Najgorsi przestępcy i psychopaci – lista TOP 10 filmów z ich udziałem

1. „Psychoza” – Alfred Hitchcock (1960)

To jeden z najbardziej charakterystycznych filmów Alfreda Hitchcocka, czyli mistrza filmów grozy. „Psychoza” była przełomowym dziełem słynnego reżysera i filmem, który do dziś wywołuje w widzach mieszane uczucia. Właśnie to dzieło zapoczątkowało nowy podgatunek horrorów, mianowicie slasher – a więc filmy grozy opowiadające o zabójcach, którzy ścigają swoje ofiary i po kolei je eliminują. Zarówno w Polsce, jak i na świecie slashery były to prawdziwe hity. Moda na tego typu podgatunek horrorów ewoluowała na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku.

Plakat „Psychozy” Hitchcocka 1960
Plakat z filmu „Psychoza” (1960), fot. domena publiczna

O czym opowiada „Psychoza”? O złodziejce, która wybrała się w podróż do swojego ukochanego razem ze skradzioną fortuną. Po drodze zatrzymała się w przydrożnym motelu, w którym została zamordowana. Najwięksi zwyrodnialcy i przestępcy, którzy później pojawiali się w kinie, wzorowani byli na mordercy z „Psychozy”. W rolę mrocznego Normana Batesa wcielił się uzdolniony Anthony Perkins. Cały film przeplatany jest nie tylko niespodziewanymi zwrotami akcji, ale też przeszywającą muzyką i mistrzowską grą aktorską. Historyczna stała się scena morderstwa pod prysznicem, która do dziś budzi w widzach lęk.

2. „Dziwak” – Patrick Brice (2014)

To niesamowity horror psychologiczny, będący reżyserskim debiutem Patricka Brice’a. Film opowiada o historii Aarona, który odpisuje niejakiemu Josefowi (rzekomo umierającego) na ogłoszenie o pracę. Ostatnim marzeniem Josefa jest nakręcić dzień z życia jego… nienarodzonego syna. Z czasem relacja między Aaronem a Josefem robi się mocno niebezpieczna – każdy kolejny kadr budzi coraz większy niepokój. Ostatecznie okazuje się, że Josef jest zabójcą. Nie będę jednak spoilerować i dodam tylko, że zwrot akcji w tym filmie jest naprawdę zaskakujący.

Plakat filmu „Dziwak” (2014)
Plakat z filmu „Dziwak” (2014), fot. domena publiczna

Oglądając dzieło Brice’a, można poczuć się co najmniej niekomfortowo. To film o mordercy, który budzi ogromne emocje. Historie o zabójcach opowiedziane w taki sposób zdarzają się dziś na ekranie bardzo rzadko. Właśnie dlatego warto poświęcić jeden wieczór i obejrzeć ten film, nakręcony techniką found footage (film stylizowany na amatorskie nagranie i pokazywany z perspektywy kamery).

3. „M jak Morderca” – Johnny Martin (2017)

Przy tym filmie TOP 8 filmów fantasy czy TOP 10 filmów miłosnych wydają się… komedią. „M jak Morderca” jest bowiem przejmującym kryminałem z gatunku thriller, w którym główną rolę zagrał sam Al Pacino. Fabuła dotyczy detektywa, który należy do wydziału zabójstw i tworzy profile psychologiczne morderców. Po śmierci żony zajmuje się nową sprawą dotyczącą seryjnych zabójstw.

Plakat z filmu „M jak Morderca”
Plakat z filmu „M jak Morderca” (2017), fot. domena publiczna

W jaki sposób nieuchwytny przestępca zabija w filmie kolejnych ludzi? Wiesza swoje ofiary, a po dokonaniu zbrodni zostawia kryminalnym wskazówki, które są zaszyfrowane. Seryjny morderca w swoich zabójstwach wykorzystuje motyw słynnej gry w odgadywanie słów, jaką jest dobrze znany „wisielec”. Wymieniając filmy dotyczące seryjnych morderców, po prostu nie sposób nie wymienić dzieła „M jak Morderca”.

