąć swoje założenia – właśnie do tego motywował słowami Martin Luther King.
5. „Zrób pierwszy krok. Nie musisz widzieć wszystkich schodów. Po prostu zrób pierwszy krok.”
Martin Luther King jak nikt inny potrafił motywować słowami. Nie bez powodu wielu mówców motywacyjnych do dziś posługuje się jego znanymi cytatami – znanymi i powtarzanymi tak często, jak chociażby cytaty Alberta Einsteina.
Każdy cel oraz każde założenie wymaga postawienia pierwszego kroku. Nie można z góry zakładać, że coś jest trudne lub niewykonalne. Nie powinno się myśleć wyłącznie o przeszkodach, a po prostu postawić krok i zacząć sunąć w kierunku celu. Właśnie to powiedział Martin Luther King. Sprawdź także ten artykuł z życiorysem Martina Luthera Kinga.
Cytaty Martina Luthera Kinga, których nie zapomnisz
6. „Ten kto biernie akceptuje zło jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia.”
Luther King miał na myśli, że milczenie wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli pojawiają się problemy, lepiej jest opowiedzieć się po którejś ze stron niż zachować milczenie. Mówił głośno o tym, że życie kończy się wówczas, gdy przemilczamy ważne tematy.
Martin Luther King uznawał milczenie jako ciche przytakiwanie na zło. Gdy Afroamerykanie przemilczali dotykającą ich segregację rasową, nie rozumiał tego i traktował jako godzenie się na zło. Czy nie tak jest po dzień dzisiejszy, że wiele problemów ludzie wolą przeczekać w ciszy?
7. „Potrzeba, aby człowiek pokonał ucisk i przemoc bez uciekania się do ucisku i przemocy.”
Większość niejasnych sytuacji niegdyś rozwiązywało się siłą. Do tej pory zresztą niektórych próbuje się zmusić do zmiany toku myślenia poprzez przemoc fizyczną lub terror psychiczny. Martin Luther King przekonywał, że można inaczej.
Brak przemocy i rozmowa powinny być odpowiedzią na wszelkie kluczowe problemy zarówno polityczne, jak i moralne w dzisiejszych czasach.
8. „Nawet jeśli pomogłem jednej osobie mogę mieć nadzieję, że nie będę żył na próżno.”
Niesienie pomocy innym jest ogromną wartością, którą Luther King bardzo sobie cenił. Każdy powinien dać drugiemu człowiekowi chociaż trochę dobra. Pomagając nigdy bowiem nie będzie się miało wrażenia, że życie jest bezwartościowe.
Należy pomagać ludziom w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek formie. Czynić tak, by życie było piękniejsze i prostsze. Jeżeli pomożemy chociaż jednemu człowiekowi wówczas wzrośnie wiara w samych siebie i poczucie, że jesteśmy na tym świecie po coś więcej.
9. „Zawsze jest czas aby robić to, co jest właściwe.”
Luther King miał na myśli, że nigdy nie jest za późno na to, by zacząć coś robić ze swoim życiem. By zacząć kierować nim tak, żebyśmy to my czuli się dobrze z tym co robimy.
Zawsze znajdzie się czas, by zacząć robić coś zgodnego ze swoim sumieniem. By działać przyzwoicie, trafnie i w słusznym dla nas celu.
10. „Przychodzi czas, kiedy musisz zająć pozycję, która nie jest ani bezpieczna, ani wygodna, ani popularna.”
Martin Luther King mówił o tym, że nie zawsze każde rozwiązanie jest bezpieczne. Nie można jednak bać się potencjalnego niebezpieczeństwa i pozwolić tchórzostwu z nim wygrać. Okazja może się pytać podświadomie, czy dane rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. Jednak, czy faktycznie musi być wygodne? Przecież droga do celu wygodna wcale nie jest.
Należy przyjąć, że w życiu każdego człowieka czasami przychodzi moment zajęcia pewnego stanowiska. Nie będzie ono bezpieczne, popularne albo komfortowe. Pozostanie zatem postąpić zgodnie nie z tym, co sprawdzone i znane. Ale posłuchać własnego sumienia i zacząć żyć według własnych przekonań.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Martin Luther King: Dlaczego nie możemy czekać, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1967
- Izabella Rusinowa: Martin Luther King Jr. 1929-1968, Wydawnictwo ASPRA – JR, Warszawa 2014