4. „Mechaniczna Pomarańcza” – Stanley Kubrick (1971)

Wielu fanów mocnego kina przyznaje, że jest to najbardziej udane dzieło Stanleya Kubricka. Fabuła dotyczy życia szefa gangu, Alexa DeLarge, który sieje postrach w całym mieście. Jest zakochany w twórczości Ludwiga van Beethovena, ale jednocześnie żywi też miłość do krzywdzenia ludzi. Podczas jednego z napadów zostaje schwytany i osadzony w zakładzie karnym. Z czasem, po udanym eksperymencie mającym za zadanie wyeliminować zło u Alexa, zostaje on zwolniony do domu.

Ciężko jest przejść obojętnie obok tej pozycji. Kubrick dotyka w filmie bowiem nie tylko samej psychiki złoczyńcy, ale też sprawiedliwości, której za wszelką cenę broni. Okazuje się, że nawet najgorsi przestępcy mogą doświadczyć zła większego, niż czynili. Żeby się o tym przekonać, warto odświeżyć sobie „Mechaniczną Pomarańczę” i sprawdzić, jak bardzo dzieło Kubricka wciąż jest aktualne.

5. „Zodiak” – David Fincher (2007)

Film Davida Finchera dotyczy śledztwa seryjnego mordercy, który zabijał ludzi w San Francisco. To doskonały kryminał, który wciąga od pierwszego kadru. Obsesja śledczych na punkcie tytułowego Zodiaka jest naprawdę przejmująca. Kolejne elementy układanki, które odsłaniają się z każdą kolejną minutą, robią wrażenie nawet na weteranach mocnego kina.

Plakat filmu „Zodiak” (2007)
Plakat z filmu „Zodiak” (2007), fot. domena publiczna

Ekranizacje oparte na autentycznych wydarzeniach cieszą się dużą popularnością. To hity wśród wielbicieli kina grozy. Do takich filmów należy „Zodiak” – morderca o tym pseudonimie bowiem naprawdę zabijał ludzi na przełomie lat 60-tych i 70-tych w Ameryce. Zabójca wysyłał policji oraz gazetom listy i szyfry dotyczące dokonanych morderstw. Mimo wielu znaków, do dziś nie został schwytany, a jego sprawa jest nierozwiązana. Reżyser, zanim zabrał się za zdjęcia do filmu, spędził niemal półtora roku na studiowaniu zbrodni Zodiaka i archiwów policyjnych. Sprawdź także ten artykuł na temat seryjnego mordercy Zodiaka.

Filmy o zabójcach, czyli seryjni mordercy na ekranie. Lista TOP 10 filmów

6. „Halloween” – John Carpenter (1978)

Dzieło Carpentera opowiada o Michaelu Myersie – sześcioletnim chłopcu, który okazuje się mordercą. Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, do którego zostaje odesłany i w którym spędza wiele lat, powraca w rodzinne strony. Myers jest chyba jedną z najbardziej charakterystycznych postaci, jeśli chodzi o seryjnych morderców. Do dziś powstają sequele, a także rebooty i spin-offy o „perypetiach” Michaela Myersa.

Plakat filmu
Plakat z filmu „Halloween” (1978), fot. domena publiczna

Myers w każdej części „Halloween” przeraża. Ciężko przed nim uciec, a tym gorzej negocjować z nim czy powstrzymać zabójcę przed kolejnymi morderstwami. To typowy slasher, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmów Johna Carpentera. Wielbiciele klasyki horroru znają „Halloween” dosłownie na wylot.

7. „Milczenie owiec” – Jonathan Demme (1991)

To słynny thriller psychologiczny, w którym swoją życiową rolę zagrał Anthony Hopkins, wcielając się w profesora Hannibala Lectera. W top 10 filmów o mordercach po prostu nie mogło zabraknąć „Milczenia owiec”, w którym portret psychopaty jest jednym z najlepszych w historii kina. Film został obsypany nagrodami i do dziś stanowi inspirację dla wielu młodych reżyserów.

Plakat filmu „Milczenie owiec”
Plakat z filmu „Milczenie owiec” (1991), fot. domena publiczna

Dlaczego fabuła jest aż tak ciekawa? Otóż opowiada o agentce FBI, która szuka seryjnego zabójcy z pomocą doktora psychiatrii, a także… kanibala, który odsiaduje wyrok. Dzięki postaci Hannibala Lectera zagranej przez Anthony’ego Hopkinsa można naprawdę sporo dowiedzieć się o tym, co siedzi w głowie seryjnego zabójcy. „Milczenie owiec” to obowiązkowa pozycja dla każdego wielbiciela mocnego kina.

8. „Pachnidło: Historia mordercy” – Tom Tykwer (2006)

Akcja filmu rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, gdzie mieszka niejaki Jan-Baptiste obdarzony węchem absolutnym. Jego największym marzeniem jest stworzenie doskonałego zapachu, który będzie trwały i niepowtarzalny. Aby go uzyskać, zabija najpiękniejsze kobiety, jakie uda mu się poznać.

Plakat filmu „Pachnidło”, 2006
Plakat z filmu „Pachnidło” (2006), fot. domena publiczna

Dzięki filmowi można dowiedzieć się o tym, jak przerażającym rytuałem może stać się zabijanie dla osiągnięcia makabrycznego celu. Aby spełnić chore fantazje, zabójcy gotowi są dokonywać najgorszych czynów. Właśnie to zobaczyć można w „Pachnidle” – drogę obsesyjnego psychopaty, którego niewinne marzenie zmieniło się w śmiertelną obsesję.

9. „Misery” – Rob Reiner (1990)

Doskonały dreszczowiec, który oparty został na powieści Stephena Kinga o dokładnie tym samym tytule. Fabuła dotyczy spotkania Paula Sheldona z Annie Wilkes – jednak nie było to typowe spotkanie dwojga ludzi. Paul, który jest powieściopisarzem, ulega wypadkowi samochodowego, a Annie (jego fanka) nadchodzi mu z pomocą.

Plakat filmu „Misery” (1990)
Plakat z filmu „Misery” (1990), fot. domena publiczna

Kobieta ściąga Paula do swojego domu – jest środek zimy, więc mężczyzna przez ogromne zaspy i tak nie miałby dokąd pojechać. Tymczasem okazuje się, że Wilkes ma obsesję na punkcie powieściopisarza. Pozornie uczynna i sympatyczna kobieta nagle zamienia się w psychicznie chorą zabójczynię, która ma wobec Paula przeraźliwe intencje.

10. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” – Tobe Hooper (1974)

To kultowy horror, w którym zmieszane są elementy gore ze slasherem. Film uważany jest za jeden z najlepszych, jaki powstał w historii kina grozy. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” opowiada o grupie nastolatków, którzy ścigani są przez Letherface’a – postać noszącą maskę z ludzkiej skóry. Brutalność i rozlew krwi w filmie z całą pewnością nie jest czymś, co zachwyci fanów kina przygodowego. Ci powinni zobaczyć TOP 10 filmów z Emmą Watson.

Plakat filmu „Teksańska masakra piłą”
Plakat z filmu „Teksańska masakra piłą mechaniczną” (1974), fot. domena publiczna

Co jest najbardziej przerażającego w historii „Teksańskiej masakry”? Otóż bohater w postaci seryjnego zabójcy był inspirowany… prawdziwą postacią. Wzorem Leatherface’a stał się morderca i kanibal Ed Gein. Był to seryjny zabójca, znany również jako Rzeźnik z Plainfield. Warto obejrzeć film, a także przyjrzeć się historii Eda Geina. Jest naprawdę ciekawa i sprawiająca, że po jej przeczytaniu ciężko zmrużyć oko.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Anita Has-Tokarz: Horror w literaturze współczesnej i filmie, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2011
  2. Stephen J. Giannangelo, Jarosław Groth (tłum.):Psychopatologia seryjnego morderstwa, Wydawnictwo Jeżeli P to Q, Poznań 2007
  3. Bartłomiej Paszylk: Leksykon filmowego horroru, Instytut Wydawniczy Latarnik, Warszawa 2006
ikona podziel się Przekaż dalej